Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 726.

Akty korporacyjne

Sędz.2020.11.19

Akt nieoceniany
Wersja od: 19 listopada 2020 r.

UCHWAŁA NR 888/2020
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 19 listopada 2020 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 726

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Elżbiety Joanny Sadowskiej-Augustyniak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Katarzyny Jolanty Osmulskiej-Wawrzyniak i Pani Beaty Anny Witkowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 726, zgłosiły się:

- Pani Katarzyna Jolanta Osmulska-Wawrzyniak - sędzia Sądu Rejonowego w Sieradzu;

- Pani Elżbieta Joanna Sadowska-Augustyniak - sędzia Sądu Rejonowego w Sieradzu;

- Pani Beata Anna Witkowska - sędzia Sądu Rejonowego w Wieluniu.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu 16 listopada 2020 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, uznał je za wystarczające, przeprowadził naradę i postanowił bezwzględną większością głosów (3 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Elżbiety Joanny Sadowskiej-Augustyniak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu. Pozostałe kandydatki uzyskały odpowiednio: Pani Katarzyna Jolanta Osmulska-Wawrzyniak 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 3 głosy "wstrzymujące się"; Pani Beata Anna Witkowska 1 głos "za", 0 głosów "przeciw", 2 głosy "wstrzymujące się".

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendacją Pani Elżbiety Joanny Sadowskiej-Augustyniak przemawiają w szczególności (ocenione łącznie) uzyskana ocena kwalifikacji, dotychczasowe doświadczenie orzecznicze, doświadczenie w pełnieniu funkcji administracyjnych w sądzie oraz pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Sieradzu.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatki biorące udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 365, ze zm.; dalej: p.u.s.p.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 i 3 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskane przez kandydatki oceny kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych oraz wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Sieradzu.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu członków postanowiła, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu zostanie przedstawiona kandydatura Pani Elżbiety Joanny Sadowskiej - Augustyniak.

2. Pani Elżbieta Joanna Sadowska-Augustyniak urodziła się 22 września 1979 r. w Zduńskiej Woli. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 4 maja 2006 r. do 23 stycznia 2011 r. (do 1 października 2007 r. w wymiarze 14 etatu) była zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Łodzi, kolejno na stanowisku referenta - stażysty pełniącego obowiązki asystenta sędziego oraz asystenta sędziego. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Łodzi, w 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 stycznia 2011 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Sieradzu. Orzeka w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Począwszy od 2014 r. była delegowana do orzekania na pojedynczych sesjach w Sądzie Okręgowym w Sieradzu. Od 1 stycznia 2015 r. do 19 października 2015 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Sieradzu, a od 20 października 2015 r. pełni funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Od 12 listopada 2015 r. pełni również funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Sieradzu, przy czym od 17 stycznia 2020 r. do 15 czerwca 2020 r. z uwagi na długotrwałe zwolnienie lekarskie Prezesa Sądu Rejonowego w Sieradzu zastępowała go w czynnościach. W 2017 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, zaś obecnie uczestniczy w studiach podyplomowych w zakresie psychiatrii i psychologii dla sędziów. Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Elżbiety Joanny Sadowskiej-Augustyniak sporządziła Pani Katarzyna Powalska - sędzia wizytator do spraw cywilnych egzekucyjnych i prawa pracy Sądu Okręgowego w Sieradzu, która stwierdziła, że kandydatkę cechuje bardzo dobra znajomość prawa materialnego i procesowego oraz metodyki pracy sędziego. Opiniowana znakomicie opanowała warsztat pracy sędziego i umiejętnie stosuje właściwe przepisy prawa. Aktywnie koncentruje się na podnoszeniu umiejętności przez uczestnictwo w licznych szkoleniach. Kandydatka cieszy się nieposzlakowaną opinią. Przebieg pracy zawodowej i cechy osobowościowe predysponują ją do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Nie budzi jakichkolwiek zastrzeżeń terminowość podejmowania czynności procesowych. W kontrolowanym okresie wszystkie sporządzone uzasadnienia mieściły się w terminie ustawowym i nie odnotowano ani jednego przypadku przekroczenia terminu. Opiniowana pracuje sprawnie i wydajnie. Sędzia wizytator podniosła, że uwzględniając podejmowanie przez kandydatkę także czynności wynikających z pełnionych funkcji, szczególnego podkreślenia wymagają wysokie wskaźniki w zakresie liczy spraw załatwionych oraz stabilności orzecznictwa, pozostające przeważnie na wyższym poziomie od średniej sędziów z I Wydziału Cywilnego. Pozytywna jest niewielka liczba tzw. spraw starych, które w przedziale objętym oceną w stosunku do spraw pozostałych na koniec każdego roku wynosiły od 0,69% do 1,58%. Zwraca uwagę minimalna (2) liczba spraw uchylonych. W konkluzji sędzia wizytator stwierdziła, że Pani Elżbieta Joanna Sadowska -Augustyniak jest bardzo dobrym kandydatem do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Odnośnie do kandydatek nieprzedstawianych z wnioskiem o powołanie, Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła między innymi, co następuje:

