Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 775.

Akty korporacyjne

Sędz.2020.11.19

Akt nieoceniany
Wersja od: 19 listopada 2020 r.

UCHWAŁA NR 890/2020
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 19 listopada 2020 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 775

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Agnieszki Augustynowicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 775, zgłosiła się Pani Agnieszka Augustynowicz - sędzia Sądu Rejonowego w Koszalinie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu 16 listopada 2020 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, uznał je za wystarczające, przeprowadził naradę i postanowił bezwzględną większością głosów (3 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Agnieszki Augustynowicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendacją Pani Agnieszki Augustynowicz przemawiają w szczególności (ocenione łącznie) odpowiednia wiedza prawnicza oraz dotychczasowe doświadczenie orzecznicze. W ocenie zespołu rekomendowana kandydatka daje gwarancję prawidłowego wykonywania obowiązków orzeczniczych na poziomie sądu okręgowego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatka biorąca udział w konkursie spełnia wymagania ustawowe określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 365; dalej: p.u.s.p.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 i 3 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych oraz wynik głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu członków postanowiła, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie zostanie przedstawiona kandydatura Pani Agnieszki Augustynowicz.

2. Pani Agnieszka Augustynowicz urodziła się 22 listopada 1970 r. w Sławnie. W 1996 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Koszalinie, w 1999 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem 1 listopada 1999 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Koszalinie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 listopada 2001 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Koszalinie. Orzeka w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich tego Sądu. Z dniem 1 czerwca 2006 r. została wyznaczona przez Prezesa Sądu Okręgowego w Koszalinie do sprawowania nadzoru nad legalnością przyjmowania i przebywania osób z zaburzeniami psychicznymi w szpitalach psychiatrycznych i domach pomocy społecznej. Z dniem 1 lipca 2008 r. została powołana przez Prezesa Sądu Okręgowego w Koszalinie do pełnienia funkcji sędziego wizytującego zakłady leczenia z zaburzeniami psychicznymi. Od 1 listopada 2008 r. do 3 czerwca 2018 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Koszalinie. Od listopada 2010 r. prowadzi zajęcia dydaktyczne w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej, Filii w Koszalinie. Od 4 czerwca 2018 r. do 31 grudnia 2018 r. pełniła funkcję Przewodniczącej III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Koszalinie, a z dniem 1 stycznia 2019 r. powierzono jej pełnienie funkcji Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału. W 2019 r. rozpoczęła studia podyplomowe w zakresie psychiatrii i psychologii. Od 1 lipca 2020 r. jest delegowana przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności sędziego w I Wydziale Cywilnym - Sekcji Spraw Rodzinnych Sądu Okręgowego w Koszalinie. Kandydatka podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Agnieszki Augustynowicz sporządziła Pani Stanisława Strauchmann - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Koszalinie, która wskazała, że przedstawione w ocenie dokonania zawodowe opiniowanej, ustalone w oparciu o analizę akt i wyniki statystyczne, pozwalają na stwierdzenie, że jest ona bardzo dobrym kandydatem do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Opiniowana ma ogromne doświadczenie i wiedzę, zdobyte w trakcie ponad 20-letniej pracy w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego w Koszalinie. Metodyka pracy, przygotowanie rozpraw i kultura ich prowadzenia nie budzą zastrzeżeń. Postanowienia dowodowe, protokoły rozpraw i wydawanych orzeczeń są jasne i czytelne, a terminowość czynności w realizacji ogółu obowiązków sędziego jest właściwa. Nie budzi również zastrzeżeń poziom merytoryczny i terminowość sporządzania uzasadnień orzeczeń. Strona etyczna nie budzi zastrzeżeń, kandydatka prezentuje wysoki poziom kultury osobistej i umiejętność pracy w zespole. W konkluzji sędzia wizytator wyraziła pogląd, że całokształt pracy Pani Agnieszki Augustynowicz należy ocenić bardzo wysoko, co pozwala na stwierdzenie, że jej wniosek o uzyskanie nominacji sędziego w sądzie okręgowym zasługuje na poparcie.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Agnieszka Augustynowicz posiada doświadczenie orzecznicze zdobyte w trakcie pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego, a także podczas orzekania na delegacji w Sądzie Okręgowym w Koszalinie. Kwalifikacje Pani Agnieszki Augustynowicz zostały wysoko ocenione przez sędzię wizytator w sporządzonej na potrzeby tego postępowania nominacyjnego ocenie. Kwalifikacje te kandydatka podnosi przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie.

Na posiedzeniu 30 października 2020 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie pozytywnie (7 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się") zaopiniowało kandydaturę Pani Agnieszki Augustynowicz.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Agnieszki Augustynowicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Koszalinie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie odpowiednia wiedza prawnicza oraz dotychczasowe doświadczenie orzecznicze zdobyte podczas pracy na stanowisku asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego, a także podczas orzekania na delegacji w Sądzie Okręgowym w Koszalinie, jak również jednogłośne poparcie Kolegium tego Sądu.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 19 listopada 2020 r. na kandydaturę Pani Agnieszki Augustynowicz oddano 15 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 201 Ir. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2019 r., poz. 84, ze zm.).