Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym we Włocławku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 531.

Akty korporacyjne

Sędz.2024.1.31

Akt nieoceniany
Wersja od: 31 stycznia 2024 r.

UCHWAŁA NR 59/2024
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 31 stycznia 2024 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym we Włocławku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 531

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Kamili Danuty Balukiewicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym we Włocławku;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Darii Sylwii Królikowskiej-Buczkowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym we Włocławku.

UZASADNIENIE I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym we Włocławku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 531, zgłosili się: - Pan Sławomir Bajek - adwokat Izby Adwokackiej w Płocku;

- Pani Kamila Danuta Balukiewicz - radca prawny Okręgowej Izby Radców Prawnych w Toruniu;

- Pani Daria Sylwia Królikowska-Buczkowska - asystent sędziego w Sądzie Okręgowym we Włocławku.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Pana Sławomira Bajka, Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 653/2023 z dnia 27 lipca 2023 r. umorzyła postępowanie wszczęte jego zgłoszeniem.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm. - dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 29 stycznia 2024 r., po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych - zawiadomiony o terminie posiedzenia. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na Panią Kamilę Danutę Balukiewicz 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", a na Panią Darię Sylwię Królikowską-Buczkowską nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym we Włocławku Pani Kamili Danuty Balukiewicz.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska wskazano, że za rekomendowaniem Pani Kamili Danuty Balukiewicz przemawiały (ocenione łącznie): wieloletnie oraz bardzo bogate i zróżnicowane doświadczenie zawodowe zdobyte na stanowiskach asystenta sędziego, referendarza sądowego i w zawodzie radcy prawnego, złożony egzamin sędziowski z wynikiem dobrym, pozytywna ocena kwalifikacyjna oraz jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego we Włocławku.

Ustaliwszy, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ich oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami służbowymi, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Kamili Danuty Balukiewicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym we Włocławku.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Kamila Danuta Balukiewicz urodziła się w 1977 r. w Koninie. W latach 1997-2001 pracowała na stanowisku asystenta radcy prawnego w kancelarii prawniczej. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej, początkowo pozaetatowej, a następnie etatowej, w 2003 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Od 16 kwietnia 2004 r. do 3 lipca 2006 r. pracowała w Sądzie Rejonowym w Lipnie na stanowisku asystenta sędziego, a od 5 lipca 2006 r. do 31 maja 2008 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym we Włocławku na stanowisku referendarza sądowego. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Toruniu z dnia 3 kwietnia 2006 r. została wpisana na listę radców prawnych. Od 20 sierpnia 2008 r. wykonuje zawód radcy prawnego - początkowo do 31 grudnia 2018 r. w kancelarii usług prawniczych radcy prawnego Lecha Wiśniewskiego, a od 3 stycznia 2019 r. w ramach własnej kancelarii prawnej. Aktywnie uczestniczy we wszelkich formach szkolenia zawodowego

