Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Szczecinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 399.

Akty korporacyjne

Sędz.2020.11.18

Akt nieoceniany
Wersja od: 18 listopada 2020 r.

UCHWAŁA NR 885/2020
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 18 listopada 2020 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Szczecinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 399

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Radosława Marcina Rycielskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Szczecinie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Agnieszki Małgorzaty Gojżewskiej-Antosik do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Szczecinie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Szczecinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 399, zgłosili się:

- Pani Agnieszka Małgorzata Gojżewska-Antosik - radca prawny, OIRP w Szczecinie, pozaetatowy członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie,

- Pan Radosław Marcin Rycielski - adwokat, IA w Warszawie, doktor nauk prawnych.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie skorzystał z uprawnienia do przedstawienia opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: "ustawa o KRS").

W dniu 12 października 2020 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył posiedzenie w celu wysłuchania kandydatów oraz przygotowania stanowiska w przedmiocie rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. W posiedzeniu zespołu wzięli udział w drodze wideokonferencji oboje uczestnicy postępowania. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczyli przedstawiciele Krajowej Rady Radców Prawnych i Naczelnej Rady Adwokackiej, powiadomieni o terminie posiedzenia w związku z udziałem w postępowaniu kandydatów wykonujących zawód radcy prawnego i adwokata.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wysłuchaniu kandydatów biorących udział w konkursie na jedno stanowisko sędziowskie omówił szczegółowo ich kandydatury i przeprowadził naradę, w celu zajęcia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego objęte tym konkursem. W wyniku przeprowadzonej narady członkowie zespołu ocenili, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Przewodnicząca zespołu zarządziła przeprowadzenie głosowania nad rekomendacją kandydatów na jedno stanowisko sędziowskie. W jawnym głosowaniu, w obecności wszystkich członków zespołu na Panią Agnieszkę Małgorzatę Gojżewską-Antosik oddano 3 głosy "za", nie oddano głosów "przeciw", ani głosów "wstrzymujących się", a na Pana Radosława Marcina Rycielskiego nie oddano głosów "za", oddano 2 głosy "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się".

W wyniku przeprowadzonego głosowania zespół przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Pani Agnieszki Małgorzaty Gojżewskiej-Antosik na jedno wolne stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że Pani Agnieszka Małgorzata Gojżewska -Antosik legitymuje się dziewiętnastoletnim doświadczeniem zawodowym w pracy w organach administracji publicznej. Ukończyła dwa kierunki studiów oraz studia podyplomowe, a w 2011 r. po odbyciu aplikacji radcowskiej złożyła egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Posiada bogatą praktykę w administracji skarbowej oraz doświadczenie orzecznicze wynikające z powołania na pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie.

Zdaniem zespołu Pan Radosław Marcin Rycielski w niższym stopniu spełnia wymagania do powołania na stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego. Z dokumentacji przedstawionej przez kandydata wynika przede wszystkim zainteresowanie i wiedza teoretyczna ukierunkowana na prawo gospodarcze i finansowe. Co prawda Pan Radosław Marcin Rycielski legitymuje się praktyką adwokacją, jednak nie zdołał wykazać by w jej ramach nabył wystarczające doświadczenie - wymagane do rekomendowania na stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego. Zdaniem zespołu, w porównaniu z kontrkandydatką, doświadczenie praktyczne w sprawach z zakresu prawa administracyjnego prezentowane przez kandydata powinno być ocenione jako mniejsze. Zatem świadczy to o wyższości kandydatury Pani Agnieszki Małgorzaty Gojżewskiej-Antosik w niniejszej procedurze konkursowej na stanowisko sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Szczecinie.

W trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 15 października 2020 r. w wyniku głosowania na: Panią Agnieszkę Małgorzatę Gojżewską-Antosik oddano 10 głosów "za", 1 głos "przeciw" przy 9 głosach "wstrzymujących się", a na Pana Radosława Marcina Rycielskiego oddano 9 głosów "za", 3 głosy "przeciw" przy 8 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa na posiedzeniu 15 października 2020 r. podjęła decyzję (oddając 11 głosów "za", 6 głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się") o skierowaniu sprawy do ponownego rozpoznania zespołowi, w trybie § 12 ust. 5 Regulaminu Krajowej Rady Sądownictwa (M.P. 2019 poz. 192). Wobec decyzji Rady Przewodnicząca zespołu, na posiedzeniu w dniu 16 października 2020 r. zaproponowała by zwrócić się do kandydatów o złożenie w terminie 7 dni materiałów jakie uznają, w świetle art. 6 § 1 pkt 6 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2167, ze zm.; dalej: p.u.s.a.), za niezbędne.

W dniu 17 listopada 2020 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył posiedzenie w celu przygotowania stanowiska w przedmiocie rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczyli przedstawiciele Krajowej Rady Radców Prawnych i Naczelnej Rady Adwokackiej, powiadomieni o terminie posiedzenia w związku z udziałem w postępowaniu kandydatów wykonujących zawód radcy prawnego i adwokata.

