Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 597.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.3.1

Akt nieoceniany
Wersja od: 1 marca 2023 r.

UCHWAŁA NR 127/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 1 marca 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 597

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269) Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Rafała Ostrowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Sławomira Grudnia, Pani Moniki Justyny Obłoży i Pani Katarzyny Ewy Sacharuk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 597, zgłosili się:

- Pan Sławomir Grudzień - sędzia Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie,

- Pani Monika Justyna Obłoża - sędzia Sądu Rejonowego w Rykach,

- Pan Rafał Ostrowski - sędzia Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim,

- Pani Katarzyna Ewa Sacharuk - sędzia Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 27 lutego 2023 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizował je i omówił szczegółowo zgłoszone kandydatury. Następnie odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na: Pana Sławomira Grudnia - 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się", Panią Monikę Justynę Obłożę - 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się", Pana Rafała Ostrowskiego - 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", a na Panią Katarzynę Ewę Sacharuk - 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się". W konsekwencji zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Pana Rafała Ostrowskiego na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego, objęte niniejszym konkursem. W ocenie zespołu wniosek taki jest uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia i stażu zawodowego, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu zespół zaznaczył, że za rekomendowaniem Pana Rafała Ostrowskiego przemawiały: odpowiednie doświadczenie życiowe i staż zawodowy, pozytywna ocena kwalifikacji, uzyskanie wysokiego poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie, a także fakt legitymowania się doświadczeniem w orzekaniu w sądzie II instancji, autorstwo kilku publikacji naukowych i doświadczenie dydaktyczne.

Ustaliwszy, że wszyscy kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ich oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Rafała Ostrowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Rafał Ostrowski urodził się w 1978 r. w Kraśniku. W 2002 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2003-2008 był doktorantem na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie. Aktualnie pracuje na tej Uczelni na stanowisku asystenta. Od 14 kwietnia 2004 r. do 31 marca 2007 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Lublinie. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie, we wrześniu 2005 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Z dniem 1 kwietnia 2007 r. został mianowany przez Ministra Sprawiedliwości asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Białej Podlaskiej. Orzekał w VII Wydziale Grodzkim - w sprawach karnych, karno-skarbowych i w sprawach o wykroczenia. Od 5 maja do 7 lipca 2009 r. wykonywał obowiązki referendarza sądowego w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 czerwca 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Białej Podlaskiej. Orzekał w I Wydziale Cywilnym i VII Wydziale Grodzkim. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2012 r. orzekał w VI Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie (tzw. e-Sąd), w ramach delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości. Z dniem 1 marca 2013 r. został przeniesiony przez Ministra Sprawiedliwości na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim. Orzeka w I Wydziale Cywilnym. W latach 2016-2019 kilkanaście razy pełnił obowiązki sędziego sądu okręgowego w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Lublinie, w ramach jednodniowych delegacji udzielonych przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Od 1 sierpnia 2019 r. pełni funkcję Zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim.

Kandydat realizuje obowiązek podnoszenia kwalifikacji, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych. Brał udział w konferencjach naukowych (w latach 2003-2008). Ukończył studia podyplomowe w zakresie przygotowania pedagogicznego (Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie, 2003). Posiada doświadczenie dydaktyczne, zdobyte m.in. podczas prowadzenia zajęć dla studentów z zakresu prawa handlowego (2003-2007), mediacji w postępowaniu cywilnym i administracyjnym (2011 r.), a także jednorazowego szkolenia dla komorników z zakresu egzekucji z innych praw majątkowych (2016 r.). Jest autorem artykułu z zakresu prawa wekslowego i współautorem dwóch komentarzy do Kodeksu cywilnego (2004 r.).

Praca i kwalifikacje kandydata zostały ocenione pozytywnie przez Prezesa Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim.

Ocenę kwalifikacji Pana Rafała Ostrowskiego sporządził Pan sędzia Piotr Jakubiec - wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Lublinie, który zaznaczył, między innymi, że dane statystyczne pracy opiniowanego nie odbiegają istotnie od średnich w kraju, terminowość sporządzania przez niego uzasadnień nie budzi zastrzeżeń, a stabilność orzecznictwa pozostaje na bardzo dobrym poziomie. Podkreślił, że badane sprawy były zróżnicowane, w większości dość skomplikowane, a w niektórych ujawniły się zagadnienia prawne budzące poważne wątpliwości. Uzasadnienia sporządzane w tych sprawach prezentują zaś, w jego ocenie, wysoki poziom. Reasumując, wyraził przekonanie, że Pan Rafał Ostrowski posiada rozległą wiedzę prawniczą i umiejętność stosowania jej w praktyce, w bardzo dobrym stopniu opanował warsztat pracy sędziego, a w konsekwencji spełnia wymogi stawiane kandydatowi na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pan Sławomir Grudzień urodził się w 1977 r. w Szczebrzeszynie. W 2001 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od września 2001 r. do marca 2003 r. pracował na stanowisku inspektora w Wojewódzkim Ośrodku Informatyki Terenowego Banku Danych Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. Po odbyciu aplikacji sądowej, początkowo pozaetatowej, a następnie etatowej, w okręgu Sądu Okręgowego w Zamościu, we wrześniu 2005 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Z dniem 18 kwietnia 2006 r. został zatrudniony w Sądzie Okręgowym w Lublinie na stanowisku asystenta sędziego. Z dniem 15 maja 2006 r. został mianowany przez Ministra Sprawiedliwości asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Krasnymstawie (II Wydział Kamy). Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 kwietnia 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Krasnymstawie. Orzekał w pionie cywilnym, pionie rodzinnym i nieletnich. W związku z reorganizacją jednostek wymiaru sprawiedliwości, z dniem 1 stycznia 2013 r. został przeniesiony przez Ministra Sprawiedliwości na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Zamościu, a z dniem 1 stycznia 2015 r. - ponownie na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Krasnymstawie (pion cywilny, pion rodzinny i nieletnich). Z dniem 1 maja 2017 r. został przeniesiony przez Ministra Sprawiedliwości na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie. Początkowo orzekał w II Wydziale Cywilnym, a od 9 maja 2018 r. do chwili obecnej orzeka w I Wydziale Cywilnym. Od maja do czerwca 2018 r. pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału, a od lipca 2018 r. do lutego 2020 r. - jego Przewodniczącego.

