Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 457.

Akty korporacyjne

Sędz.2024.1.30

Akt nieoceniany
Wersja od: 30 stycznia 2024 r.

UCHWAŁA NR 54/2024
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 30 stycznia 2024 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 457

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Grzegorza Ireneusza Szaconia do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Bartłomieja Kazimierza Sieragi do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 457, zgłosili się:

- Pan Bartłomiej Kazimierz Sieraga - adwokat - Izba Adwokacka w Szczecinie;

- Pan Grzegorz Ireneusz Szacoń - sędzia Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm. - dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 5 stycznia 2024 r., po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył, zawiadomiony o terminie w związku z kandydowaniem osoby wykonującej zawód adwokata, przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Bartłomieja Kazimierza Sieragę oddali 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 glosach "wstrzymujących się" a na Pana Grzegorza Ireneusza Szaconia oddali 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie Pana Grzegorza Ireneusza Szaconia. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie oraz innymi dokumentami dołączonymi do karty zgłoszenia kandydata.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska wskazano, że za rekomendowaniem Pana Grzegorza Ireneusza Szaconia przemawiają w szczególności: długość stażu i różnorodne doświadczenie zawodowe oraz dorobek zawodowy, w tym publikacje naukowe, treść oceny kwalifikacyjnej, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie. Zespół zwrócił uwagę, że kontrkandydat w osobie Pana Bartłomieja Kazimierza Sieragi posiada znacznie krótsze doświadczenie zawodowe niż Pan Grzegorz Ireneusz Szacoń.

Ustaliwszy, że obydwaj kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 i 2 pkt 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ich oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Grzegorza Ireneusza Szaconia do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Grzegorz Ireneusz Szacoń urodził się 28 czerwca 1974 r. w Gryfinie. W 1998 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Szczecińskim z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu w latach 1998-2001 etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Szczecinie, w kwietniu 2001 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Z dniem 23 lipca 2001 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gryfinie. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonywał w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, a następnie w I Wydziale Cywilnym oraz sporadycznie w wydziale pracy. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 grudnia 2003 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gryfinie. Orzekał w I Wydziale Cywilnym. W latach 2005-2018 orzekał w ramach jednorazowych delegacji w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Szczecinie. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 kwietnia 2006 r. został przeniesiony z dniem 14 kwietnia 2006 r. na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Szczecinie. Orzekał w I Wydziale Cywilnym. Od 1 do 31 grudnia 2008 r. był delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Rejonowym w Łobzie. Z dniem 1 stycznia 2009 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Łobzie, przy czym od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2012 r. był Prezesem tego Sądu, równocześnie pełniąc funkcję Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego (od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2012 r.) i IV Wydziału Ksiąg Wieczystych (od 1 stycznia 2009 r. do 8 maja 2012 r.). Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 grudnia 2012 r. został przeniesiony z dniem 1 stycznia 2013 r. na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Gryficach, pełniąc jednocześnie (do 1 stycznia 2014 r.) funkcję Przewodniczącego VI Zamiejscowego Wydziału Cywilnego z siedzibą w Łobzie. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 4 kwietnia 2013 r. został przeniesiony z dniem 15 kwietnia 2013 r. na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Szczecin -Centrum w Szczecinie. Orzekał w I Wydziale Cywilnym. Jednocześnie, od 15 kwietnia do 14 października 2013 r. był delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Rejonowym w Gryficach. Od 16 października 2013 r. orzeka w III Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie.

W latach 2009-2010 uczestniczył w Podyplomowym Studium Prawa Cywilnego dla Sędziów Sądów Powszechnych - VI edycja, zorganizowanym przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Brał udział w licznych szkoleniach zawodowych i konferencjach naukowych.

Jest współautorem lub autorem artykułów prawniczych, w tym z zakresu procedury cywilnej. Współorganizował oraz był prelegentem szkoleń z zagadnień wstępu do prawa dla licealistów, prowadzonych pod auspicjami Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Uczestniczył w konkursach o tytuł honorowy Sędzia Europejski 2010 r. oraz 2011 r.

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Szczecinie wyróżniła Pana sędziego Medalem pamiątkowym 30-lecia samorządu zawodowego radców prawnych.

Otrzymał bardzo dobrą opinię służbową wystawioną przez Prezesa Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie oraz pozytywną opinię Przewodniczącego III Wydziału Cywilnego tego Sądu.

