Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Płocku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 832.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.2.15

Akt nieoceniany
Wersja od: 15 lutego 2022 r.

UCHWAŁA NR 108/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 15 lutego 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Płocku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 832

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Marii Elżbiety Bernackiej-Siemion do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Płocku;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Edyty Szafaryn i Pani Beaty Małgorzaty Turczyn-Topyły do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Płocku.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Płocku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 832, zgłosiły się:

- Pani dr Maria Elżbieta Bernacka-Siemion - sędzia Sądu Rejonowego w Sochaczewie,

- Pani Edyta Szafaryn - sędzia Sądu Rejonowego w Płocku oraz

- Pani Beata Małgorzata Turczyn-Topyła - sędzia Sądu Rejonowego w Sochaczewie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 11 lutego 2022 r., po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatki, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Marię Elżbietę Bemrnacką-Siemion oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", na Panią Edytę Szafaryn oddali 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", a na Panią Beatę Małgorzatę Turczyn-Topyłę oddali 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Płocku Pani Marii Elżbiety Bernackiej-Siemion. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Marii Elżbiety Bernackiej-Siemion przemawiały (ocenione łącznie): odpowiedni staż orzeczniczy, bogate doświadczenie zawodowe, wysoka ocena kwalifikacyjna, posiadany stopień naukowy doktora nauk prawnych, publikacje prawnicze, ukończone studia podyplomowe oraz wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.; dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym i dorobkiem naukowym kandydatek, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Marii Elżbiety Bernackiej-Siemion do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Płocku.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Maria Elżbieta Bernacka-Siemion urodziła się w 1977 r. w Bielsku-Białej. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2001 r. ukończyła na tym Uniwersytecie także studia w ramach Międzywydziałowego Zakładu Studiów Amerykańskich. Od października 2001 r. do stycznia 2005 r. była zatrudniona w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich - Zespole Prawa Karnego na stanowisku referenta. Po odbyciu aplikacji prokuratorskiej, w 2004 r. złożyła egzamin prokuratorski z łączną oceną celującą. Z dniem 1 lutego 2005 r. została mianowana asesorem Prokuratury Rejonowej w Płocku. Z dniem 1 lutego 2008 r. została powołana na stanowisko prokuratora tej Prokuratury. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 października 2013 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Sochaczewie. Orzeka w II Wydziale Karnym, a od stycznia 2019 r. do marca 2021 r. zastępowała w okresie nieobecności Przewodniczącą III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Zarządzeniem Prezesa Sądu Apelacyjnego w Łodzi od 1 września 2021 r. na okres roku została delegowana do orzekania w Sądzie Okręgowym w Płocku, w którym wykonuje obowiązki w V Wydziale Karnym Odwoławczym. Współpracuje także z koordynatorem do spraw mediacji w tym Sądzie. Ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie: w 2013 r. - w zakresie prawa karnego z oceną bardzo dobrą i w 2021 r. - w zakresie obrotu międzynarodowego i przestępczości 3 transgranicznej, również z oceną bardzo dobrą. Uchwałą Senatu Wyższej Szkoły Prawa i Administracji Rzeszowskiej Szkoły Wyższej z dnia 4 października 2019 r., na podstawie rozprawy pt. "Pojęcie czasu i jego znaczenie w prawie karnym materialnym", nadano jej stopień naukowy doktora nauk w dziedzinie nauki społeczne w dyscyplinie naukowej nauki prawne. Jest autorką artykułu "Przedawnienie karalności w przypadku przestępstw kwalifikowanych kumulatywnie (na marginesie uchwały siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 20 września 2018 r" I KZP 7/18)", który ukazał się w Czasopiśmie Prawa Karnego i Nauk Penalnych nr 1/2019, a także referatu "Prawo do prywatności w mediach - zagadnienia konstytucyjne i prawnokarne", przygotowanego i wygłoszonego na seminarium Ombudsmanów Polski i Litwy, które miało miejsce w dniach 6-9 września 2004 r. w Zakopanem. Podnosi kwalifikacje przez udział w szkoleniach zawodowych. Otrzymała pozytywne opinie służbowe.