3. Pani Katarzyna Jolanta Osmulska-Wawrzyniak urodziła się 23 maja 1979 r. w Sieradzu. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 1 czerwca 2006 r. do 22 października 2007 r. była zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Sieradzu na stanowisku asystenta sędziego. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Sieradzu, w 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym plus. Z dniem 23 października 2007 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Sieradzu. Od 5 listopada 2007 r. do 30 listopada 2007 r. oraz w grudniu 2007 r., a także w styczniu, lutym i marcu 2008 r. była delegowana do pełnienia obowiązków w Sądzie Rejonowym w Zduńskiej Woli. Od 6 maja 2009 r., w związku z ustaniem z dniem 5 maja 2009 r. powierzenia pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Sieradzu, wykonywała w tym Sądzie czynności referendarza sądowego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 czerwca 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Sieradzu. Orzekała w: II Wydziale Karnym, I Wydziale Cywilnym, III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich oraz V Wydziale Gospodarczym, a obecnie pełni obowiązki w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Ponadto kandydatka od 1 lutego 2013 r. do 31 grudnia 2019 r. pełniła funkcję sędziego wizytującego zakłady leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi, zaś od 14 grudnia 2010 r. do 16 stycznia 2012 r. i od 1 stycznia 2014 r. do 21 września 2017 r. zastępowała w czynnościach Przewodniczących Wydziałów - odpowiednio - I Wydziału Cywilnego oraz III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Sieradzu w czasie ich nieobecności. Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Katarzyny Jolanty Osmulskiej-Wawrzyniak sporządziła Pani Joanna Składowska - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Sieradzu, która stwierdziła, że kandydatkę cechuje dobra znajomość prawa materialnego i procesowego. Opiniowana niewątpliwie opanowała warsztat pracy sędziego. Nie budzi zastrzeżeń także terminowość podejmowania przez nią czynności procesowych. Sędzia wizytator dodała, że dokonując kontroli nie spostrzegła w pracy opiniowanej istotnych uchybień. Istotną jednak okolicznością, mającą wpływ na ocenę pracy kandydatki jest to, że choć na stanowisku sędziego pracuje od jedenastu lat, faktyczny czas wykonywania przez nią obowiązków sędziego wyniósł około połowę tego okresu, a to z uwagi na liczne nieobecności związane głównie z obowiązkami macierzyńskimi. Miało to wpływ - po pierwsze - na to, że opiniowana osiągała w ostatnich latach przed zgłoszeniem niższe od średnich wyniki pracy w zakresie liczbowym. Po wtóre zaś na liczbę sporządzonych uzasadnień orzeczeń oraz wniesionych środków zaskarżenia. Niewielka liczba rozpoznanych apelacji nie pozwala, zdaniem opiniującej, na rzetelną ocenę jakości orzecznictwa kandydatki. Trzecim skutkiem przedstawionej sytuacji jest to, że w zasadzie nie miała ona okazji orzekać w sprawach o skomplikowanym od strony faktycznej lub prawnej charakterze. W chwili obecnej nie sposób stwierdzić, że kandydatka osiąga wyniki na poziomie średniej, nie mówiąc już o tym, że jej praca miałaby pozytywnie w aspekcie liczbowym i jakościowym wyróżniać się, predestynując ją do awansu. Dodatkowo sędzia wizytator wskazała, że opiniowana dopuściła się uchybienia godności urzędu, za co została ukarana dyscyplinarnie. W konkluzji sędzia wizytator stwierdziła, że kandydatka posiada wiedzę i umiejętności pozwalające na wykonywanie obowiązków sędziego sądu okręgowego. Jednakże w tej chwili obiektywny materiał w postaci wyników statystycznych określających stabilność orzecznictwa, charakter spraw, w których kandydatka orzekała oraz dopuszczenie się przewinienia dyscyplinarnego nie pozwala opiniującej na rekomendację Pani Katarzyny Jolanty Osmulskiej-Wawrzyniak jako dobrego kandydata na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Kandydatka, pismem z 12 października 2020 r., zgłosiła uwagi do oceny kwalifikacji.

