Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 622.

Akty korporacyjne

Sędz.2020.12.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 grudnia 2020 r.

UCHWAŁA NR 935/2020
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 grudnia 2020 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 622

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Barbary Beaty Konińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 622, zgłosiła się Pani Barbara Beata Konińska - sędzia Sądu Okręgowego w Gliwicach.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa 7 grudnia 2020 r. zespół członków zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, uznał je za wystarczające, przeprowadził naradę i postanowił bezwzględną większością głosów (2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Barbary Beaty Konińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendacją Pani Barbary Beaty Konińskiej przemawiają (ocenione łącznie): bogate doświadczenie zawodowe, odpowiedni staż orzeczniczy oraz pozytywna ocena kwalifikacyjna, z której wynika, że kandydatka posiada odpowiedni poziom wiedzy i umiejętności zawodowych. Zespół uwzględnił także, że kandydatka ukończyła studia podyplomowe oraz jest autorką jednej publikacji prawniczej, a ponadto otrzymała wysokie poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatka biorąca udział w konkursie spełnia wymagania ustawowe określone w art. 64 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych oraz wyniki głosowania Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 23 listopada 2020 r. i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu członków, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Barbary Beaty Konińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach.

2. Pani Barbara Beata Konińska urodziła się w 1976 r. w Wodzisławiu Śląskim. W 2000 r. ukończyła na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach wyższe studia prawnicze z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po ukończeniu etatowej aplikacji sądowej, w 2003 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą. Z dniem 16 czerwca 2003 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju. Orzekała w VI Wydziale Grodzkim zarówno w sprawach karnych, jak i cywilnych, a od września 2005 r. w I Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 marca 2007 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju. Orzekała w I Wydziale Cywilnym, pełniąc od stycznia 2011 r. funkcję Przewodniczącej Wydziału. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 lipca 2015 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach. Orzekała początkowo w XII Wydziale Cywilnym, a od października 2016 r. w II Wydziale Cywilnym, w którym pełniła od marca 2019 r. funkcję Przewodniczącej Wydziału. Od lipca 2020 r. orzeka w III Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Gliwicach. W dniach 4 i 18 marca 2020 r. orzekała w ramach jednodniowych delegacji w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach. Jest autorką pytania prawnego do Trybunału Konstytucyjnego (w 2012 r.). Kandydatka ukończyła także studia podyplomowe: w 2007 r. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w zakresie prawa Unii Europejskiej, z wynikiem bardzo dobrym, a w 2016 r. na Uniwersytecie Łódzkim w zakresie prawa rodzinnego z elementami psychologii, również z wynikiem bardzo dobrym. Jest autorką artykułu opublikowanego w 2014 r. w Miesięczniku Notariatu Polskiego "Rejent" na temat: "Upływ terminu do odrzucenia spadku w imieniu małoletniego z przyczyn leżących po stronie wymiaru sprawiedliwości".

Kandydatka otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacyjną, sporządzoną przez Pana Mieczysława Brzdąka - wizytatora do spraw cywilnych Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Z oceny tej wynika, że kandydatka posiada kwalifikacje do pełnienia urzędu sędziego sądu apelacyjnego. Wyniki lustracji, przedstawiona analiza orzecznictwa opiniowanej, odpowiednie doświadczenie zawodowe i życiowe oraz wymagany staż pracy pozwalają na uznanie, że kandydatka będzie należycie i odpowiedzialnie pełniła obowiązki sędziego sądu apelacyjnego. Właściwe przygotowanie rozpraw, efektywne wykorzystanie czasu przeznaczonego na rozprawy, a także doświadczenie zawodowe i posiadana wiedza składają się na dobrą sprawność prowadzonych przez nią postępowań. Z reguły trafne orzecznictwo, dobra wydajność, a także pracowitość i odpowiedzialność oraz zaangażowanie w pracy dają gwarancję właściwego wykonywania przez opiniowaną obowiązków sędziego sądu apelacyjnego.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Barbara Beata Konińska posiada ponad siedemnastoletnie, bogate doświadczenie orzecznicze. Jej kwalifikacje zostały wysoko ocenione przez wizytatora w sporządzonej na potrzeby tego postępowania nominacyjnego ocenie kwalifikacyjnej. Wynika z niej, że opiniowana posiada dużą wiedzę prawniczą, osiąga dobre wyniki w zakresie efektywności pracy, a jej orzecznictwo jest z reguły trafne. Kandydatka sprawnie prowadzi postępowania, jest osobą pracowitą, odpowiedzialną i zaangażowaną w wykonywanie obowiązków służbowych. Ukończyła także studia podyplomowe oraz jest autorką jednej publikacji prawniczej, co świadczy o rozwoju zawodowym i stałym podnoszeniu kwalifikacji. Powyższe, w ocenie Rady, daje gwarancję właściwego wykonywania przez Panią Barbarę Beatę Konińską obowiązków sędziego sądu apelacyjnego.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

Na posiedzeniu 23 listopada 2020 r. Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach zaopiniowało Panią Barbarę Beatę Konińską 9 głosami "za", przy 2 głosach "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się", przyznając jej 42 punkty poparcia.

Opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach przemawia zatem za kandydaturą Pani Barbary Beaty Konińskiej.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Barbary Beaty Konińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności: bogate doświadczenie zawodowe, potwierdzone pozytywną oceną kwalifikacyjną, z której wynika, że kandydatka prezentuje wysoki poziom wiedzy prawniczej i umiejętności zawodowych, ukończone studia podyplomowe, a także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 9 grudnia 2020 r. na Panią Barbarę Beatę Konińską oddano 9 głosów "za", przy 1 głosie "przeciw" i 6 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).