Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 1207.

Akty korporacyjne

Sędz.2020.10.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 października 2020 r.

UCHWAŁA NR 800/2020
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 października 2020 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 1207

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Mariusza Henryka Grążawskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej.
UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 1207, zgłosili się:

- Pan Mariusz Henryk Grążawski - sędzia Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej,

- Pan Jarosław Grzegorz Olejarz - radca prawny.

Uchwałą nr 876/2019 z dnia 2 października 2019 r. Krajowa Rada Sądownictwa przedstawiła Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Jarosława Grzegorza Olejarza do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej oraz zdecydowała o nieprzedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie na to stanowisko Pana Mariusza Henryka Grążawskiego.

Odwołanie od uchwały nr 876/2019 z dnia 2 października 2019 r. wniósł Pan Mariusz Henryk Grążawski.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Pana Jarosława Grzegorza Olejarza Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 162/2020 z dnia 28 stycznia 2020 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jego zgłoszenia.

Wyrokiem z 25 czerwca 2020 r. Sąd Najwyższy w sprawie o sygn. akt I NO 6/20 uwzględnił odwołanie złożone przez Pana Mariusza Henryka Grążawskiego i uchylił zaskarżoną uchwałę w punkcie pierwszym i w tym zakresie umorzył postępowanie oraz uchylił zaskarżoną uchwałę w punkcie drugim, przekazując Krajowej Radzie Sądownictwa w tym zakresie sprawę do ponownego rozpoznania.

Sąd Najwyższy rozpatrując wniesione odwołanie, wobec cofnięcia zgłoszenia przez Pana Jarosława Grzegorza Olejarza doszedł do przekonania, że wydanie wyroku odnośnie do tego kandydata jest zbędne, a postępowanie należy umorzyć. Sąd Najwyższy uznając, że na skutek cofnięcia zgłoszenia przez Pana Jarosława Grzegorza Olejarza zdezaktualizowała się także treść rozstrzygnięcia zawartego w punkcie drugim zaskarżonej uchwały, uchylił w tej części zaskarżoną uchwałę Krajowej Rady Sądownictwa i w tym zakresie przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

Sąd Najwyższy stwierdził, że Rada powinna ponownie rozstrzygnąć sprawę ze zgłoszenia Pana Mariusza Henryka Grążawskiego na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 1207.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84 ze zm.; dalej: "ustawa o KRS").

Na posiedzeniu 12 października 2020 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, uznał je za wystarczające, przeprowadził naradę i postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Mariusza Henryka Grążawskiego (jednomyślnie: 3 głosy "za") na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 1207.

Przedstawiając powyższe stanowisko zespół uwzględnił dyspozycję art. 35 ust. 1 ustawy o KRS, zgodnie z którym, przy ocenie kandydatury kierował się przede wszystkim oceną kwalifikacji, a ponadto uwzględnił doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia oraz opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że Pan Mariusz Henryk Grążawski legitymuje się ponad osiemnastoletnim doświadczeniem orzeczniczym, stopniem naukowym doktora nauk prawnych, doświadczeniem w wykonywaniu funkcji w sądownictwie powszechnym oraz doświadczeniem dydaktycznym i działalnością publikacyjną. Praca kandydata została oceniona wysoko w sporządzonej na potrzeby niniejszego postępowania ocenie kwalifikacji - spełnia on wszelkie kryteria powołania na urząd sędziego sądu okręgowego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydat biorący udział w konkursie spełnia wymagania ustawowe określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 365 ze zm., dalej: "p.u.s.p."). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskaną przez kandydata ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także miała na uwadze stanowisko Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i stanowisko Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, podzielając stanowisko zespołu członków, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej zostanie przedstawiona kandydatura Pana Mariusza Henryka Grążawskiego.