Przewodnicząca zespołu przedstawiła i omówiła zgromadzone w sprawie materiały, uzupełnione przez kandydatów, o które zespół występował w dniu 16 października 2020 r. Następnie członkowie zespołu szczegółowo omówili kandydatury i przeprowadzili naradę w celu zajęcia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatów na wolne stanowisko sędziego objęte tym konkursem. W wyniku przeprowadzonej narady członkowie zespołu ocenili, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Przewodnicząca zespołu zarządziła przeprowadzenie głosowania. W jawnym głosowaniu, w obecności wszystkich członków zespołu Pani Agnieszka Małgorzata Gojżewska-Antosik uzyskała 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", a Pan Radosław Marcin Rycielski nie uzyskał głosów "za", uzyskał 3 głosy "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się". W wyniku przeprowadzonego głosowania zespół przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Pani Agnieszki Małgorzaty Gojżewskiej-Antosik na jedno wolne stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że w oparciu o uzupełnione przez kandydatów materiały oraz dodatkowe opinie, podtrzymuje swoją decyzję podjętą na posiedzeniu zespołu 12 października 2020 r. W jego ocenie Pani Agnieszka Małgorzata Gojżewska-Antosik legitymuje się wieloletnim doświadczeniem zawodowym w pracy w organach administracji publicznej. Posiada bogatą praktykę w administracji skarbowej oraz doświadczenie orzecznicze wynikające z powołania na pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie. Zatem zdaniem zespołu, w niniejszej procedurze konkursowej kandydatura Pani Agnieszki Małgorzaty Gojżewskiej-Antosik w wyższym stopniu spełnia wymagania do powołania na stanowisko sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Szczecinie, niż Pana Radosława Marcina Rycielskiego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 6 § 1 pkt 1-5 i 7 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2167, ze zm.; dalej: p.u.s.a.). Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się również wymogiem z art. 6 § 1 pkt 6 p.u.s.a. oraz kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 ustawy o KRS i uwzględniła: stopień posiadanej przez kandydatów wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa nie podzieliła stanowiska zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Radosława Marcina Rycielskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Szczecinie z uwagi na wypełnianie przez tego kandydata w odpowiednim stopniu przyjętych przez Radę jednolitych kryteriów.

2. Pan Radosław Marcin Rycielski urodził się w 1977 r. w Szczecinie. W 2001 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Szczecińskim z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. W latach 2001-2005 pracował w kilku jednostkach, w tym na stanowisku asystenta na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego w Katedrze Ekonomii, jako referent prawny w Zespole Prawnym Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, a także jako pełnomocnik Wojewody Zachodniopomorskiego do spraw prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego (Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Goleniowie). W 2010 r" po ukończeniu aplikacji adwokackiej złożył egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze z dnia 5 lutego 2010 r. został wpisany na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Zielonej Górze. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie z dnia 25 sierpnia 2010 r. został wpisany na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Warszawie, w związku z przeniesieniem siedziby zawodowej. Od 10 września 2010 r. wykonuje zawód adwokata w formie indywidualnej kancelarii adwokackiej, w ramach tej praktyki zawodowej współpracował z innymi kancelariami, w tym w 2011 r. z Kancelarią Prawną prof. dr. hab. Witolda Modzelewskiego. W 2016 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa karnego skarbowego i gospodarczego. Uchwałą Rady Naukowej Instytutu Nauk Prawno-Administracyjnych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego z 7 listopada 2016 r., nadano mu stopień doktora nauk prawnych w zakresie prawa, na podstawie rozprawy doktorskiej pod tytułem "Opodatkowanie dochodów kapitałowych z odsetek i dywidend w prawie polskim i w dyrektywach Unii Europejskiej" oraz złożeniu wymaganych egzaminów. Od 20 stycznia 2017 r. jest członkiem Komisji Legislacyjnej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Od 1 października 2018 r. zatrudniony jest na stanowisku adiunkta w Zakładzie Prawa Gospodarczego i Finansowego w Instytucie Nauk Prawnych na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Kandydat podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach, jest autorem artykułów naukowych i jednej publikacji książkowej z dziedziny prawa podatkowego oraz brał udział w konferencjach naukowych - międzynarodowych i ogólnopolskich, w tym wygłaszając referaty. Posiada także doświadczenie dydaktyczne wynikające z prowadzenia szkoleń dla aplikantów adwokackich z zakresu prawa podatkowego i administracyjnego.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła, że kontrkandydatka postępowania nominacyjnego Pani Agnieszka Małgorzata Gojżewska-Antosik legitymuje się niepodważalną wiedzą z zakresu administracji publicznej z uwagi na wieloletnią pracę w tych organach. Jednakże w ocenie Rady kandydatura Pana Radosława Marcina Rycielskiego zasługuje na przedstawienie go Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie na jedno wolne stanowisko sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Pani Agnieszka Małgorzata Gojżewska-Antosik urodziła się w 1976 r. w Szczecinie. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Szczecińskim z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. W latach 2001-2002 była zatrudniona w Biurze Prawnym Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie na stanowisku inspektora. W 2002 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie doradztwa i rachunkowości podatkowej. W latach 2002-2003 była zatrudniona w Wydziale Kontroli Budżetowej i Czynności Doraźnych w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Szczecinie na stanowisku referendarza. W 2004 r. odbyła staż w szwedzkiej administracji podatkowej w ramach programu Komisji Europejskiej "Fiscalis 2004". Z dniem 15 listopada 2004 r. została mianowana urzędnikiem służby cywilnej. W latach 2004-2007 była zatrudniona w Dziale Orzecznictwa Podatkowego Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie na stanowisku inspektora. W 2005 r. ukończyła uzupełniające studia magisterskie na kierunku ekonomia w zakresie rachunkowości z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. W 2008 r. rozpoczęła pracę w Wydziale Obsługi Prawnej Izby Skarbowej w Szczecinie na stanowisku starszego inspektora, a następnie komisarza skarbowego. W 2011 r., po odbyciu aplikacji radcowskiej złożyła egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Szczecinie z 2 sierpnia 2011 r. została wpisana na listę radców prawnych. Od 15 września 2011 r. wykonuje zawód radcy prawnego. Kandydatka jest zatrudniona od 10 października 2011 r. na stanowisku radcy prawnego w Izbie Skarbowej w Szczecinie (obecnie Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie), a dodatkowo w latach 2011-2015 była zatrudniona na takim samym stanowisku w Trzecim Urzędzie Skarbowym w Szczecinie. Z dniem 15 września 2016 r. została powołana na pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie. Orzeka w obszarze spraw z pogranicza prawa polskiego i prawa europejskiego, wymagających wiedzy eksperckiej w zakresie m.in. ochrony środowiska, uwarunkowań środowiskowych, naruszenia stosunków wodnych, przeglądu ekologicznego, jak również w sprawach dotyczących opłat za śmieci, poziomu hałasu, ochrony przyrody, gruntów rolnych, prawa geologicznego oraz postępowania egzekucyjnego. Jest autorem wielu skarg kasacyjnych sporządzonych na wysokim poziomie. Kandydatka podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła: stopień posiadanej przez kandydatów wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także wyniki przeprowadzonego przed zespołem członków Rady wysłuchania uczestników postępowania.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła, że oboje uczestnicy postępowania posiadają pozytywne opinie i rekomendacje potwierdzające ich wysokie kwalifikacje zawodowe.

