Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Tarnowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 622.

Akty korporacyjne

Sędz.2020.12.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 grudnia 2020 r.

UCHWAŁA NR 934/2020
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 grudnia 2020 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Tarnowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 622

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Zbigniewa Zabawy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Tarnowie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Tarnowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 622, zgłosił się Pan Zbigniew Zabawa - sędzia Sądu Rejonowego w Tarnowie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 26 października 2020 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił kandydata, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Zbigniewa Zabawę oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pana Zbigniewa Zabawy na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Tarnowie. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami przełożonych, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Tarnowie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół podkreślił między innymi, że kandydat posiada wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, otrzymał bardzo dobre oceny swojej pracy i kwalifikacji zawodowych, wystawione zarówno przez sędziego wizytatora ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, jak i sędziego wizytatora ds. cywilnych, w których podkreślono m.in. wysoki poziom jego wiedzy merytorycznej, a także pracowitość i rzetelność w wykonywaniu obowiązków orzeczniczych, a także uzyskał poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Tarnowie.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydat spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydata, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydata, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Tarnowie.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Zbigniewa Zabawy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Tarnowie.

2. Pan Zbigniew Zabawa urodził się 22 czerwca 1965 r. w Tuchowie. W 1990 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu, w latach 1990-1992, etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Tarnowie, w 1992 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem 1 listopada 1992 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Tarnowie. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonywał początkowo w II Wydziale Karnym a od 1 lutego 1993 r. w I Wydziale Cywilnym.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 lipca 1994 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Tarnowie. Orzekał w I Wydziale Cywilnym, przy czym od 12 listopada 2002 r. do 23 listopada 2004 r. pełnił obowiązki a od 24 listopada 2004 r. do 31 marca 2019 r. - funkcję Przewodniczącego tego Wydziału. W latach 2000-2017 wielokrotnie orzekał w ramach pojedynczych delegacji w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Tarnowie. Od 1 lutego 2002 r. pełnił funkcję rzecznika prasowego Sądu Rejonowego w Tarnowie. Od 1 marca 2005 r. do 5 października 2012 r. pełnił funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Tarnowie a od 6 października 2012 r. pełni funkcję Prezesa tego Sądu. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 marca 2019 r. został delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Tarnowie od 15 marca 2019 r. do 14 marca 2020 r., w wymiarze 50% obciążenia. Kolejną decyzją delegację przedłużono od 15 marca 2020 r. do 14 marca 2021 r., w wymiarze pełnego etatu. Orzeka w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. W 2001 r. ukończył studia podyplomowe z zakresu przygotowania pedagogicznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie, z wynikiem pozytywnym. W latach 1996-2012 prowadził jako wykładowca zajęcia z zakresu prawa cywilnego, prawa konstytucyjnego i prawa handlowego w Policealnej Szkole Detektywów i Pracowników Ochrony w Tarnowie. Brał udział w licznych szkoleniach zawodowych, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pana Zbigniewa Zabawy z zakresu spraw prawa pracy i ubezpieczeń społecznych sporządził Pan Jacek Liszka - sędzia wizytator ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Tarnowie, który wskazał, że w referacie Pana sędziego nie ma spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, w których w okresie dwóch lat poprzedzających zgłoszenie na wolne stanowisko sędziowskie stwierdzono przewlekłość postępowania lub niezgodność z prawem prawomocnego orzeczenia. Od 15 marca 2019 r. do 30 czerwca 2020 r. w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Tarnowie opiniowany sporządził 132 uzasadnienia, w tym w ustawowym terminie 131, co stanowi 99,2%. Po terminie zostało sporządzone tylko 1 uzasadnienie i było to opóźnienie usprawiedliwione. Terminowość sporządzania uzasadnień nie budzi więc jakichkolwiek zastrzeżeń i zasługuje na bardzo wysoką ocenę. Sędzia wizytator - w świetle wyników dokonanej analizy - pracę i orzecznictwo Pana sędziego ocenił bardzo dobrze. Jego zdaniem kandydat prezentuje wysoki poziom wiedzy merytorycznej. Odnotowania wymaga jego pracowitość oraz rzetelność w wykonywaniu obowiązków orzeczniczych. Opiniowany dysponuje znacznym doświadczeniem zawodowym i nie unika podejmowania trudnych wyzwań oraz posiada umiejętność radzenia sobie w sytuacjach wymagających wzmożonego wysiłku. Reasumując, sędzia wizytator wyraził pogląd, że Pan sędzia Zbigniew Zabawa posiada wszelkie kompetencje do zajmowania stanowiska sędziego sądu okręgowego, a jego przymioty osobiste dają gwarancję wykonywania płynących stąd obowiązków na bardzo wysokim poziomie.