2. Pan Mariusz Henryk Grążawski urodził się 18 listopada 1974 r. w Tarnobrzegu. W 1998 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej, którą ukończył w 2002 r., złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. W latach 1998 -2016 pracował w Wyższej Szkole Administracji w Bielsku-Białej kolejno na stanowiskach pracownika naukowo-dydaktycznego, asystenta, wykładowcy i adiunkta. Z dniem 1 sierpnia

2002 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej i skierowany do orzekania w III Wydziale Karnym. Na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej pod tytułem: "Porozumienie administracyjne jako prawna forma działania administracji publicznej" oraz po złożeniu wymaganych egzaminów uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych nadany uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z dnia 21 czerwca 2004 r. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 marca 2006 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej, w którym na stanowisku sędziowskim orzekał w I Wydziale Cywilnym i III Wydziale Karnym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 13 września 2010 r. został powołany do pełnienia funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej i pełnił ją przez dwie kadencje, tj. do 24 września 2018 r. Od 28 marca 2017 r. do 31 marca 2018 r. kandydat pełnił także funkcję Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej. Od 1 października 2016 r. jest zatrudniony na stanowisku adiunkta w Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku-Białej. Od 1 sierpnia 2018 r. kandydat jest delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej, gdzie orzeka w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 września 2018 r. został powołany do pełnienia funkcji pełnomocnika sądowego do spraw wdrożeń systemów teleinformatycznych w sądach powszechnych dla okręgu Sądu Okręgowego w Bielsku Białej. Uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej z 26 marca 2018 r. został z dniem 3 kwietnia 2018 r. powołany na stanowisko komisarza wyborczego. Pan Mariusz Henryk Grążawski podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w licznych szkoleniach zawodowych. Kandydat prowadził także wykłady dla aplikantów adwokackich w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Bielsku-Białej z zakresu prawa administracyjnego, postępowania administracyjnego i sądowoadministracyjnego, a także dla aplikantów komorniczych w Izbie Komorniczej w Katowicach z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego oraz dla asystentów sędziów z okręgu Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej z zakresu metodyki pracy asystenta sędziego oraz egzekucji sądowej. Jest autorem 21 publikacji naukowych.

Ocenę kwalifikacji Pana Mariusza Henryka Grążawskiego sporządziła Pani Aleksandra Kłoda - sędzia Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej, która stwierdziła, że opiniowany wykazuje się bardzo dobrą znajomością przepisów prawa cywilnego materialnego i procesowego, a także orzecznictwa Sądu Najwyższego i piśmiennictwa, co umiejętnie wykorzystuje w pracy zawodowej. Posiada także rozległą wiedzę prawniczą, która nie ogranicza się wyłącznie do szeroko rozumianego prawa cywilnego. Z uwagi na pełnione przez opiniowanego funkcje Prezesa Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej oraz Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej w okresie objętym oceną obciążenie kandydata pracą orzeczniczą było stosunkowo niewielkie. Jednak od 25 września 2018 r. opiniowany orzeka w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej w pełnym wymiarze, jednocześnie kończąc sprawy w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej. W pracy orzeczniczej Pana Mariusza Henryka Grążawskiego wyróżnia sprawność postępowania, a nieliczne stwierdzone uchybienia nie mogą zmienić opinii, że rzetelnie i z zaangażowaniem wywiązuje się ze swoich obowiązków. Posiadana wszechstronna wiedza, doświadczenie życiowe i zawodowe, odpowiedni staż pracy, dobre opanowanie metodyki sędziego, a także cechy osobowościowe uzasadniają przyjęcie, że Pan sędzia posiada kwalifikacje do pełnienia obowiązków sędziego sądu okręgowego.

Do zgłoszenia kandydat załączył pozytywne opinie: Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej, Przewodniczącego Rady Izby Komorniczej w Katowicach i Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Bielsku-Białej.

3. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach oraz miała na względzie niewyrażenie stanowiska przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Katowickiej.

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach 21 maja 2019 r. Pan Mariusz Henryk Grążawski uzyskał 5 głosów "za", 0 głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się".

Brak oceny kandydatów przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Katowickiej, zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy o KRS, nie stanowi przeszkody do rozstrzygnięcia niniejszego postępowania nominacyjnego.

Rada uznała, że poparcie udzielone kandydatowi przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach dodatkowo potwierdza jego wysokie kwalifikacje zawodowe.

4. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Mariusza Henryka Grążawskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wzięte pod uwagę łącznie: wysoko oceniony przez sędziego sporządzającego ocenę kwalifikacji poziom wiedzy prawniczej oraz jego dotychczasowe, ponad osiemnastoletnie doświadczenie orzecznicze zdobyte w ramach wykonywania obowiązków asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego. Ponadto kandydat stale podnosi swoje kwalifikacje, uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych oraz pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

5. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 16 października 2020 r. na kandydaturę Pana Mariusza Henryka Grążawskiego oddano 14 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2019 r., poz. 84, ze zm.).