Ocenę kwalifikacji Pani Kamili Danuty Balukiewicz sporządziła Pani Lucyna Samolińska - wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego we Włocławku. Stwierdzono w niej, że kandydatka posiada 26-letnie doświadczenie zawodowe, w tym 15-letnie w zawodzie radcy prawnego. Przeprowadzona ocena pracy kandydatki daje podstawy do stwierdzenia, że wykazuje się ona dużą wiedzą z zakresu szeroko rozumianego prawa cywilnego i procedury cywilnej, a nadto dołączone do zgłoszenia opinie prawne świadczą o tym, że opiniowana podejmuje się również zadań z innych dziedzin prawa, w szczególności prawa pracy. W zbadanych sprawach cywilnych i rodzinnych Pani Kamila Danuta Balukiewicz występowała jako pełnomocnik procesowy stron lub kurator osób nieznanych z miejsca pobytu. Składane przez nią pisma procesowe w większości spełniały wymagania formalne i prezentują właściwy poziom merytoryczny. Występując w przedmiotowych sprawach cywilnych przed sądem rejonowym i okręgowym, opiniowana właściwie reprezentowała interesy stron składając wnioski dowodowe i środki odwoławcze. Czynności procesowe w poszczególnych sprawach wykonywała sumiennie, starannie i terminowo. Bardzo dobre wrażenie, w ocenie opiniującej, sprawiało przygotowanie spraw od strony dowodowej. W zasadzie już w pierwszym piśmie kandydatka powoływała kompletne dowody, o zasadniczym znaczeniu dla rozstrzygnięcia. W trakcie postępowań kandydatka zachowywała się aktywnie, składając liczne wnioski dowodowe i biorąc udział w przesłuchaniu świadków, biegłych i stron. Zawsze była należycie przygotowana do rozprawy i dobrze zorientowana w przedmiocie sprawy. Merytoryczna treść składanych pozwów i wniosków, a także pism procesowych nie budziła zasadniczych zastrzeżeń. Wizytator nie stwierdziła w żadnej sprawie, aby kandydatka popełniła błędy lub zaniedbania mające wpływ na wynik sprawy. Nie stwierdzono też przypadku, aby opiniowana celowo przedłużała postępowania lub utrudniała ich ugodowe zakończenie. W żadnej sprawie nie doszło do odrzucenia środków odwoławczych, miały one właściwą formę i treść. Zarzuty w nich były formułowane prawidłowo, a uzasadnienia zawierały wyczerpującą argumentację. Zachowanie kandydatki na sali rozpraw nie budzi żadnych zastrzeżeń. Podsumowując, wizytator stwierdziła, że Pani radca prawny Kamila Danuta Balukiewicz spełnia warunki merytoryczne do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego, co daje podstawy do pozytywnej opinii o kandydatce.

Pani Daria Sylwia Królikowska-Buczkowska urodziła się w 1989 r. we Włocławku. W 2013 r. ukończyła wyższe studia prawnicze w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2013 r. odbyła praktyki absolwenckie w Sądzie Rejonowym we Włocławku. Po ukończeniu studiów, w latach 2014-2015 pracowała jako stażysta, a od marca do kwietnia i od listopada do grudnia 2015 r. jako asystent sędziego w Sądzie Rejonowym we Włocławku. W czerwcu 2015 r. wykonywała w tym Sądzie czynności w ramach umowy zlecenia. Od stycznia 2016 r. do lipca 2018 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie. Obowiązki wykonywała w VI Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, XVI Wydziale Gospodarczym i IV Wydziale Karnym. Z dniem 1 sierpnia 2018 r. została zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym we Włocławku. Obowiązki wykonuje w pionie karnym, aktualnie w II Wydziale Karnym oraz w Sekcji ds. Penitencjarnych i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych. W 2020 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. W 2022 r. ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim studia podyplomowe w zakresie prawa dowodowego, kryminalistyki oraz nauk pokrewnych z oceną dobrą plus. W 2023 r. złożyła egzamin sędziowski uzyskując 211 pkt. Uczestniczy w szkoleniach zawodowych.

W 2023 r. otrzymała pozytywną opinię Prezesa Sądu Okręgowego we Włocławku, Przewodniczącej II Wydziału Karnego w tym Sądzie a także Kierownika Sekcji ds. Penitencjarnych i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych. Otrzymała też pozytywne oceny okresowe.