Ocenę kwalifikacji Pani Marii Elżbiety Bernackiej-Siemion sporządziła Pani Janina Jankowska - sędzia Sądu Okręgowego w Płocku. Wynika z niej, że przeprowadzona analiza prowadzi do konkluzji, że kandydatka jest dobrym sędzią. Jest osobą pracowitą, zaangażowaną i obowiązkową, wykazującą duże zamiłowanie do zawodu i wysoką kulturę osobistą. Opiniowana orzeka w sprawach karnych, przy czym załatwiła też 96 spraw w wydziale rodzinnym w związku z zastępowaniem przewodniczącej wydziału. Pani sędzia stale podnosi swoje kwalifikacje biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach. W pracy sędziego charakteryzuje się pracowitością, zdecydowaniem i decyzyjnością. Jest doświadczonym i sprawnym orzecznikiem. W ocenie sędzi opiniującej, Pani Maria Elżbieta Bernacka-Siemion swoją dotychczasową wieloletnią pracą wykazała, że zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Kandydatka złożyła uwagi do oceny, które Rada wzięła pod uwagę.

Pani Edyta Szafaryn i Pani Beata Małgorzata Turczyn-Topyła posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej nie spełniają wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Edyta Szafaryn urodziła się w 1974 r. w Płocku. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po ukończeniu etatowej aplikacji sądowej, w 2001 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą plus. Z dniem 1 czerwca 2001 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Płocku, w którym powierzone obowiązki orzecznicze wykonywała w sprawach karnych i wykroczeniowych w VII Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 grudnia 2003 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Płocku. Orzekała w sprawach karnych, karnych wykonawczych (w VII Wydziale Karnym), a od czerwca do grudnia 2004 r. - w sprawach gospodarczych. Od 1 stycznia 2005 r. do 30 czerwca 2019 r. pełniła funkcję Przewodniczącej Wydziału Wykonywania Orzeczeń Karnych, a od 1 września 2019 r. do 30 czerwca 2021 r. - Kierownika Sekcji ds. Wykonywania Orzeczeń w VII Wydziale Karnym Sadu Rejonowego w Płocku. Od 15 lipca 2013 r. do 14 lipca 2021 r. pełniła również funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Płocku i sprawowała nadzór nad pionem karnym w tym Sądzie. Decyzją Ministra Sprawiedliwości od 1 czerwca 2021 r. jest delegowana do orzekania w Sądzie Okręgowym w Płocku. Orzekała w V Wydziale Karnym Odwoławczym, a obecnie obowiązki sędziego delegowanego wykonuje w II Wydziale Karnym. Ukończyła studia podyplomowe: w 2006 r. na Uniwersytecie Warszawskim - w zakresie rachunku ekonomicznego i regulacji prawnych w postępowaniu upadłościowym i naprawczym z oceną bardzo dobrą oraz w 2015 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - w zakresie prawa dowodowego, także z oceną bardzo dobrą. W 2015 r. przeprowadziła w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Płocku szkolenie pt. "Zmiany zasad wykonywania kar w świetle nowelizacji Kodeksu karnego wykonawczego". Podnosi kwalifikacje przez udział w szkoleniach. Otrzymała pozytywne opinie służbowe.