Pan Radosław Marcin Rycielski legitymuje się stopniem naukowym doktora nauk prawnych oraz ukończył aplikację adwokacką, złożonym z wynikiem pozytywnym egzaminem adwokackim. Aktywnie łączy pracę zawodową z pracą naukową, publikacyjną i dydaktyczną. Jest autorem licznych artykułów naukowych i publikacji książkowej z dziedziny prawa podatkowego. Brał udział w międzynarodowych i ogólnopolskich konferencjach naukowych, wygłaszając również referaty. Posiada wieloletnie doświadczenie, wykonując od 2010 r. zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej i współpracując z innymi kancelariami m.in. Kancelarią Prawną prof. dr. hab. Witolda Modzelewskiego. Od stycznia 2017 r. jest również członkiem Komisji Legislacyjnej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Ponadto od października 2018 r. jest zatrudniony na stanowisku adiunkta w Zakładzie Prawa Gospodarczego i Finansowego w Instytucie Nauk Prawnych na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Prowadzi szkolenia dla aplikantów adwokackich z zakresu prawa podatkowego i administracyjnego. Otrzymał pozytywne opinie i rekomendacje m.in. prof. dr. hab. Elżbiety Chojny-Duch, sędziego SN dr. hab. Leszka Bieleckiego i prof. dr. hab. Witolda Modzelewskiego, dotyczące jego pracy doktorskiej. Powyższe kwalifikacje zawodowe oraz sposób autoprezentacji kandydatury przed zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa przemówiły za wyborem Pana Radosława Marcina Rycielskiego spośród uczestników biorących udział w przedmiotowym postępowaniu.

Kontrkandydatka Pani Agnieszka Małgorzata Gojżewska-Antosik posiada niewątpliwie wysoką wiedzę z dziedziny prawa administracyjnego, wynikającą z wieloletniej pracy w organach administracji publicznej. Kandydatka nie spełnia jednak zdaniem Rady, w wyższym stopniu ocenianych łącznie kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 pkt 1 ustawy o KRS oraz nie legitymuje się wyższym poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa, związanych z działaniem organów administracji publicznej od wybranego kandydata Pana Radosława Marcina Rycielskiego.

4. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie przez Pana Radosława Marcina Rycielskiego zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności bogate i wszechstronne doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, publicystyczny i dydaktyczny, a także legitymowanie się stopniem doktora nauk prawnych.

5. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 18 listopada 2020 r. w wyniku tajnego głosowania na:

- Panią Agnieszkę Małgorzatę Gojżewską-Antosik oddano 9 głosów "za", 3 głosy "przeciw" przy 7 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Radosława Marcina Rycielskiego oddano 10 głosów "za", 5 głosów "przeciw" przy 4 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).