Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sosnowcu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 510.

Akty korporacyjne

Sędz.2024.1.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 stycznia 2024 r.

UCHWAŁA NR 23/2024
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 11 stycznia 2024 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sosnowcu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 510

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Adama Wojciecha Woźniaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sosnowcu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Agaty Pauliny Walczak-Wasilewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sosnowcu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sosnowcu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 510, zgłosili się:

- Pani Agata Paulina Walczak-Wasilewska - sędzia Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej,

- Pan Adam Wojciech Woźniak - sędzia Sądu Rejonowego w Sosnowcu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm. - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 8 stycznia 2024 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo zgłoszone kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Agatę Paulinę Walczak-Wasilewską - nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się", a na Pana Adama Wojciecha Woźniaka - oddali 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pana Adama Wojciecha Woźniaka na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sosnowcu. W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pana Adama Wojciecha Woźniaka przemawiają ocenione łącznie: dotychczasowe zdecydowanie dłuższe doświadczenie orzecznicze, uzyskana ocena kwalifikacji oraz poziom poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Sosnowcu.

Ustaliwszy, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ich oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Adama Wojciecha Woźniaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sosnowcu.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Adam Wojciech Woźniak urodził się w 1967 r. w Pajęcznie. W 1994 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Katowicach, w 1996 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem 1 grudnia 1996 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 września 1998 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Sosnowcu. Orzeka w I Wydziale Cywilnym. W 2007 r. ukończył "Podyplomowe Studium Prawa Cywilnego dla Sędziów Sądów Powszechnych". Z dniem 1 stycznia 2022 r. został powołany do pełnienia funkcji Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Sosnowcu na okres czterech lat, a od dnia 29 marca 2022 r. powierzono kandydatowi funkcję Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego tego Sądu na okres odpowiadający kadencji Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Sosnowcu. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pana Adama Wojciecha Woźniaka sporządziła Pani Magdalena Krauzowicz-Bryś - sędzia Sądu Okręgowego w Sosnowcu, która wskazała, że przeprowadzone badanie akt oraz wyniki statystyczne pozwalają na wystawienie pracy kandydata bardzo dobrej oceny merytorycznej. Na pozytywną ocenę zasługuje także metodyka jego pracy, która nie budzi większych zastrzeżeń. Zarządzenia wydawane w toku postępowania są rzeczowe i adekwatne do stanu sprawy. Poziom merytorycznego orzecznictwa nie budzi zastrzeżeń i świadczy o dobrej znajomości przepisów prawa cywilnego zarówno materialnego, jak i procesowego. Uzasadnienia są może nieco obszerne, jednak sporządzane są językiem komunikatywnym, ocena dowodów jest rzeczowa, tworzy całość wyczerpującą i zrozumiałą dla zapoznającego się z motywami rozstrzygnięcia. Kandydat przywołuje orzecznictwo adekwatne do rozpoznawanej sprawy. Orzeczenia, które na skutek wniesionych środków odwoławczych zostały zmienione czy uchylone dotyczyły kwestii wpadkowych bądź były podyktowane odmienną oceną prawną okoliczności faktycznych prawidłowo ustalonych przez sąd pierwszej instancji, w szczególności jeśli chodzi o sprawy, których przedmiotem były umowy pożyczek i abuzywność poszczególnych postanowień umownych, a także sprawy, których przedmiotem były wierzytelności wobec ubezpieczycieli z tytułu obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Opiniująca podkreśliła dobrą stabilność orzeczniczą kandydata. Dodała, że jest on postrzegany jako sędzia rzetelny i solidny, koleżeński w środowisku pracy, niejednokrotnie pracujący także w czasie poza godzinami urzędowania sądu, wypracowujący rozwiązania prawne zgodne z szeroko ujętym interesem stron. W konkluzji opiniująca stwierdziła, że wiedza, wyniki pracy oraz cechy osobowości Pana Adama Wojciecha Woźniaka uprawniają do pozytywnej oceny jego kandydatury na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pani Agata Paulina Walczak-Wasilewska urodziła się w 1981 r. w Olkuszu. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od dnia 17 lipca 2006 r. do dnia 4 kwietnia 2011 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Olkuszu na stanowisku asystenta sędziego. Obowiązki wykonywała w wydziale cywilnym, w wydziale grodzkim oraz w wydziale karnym. W 2007 r. ukończyła wyższe studia na kierunku europeistyka na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach, w 2009 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym plus. Od dnia 5 kwietnia 2011 r. do dnia 18 lutego 2014 r. pracowała jako referendarz sadowy w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu, w którym pełniła obowiązki w wydziale cywilnym oraz w sekcji do spraw uproszczonych. W 2012 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa własności intelektualnej. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 lutego 2014 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej. Orzekała w I Wydziale Cywilnym oraz w Sekcji do Spraw Uproszczonych I Wydziału Cywilnego, a od dnia 1 stycznia 2018 r. orzeka w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Od dnia 15 stycznia 2018 r. pełni funkcję Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej. Od dnia 26 kwietnia 2021 r. została delegowana na okres jednego roku przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Rybniku. Od dnia 1 lipca 2023 r. została delegowana na okres jednego roku przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Sosnowcu. Ponadto w latach 2010-2014 pełniła funkcję kuratora społecznego w Zespole Kuratorskiej Służby Sądowej w Sądzie Rejonowym w Olkuszu. Od 2021 r. jest patronem koordynatorem aplikantów sądowych Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Agaty Pauliny Walczak-Wasilewskiej sporządziła Pani Katarzyna Bętkowska - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Sosnowcu, która stwierdziła, że kandydatka rozpoznawała sprawy różnorodne, często o znacznym stopniu trudności. Opiniowana pracuje rzetelnie, systematycznie i efektywnie, osiągając bardzo dobre wyniki liczbowe. Zdaniem opiniującej praca Pani Agaty Pauliny Walczak-Wasilewskiej zasługuje na ocenę pozytywną i wskazuje na bardzo dobre przygotowanie zawodowe. Posiada ona ugruntowaną znajomość prawa cywilnego materialnego i procesowego, dysponuje odpowiednią wiedzą prawniczą i znajomością metodyki pracy sędziego, umiejętnie wykorzystując ją w praktyce orzeczniczej. Powyższe uprawnia do bardzo dobrej oceny merytorycznej pracy kandydatki. Na pozytywną ocenę zasługuje także metodyka jej pracy. Terminy czynności podejmowanych w opisanych sprawach były w niektórych przypadkach długie, ale wynikało to z liczby spraw w referacie kandydatki oraz okresu pandemii w latach 2020-2021. Zarządzenia wydawane w toku postępowania są rzeczowe i adekwatne do stanu sprawy. Poziom merytoryczny orzecznictwa opiniowanej nie budzi najmniejszych zastrzeżeń i świadczy o dobrej znajomości przepisów prawa cywilnego, zarówno materialnego, jak i procesowego. Na aprobatę zasługuje nie tylko znajomość poglądów orzecznictwa i doktryny w kwestiach, które były przedmiotem rozstrzygania w badanych sprawach, ale też umiejętność sporządzania uzasadnień językiem komunikatywnym. Są one syntetyczne a ocena dowodów jest rzeczowa i osadzona w realiach danej sprawy. Orzeczenia, które zostały w wyniku wniesionych środków odwoławczych zmienione czy uchylone wiązały się z odmienną oceną prawną okoliczności faktycznych prawidłowo ustalonych przez sąd rejonowy. Na podkreślenie zasługuje nie tylko dobra stabilność orzecznictwa kandydatki, ale również niewielki stopień zaskarżalności jej orzeczeń. W konkluzji sędzia wizytator stwierdziła, że wiedza, wyniki pracy i cechy osobowości Pani Agaty Pauliny Walczak- Wasilewskiej uprawniają do pozytywnej oceny jej kandydatury na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że wszystkie kandydatury posiadają niezbędne kwalifikacje zawodowe, jednakże wyłącznie Pan Adam Wojciech Woźniak spełnia je w stopniu uzasadniającym przedstawienie jego kandydatury Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

