Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 474.

Akty korporacyjne

Sędz.2020.11.17

Akt nieoceniany
Wersja od: 17 listopada 2020 r.

UCHWAŁA NR 875/2020
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 17 listopada 2020 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 474

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Joanny Agnieszki Sawicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 474, zgłosiła się Pani Joanna Agnieszka Sawicz - sędzia Sądu Okręgowego w Świdnicy.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 16 listopada 2020 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Joannę Agnieszkę Sawicz oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Joanny Agnieszki Sawicz na wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa a także opinią Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół stwierdził, że Pani Joanna Agnieszka Sawicz posiada siedemnastoletnie doświadczenie orzecznicze w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Jest to atut przemawiający niewątpliwie na korzyść kandydatki albowiem wolne stanowisko sędziowie jest przewidziane właśnie w pionie pracy. Ponadto, od 2012 r. kandydatka z powodzeniem pełni funkcję wizytatora do spraw prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w Sądzie Okręgowym w Świdnicy a od 2015 r. także funkcję zastępcy Przewodniczącego VII Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w tym Sądzie. Z oceny kwalifikacji Pani Joanny Agnieszki Sawicz, sporządzonej na potrzeby niniejszego postępowania wynika, że w pełni zasługuje ona na awans w służbie sędziowskiej. Argumentem przemawiającym za rekomendacją jej kandydatury na stanowisko o które się ubiega jest także uzyskanie bardzo wysokiego poparcia Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu (9 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się").

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 64 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 365, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydatki, a także opinią Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Joanny Agnieszki Sawicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.

2. Pani Joanna Agnieszka Sawicz urodziła się 27 września 1966 r. w Wałbrzychu. W 1991 r. ukończyła na Uniwersytecie Wrocławskim wyższe studia prawnicze z oceną dobrą i uzyskała tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 1993 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem 1 listopada 1993 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu. Orzekała w wydziale pracy. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 czerwca 1995 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wałbrzychu. W dalszym ciągu orzekała w sprawach pracowniczych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 października 2001 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Świdnicy. Orzeka w VII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, w którym od 23 marca 2015 r. pełni funkcję zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału. Od 1 stycznia 2012 r. pełni także funkcję sędziego wizytatora do spraw prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w Sądzie Okręgowym w Świdnicy.

Do 31 maja 2020 r. Pani Joanna Agnieszka Sawicz orzekała w VII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Świdnicy w 100% wpływu przypadającego na sędziego orzekającego w Wydziale w sprawach Pa, Pz, Ua, Uz. Kończyła wszystkie będące w referacie sprawy pierwszoinstancyjne pracownicze i ubezpieczeniowe. Jednocześnie orzekała w II Wydziale Cywilnym tego Sądu w 50% wpływu przypadającego na sędziego orzekającego w Wydziale w sprawach Ca i Cz. Od 1 czerwca 2020 r. kończy, będące w jej referacie sprawy cywilne, orzekając we wszystkich kategoriach spraw w VII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w 100% wpływu przypadającego na sędziego orzekającego w Wydziale za wyjątkiem spraw ubezpieczeniowych pierwszo instancyjnych, w których orzeka w 70% wpływu przypadającego na sędziego orzekającego w Wydziale.

W dniach 13 kwietnia 2007 r., 30 stycznia i 13 lutego 2014 r., 16 i 29 lipca oraz 4 sierpnia 2015 r. była delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.

W okresie pracy sędziowskiej Pani Joanna Agnieszka Sawicz brała udział w licznych szkoleniach organizowanych przez Sąd Okręgowy w Świdnicy, Sąd Apelacyjny we Wrocławiu oraz Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Joanny Agnieszki Sawicz sporządził Pan Jarosław Błaszczak - sędzia wizytator do spraw prawa pracy i ubezpieczeń Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Opiniujący nie stwierdził przewlekłości czy bezczynności w sprawach prowadzonych przez kandydatkę. Opiniowana prowadzi sprawy według przyjętej koncepcji, sprawnie i energicznie. Strony i ich pełnomocnicy są dyscyplinowani w przypadku opóźnień w wykonywaniu poleceń sądu. Protokoły rozpraw są przejrzyste i czytelne. Wyroki formułowane są prawidłowo a uzasadnienia są sporządzane w sposób bardzo wyczerpujący, spełniając wszystkie wymogi przewidziane przepisami prawa. O bardzo wysokiej jakości pracy kandydatki świadczą wyniki kontroli instancyjnej, najlepsze w okręgu i apelacji. Dwa wyroki zmieniono, żadnego nie uchylono. Zdaniem opiniującego, Pani sędzia Joanna Agnieszka Sawicz, wysokim poziomem wiedzy merytorycznej, dużą pracowitością i obowiązkowością w pełni zasługuje na awans w służbie sędziowskiej.

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, popartą różnorodnym doświadczeniem zawodowym, zdobytym podczas pracy orzeczniczej w pionach: cywilnym oraz pracy i ubezpieczeń społecznych. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Marty Joanny Ładzińskiej znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrej ocenie jej pracy i kwalifikacji merytorycznych w których podkreślono w szczególności wysoką jakość oraz bardzo dobre wyniki pracy orzeczniczej. Kandydatka systematycznie doskonali swój warsztat pracy a także umiejętnie łączy pracę orzeczniczą z pełnieniem dwóch odpowiedzialnych funkcji.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Pani Joanna Agnieszka Sawicz posiada kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.

Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu na posiedzeniu 8 października 2020 r. zaopiniowało Panią Joannę Agnieszkę Sawicz, oddając 9 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się", a zatem kandydatka uzyskała bardzo wysokie poparcie tego gremium.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Joanny Agnieszki Sawicz zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności zróżnicowane doświadczenie zawodowe zdobyte w pracy orzeczniczej w pionach: cywilnym oraz pracy i ubezpieczeń społecznych, wnioski płynące z bardzo dobrej oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych a także bardzo wysokie poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 17 listopada 2020 r. na Panią Joannę Agnieszkę Sawicz oddano 13 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 7 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).