Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rybniku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 773.

Akty korporacyjne

Sędz.2020.12.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 grudnia 2020 r.

UCHWAŁA NR 945/2020
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 grudnia 2020 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rybniku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 773

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Żmijewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rybniku.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rybniku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 773, zgłosiła się Pani Anna Żmijewska - sędzia Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 7 grudnia 2020 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Annę Żmijewską oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Anny Żmijewskiej na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rybniku. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa oraz opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach.

W uzasadnieniu stanowiska zespół podkreślił między innymi, że kandydatka posiada rozległą wiedzę prawniczą, popartą wieloletnim doświadczeniem zawodowym, zdobytym podczas wykonywania obowiązków sędziego sądu rejonowego, a także pełnienia funkcji administracyjnych w sądownictwie powszechnym.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym oceną kwalifikacyjną i doświadczeniem zawodowym kandydatki, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Anny Żmijewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rybniku.

2. Pani Anna Żmijewska urodziła się 26 marca 1980 r. w Dąbrowie Górniczej. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2004-2008 była zatrudniona w kancelarii radcy prawnego w Katowicach na stanowisku asystenta radcy prawnego. Po odbyciu, w latach 2005-2007, pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach, w 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym plus. W latach 2008-2011 była zatrudniona w Sądzie Rejonowym Kato wice-Wschód w Katowicach na stanowisku referendarza sądowego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 lutego 2011 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej. Orzeka w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Od 1 czerwca 2012 r. do 30 grudnia 2017 r. pełniła funkcję Kierownika Sekcji ds. Nieprocesowych I Wydziału Cywilnego. Od 1 czerwca 2015 r. do 13 września 2018 r. orzekała również w VI Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej, pełniąc przy tym funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. W 2018 r. orzekała w ramach jednodniowych delegacji w Sądzie Okręgowym w Katowicach. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 czerwca 2020 r. została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Rybniku od 1 lipca 2020 r. do 30 czerwca 2021 r. Orzeka w I Wydziale Cywilnym. Pełni również funkcję wizytatora ds. cywilnych. Pani sędzia stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w różnych formach doskonalenia zawodowego i szkoleniach, m.in. z zakresu prawa cywilnego, organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Żmijewskiej sporządził Pan Piotr Pukowiec - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Rybniku. Sędzia wizytator uznał, że kandydatka posiada bardzo dobre przygotowanie merytoryczne oraz stale podnosi swoje kwalifikacje, o czym świadczy jej uczestnictwo w licznych szkoleniach z zakresu szeroko pojętej cywilistyki i w szkoleniach dotyczących metodyki pracy sędziego. W ocenie sędziego wizytatora, opiniowana ma duże doświadczenie w orzekaniu w sprawach cywilnych, a w szczególności w sprawach nieprocesowych, w tym wieczystoksięgowych. Posiada szeroką znajomość orzecznictwa sądowego i poglądów doktryny, co wynika z analizy sporządzanych przez nią uzasadnień wyroków i postanowień. Potrafi bardzo dobrze organizować swoją pracę, jest zdyscyplinowana, a efektywność jej pracy utrzymuje się na wysokim poziomie. Swoje obowiązki zawodowe wykonuje rzetelnie, profesjonalnie i z należytą starannością. Wydawane przez Panią sędzię orzeczenia oraz ich uzasadnienia, zwłaszcza w sprawach trudnych, charakteryzują się wysokim poziomem merytorycznym. Uzasadnienia orzeczeń w sprawach skomplikowanych i wielotomowych zawierają szczegółowe opisy stanów faktycznych oraz wnikliwe rozważania prawne. Po dokonaniu analizy przebiegu poszczególnych postępowań sędzia wizytator uznał, że kandydatka podejmuje czynności procesowe w sposób rozważny i przemyślany, posiada umiejętność właściwego i efektywnego planowania czasu. Podejmowane przez nią czynności zmierzają do skoncentrowania zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego. Ponadto - w ocenie sędziego wizytatora - Pani sędzia jest osobą uprzejmą i taktowną, zarówno w stosunku do stron, jak i współpracowników. Kultura jej urzędowania nie budzi żadnych zastrzeżeń. Reasumując, zdaniem sędziego wizytatora Pani sędzia Anna Żmijewska jest bardzo dobrą kandydatką do objęcia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji

oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, popartą wieloletnim doświadczeniem zawodowym, zdobytym podczas wykonywania obowiązków sędziego sądu rejonowego, a także pełnienia funkcji administracyjnych w sądownictwie powszechnym. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Anny Żmijewskiej znajdują odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie jej pracy, a także w opiniach służbowych, wystawionych przez Przewodniczących Wydziałów, w których pracowała.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach, które na posiedzeniu 6 listopada 2020 r. zaopiniowało Panią Annę Żmijewską, oddając 6 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz "wstrzymujących się". Pani Anna Żmijewska została zatem zaopiniowana jednogłośnie pozytywnie przez to gremium.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anny Żmijewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Rybniku zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie orzecznicze, zdobyte podczas wykonywania obowiązków sędziego sądu rejonowego, a także pełnienia funkcji administracyjnych w sądownictwie powszechnym, pozytywna ocena jej pracy i kwalifikacji zawodowych oraz opinie przełożonych, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach, jak też stałe pogłębianie swojej wiedzy i umiejętności w ramach doskonalenia zawodowego.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 grudnia 2020 r. na Panią Annę Żmijewską oddano 17 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).