Ocenę kwalifikacji Pani Edyty Szafaryn sporządziła Pani Joanna Cieślak - sędzia wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Płocku. Wynika z niej, że poziom merytoryczny wszystkich badanych rozstrzygnięć kandydatki jest bardzo wysoki. Wszystkie analizowane orzeczenia, postanowienia, wyroki i zarządzenia zredagowane były poprawnie, trafnie tak pod względem opisów czynów, kwalifikacji prawnej czy zastosowanej instytucji prawa karnego wykonawczego. W analizowanych sprawach sędzia wizytator nie stwierdziła błędów mogących świadczyć o nieznajomości prawa bądź niedostatecznym przygotowaniu do sprawy. Przeprowadzona ocena prowadzi do jednoznacznego wniosku, że Pani sędzia na przestrzeni lat, orzekając w rożnej kategorii spraw, wykazała się znakomitą znajomością prawa, prawidłowym jego stosowaniem, bardzo dobrą organizacją pracy, systematycznością, zaangażowaniem i obowiązkowością. Opiniowana przez większość pracy jako sędzia Sądu Rejonowego w Płocku orzekała w wydziale wykonywania orzeczeń, a po jego likwidacji 5 - w sekcji wykonywania orzeczeń. Orzekając i kierując wydziałem oraz sekcją, Pani sędzia nabyła bardzo ważnych cech w pracy sędziego, a mianowicie decyzyjności i odporności na stres związanej z koniecznością niezwłocznego podejmowania decyzji w bardzo dużej liczbie spraw. Pani sędzia w pracy związanej z wykonywaniem orzeczeń wykazała się znakomitą znajomością prawa karnego wykonawczego. Sposób rozpoznawania spraw w VII Wydziale Karnym z repertorium "K", spraw z repertorium "Ka" w V Wydziale Karnym Odwoławczym oraz aktualnie - w ramach delegacji w II Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Płocku - pokazuje ponad wszelką wątpliwość, że Pani sędzia niezmiennie prezentuje bardzo wysoki poziom orzeczniczy w każdej kategorii spraw. Pani Edyta Szafaryn jest bardzo sprawnym sędzią w każdej materii, z którą przyszło się jej zmierzyć. O powyższym świadczy chociażby nienaganne wywiązywanie się ze wszystkich obowiązków w czasie pełnienia funkcji Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Płocku, zwłaszcza w okresie długotrwałej nieobecności Prezesa tego Sądu, co spowodowało, że faktyczne obwiązki prezesa wykonywała opiniowana. Sędzia wizytator podkreśliła ogromne zamiłowanie kandydatki do zawodu sędziego, jej zaangażowanie i oddanie pracy. Jednocześnie Pani sędzia charakteryzuje się wysoką kulturą osobistą, jej stosunek tak do kolegów sędziów, pracowników sekretariatu, jak też pozostałych pracowników sądów nie budzi żadnych zastrzeżeń. Podsumowując, sędzia wizytator wskazała, że Pani Edyta Szafaryn swoją dotychczasową wieloletnią nienaganną pracą wykazała, że zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pani Beata Małgorzata Turczyn-Topyła urodziła się w 1975 r. w Łowiczu. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2000-2002 pracowała na stanowisku starszego referenta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, Oddziale w Łodzi. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej, w 2005 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną bardzo dobrą. Od października do listopada 2005 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Łodzi. Z dniem 1 grudnia 2005 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Sochaczewie. Powierzone czynności orzecznicze wykonywała w II Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 marca 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Sochaczewie. Nadal orzekała w II Wydziale Karnym, przy czym od 1 stycznia 2012 r. do 31 sierpnia 2015 r. pełniła funkcję Kierownika Sekcji do spraw o wykroczenia w tym Wydziale, a od 1 września 2015 r. do 31 sierpnia 2019 r. - funkcję Przewodniczącej Wydziału. Od 1 września 2015 r. do 31 sierpnia 2019 r. sprawowała również funkcję Prezesa Sądu Rejonowego w Sochaczewie.