Ocenę pracy i kwalifikacji zawodowych Pana Grzegorza Ireneusza Szaconia sporządziła Pani Katarzyna Longa - sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie, która stwierdziła, że Pan sędzia spełnia kryteria powołania do pełnienia urzędu sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie. Posiada szeroką wiedzę prawniczą. Wiedza uzyskana w trakcie studiów i aplikacji sądowej była i jest stale przez kandydata pogłębiana, o czym świadczy udział w licznych szkoleniach, czy konferencjach. Pan sędzia udzielał się także na polu naukowym, o czym świadczą wymienione w jego zgłoszeniu publikacje, których jest autorem lub współautorem.

Sędzia opiniująca wskazała, że Pana sędziego cechuje duża wrażliwość. Jest osobą dociekliwą i szukającą nietuzinkowych rozwiązań. Jego zaangażowanie zostało docenione przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Szczecinie, która wyróżniła go Medalem pamiątkowym 30-lecia samorządu zawodowego radców prawnych. Nie należy także zapominać, że dwukrotnie Pan sędzia był uczestnikiem konkursów o tytuł honorowy Sędzia Europejski 2010 r. oraz 2011 r.

Sędzia opiniująca podkreśliła, że w ocenianym okresie liczba rozpoznanych przez opiniowanego spraw jest imponująca, na co wskazują analizowane dane statystyczne.

Kandydat posiada długoletnie i wszechstronne doświadczenie orzecznicze. Orzekał w tym czasie w sądzie rejonowym, rozpoznając sprawy procesowe i nieprocesowe, jak również sprawy rodzinne, czy pracownicze. Pan sędzia pełnił również funkcje administracyjne, jako Prezes Sądu, czy Przewodniczący Wydziału. Był także delegowany do równorzędnego sądu w okresie 15 kwietnia do 14 października 2013 r.

Ponadto rozstrzygał sprawy cywilne na skutek apelacji jako sędzia sprawozdawca w ramach 22 jednorazowych delegacji. W jednej ze spraw apelacyjnych Pan sędzia jako sprawozdawca zaproponował skierowanie pytania prawnego do Sądu Najwyższego, zaś podjęta uchwała niewątpliwie przyczyniła się do ujednolicenia praktyki orzeczniczej w sprawach o zniesienie współwłasności.

Sędzia opiniująca stwierdziła, że przeprowadzona analiza spraw ujętych w opinii prowadzi także do wniosku, że uzasadnienia wyroków i postanowień co do istoty sprawy, sporządzone przez opiniowanego, spełniają wymagania kodeksowe, zawierają rzeczową argumentację, zgodne z zasadami logiki wywody prawnicze, z powołaniem orzecznictwa sądów i poglądów doktryny prawa, w niezbędnym zakresie. Realizują one obie podstawowe funkcje - funkcję przekonywania oraz równie istotną funkcję kontrolną, związaną z konstytucyjnym prawem do sądu i możliwością kontroli instancyjnej danego orzeczenia.

Zgodnie z opinią Pani Prezes Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie Pan sędzia wywiązuje się ze swoich obowiązków, dba o efektywność swojej pracy i podejmuje starania o ograniczenie opóźnień w sporządzaniu uzasadnień. Podkreślona została także jego obowiązkowość i dokładność. Zdaniem przełożonego posiada zdolności interpersonalne w zakresie inicjowania pozytywnych relacji z innymi osobami, dzięki czemu tworzy przyjazną atmosferę w zespole, w którym pracuje. Podobne stanowisko przedstawiła Przewodnicząca Wydziału, w którym obecnie pracuje opiniowany, wskazując ponadto, że Pan sędzia cechuje się dbałością o kulturę języka, staranność wypowiedzi. Przestrzega zasad etyki zawodu sędziego.

W świetle powyższych wniosków autorka oceny kwalifikacji stwierdziła, że rekomenduje kandydaturę Pana sędziego Grzegorza Ireneusza Szaconia na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie wskazując, że kandydat spełnia kryteria do powołania na to stanowisko.

