Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zgorzelcu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 1088.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.9.6

Akt nieoceniany
Wersja od: 6 września 2023 r.

UCHWAŁA NR 757/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 6 września 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zgorzelcu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 1088

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Mateusza Adama Sycą do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zgorzelcu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zgorzelcu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 1088, zgłosili się: - Pan Paweł Czyszkowski - komornik sądowy we Wrocławiu, - Pani Ewa Ochnio - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Lwówku Śląskim, - Pan Mateusz Adam Syc - adwokat, Izba Adwokacka w Wałbrzychu.

Uchwałą nr 72/2023 z 8 lutego 2023 r. Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wszczęte zgłoszeniem Pani Ewy Ochnio, albowiem - na skutek cofnięcia zgłoszenia - stało się ono niedopuszczalne.

Uchwałą nr 102/2023 z 10 lutego 2023 r. Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wszczęte zgłoszeniem Pana Pawła Czyszkowskiego albowiem - na skutek cofnięcia zgłoszenia - stało się ono niedopuszczalne.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: "ustawa o KRS").

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu 4 września 2023 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Na posiedzeniu zespołu nie stawił się przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, powiadomiony o terminie w związku z kandydowaniem osoby wykonującej zawód adwokata. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Mateusza Adama Sycą oddali 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" oraz głosów "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pana Mateusza Adama Sycą na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zgorzelcu. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacji oraz informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego, pozytywną oceną kwalifikacji, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

W ocenie zespołu kandydat spełnia przesłanki powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego: legitymuje się odpowiednim doświadczeniem życiowym i stażem zawodowym. Złożył egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym, otrzymał pozytywną ocenę kwalifikacji oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

Ustaliwszy, że kandydat spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała jego oceny, kierując się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Mateusza Adama Sycą do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zgorzelcu.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Mateusz Adam Syc urodził się w 1990 r. w Wałbrzychu. W 2014 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. W 2014 r. był zatrudniony w kancelarii prawnej we Wrocławiu na stanowisku referenta do spraw adresowych. Od 1 października 2016 r. do 31 grudnia 2017 r. był zatrudniony w kancelarii adwokackiej w Świdnicy na stanowisku asystenta prawnego. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w marcu 2018 r. złożył egzamin adwokacki z oceną pozytywną. Od 2 lipca 2018 r. do 9 sierpnia 2018 r. prowadził własną działalność gospodarczą wykonując zawód prawnika. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Wałbrzychu z 14 czerwca 2018 r. został wpisany na listę adwokatów. W dniu 9 sierpnia 2018 r. złożył ślubowanie. Od 10 sierpnia 2018 r. wykonuje zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej w Świebodzicach. W 2021 r. odbył podstawowe szkolenie z mediacji przeprowadzone przez Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Decyzją Prezesa Sądu Okręgowego w Świdnicy z 7 grudnia 2021 r. został wpisany na listę stałych mediatorów przy Sądzie Okręgowym w Świdnicy. Kandydat podnosi swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pana Mateusza Adama Sycą sporządzili wizytatorzy Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze: Pani Agnieszka Wiercińska-Bałaga, wizytator ds. wieczystoksięgowych oraz Pan Andrzej Tekieli, wizytator ds. karnych. Opiniujący wskazali, że kandydat wykazuje się bardzo dobrą znajomością zarówno prawa cywilnego - materialnego i procedury, jak i prawa karnego. Pisma procesowe były syntetyczne, sporządzone starannie, jasnym językiem prawniczym. W ocenie wizytatorów kandydat jest rzetelnym i kompetentnym adwokatem, prawidłowo wywiązującym się z obowiązków procesowych. Opiniujący wyrazili stanowisko, że posiadana przez kandydata wiedza prawnicza, przygotowanie, doświadczenie zawodowe, rzetelność i wysoka kultura osobista pozwalają ocenić Pana Mateusza Adama Sycą pozytywnie, jako kandydata na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Zgorzelcu.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zgorzelcu, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydata przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym.

Pan Mateusz Adam Syc posiada szeroką wiedzę prawniczą oraz odpowiedni staż zawodowy. Wysokie kwalifikacje merytoryczne kandydata znajdują odzwierciedlenie w ocenie jego pracy i kwalifikacji. Uczestnik postępowania jest rzetelnym i kompetentnym adwokatem, prawidłowo wywiązującym się z obowiązków zawodowych. Jednocześnie stale dba o podnoszenie kwalifikacji, uczestnicząc w szkoleniach, odbył także szkolenie z mediacji przeprowadzone przez Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pan Mateusz Adam Syc, a także doświadczenie zawodowe zdobyte w trakcie wykonywania samodzielnego zawodu prawniczego, czynią z niego dobrego kandydata na stanowisko sędziego sądu rejonowego i dają gwarancję należytego wykonywania obowiązków.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Mateusza Adama Sycą za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła również opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

Podczas posiedzenia w dniu 29 marca 2023 r. Kolegium jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Mateusza Adama Sycą.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, Pan Mateusz Adam Syc posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zgorzelcu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Mateusza Adama Sycą do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zgorzelcu zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wnioski płynące z oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych oraz pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

IV

Wynik głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 6 września 2023 r. oddano na Pana Mateusza Adama Sycą 18 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się" (oddano ogółem 18 głosów), zatem jego kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).