Pani Joanna Składowska - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Sieradzu, pismem z 19 października 2020 r., odniosła się do uwag zgłoszonych przez kandydatkę do oceny kwalifikacji i podtrzymała wnioski sformułowane w tej ocenie.

4. Pani Beata Anna Witkowska urodziła się 6 listopada 1982 r. w Gdańsku. W 2006 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku, w 2009 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Od 1 grudnia 2009 r. do 4 marca 2013 r. była zatrudniona w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie na stanowisku asystenta sędziego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 lutego 2013 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wieluniu. Orzekała początkowo w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Obecnie wykonuje obowiązki w VIII Zamiejscowym Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Wieluniu z siedzibą w Pajęcznie, pełniąc od 14 maja 2014 r. funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Począwszy od 2017 r. była delegowana do orzekania na pojedynczych sesjach w Sądzie Okręgowym w Sieradzu. Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Beaty Anny Witkowskiej sporządził Pan Tomasz Choczaj - sędzia wizytator do spraw cywilnych, rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Sieradzu, który wskazał, że kandydatka przez ponad siedem lat wzorowo wypełniała obowiązki sędziego Sądu Rejonowego w Wieluniu i od ponad sześciu lat obowiązki Przewodniczącej VIII Zamiejscowego Wydziału Cywilnego z siedzibą w Pajęcznie. Pomimo znacznego obciążenia pracą opiniowana utrzymuje bardzo dobre wyniki statystyczne w zakresie wydajności i stabilności orzecznictwa. Kandydatka posiada bardzo dobrą znajomość zagadnień prawa cywilnego i procesowego oraz umiejętność ich stosowania w praktyce orzeczniczej. Jest osobą kulturalną, sumienną i odpowiedzialną. Cieszy się bardzo dobrą opinią przełożonego. Posiada właściwy stosunek do współpracowników, przełożonych oraz stron. Postępowanie dowodowe prowadzi z zachowaniem reguł wynikających z przepisów kodeksu postępowania cywilnego. Uzasadnienia sporządzała w ustawowym terminie. Spełniają one wymogi określone w przepisach procedury cywilnej. Często odwołuje się w nich do poglądów doktryny i orzecznictwa. W konkluzji sędzia wizytator stwierdził, że Pani Beata Anna Witkowska jest bardzo dobrym kandydatem do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

5. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pani Elżbieta Joanna Sadowska-Augustyniak posiada doświadczenie orzecznicze zdobyte w trakcie pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego oraz w ramach delegacji do Sądu Okręgowego w Sieradzu (pojedyncze sesje), poprzedzone zatrudnieniem w charakterze asystenta sędziego. Obowiązki orzecznicze od kilku lat efektywnie łączy z pełnieniem funkcji administracyjnych w sądzie (obecnie Przewodnicząca I Wydziału Cywilnego oraz Wiceprezes Sądu Rejonowego w Sieradzu). Kwalifikacje kandydatki, podnoszone przez ukończenie studiów podyplomowych oraz uczestnictwo w szkoleniach zawodowych, zostały wysoko ocenione przez sędzię wizytator w sporządzonej na potrzeby niniejszego postępowania nominacyjnego ocenie. Opiniująca podkreśliła bardzo dobrą znajomość przez kandydatkę prawa materialnego i procesowego oraz metodyki pracy sędziego, znakomite opanowanie warsztatu pracy sędziego; umiejętne stosowanie właściwych przepisów prawa. Podkreśliła przy tym, że przebieg jej pracy zawodowej i cechy osobowościowe predysponują Panią Elżbietą Joannę Sadowską-Augustyniak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Opiniująca dodała, że nie budzi jakichkolwiek zastrzeżeń terminowość podejmowania przez kandydatkę czynności procesowych, a w kontrolowanym okresie wszystkie sporządzone uzasadnienia mieściły się w terminie ustawowym (nie odnotowano ani jednego przypadku przekroczenia terminu). Podniosła, że uwzględniając podejmowanie przez kandydatkę także czynności wynikających z pełnionych funkcji, szczególnego podkreślenia wymagają wysokie wskaźniki w zakresie liczy załatwionych spraw oraz stabilności orzecznictwa, pozostające przeważnie na wyższym poziomie od średniej sędziów z I Wydziału Cywilnego. Pozytywna jest także niewielka liczba tzw. spraw starych, a uwagę zwraca minimalna liczba spraw uchylonych. W konkluzji sędzia wizytator stwierdziła, że Pani Elżbieta Joanna Sadowska-Augustyniak jest bardzo dobrym kandydatem do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Ponadto kandydatka uzyskała pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Sieradzu.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła doświadczenie zawodowe i kwalifikacje pozostałych uczestniczek tego postępowania nominacyjnego, uznając, że nie wypełniają one w stopniu wyższym niż Pani Elżbieta Joanna Sadowska-Augustyniak, ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS.