Ocenę kwalifikacji Pana Zbigniewa Zabawy w sprawach cywilnych sporządził Pan Mariusz Sądecki - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Tarnowie, który wskazał, że w referacie Pana sędziego nie było spraw z zakresu prawa cywilnego, w których w okresie dwóch lat poprzedzających zgłoszenie na wolne stanowisko sędziowskie stwierdzono przewlekłość postępowania lub niezgodność z prawem prawomocnego orzeczenia, a stabilność orzecznictwa opiniowanego jest na dobrym poziomie. Sędzia wizytator wyraził pogląd, że - w świetle wyników dokonanej kontroli - pracę i orzecznictwo w sprawach cywilnych Pana sędziego należy ocenić bardzo dobrze. Kandydat prezentuje bardzo wysoki poziom wiedzy z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego. Przez ostatnie lata umiejętnie łączył funkcję orzecznika w dwóch różnych sądach i w odmiennych systemach prawa oraz funkcję administracyjną, czyli Prezesa Sądu Rejonowego w Tarnowie, który jest największą jednostką wymiaru sprawiedliwości w okręgu tarnowskim, a wcześniej jeszcze i Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego tego Sądu. Sędzia wizytator podkreślił, że na wyróżnienie zasługuje terminowość sporządzonych uzasadnień w sprawach cywilnych, w których na 69 uzasadnień w I Wydziale Cywilnym w ustawowym terminie sporządzono 67 (97,1%). Po ustawowym terminie zostały sporządzone tylko 2 uzasadnienia i były to opóźnienia usprawiedliwione. Konkludując, sędzia wizytator stwierdził, że Pan sędzia Zbigniew Zabawa posiada wszelkie kompetencje do zajmowania stanowiska sędziego sądu okręgowego, a jego przymioty osobiste dają gwarancję wykonywania płynących stąd obowiązków na bardzo wysokim poziomie.

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, popartą wieloletnim i różnorodnym doświadczeniem zawodowym, zdobytym na stanowiskach asesora sądowego a od 1994 r. - sędziego Sądu Rejonowego w Tarnowie, jak również w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym w Tarnowie. Pan sędzia z powodzeniem łączy pracę orzeczniczą z pełnieniem funkcji administracyjnych w sądownictwie powszechnym. Posiada także doświadczenie w pracy dydaktycznej. Kwalifikacje merytoryczne Pana Zbigniewa Zabawy znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrych ocenach jego pracy oraz w bardzo dobrych opiniach, wystawionych przez Prezesa Sądu Okręgowego w Tarnowie, Przewodniczącego IV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu oraz Przewodniczącą I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Tarnowie, w których podkreślono w szczególności jego bogatą wiedzę prawniczą, duże doświadczenie życiowe, sumienność i odpowiedzialność, a także wyjątkowe zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków orzeczniczych.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Pan Zbigniew Zabawa posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Tarnowie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Tarnowie na posiedzeniu 25 września 2020 r. pozytywnie zaopiniowało Pana Zbigniewa Zabawę (5 głosami "za" z liczbą punktów poparcia 29), a zatem kandydat uzyskał jednogłośne poparcie tego gremium.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Zbigniewa Zabawy zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, w tym zdobyte podczas orzekania w sądzie rejonowym, jak też w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym w Tarnowie, wnioski płynące z bardzo dobrych ocen jego pracy i kwalifikacji zawodowych oraz bardzo dobre opinie służbowe, jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Tarnowie, a także stałe poszerzanie wiedzy i podnoszenie umiejętności przez udział w różnych formach doskonalenia zawodowego.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 grudnia 2020 r. na Pana Zbigniewa Zabawę oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).