III

Ocena kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sosnowcu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Osoba przedstawiona do powołania - Pan Adam Wojciech Woźniak posiada zdecydowanie dłuższe doświadczenie orzecznicze (od grudnia 1996 r. asesor sądowy, od września 1998 r. sędzia sądu rejonowego) niż Pani Agata Paulina Walczak-Wasilewska (od kwietnia 2011 r. referendarz sądowy, od lutego 2014 r. sędzia sądu rejonowego). Wysokie kwalifikacje merytoryczne kandydata znajdują odzwierciedlenie w uzyskanej ocenie kwalifikacji.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pan Adam Wojciech Woźniak, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy orzeczniczej, a także podnoszenie kwalifikacji zawodowych, dają gwarancję należytego pełnienia przez niego urzędu sędziego na szczeblu sądu okręgowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Adama Wojciecha Woźniaka za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Sosnowcu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Sosnowcu na posiedzeniu w dniu 3 października 2023 r. pozytywnie zaopiniowało kandydatury: Pani Agaty Pauliny Walczak-Wasilewskiej - oddając 10 głosów "za" z siłą poparcia 48 punktów (na 66 punktów możliwych), przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się"; Pana Adama Wojciecha Woźniaka - oddając 10 głosów "za" z siłą poparcia 54 punkty (na 66 punktów możliwych), przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się". Kryterium to także przemawia za kandydaturą Pana Adama Wojciecha Woźniaka, który uzyskał większą liczbę punktów poparcia.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Adam Wojciech Woźniak posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sosnowcu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Adama Wojciecha Woźniaka zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności uzyskana ocena kwalifikacji, dotychczasowe zdecydowanie dłuższe doświadczenie orzecznicze oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Sosnowcu.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 11 stycznia 2024 r. oddano na:

- Panią Agatę Paulinę Walczak-Wasilewską 6 głosów "za", przy 1 głosie "przeciw" i 11 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 18 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Adama Wojciecha Woźniaka 16 głosów "za", przy 2 głosach "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" (oddano ogółem 19 głosów), zatem jego kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.).