Ocenę kwalifikacji Pani Darii Sylwii Królikowskiej-Buczkowskiej sporządziła Pani Jolanta Górska - sędzia Sądu Okręgowego we Włocławku w stanie spoczynku, wizytator do spraw karnych. Stwierdzono w niej, że kandydatka spełnia ustawowe przesłanki powołania jej na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Zdaniem wizytator, przeprowadzone badanie przedłożonych projektów w sprawach karnych w powiązaniu z treścią wszystkich opinii dają podstawę do wydania ogólnie pozytywnej opinii o kandydaturze Pani asystent na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego we Włocławku. Kandydatka dysponuje dużym zasobem wiedzy prawniczej z zakresu prawa karnego. Zna orzecznictwo Sądu Najwyższego, jak i poglądy doktryny w zakresie spraw karnych. W podejmowanych decyzjach i uzasadnieniach potrafiła umiejętnie wykorzystać swój zasób wiedzy prawniczej w sprawach karnych w zakresie prawa materialnego, jak i procesowego. Kandydatka wykonywała swoje obowiązki terminowo i sumiennie, z należytą starannością i zaangażowaniem. Prawidłowo planowała i organizowała pracę. Potrafiła samodzielnie i odważnie podejmować decyzje. Prezentuje wysoki poziom kultury osobistej. Jest bezkonfliktowa i koleżeńska. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez udział w szkoleniach i samokształcenie, głównie w sprawach karnych. Podsumowując, wizytator stwierdziła, że kandydatka ma predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego, a strona moralna gwarantuje, że zawód będzie wykonywała zgodnie z wymaganymi w tej pracy standardami.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym we Włocławku, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatek przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Porównując uczestniczki postępowania, Rada uznała, że za kandydaturą Pani Kamili Danuty Balukiewcz przemawia zdecydowanie dłuższy prawniczy staż zawodowy, jak i bogatsze i bardziej zróżnicowane doświadczenie zawodowe. Pani Kamila Danuta Balukiewicz pracowała zarówno na stanowisku asystenta sędziego, jak i referendarza sądowego, zaś od ponad 15 lat wykonuje zawód radcy prawnego. Wykazuje się przy tym także teoretycznym przygotowaniem do objęcia urzędu sędziego z uwagi na ukończoną aplikację sądową i złożony egzamin sędziowski. Umiejętności i predyspozycje do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego potwierdza wysoka ocena kwalifikacyjna kandydatki, z której wynika, że wykazuje się znaczącą wiedzą i umiejętnościami zawodowymi. Wybrana kandydatka otrzymała także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego we Włocławku. Powyższe zadecydowało o przedstawieniu kandydatury Pani Kamili Danuty Balukiewicz z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Pani Daria Sylwia Królikowska-Buczkowska z uwagi na krótszy w porównaniu do wybranej kandydatki staż zawodowy, mniej zróżnicowane doświadczenie zawodowe oraz brak pozytywnej opinii Kolegium Sądu Okręgowego we Włocławku, nie uzyskała poparcia Rady w tym postępowaniu.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego we Włocławku.

Kolegium Sądu Okręgowego we Włocławku na posiedzeniu 22 września 2023 r. zaopiniowało Panią Kamilę Danutę Balukiewicz 10 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", a Panią Darię Sylwię Królikowską-Buczkowską 3 głosami "za", przy 6 głosach "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się".

Pani Kamila Danuta Balukiewicz uzyskała jednogłośne poparcie tego gremium, co, przy uwzględnieniu jej dotychczasowego doświadczenia zawodowego i stażu pracy, zadecydowało o uznaniu jej za najlepszą kandydatkę w tym postępowaniu konkursowym.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Kamila Danuta Balukiewicz posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym we Włocławku na najwyższym poziomie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Kamili Danuty Balukiewicz zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności: jej wieloletni staż pracy, bogate i zróżnicowane doświadczenie zawodowe zdobyte na stanowiskach asystenta sędziego, referendarza sądowego i w zawodzie radcy prawnego, wysoki poziom wiedzy prawniczej, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji, ukończona aplikacja sądowa i złożony egzamin sędziowski oraz jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego we Włocławku.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 31 stycznia 2024 r. oddano na:

- Panią Kamilę Danutę Balukiewicz 12 głosów "za", przy 3 głosach "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" (oddano ogółem 16 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Darię Sylwię Królikowską-Buczkowską 2 głosy "za", przy 4 głosach "przeciw" i 10 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 16 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.).