Pan Bartłomiej Kazimierz Sieraga urodził się 28 lipca 1975 r. w Szczecinie. Od 10 maja do 11 czerwca 1998 r. pracował jako praktykant w Kancelarii Adwokackiej Adwokata Andrzeja Nadgrodkiewicza w Szczecinie a od 7 do 30 czerwca 1999 r. - również jako praktykant w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W 1999 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Szczecińskim z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu w latach 2011-2014 aplikacji adwokackiej w Szczecińskiej Izbie Adwokackiej, w marcu 2015 r. złożył egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Szczecinie z dnia 1 czerwca 2015 r. został wpisany na listę adwokatów Szczecińskiej Izby Adwokackiej. Od sierpnia 2015 r. czynnie wykonuje zawód adwokata, obecnie w indywidualnej kancelarii adwokackiej w Szczecinie.

Posiada doświadczenie dydaktyczne. Pracował jako asystent: w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie (od 1 października 1999 r. do 28 kwietnia 2000 r. - prowadzenie zajęć ćwiczeniowych z zakresu prawa cywilnego), w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Szczecinie (od 1 października 2000 r. do 30 września 2014 r. - prowadzenie wykładów i konwersatoriów z prawa cywilnego i gospodarczego), na Uniwersytecie Szczecińskim, Katedrze Prawa Cywilnego i Handlowego (od 1 października 2002 r. do 30 września 2010 r. - prowadzenie ćwiczeń z różnych dyscyplin prawa cywilnego oraz z prawa handlowego), jako wykładowca w Wyższej Szkole Zawodowej Oeconomicus Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego z siedzibą w Szczecinie (od 20 lutego do 31 lipca 2004 r. - prowadzenie wykładów z podstaw prawa), jako asystent na Uniwersytecie WSB MERITO w Szczecinie (od 1 października 2019 r. - prowadzenie wykładów i ćwiczeń z podstaw prawa, prawa cywilnego, prawa umów gospodarczych).

Realizuje obowiązek doskonalenia zawodowego.

W 1999 r. kandydat zajął III miejsce w Szczecińskich Wydziałowych Eliminacjach Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego oraz w tym samym roku brał udział w Ogólnopolskim Finale Konkursu Symulacja Rozprawy przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, zakończonym nagrodą w postaci stażu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Ocenę pracy i kwalifikacji zawodowych Pana Bartłomieja Kazimierza Sieragi z zakresu spraw karnych sporządziła Pani Małgorzata Puczko - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Szczecinie, która stwierdziła, że analiza spraw poddanych kontroli wskazuje, że w większości spraw opiniowany był wyznaczony obrońcą z urzędu lub ustanowionym z wyboru w postępowaniu przygotowawczym, bądź w postępowaniu sądowym. Był też pełnomocnikiem oskarżycieli posiłkowych. Tylko w dwóch sprawach był wyznaczony obrońcą w celu sporządzenia i złożenia wniosku w postępowaniu wykonawczym, w jednej sporządzał opinię prawną.

We wszystkich sprawach oceniany sporządzał pisma procesowe, były to przeważnie wnioski dowodowe, wnioski o zasądzenie kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu. Sporządził jedynie cztery apelacje, pięć zażaleń, wniosek o udzielenie zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, wnioski o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku. Kontrolowane sprawy nie były skomplikowane pod względem faktycznym ani prawnym. Pan adwokat wykazał się znajomością prawa materialnego i procesowego, stosowania go w praktyce, znajomością wykładni prawa i jej stosowania. Wszystkie pisma procesowe były poprawnie sporządzone, sędzia wizytator nie stwierdziła w nich rażących uchybień. Mankamenty nosił jedynie wniosek w trybie art. 46 § 1 k.k. Zażalenia odpowiadały warunkom z art. 427 k.p.k., zarzuty zostały właściwie postawione, uzasadnienia były szczegółowe, klarowne, ale sędzia wizytator znalazła mankamenty w sprawie VK 444/19. Również apelacje zawierały właściwe podstawy prawne, tylko w jednej nie było podanej podstawy prawnej zarzutów, generalnie precyzyjnie były formułowane zarzuty. W jednej apelacji nie było wniosku co do zmiany wyroku poprzez orzeczenie łagodniejszej kary, mimo zarzutu rażącej niewspółmierności kary. Uzasadnienia apelacji sporządzane były szczegółowo z powoływaniem dowodów, fragmentów istotnych zeznań świadków na poparcie twierdzeń skarżącego. Stwierdzone mankamenty nie dyskwalifikują kandydata. W uzasadnieniach apelacji i zażaleń sędzia wizytator nie znalazła odniesienia do poglądów doktryny i stanowiska judykatury, co uniemożliwia ocenę znajomości orzecznictwa sądów i poglądów doktryny oraz stosowania ich w praktyce.