Pani Katarzyna Jolanta Osmulska-Wawrzyniak posiada doświadczenie orzecznicze zdobyte w trakcie pracy na stanowisku referendarza sądowego, asesora sądowego oraz sędziego sądu rejonowego, poprzedzone zatrudnieniem w charakterze asystenta sędziego. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa dłuższy staż orzeczniczy tej kandydatki nie może - w świetle uzyskanej przez nią oceny kwalifikacji oraz negatywnej opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Sieradzu, a przede wszystkim z uwagi na wyrok Sądu Apelacyjnego - Sądu Dyscyplinarnego w Łodzi z 19 marca 2018 r. - stanowić argumentu za uznaniem wyższości jej kandydatury nad kandydaturą Pani Elżbiety Joanny Sadowskiej-Augustyniak. W przedmiotowej ocenie kwalifikacji sędzia wizytator wskazała, że kandydatka osiągała w ostatnich latach przed zgłoszeniem niższe od średnich wyniki pracy w zakresie liczbowym i w zasadzie nie miała okazji - jej zdaniem - orzekać w sprawach o skomplikowanym od strony faktycznej lub prawnej charakterze, zaś niewielka liczba rozpoznanych apelacji nie pozwala na rzetelną ocenę jakości jej pracy. Opiniująca podniosła, że obecnie nie sposób stwierdzić, że kandydatka osiąga wyniki na poziomie średniej, nie mówiąc już o tym, że jej praca miałaby pozytywnie w aspekcie liczbowym i jakościowym wyróżniać się, predestynując ją do awansu. Dodała, że opiniowana dopuściła się uchybienia godności urzędu, za co została ukarana dyscyplinarnie. W konkluzji sędzia wizytator podkreśliła, że w tej chwili obiektywny materiał w postaci wyników statystycznych określających stabilność orzecznictwa, charakter spraw, w których kandydatka orzekała oraz dopuszczenie się przewinienia dyscyplinarnego nie pozwala jej na rekomendację Pani Katarzyny Jolanty Osmulskiej-Wawrzyniak jako dobrego kandydata do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa, kluczowa dla oceny kandydatury Pani Katarzyny Jolanty Osmulskiej-Wawrzyniak w ramach niniejszej procedury nominacyjnej jest kwestia odpowiedzialności dyscyplinarnej. Jak wynika ze zgromadzonej w sprawie dokumentacji Sąd Apelacyjny - Sąd Dyscyplinarny w Łodzi, wyrokiem z 19 marca 2018 r., sygn. akt ASD 1/18, uznał Panią Katarzynę Jolantę Osmulską-Wawrzyniak za winną popełnienia przewinienia dyscyplinarnego i wymierzył jej karę upomnienia. Powyższe przesądza, zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa, o negatywnej ocenie tej kandydatury.

Pani Beata Anna Witkowska posiada doświadczenie orzecznicze zdobyte w trakcie pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego oraz w ramach delegacji do Sądu Okręgowego w Sieradzu (pojedyncze sesje). Obowiązki orzecznicze od kilku lat efektywnie łączy z pełnieniem funkcji administracyjnej w sądzie. Kwalifikacje Pani Beaty Anny Witkowskiej, podnoszone przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych, zostały wysoko ocenione przez sędziego wizytatora w sporządzonej na potrzeby niniejszego postępowania nominacyjnego ocenie. Opiniujący podkreślił, że kandydatka wzorowo wypełnia obowiązki sędziego sądu rejonowego oraz obowiązki Przewodniczącej wydziału. Dodał, że pomimo znacznego obciążenia pracą opiniowana utrzymuje bardzo dobre wyniki statystyczne w zakresie wydajności i stabilności orzecznictwa. Posiada przy tym bardzo dobrą znajomość zagadnień prawa cywilnego i procesowego oraz umiejętność ich stosowania w praktyce orzeczniczej, a uzasadnienia sporządzała w ustawowym terminie. W konkluzji sędzia wizytator stwierdził, że Pani Beata Anna Witkowska jest bardzo dobrym kandydatem do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Ponadto kandydatka otrzymała pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Sieradzu.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa ani pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Sieradzu, ani uzyskana przez Panią Beatę Annę Witkowską ocena kwalifikacji nie różnicują jej kandydatury na niekorzyść kandydatki przedstawianej Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie. Pani Elżbieta Joanna Sadowska-Augustyniak posiada natomiast dłuższy staż orzeczniczy, bowiem obowiązki sędziego sądu rejonowego wykonuje od 12 stycznia 2011 r., podczas gdy Pani Beata Anna Witkowska jest sędzią sądu rejonowego od 20 lutego 2013 r. Dodatkowym atutem Pani Elżbiety Joanny Sadowskiej-Augustyniak jest ukończenie studiów podyplomowych w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, oraz uczestnictwo (obecnie) w studiach podyplomowych w zakresie psychiatrii i psychologii dla sędziów.

