Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 726.

Akty korporacyjne

Sędz.2020.12.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 grudnia 2020 r.

UCHWAŁA NR 931/2020
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 grudnia 2020 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 726

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Teresy Marii Christovej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 726, zgłosiła się Pani Teresa Maria Christova - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 7 grudnia 2020 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Teresę Marię Christovą oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Teresy Marii Christovej na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

W uzasadnieniu stanowiska zespół podkreślił między innymi, że kandydatka posiada kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe, otrzymała dobrą ocenę swojej pracy i kwalifikacji zawodowych, w której podkreślono jej sumienność, obowiązkowość, samodzielność a przede wszystkim wysoki poziom wiedzy prawniczej, a także uzyskała pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-6 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydatki, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Teresy Marii Christovej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu.

2. Pani Teresa Maria Christova urodziła się 6 czerwca 1983 r. w Poznaniu. W 2007 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną dostateczną plus, uzyskując tytuł magistra. Od 6 sierpnia do 31 grudnia 2007 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Poznaniu a od 1 stycznia 2008 r. do 8 września 2013 r. w Sądzie Rejonowym Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, początkowo jako p.o. asystenta sędziego a od 6 sierpnia 2008 r. na stanowisku asystenta sędziego. Obowiązki wykonywała w IV Wydziale Rodzinnym i Nieletnich oraz w III i VI Wydziałach Karnych. Po odbyciu, w latach 2010-2012, aplikacji radcowskiej w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu, w 2013 r. złożyła egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Od 9 września 2013 r. pracuje w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, początkowo jako asystent sędziego a od 10 stycznia 2019 r. - starszy asystent sędziego. Obowiązki wykonuje w XIII Zamiejscowym Wydziale Cywilnym z siedzibą w Lesznie. W 2018 r. złożyła egzamin sędziowski, uzyskując 218,5 pkt. Podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez udział w licznych szkoleniach, m.in. z zakresu prawa karnego, postępowania karnego i prawa upadłościowego, w tym organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Teresy Marii Christovej sporządziła Pani Joanna Siupka -Mróz - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, która nie stwierdziła błędów ani uchybień, które ujemnie rzutowałyby na ocenę wykonywanych przez opiniowaną czynności, bądź też dyskwalifikowały ją jako kandydatkę do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego. Orzeczenia i uzasadnienia były sporządzane starannie, zawierały precyzyjne sformułowania i szerokie uzasadnienia, w których w sposób jasny i logiczny przytaczano podstawy danego rozstrzygnięcia. Rozważana była każda kwestia mająca istotne znaczenie dla rozpoznania sprawy. Użyte argumenty wskazują na znajomość literatury i orzecznictwa. Poziom merytoryczny kandydatki oceniany jest bardzo dobrze. Zadania, jakie wykonywała, były złożone a opracowane zostały sprawnie i efektywnie. Projekty uzasadnień sporządzano szczegółowo a projekty orzeczeń były oparte na samodzielnej analizie sprawy oraz prawidłowej subsumcji stanu faktycznego. Sędzia wizytator podkreśliła, że opiniowana posiada dużą wiedzę prawniczą i umiejętność jej praktycznego zastosowania. Metodyka jej pracy oceniana jest bardzo dobrze. Sędziowie bezpośrednio współpracujący z kandydatką podkreślali jej sumienność, obowiązkowość, samodzielność a przede wszystkim wysoki poziom wiedzy. Opiniowana nie ma problemów z komunikacją werbalną i pisemną. Bardzo dobrze organizuje i planuje swoją pracę. Z powierzonych obowiązków wywiązuje się wzorowo. Podsumowując, sędzia wizytator uznała, że Pani Teresa Maria Christova spełnia wszystkie warunki wymagane dla kandydowania na stanowisko sędziego sądu rejonowego i jest dobrą kandydatką na to stanowisko.

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą wiedzę prawniczą, popartą kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, zdobytym w pracy na stanowisku asystenta sędziego początkowo w sądzie rejonowym, a następnie w Sądzie Okręgowym w Poznaniu - obecnie starszego asystenta sędziego. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Teresy Marii Christovej znajdują odzwierciedlenie w ocenie pracy oraz w opiniach przełożonych, m.in. Przewodniczącego XIII Zamiejscowego Wydziału Cywilnego z siedzibą w Lesznie i Wiceprezesa Sądu Rejonowego Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, którzy podkreślili w szczególności jej wiedzę i predyspozycje osobowościowe do wykonywania zawodu sędziego.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Pani Teresa Maria Christova posiada kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy na posiedzeniu 10 listopada 2020 r. zaopiniowało pozytywnie Panią Teresę Marię Christovą, oddając 5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", a zatem kandydatka uzyskała jednogłośne poparcie tego gremium.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Teresy Marii Christovej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe, zdobyte w pracy asystenta sędziego początkowo w sądzie rejonowym, a następnie w sądzie okręgowym - obecnie starszego asystenta sędziego, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, opinie przełożonych, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy oraz stałe poszerzanie wiedzy i umiejętności przez udział w szkoleniach zawodowych.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 grudnia 2020 r. na Panią Teresę Marię Christovą oddano 14 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).