W badanych sprawach żadnych zastrzeżeń nie budziła terminowość wykonywanych czynności ani też kultura, czy sposób zachowania na Sali sądowej. Oceniany uczestniczył w posiedzeniach bądź rozprawach. Wykazał się rzetelnym przygotowaniem, bardzo dobrą znajomością materiału dowodowego. Miał sprecyzowaną i opracowaną linię obrony. Był aktywny, zadawał pytania przesłuchiwanym oskarżonym, świadkom, biegłym.

Reasumując, sędzia wizytator stwierdziła, że kontrola akt poddanych kontroli wykazała, że Pan adwokat Bartłomiej Kazimierz Sieraga spełnia kryteria do powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pan Bartłomiej Kazimierz Sieraga 20 lipca 2023 r. złożył uwagi do powyższej oceny kwalifikacji podnosząc m.in., że nie zgadza się ze stwierdzeniem, iż "Kontrolowane sprawy nie były skomplikowane pod względem faktycznym ani prawnym", jego rolą jest odważne reprezentowanie interesów swoich klientów oraz to, że ze względu na tajemnicę adwokacką oceniany nie może przedstawić wszystkich przyczyn, dla których postanowił powtrzymać się od wniesienia apelacji albo zażalenia, w niektórych z ocenianych spraw. Krajowa Rada Sądownictwa zapoznała się ze złożonymi uwagami.

Ocenę pracy i kwalifikacji zawodowych Pana Bartłomieja Kazimierza Sieragi z zakresu spraw rodzinnych i nieletnich sporządziła Pani Greta Puchalska - sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie, która stwierdziła, że skontrolowane akta spraw pozwalają na sformułowanie wniosku, że ocena pracy kandydata z zakresu prawa materialnego rodzinnego i opiekuńczego oraz procedury cywilnej jest pozytywna. Analiza akt prowadzi do wniosku, że opiniowany opanował umiejętność i warsztat właściwego stosowania przepisów prawa. Podobnie pozytywnie sędzia opiniująca oceniła poziom kultury pracy, a także sumienność i terminowość wykonywania obowiązków. Podkreśliła, że kandydat złożył egzamin adwokacki w 2015 r. i od sierpnia 2015 r. wykonuje zawód adwokata, czyli od ośmiu lat, a wcześniej pracował jako pracownik naukowo-dydaktyczny, w konsekwencji doświadczenie w praktycznym stosowaniu prawa nie jest długie, tymczasem kandyduje na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pan Bartłomiej Kazimierz Sieraga 21 lipca 2023 r. złożył uwagi do powyższej oceny kwalifikacji odnosząc się m.in. do okresu wykonywania zawodu adwokata i pracy na stanowisku naukowo-dydaktycznym jako przesłanki oceny spraw przedstawionych przez adwokata, a także stopnia skomplikowania badanych spraw oraz okoliczności wnoszenia apelacji lub zażaleń. Krajowa Rada Sądownictwa zapoznała się ze złożonymi uwagami.

Całościową ocenę pracy i kwalifikacji zawodowych Pana Bartłomieja Kazimierza Sieragi, w tym z zakresu spraw cywilnych, sporządziła Pani Agnieszka Tarasiuk-Tkaczuk - sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie, która we wnioskach końcowych stwierdziła, że opiniowany posiada szeroką wiedzę w dziedzinie prawa oraz 8-letnie doświadczenie w zawodzie adwokata.

Obowiązki adwokata wykonuje - generalnie - profesjonalnie i z dużym zaangażowaniem. Jego działania są ukierunkowane na cel, jakim jest doprowadzenie do wydania rozstrzygnięcia korzystnego dla jego klienta.

Jakość, sprawność, rzetelność i terminowość czynności dokonywanych przez kandydata (poza pewnymi wyjątkami) należy uznać za bardzo dobrą. Czynności procesowe opiniowanego w skontrolowanych sprawach były podejmowane starannie i w znakomitej większości adekwatnie do stanu sprawy. Jego pisma cechuje wysoki poziom argumentacji prawniczej, szczegółowość i obszerność. Natomiast bardzo rzadko w kontrolowanych sprawach Pan adwokat powoływał się na poglądy prezentowane w judykaturze czy doktrynie prawa, co zapewne wynika z faktu, że sprawy te nie były skomplikowane pod względem faktycznym i prawnym, nie występowały w nich istotne, precedensowe czy budzące poważne wątpliwości zagadnienia prawne.