Mając na uwadze wskazane wyżej argumenty odnoszące się do kwalifikacji i doświadczenia zawodowego wszystkich uczestniczek niniejszej procedury nominacyjnej, Krajowa Rada Sądownictwa dokonała wszechstronnej analizy zgromadzonych w sprawie materiałów i uznała, że Pani Elżbieta Joanna Sadowska-Augustyniak spełnia wszelkie wymagania ustawowe stawiane osobom ubiegającym się o stanowisko sędziego sądu okręgowego, a całokształt okoliczności sprawy - w tym uzyskana ocena kwalifikacji, ukończenie studiów podyplomowych, doświadczenie orzecznicze oraz doświadczenie w pełnieniu funkcji administracyjnych w sądzie, a także pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Sieradzu oraz nienaganne wykonywanie obowiązków sędziego - przemawia za wyższością jej kandydatury nad pozostałymi.

Ponadto, odnosząc się do aktualnego orzecznictwa Sądu Najwyższego, Krajowa Rada Sądownictwa miała na względzie, okoliczność że Pani Elżbieta Joanna Sadowska -Augustyniak obecnie pełni funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Sieradzu. W ocenie Rady to, że do pełnienia wyżej wymienionej funkcji powołuje sędziów Minister Sprawiedliwości nie wpływa, w realiach niniejszego postępowania nominacyjnego, negatywnie na ocenę kandydatury Pani Elżbiety Joanny Sadowskiej-Augustyniak, bowiem daje ona gwarancję niezawisłości i bezstronności. W szerszym kontekście uznanie, że pełnienie funkcji przewidzianych na mocy przepisów rangi ustawowej dla sędziów jest jednoznaczne z brakiem charakterologicznych lub etycznych walorów umożliwiających powołanie na wyższe stanowisko sędziowskie jest wadliwe. Konsekwencją powyższego musiałoby być przyjęcie, że żaden sędzia w Polsce spełniający wskazane wyżej warunki nie gwarantuje niezawisłości i bezstronności w pełnieniu obowiązków orzeczniczych również na obecnie zajmowanym stanowisku sędziowskim. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa brak jest w niniejszym postępowaniu nominacyjnym takich okoliczności, które poddawałyby w wątpliwość niezawisłość i bezstronność Pani Elżbiety Joanny Sadowskiej-Augustyniak.

6. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Sieradzu.

Na posiedzeniu 26 października 2020 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Sieradzu pozytywnie zaopiniowało kandydatury Pani Elżbiety Joanny Sadowskiej-Augustyniak oraz Pani Beaty Anny Witkowskiej; negatywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Katarzyny Jolanty Osmulskiej-Wawrzyniak.

Krajowa Rada Sądownictwa miała na uwadze, że wobec uzyskania przez Panią Elżbietę Joannę Sadowską-Augustyniak oraz Panią Beatę Annę Witkowską pozytywnej opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Sieradzu kryterium to nie różnicuje ich kandydatur.

7. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Elżbiety Joanny Sadowskiej-Augustyniak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: uzyskana ocena kwalifikacji, dotychczasowe doświadczenie orzecznicze oraz doświadczenie w pełnieniu funkcji administracyjnych w sądzie, a także pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Sieradzu.

8. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 19 listopada 2020 r. na kandydaturę:

- Pani Katarzyny Jolanty Osmulskiej-Wawrzyniak oddano 3 głosy "za", 2 głosy "przeciw" i 17 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Elżbiety Joanny Sadowskiej-Augustyniak oddano 17 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", oddano 2 głosy "wstrzymujące się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Beaty Anny Witkowskiej oddano 4 głosy "za", nie oddano głosów "przeciw", oddano 16 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.l - 3 ustawy z dnia 12 maja 201 Ir. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2019 r., poz. 84, ze zm.).