Od 1 listopada 2021 r. do 1 listopada 2022 r. jest delegowana przez Prezesa Sądu Apelacyjnego do orzekania w Sądzie Okręgowym w Płocku. Obowiązki orzecznicze wykonuje w V Wydziale Karnym Odwoławczym. W 2021 r. ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w zakresie obrotu międzynarodowego i przestępczości transgranicznej z oceną bardzo dobrą. Otrzymała pozytywne opinie służbowe, uczestniczy w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Beaty Turczyn-Topyły sporządziła Pani Iwona Olenderek - sędzia wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Płocku. Wynika z niej, że przeprowadzona analiza prowadzi do konkluzji, że opiniowana jest dobrym sędzią, charakteryzującym się równocześnie takimi przymiotami, jak: pracowitość, zaangażowanie i obowiązkowość oraz wykazującym duże zamiłowanie do zawodu i charakteryzującym się wysoką kulturą osobistą. Pani sędzia nieprzerwanie orzeka w sprawach karnych. Stale podnosi swoje kwalifikacje biorąc udział w szkoleniach i konferencjach. W 2021 r. ukończyła studia podyplomowe. W pracy sędziego charakteryzuje się pracowitością, zdecydowaniem i decyzyjnością. Jest doświadczonym orzecznikiem. Od 1 września 2015 r. do 31 sierpnia 2019 r. z dużym powodzeniem pełniła funkcję Przewodniczącej II Wydziału Karnego i Prezesa Sądu Rejonowego w Sochaczewie. Podsumowując, sędzia wizytator wskazała, że uważa, że Pani sędzia swoją dotychczasową wieloletnią pracą orzeczniczą w sprawach karnych wykazała, że zasługuje na powołanie do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowego w Płocku, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatek:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Osoba przedstawiona do powołania posiada odpowiedni staż orzeczniczy, a także bogate i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, w tym zdobyte na szczeblu sądu rejonowego i okręgowego, a wcześniej również w pracy asesora, a następnie prokuratora prokuratury rejonowej. Wysokie umiejętności zawodowe Pani Marii Elżbiety Bernackiej-Siemion znajdują odzwierciedlenie w ocenie kwalifikacyjnej jej pracy. Wynika z niej, że jest doświadczonym i sprawnym orzecznikiem, co potwierdzają także uzyskane przez nią opinie służbowe. Spośród kontrkandydatek zdecydowanie wyróżnia ją posiadany stopień naukowy doktora nauk prawnych oraz publikacje. Z tych względów uznano, że to ona jest najlepszą kandydatką w tym postępowaniu.

Odnosząc się do Pani Edyty Szafaryn i Pani Beaty Małgorzaty Turczyn-Topyły, Rada uwzględniła, że uzyskały one wysokie oceny kwalifikacyjne, ukończyły studia podyplomowe i otrzymały pozytywne opinie służbowe. Wprawdzie wykazują się dłuższym stażem orzeczniczym niż wybrana kandydatka, to jednak w niniejszym postępowaniu nie było to kryterium decydujące o wyborze. Przy zbliżonych ocenach kwalifikacyjnych i zbliżonym poziomie poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku, Rada uznała, że najbardziej wyróżniającą się kandydatką - z uwagi na posiadany stopień naukowy doktora nauk prawnych i publikacje - jest Pani Maria Elżbieta Bernacka-Siemion.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Marii Elżbiety Bernackiej-Siemion za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku na posiedzeniu 20 grudnia 2021 r. zaopiniowało Panią Marię Elżbietę Bernacką-Siemion - oddając 13 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się", Panią Edytę Szafaryn - oddając 14 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", a Panią Beatę Małgorzatę Turczyn-Topyłę - oddając 11 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się".

Pani Edyta Szafaryn uzyskała nieznacznie wyższe od wybranej kandydatki poparcie Kolegium. Przy tak niewielkiej różnicy w wynikach głosowania (różnica 1 głosu), Rada uznała, że opinia Kolegium nie mogła wpływać na wynik tego konkursu w stopniu rozstrzygającym. W ocenie Rady Pani Maria Elżbieta Bernacka-Siemion uzyskała bardzo wysokie poparcie tego gremium, co w połączniu z wysoką oceną jej kwalifikacji oraz posiadanym stopniem naukowym i publikacjami uczyniło jej kandydaturę najbardziej wyróżniającą w tym postępowaniu.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Maria Elżbieta Bernacka-Siemion posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz różnorodne doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Płocku.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Marii Elżbiety Bernackiej -Siemion zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności bogate doświadczenie zawodowe, odpowiedni staż orzeczniczy, ocena kwalifikacyjna, z której wynika, że wykazuje się wysokimi umiejętnościami zawodowymi, posiadany stopień naukowy doktora nauk prawnych, publikacje, opinie służbowe, a także uzyskane bardzo wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku.

IV

Wyniki głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 15 lutego 2022 r. na:

- Panią Marię Elżbietę Bernacką-Siemion oddano 14 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 5 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 19 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Edytę Szafaryn oddano 9 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 20 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Beatę Małgorzatę Turczyn-Topyłę oddano 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 17 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 19 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).