Analiza przedstawionych akt spraw potwierdza dobrą znajomość przepisów prawa materialnego i procesowego. Czynności procesowe dokonywane przez kandydata, pomimo nikłego stopnia skomplikowania większości skontrolowanych spraw, świadczą o dobrym przygotowaniu do prowadzenia poszczególnych spraw oraz znajomości występujących w nich zagadnień.

Kandydat we wszystkich sprawach samodzielnie reprezentował swych mandantów na rozprawach, biorąc w nich aktywny udział, co polegało na formułowaniu stanowisk stron i uczestników postępowań, zgłaszaniu wniosków formalnych i zadawaniu przesłuchiwanym świadkom i stronom pytań, które dotyczyły kwestii istotnych dla rozstrzygnięcia. Stanowiska te były w przeważającej części spraw przedstawione w sposób wyczerpujący i z należytą argumentacją prawną. Nie wystąpiły przypadki, w których działania i zaniechania kandydata były ukierunkowane na przedłużanie czasu procedowania w sprawie.

Wypunktowane w niniejszej ocenie uchybienia kandydata, pomimo tego że niektóre z nich mają charakter poważnych naruszeń, nie dyskwalifikują go i nie świadczą o braku posiadania przez niego kwalifikacji niezbędnych do pełnienia urzędu sędziego, tym bardziej, że uchybienia te wystąpiły w pierwszych latach praktyki adwokackiej opiniowanego.

Sędzia opiniująca stwierdziła, że Pan Bartłomiej Kazimierz Sieraga daje rękojmię przestrzegania zasad etyki zawodowej sędziego. Kultura osobista, kultura pracy, sposób prowadzenia polemiki i realizowania taktyki procesowej, a także zachowanie kandydata wobec sądu i uczestników postępowań nie budzi najmniejszych zastrzeżeń.

Podsumowując, autorka oceny kwalifikacji uznała, że Pan adwokat Bartłomiej Kazimierz Sieraga posiada wysokie kwalifikacje intelektualne i etyczne, a tym samym spełnia kryteria wymagane do objęcia stanowiska sędziego.

Jednocześnie, na mocy przyznanej jej kompetencji do dokonania całościowej oceny kwalifikacji kandydata, podzieliła opinię Pani sędziego Grety Puchalskiej w kwestii nasuwającej się wątpliwości, czy kandydat, rozpoczynając swoją karierę sądową od orzekania w sądzie okręgowym - wydziale cywilnym pierwszej instancji, podoła obowiązkom sędziego w sprawach o bardzo dużym stopniu skomplikowania, znacznie większym aniżeli sprawy poddane badaniu. Doświadczenie dydaktyczne opiniowanego oraz biegłość w prawie cywilnym nie jest argumentem za większym zakresem wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych, skoro nie zdołał uzyskać żadnego stopnia naukowego. Sędzia opiniująca zwróciła uwagę, że referaty sędziów orzekających w I Wydziale Cywilnym liczą obecnie po kilkaset spraw (większości sędziów ponad 500), zaś kandydat - co oczywiste - nie posiada warsztatu pracy sędziego. Powyższa kwestia powinna być przedmiotem analiz na dalszych etapach procedury konkursowej.

Pan Bartłomiej Kazimierz Sieraga 7 sierpnia 2023 r. złożył uwagi do powyższej oceny kwalifikacji odnosząc się m.in. do zarzutów w zakresie prowadzenia przez niego jako pełnomocnika poszczególnych spraw cywilnych oraz do uwag w zakresie oceny metodyki jego pracy. Krajowa Rada Sądownictwa zapoznała się ze złożonymi uwagami.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że obydwaj kandydaci posiadają niezbędne kwalifikacje zawodowe, jednakże wyłącznie Pan Grzegorz Ireneusz Szacoń spełnia je w stopniu uzasadniającym przedstawienie jego kandydatury Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła, że obydwaj kandydaci biorący udział w niniejszym postępowaniu nominacyjnym to bardzo dobrzy kandydaci legitymujący się zróżnicowanym doświadczeniem zawodowym oraz odpowiednimi kwalifikacjami merytorycznymi, co znalazło odzwierciedlenie w pozytywnych ocenach ich pracy i kwalifikacji.

