Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 622.

Akty korporacyjne

Sędz.2020.11.17

Akt nieoceniany
Wersja od: 17 listopada 2020 r.

UCHWAŁA NR 876/2020
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 17 listopada 2020 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 622

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Marty Joanny Ładzińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 622, zgłosiła się Pani Marta Joanna Ładzińska - sędzia Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu 16 listopada 2020 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Martę Joannę Ładzińską oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Marty Joanny Ładzińskiej na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

W uzasadnieniu stanowiska zespół stwierdził, że Pani Marta Joanna Ładzińska posiada czternastoletnie doświadczenie orzecznicze uzyskane w pracy w pionach: cywilnym, rodzinnym i nieletnich oraz pracy i ubezpieczeń społecznych. Z oceny pracy Pani Marty Joanny Ładzińskiej wynika, że posiada ona wysokie kwalifikacje i umiejętności, niezbędne do prawidłowego pełnienia obowiązków na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Te okoliczności oraz fakt uzyskania jednogłośnego poparcia Kolegium Sądu do którego pretenduje, czyni zasadnym przedstawienie jej kandydatury Krajowej Radzie Sądownictwa z pozytywną rekomendacją.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 365, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydatki, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Marty Joanny Ładzińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze.

2. Pani Marta Joanna Ładzińska urodziła się 29 sierpnia 1977 r. we Wrocławiu. W 2002 r. ukończyła na Uniwersytecie Wrocławskim wyższe studia prawnicze z oceną bardzo dobrą i uzyskała tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, złożyła w 2005 r. egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Od listopada 2005 r. do stycznia 2006 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu. Następnie, od 3 stycznia 2006 r. do 9 marca 2009 r. pełniła czynności

sędziowskie na stanowisku asesora sądowego w tym Sądzie w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 marca 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławia. Powierzone obowiązki pełniła w dalszym ciągu w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich tego Sądu. Z dniem 1 maja 2009 r. Minister Sprawiedliwości przeniósł Panią Martę Joannę Ładzińską na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze. Powierzone obowiązki pełniła kolejno: w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, w I Wydziale Cywilnym, w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, następnie równolegle w I Wydziale Cywilnym i w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych a obecnie od września 2018 r. - pełni je tylko w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze.

Ocenę kwalifikacji Pani Marty Joanny Ładzińskiej sporządził Pan Ryszard Sułtanowski - sędzia Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze. Po przeprowadzeniu analizy akt spraw, opiniujący zauważył, że sposób ich prowadzenia zasługuje na bardzo wysoką ocenę. Po wpłynięciu pism inicjujących postępowanie (pozwów, odwołań, wniosków) bieg nadawany był im niezwłocznie. W opisach spraw wskazano daty wpływu tych pism i daty podejmowanych czynności dla lepszego zobrazowania dynamiki postępowań. Opiniujący podkreślił, że pracując w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych kandydatka jednocześnie kończyła sprawy w I Wydziale Cywilnym. Długi czas trwania tych postępowań nie wynika zatem z okresów bezczynności opiniowanej. Akta spraw są prowadzone starannie. Wyznaczone sesje i rozprawy są prawidłowo rozplanowane. W przypadku większej liczby świadków, byli oni wzywani na różne godziny. Rozprawy zaczynały się z reguły punktualnie, a opóźnienia wynikały przeważnie z dłuższego niż zaplanowany czasu trwania poprzedniej rozprawy. Opiniowana prawidłowo redaguje postanowienia dowodowe, w szczególności tezy dowodowe. Prawidłowo są sporządzane także orzeczenia. Uzasadnienia prezentują bardzo wysoki poziom merytoryczny, z powołaniem się na zastosowane przepisy, aktualne orzecznictwo i poglądy doktryny. Odnoszą się w sposób wyczerpujący, a zarazem zwięzły i rzeczowy do podnoszonych w pozwach i odwołaniach zarzutów. Wywody przeprowadzane w uzasadnieniach są trafne i przekonujące. Świadczy to o zdolności opiniowanej do prawidłowego formułowania uzasadnień i sztuki posługiwania się argumentacją. W uzasadnieniach powywoływane są prawidłowe podstawy prawne rozstrzygnięć. Stany faktyczne są ustalane w sposób zwięzły i w zakresie koniecznym dla rozstrzygnięcia sprawy. Jednocześnie są powoływane dowody na podstawie których te ustalenia są dokonywane.

Opiniujący stwierdził, że przeprowadzona analiza akt spraw, pozwala na jednoznaczną ocenę, że Pani Marta Joanna Ładzińska posiada wysokie kwalifikacje i umiejętności niezbędne do wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Pani Marta Joanna Ładzińska nie była dotychczas delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze. Natomiast w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze, z uwagi na przebywanie od 16 stycznia 2017 r. jednego z sędziów na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, doszło do podziału jego referatu i część spraw przejęła kandydatka. Również dodatkowo zastępowała ona na kilku sesjach nieobecną z powodu choroby sędzię, aby nie doszło do odwołania wszystkich rozpraw. Wprawdzie miało to miejsce przed okresem obejmującym ocenę pracy kandydatki, ale rzutowało na jej dalszą pracę z uwagi na konieczność prowadzenia spraw skomplikowanych i starych. Reasumując, opiniujący stwierdził, że Pani Marta Joanna Ładzińska posiada wszelkie cechy konieczne do objęcia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Z pewnością należą do nich bardzo duża wiedza prawnicza, poparta ustawicznym dokształcaniem, inteligencja, bardzo duża pracowitość, wysoki poziom etyki zawodowej, doświadczenie życiowe i zawodowe, a ponadto chęć ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. Opiniowana bardzo sprawnie prowadzi postępowania sądowe, a sporządzane przez nią uzasadnienia prezentują wysoki poziom. Jest osobą bardzo punktualną. W relacjach międzyludzkich jest osobą uprzejmą, koleżeńską i taktowną. W ocenie opiniującego, wyniki pracy Pani Marty Joanny Ładzińskiej predysponują ją do uzyskania oceny bardzo dobrej. W świetle powyższego, opiniujący wyraził pogląd, że Pani Marta Joanna Ładzińska jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, popartą różnorodnym doświadczeniem zawodowym, zdobytym podczas pracy orzeczniczej w pionach: cywilnym, rodzinnym i nieletnich oraz pracy i ubezpieczeń społecznych. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Marty Joanny Ładzińskiej znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie jej pracy i kwalifikacji merytorycznych w których podkreślono w szczególności jej bardzo dobrą znajomość przepisów prawnych, orzecznictwa Sądu Najwyższego i literatury prawniczej, zdolność podejmowania szybkich i trafnych decyzji, a także rzetelność, odpowiedzialność i sumienność.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Pani Marta Joanna Ładzińska posiada kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze.

Kolegium Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze na posiedzeniu 27 października 2020 r. zaopiniowało Panią Martę Joannę Ładzińską, oddając 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw", a zatem kandydatka uzyskała jednogłośne poparcie tego gremium.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Marty Joanny Ładzińskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności zróżnicowane doświadczenie zawodowe zdobyte w pracy orzeczniczej w pionach: cywilnym, rodzinnym i nieletnich oraz pracy i ubezpieczeń społecznych, wnioski płynące z bardzo dobrej oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 17 listopada 2020 r. na Panią Martę Joannę Ładzińską oddano 19 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).