Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Radomiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 538.

Akty korporacyjne

Sędz.2024.1.31

Akt nieoceniany
Wersja od: 31 stycznia 2024 r.

UCHWAŁA NR 60/2024
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 31 stycznia 2024 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Radomiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 538

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Piotra Czarneckiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Radomiu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Radomiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 538, zgłosił się Pan Piotr Czarnecki - asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Radomiu oraz Pani Magdalena Gmyrek - radca prawny Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Panią Magdalenę Gmyrek, Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 49/2024 z dnia 30 stycznia 2024 r. umorzyła postępowanie wszczęte jej zgłoszeniem.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm. - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 29 stycznia 2024 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydaturę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Piotra Czarneckiego oddali 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu kandydatury Pana Piotra Czarneckiego na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Radomiu.

W uzasadnieniu stanowiska zespołu wskazano, że za rekomendowaniem Pana Piotra Czarneckiego przemawiały (ocenione łącznie): odpowiedni staż i doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacyjna i pozytywne opinie służbowe.

Ustaliwszy, że kandydat spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała jego oceny, kierując się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydata, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Piotra Czarneckiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Radomiu.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Piotr Czarnecki urodził się w 1985 r. w Iłży. W 2009 r. ukończył studia wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z wynikiem dostatecznym, uzyskując tytuł magistra. Po ukończeniu aplikacji radcowskiej, w 2015 r. złożył egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach z 22 marca 2019 r. został wpisany na listę radców prawnych tej Izby. Od 1 września 2014 r. do 31 sierpnia 2015 r. był zatrudniony w Sądzie Okręgowym w Radomiu na stanowisku asystenta sędziego. Obowiązku wykonywał w I Wydziale Cywilnym. Od 1 września 2015 r. do 31 października 2015 r. pracował na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Radomiu w VIII Wydziale Karnym. Od 1 listopada 2015 r. do 28 lutego 2019 r. ponownie był zatrudniony w Sądzie Okręgowym w Radomiu na stanowisku asystenta sędziego. Czynności asystenckie pełnił w I Wydziale Cywilnym. Od 1 marca 2019 r. do dnia 14 października 2019 r. wykonywał zawód radcy prawnego we własnej kancelarii radcowskiej. Od 15 października 2019 r. jest zatrudniony w Sądzie Okręgowym w Radomiu na stanowisku asystenta sędziego. Obowiązki wykonuje w I Wydziale Cywilnym. W 2023 r. złożył egzamin sędziowski, uzyskując 259 pkt.

Otrzymał pozytywną opinię Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Radomiu oraz szereg pozytywnych opinii od sędziów, z którymi współpracował. Otrzymał też pozytywne oceny okresowe.

Ocenę kwalifikacji Pana Piotra Czarneckiego sporządził Pan Bartłomiej Drotkiewicz - sędzia Sądu Okręgowego w Radomiu. Stwierdzono w niej, że Pan Piotr Czarnecki uzyskał bardzo dobrą ocenę pracy od sędziów z nim współpracujących, którzy wskazali, że wykonuje on swoją pracę samodzielnie, prezentując własne stanowisko. Cały czas rozwija umiejętność samodzielnego podejmowania decyzji. W ocenie sędziów, Pan Piotr Czarnecki osiągnął stopień dojrzałości zawodowej umożliwiający jego samodzielną pracę na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Opiniujący wskazał, że badanie przedstawionych przez kandydata projektów uzasadnień potwierdza bardzo dobrą ocenę pracy Piotra Czarneckiego. Posiadany przez niego zasób wiedzy prawniczej z zakresu prawa materialnego i procesowego, umiejętność logicznego myślenia, oceny dowodów, analizy ustaleń faktycznych i przekonującego przedstawiania własnych poglądów prawnych wskazuje, że jest bardzo dobrze przygotowany do pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Cechy osobiste opiniowanego takie jak: wysoka kultura osobista, duża wrażliwość, skromność, uprzejmość, pracowitość, rzetelność, niezależność, swoboda i łatwość w podejmowaniu decyzji oraz właściwy stosunek do obowiązków zawodowych i stałe dążenie do podnoszenia kwalifikacji pozwalają na ocenę, że Pan Piotr Czarnecki spełnia wszelkie warunki do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Radomiu, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydata przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Pan Piotr Czarnecki złożył zarówno egzamin radcowski jak i sędziowski, posiada odpowiedni staż oraz bogate i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, które zdobył na stanowisku asystenta sędziego i w zawodzie radcy prawnego. Umiejętności i predyspozycje do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego potwierdza bardzo dobra ocena kwalifikacyjna kandydata, z której wynika, że wykazuje się znaczącą wiedzą i umiejętnościami zawodowymi. Wysoka ocena kwalifikacyjna koresponduje z szeregiem uzyskanych przez kandydata pozytywnych opinii służbowych.

Powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Piotra Czarneckiego za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu, które na posiedzeniu 2 października 2023 r. zaopiniowało kandydata negatywnie - 1 głosem "za", przy 3 głosach "przeciw" i 6 głosach "wstrzymujących się".

Kandydat wybrany przez Radę nie uzyskał wprawdzie poparcia tego gremium, jednak dokonując jego wyboru, Rada kierowała się przede wszystkim oceną dorobku zawodowego kandydata i jego doświadczenia prawniczego.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Piotr Czarnecki posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Radomiu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Piotra Czarneckiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności bogate i zróżnicowane doświadczenie zawodowe zdobyte w zawodzie radcy prawnego i na stanowisku asystenta sędziego, wysoki poziom wiedzy prawniczej, złożony egzamin radcowski i sędziowski, wnioski płynące z oceny jego pracy i kwalifikacji, pozytywne opinie służbowe i rekomendacje.

IV

Wynik głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 31 stycznia 2024 r. oddano na Pana Piotra Czarneckiego 14 głosów "za", przy 3 głosach "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" (oddano ogółem 18 głosów), zatem jego kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.).