Pan Grzegorz Ireneusz Szacoń wyróżnia się bogatym i wieloletnim (prawie trzykrotnie dłuższym niż Pan Bartłomiej Kazimierz Sieraga) doświadczeniem w praktycznym stosowaniu przepisów prawa, które zdobył w sądownictwie powszechnym, orzekając początkowo jako asesor sądowy a od 2003 r. - sędzia sądu rejonowego. Od początku orzeka w szeroko pojętym pionie cywilnym zarówno w sądach rejonowych, jak i w ramach licznych delegacji w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, w którym przewidziane jest wolne miejsce objęte tym konkursem. Ponadto, posiada doświadczenie wynikające z pełnienia funkcji administracyjnych (prezes sądu, przewodniczący wydziału). Jego praca i kwalifikacje zawodowe zostały wysoko ocenione w sporządzonej na użytek niniejszego postępowania ocenie, w której podkreślono między innymi imponującą liczbę rozpoznanych przez niego spraw, efektywność, obowiązkowość i dokładność. W sprawach pod przewodnictwem Pana sędziego wydane zostały orzeczenia zawierające pytania do Trybunału Konstytucyjnego, jak również w sprawie z udziałem orzekającego kandydata skierowane zostało pytanie prawne do Sądu Najwyższego.

Kontrkandydat w osobie Pana Bartłomieja Kazimierza Sieragi wykonuje zawód adwokata od 2015 r., a zatem jego doświadczenie w wykonywaniu samodzielnego zawodu prawniczego jest znacznie krótsze niż Pana Grzegorza Ireneusza Szaconia. Widoczny jest rozwój zawodowy Pana Bartłomieja Kazimierza Sieragi, który posiada także doświadczenie dydaktyczne, zdobyte w ramach prowadzenia zajęć na wielu uczelniach wyższych, jednak Pan Grzegorz Ireneusz Szacoń z kolei posiada dorobek zawodowy w postaci autorstwa i współautorstwa publikacji prawniczych. Rada zapoznała się także z uwagami kandydata, które złożył do ocen swojej pracy i kwalifikacji zawodowych, jednak nie mogła pominąć wątpliwości, wyrażonych przez sędziów opiniujących w zakresie spraw rodzinnych i nieletnich oraz w zakresie spraw cywilnych, odnoszących się do niedługiego praktycznego stosowania prawa i w związku z tym obaw, czy Pan adwokat podoła obowiązkom sędziego w sprawach o bardzo dużym stopniu skomplikowania, znacznie większym niż sprawy poddane badaniu. Ponadto - w odróżnieniu od wybranego przez Radę kandydata - Pan Bartłomiej Kazimierz Sieraga nie uzyskał poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie. Z tych powodów, Krajowa Rada Sądownictwa w niniejszej procedurze konkursowej oceniła wyżej kandydaturę Pana Grzegorza Ireneusza Szaconia.

Rada, kierując się oceną kwalifikacji oraz doświadczenia zawodowego, przebiegiem ścieżki zawodowej, a także długością praktyki w stosowaniu przepisów prawa, uznała, że Pan Grzegorz Ireneusz Szacoń jest lepiej przygotowany merytorycznie i praktycznie do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego.

Powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Grzegorza Ireneusza Szaconia za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie na posiedzeniu w dniu 25 sierpnia 2023 r. zaopiniowało kandydaturę Pana Bartłomieja Kazimierza Sieragę - jednogłośnie negatywnie a kandydaturę Pana Grzegorza Ireneusza Szaconia - jednogłośnie pozytywnie.

Jak wynika z powyższego, jedynie Pan Grzegorz Ireneusz Szacoń uzyskał poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Grzegorz Ireneusz Szacoń posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz długoletnie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Szczecinie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Grzegorza Ireneusza Szaconia zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności jego wieloletnie, bogate i wszechstronne doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, przebieg jego ścieżki zawodowej, dorobek zawodowy, wysoki poziom wiedzy prawniczej, ugruntowanej praktyką zawodową, wnioski płynące z oceny jego pracy i kwalifikacji oraz opinie służbowe, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Szczecinie.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 30 stycznia 2024 r. oddano na:

- Pana Bartłomieja Kazimierza Sieragę 3 głosy "za" oraz 3 głosy "przeciw", przy 10 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 16 głosów), zatem jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Grzegorza Ireneusza Szaconia 13 głosów "za" oraz 2 głosy "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" (oddano ogółem 16 głosów), zatem jego kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.).