Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kaliszu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 787.

Akty korporacyjne

Sędz.2020.12.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 grudnia 2020 r.

UCHWAŁA NR 943/2020
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 grudnia 2020 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kaliszu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 787

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Doroty Magdaleny Wojtkowiak-Mielickiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kaliszu.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kaliszu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 787, zgłosiła się Pani Dorota Magdalena Wojtkowiak-Mielicka - sędzia sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Krotoszynie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 3 grudnia 2020 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Dorotę Magdalenę Wojtkowiak -Mielicką oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kaliszu Pani Doroty Magdaleny Wojtkowiak-Mielickiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest uzasadniony treścią załączonych: oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa. Za rekomendowaniem kandydatki, w ocenie zespołu, przemawia także wyróżniające zaangażowanie w pracę orzeczniczą, dające gwarancję należytego sprawowania urzędu sędziego sądu okręgowego.

Zespół wziął pod uwagę, że Pani sędzia Dorota Magdalena Wojtkowiak-Mielicka posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe. Orzekała w pionie karnym, jednocześnie pełniąc funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. W toku postępowania otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacji, w której wskazano, że zakres posiadanej przez nią wiedzy, sprawność prowadzonych postępowań, wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz wysoka kultura osobista pozwalają uznać, że spełnia odpowiednie wymogi do kandydowania na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Pani sędzia uzyskała poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu. Kandydatka stale podnosi kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w różnych formach szkolenia zawodowego.

W ocenie zespołu, z powyższych względów, kandydatka w pełni spełnia kryteria wyboru na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Doroty Magdaleny Wojtkowiak-Mielickiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kaliszu.

2. Pani Dorota Magdalena Wojtkowiak-Mielicka urodziła się 2 marca 1969 r. w Ostrowie Wielkopolskim. W 1993 r. ukończyła na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wyższe studia prawnicze z oceną dobrą i uzyskała tytuł magistra. Od 1 września 1993 r. do 31 października 1993 r. jako aplikant sędziowski była zatrudniona w Sądzie Wojewódzkim w Kaliszu. Po odbyciu aplikacji sądowej, złożyła w 1995 r. egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Minister Sprawiedliwości decyzją z 20 października 1995 r. mianował kandydatkę asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Krotoszynie i powierzył pełnienie czynności w tym Sądzie na okres dwóch lat: od 1 listopada 1995 r. do 27 listopada 1997 r. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 listopada 1997 r. została powołana do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Krotoszynie. Od 10 października 2004 r. do 10 października 2008 r. pełniła funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Krotoszynie. Od 11 października 2008 r. do 11 sierpnia 2018 r. pełniła funkcję Przewodniczącej Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Krotoszynie. Od 11 września 2018 r. pełni funkcję Prezesa Sądu Rejonowego w Krotoszynie i równocześnie Przewodniczącej II Wydziału Karnego. W 2009 r. ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z zakresu procesu karnego, z wynikiem bardzo dobrym. Kandydatka doskonali swoje kwalifikacje przez udział w licznych szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządziła Pani Elżbieta Kwaśniewska - sędzia wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Kaliszu. Sędzia wizytator podkreśliła, że w odniesieniu do analizowanych spraw kategorii "Kp", - w uzasadnieniach orzeczeń widoczna była szczegółowość, chronologia, odniesienie do wszystkich zarzutów. W znacznej części omawianych spraw postępowanie zostało zakończone wydaniem wyroku na pierwszej rozprawie. Rozpoznawane przez Panią sędzię sprawy cechował różny stopień skomplikowania. Z treści oceny kwalifikacji wynika, że w analizowanych sprawach opiniowana zwraca uwagę na drobiazgowość prowadzonego postępowania dowodowego, w uzasadnionych przypadkach dopuszczanie dowodu z urzędu, formułowanie tez dowodowych w sposób jasny i wyczerpujący. Sędzia wizytator zaakcentowała, że w sprawach objętych analizą sprawność postępowania była bardzo dobra,

w żadnej ze spraw z referatu opiniowanej nie została uwzględniona skarga w trybie ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki. Stabilność orzecznictwa kandydatki jest wysoka, natomiast wskaźnik opanowania wpływu spraw w badanym okresie wzrastał i od 1 stycznia do 30 września 2020 r. wynosił 121,8, przy średniej w Wydziale wynoszącej 101,2. Reasumując, sędzia wizytator podkreśliła, że kandydatka posiada w pełni kwalifikacje do pracy na stanowisku sędziego sądu okręgowego, jest osobą sumienną i pracowitą, prezentuje wysoki poziom wiedzy z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego, posiada biegłość stosowania prawa w praktyce a do wykonywania pracy sędziego sądu okręgowego predestynują ją bardzo dobre wyniki postępowania odwoławczego oraz doświadczenie zawodowe.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się przede wszystkim oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatki oraz uwzględniła doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa.

Osoba przedstawiona do powołania posiada wiedzę, popartą wieloletnim doświadczeniem zawodowym, zdobytym podczas orzekania jako sędzia w sądzie rejonowym, z powodzeniem łącząc obowiązki orzecznicze z pełnieniem funkcji administracyjnych w sądownictwie powszechnym. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Doroty Magdaleny Wojtkowiak- Mielickiej znajdują odzwierciedlenie w ocenie jej pracy.

Kandydatka posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego oraz - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej spełnia wszystkie kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie jej do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Kaliszu na posiedzeniu 6 listopada 2020 r. zaopiniowało pozytywnie Panią Dorotę Magdalenę Wojtkowiak-Mielicką.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła zatem, że kandydatka wypełniła kryterium, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła pozytywną ocenę kwalifikacji kandydatki, z której treści wynika, że Pani Dorota Magdalena Wojtkowiak-Mielicka posiada predyspozycje, w tym predyspozycje do orzekania jako sędzia sądu okręgowego.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła również, że Pani Dorota Magdalena Wojtkowiak -Mielicka posiada doświadczenie zawodowe, wiedzę oraz umiejętność stosowania prawa w praktyce orzeczniczej, co znalazło odzwierciedlenie w wynikach pracy i jest świadectwem posiadania przez kandydatkę kwalifikacji wymaganych w pracy sędziego sądu okręgowego.

Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wynik ukończenia studiów prawniczych oraz egzaminu sędziowskiego, okoliczność ukończenia studiów podyplomowych, a także dążenie do podnoszenia kwalifikacji zawodowych w drodze uczestnictwa w licznych szkoleniach.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Doroty Magdaleny Wojtkowiak-Mielickiej za kandydatkę spełniającą w niniejszym postępowaniu nominacyjnym kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Doroty Magdaleny Wojtkowiak-Mielickiej zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 10 grudnia 2020 r. na Panią Dorotę Magdalenę Wojtkowiak-Mielicką oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).