Kandydat realizuje obowiązek podnoszenia kwalifikacji, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych. Ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa rodzinnego z elementami psychologii dla sędziów sądów powszechnych orzekających w sprawach z zakresu prawa rodzinnego (Uniwersytet Łódzki, 2016 r.) oraz z zakresu rolnictwa dla absolwentów nierolniczych studiów wyższych (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, 2021 r.).

Praca i kwalifikacje kandydata zostały ocenione pozytywnie przez Prezesa Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie.

Ocenę kwalifikacji Pana Sławomira Grudnia sporządziła Pani sędzia Anna Ścioch -Kozak - wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Lublinie, która zaznaczyła, między innymi, że zarówno stopień opanowania spraw, jak i terminowość sporządzania uzasadnień przez opiniowanego nie budzi zastrzeżeń, a stabilność jego orzecznictwa pozostaje na bardzo dobrym poziomie. Podkreśliła, że badane sprawy były zróżnicowane, często skomplikowane pod względem faktycznym, a niektóre także prawnym, i wymagały od sędziego sprawozdawcy rozległej wiedzy prawniczej, jak i doświadczenia zawodowego, czego opiniowanemu nie brakuje. Reasumując, wyraziła przekonanie, że Pan Sławomir Grudzień spełnia wymogi stawiane kandydatowi na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pani Monika Justyna Obłoża urodziła się w 1981 r. w Lublinie. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie, we wrześniu 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Od 11 do 31 maja 2009 r. pracowała w Sądzie Okręgowym w Lublinie na stanowisku asystenta sędziego (I Wydział Cywilny). Z dniem 1 czerwca 2009 r. została mianowana przez Ministra Sprawiedliwości referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Puławach. Orzekała w pionach: wieczystoksięgowym, cywilnym i grodzkim. Z dniem 1 września 2009 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Lublinie (pion wieczystoksięgowy i cywilny - elektroniczne postępowanie upominawcze), a z dniem 1 stycznia 2011 r. - w związku z reorganizacją jednostek wymiaru sprawiedliwości - na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód w Lublinie (pion cywilny). Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 października 2013 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Puławach. Z dniem 1 stycznia 2015 r. została przeniesiona przez Ministra Sprawiedliwości na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Rykach. Orzeka w I Wydziale Cywilnym.

Kandydatka realizuje obowiązek podnoszenia kwalifikacji, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych. Ukończyła technikum rachunkowości.

Praca i kwalifikacje kandydatki zostały ocenione pozytywnie przez Prezesa Sądu Rejonowego w Rykach.

Ocenę kwalifikacji Pani Moniki Justyny Obłoży sporządziła Pani Aneta Gajewska - sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie, która zaznaczyła, między innymi, że zarówno stopień opanowania wpływu, jak i terminowość sporządzania uzasadnień przez opiniowaną należy ocenić pozytywnie, a stabilność jej orzecznictwa pozostaje na dobrym poziomie. Podkreśliła, że analiza akt dowodzi wysokiego stopnia opanowania warsztatu pracy sędziego i bardzo dobrego poziomu merytorycznego orzecznictwa. Reasumując, wyraziła przekonanie, że Pani Monika Justyna Obłoża spełnia wymogi stawiane kandydatowi na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pani Katarzyna Ewa Sacharuk urodziła się w 1976 r. w Świdniku. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie, w październiku 2003 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Z dniem 15 grudnia 2003 r. została mianowana przez Ministra Sprawiedliwości asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Radzyniu Podlaskim. Orzekała w V Wydziale Grodzkim w sprawach karnych. Od 14 do 19 grudnia 2007 r. pełniła obowiązki referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Radzyniu Podlaskim. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 grudnia 2007 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim. Orzekała w V Wydziale Grodzkim, II Wydziale Karnym.

Z dniem 1 maja 2010 r. została przeniesiona przez Ministra Sprawiedliwości na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lublinie. Orzekała w IX Wydziale Karnym. W związku z reorganizacją jednostek wymiaru sprawiedliwości, z dniem 1 stycznia 2011 r. została przeniesiona przez Ministra Sprawiedliwości na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku. Orzekała w: IX Wydziale Gospodarczym, VIII Wydziale Gospodarczym i VI Wydziale Gospodarczym (rozpoznawała sprawy rejestrowe oraz upadłościowe i restrukturyzacyjne). Od 1 listopada 2013 r. do 30 kwietnia 2014 r. pełniła obowiązki, a następnie funkcję Przewodniczącej VI Wydziału Gospodarczego (do 10 sierpnia 2018 r.). Od 15 stycznia do 10 marca 2019 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego IX Wydziału Gospodarczego. Od 11 marca 2019 r. do 30 czerwca 2021 r. była delegowana do pełnienia obowiązków administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości na stanowisku głównego specjalisty w Departamencie Nadzoru Administracyjnego. Od 1 lipca 2021 r. jest oddelegowana przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności administracyjnych w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury - początkowo jako główny specjalista a od 11 kwietnia 2022 r. - jako Kierownik Działu Funduszy Pomocowych Ośrodka Szkolenia Ustawicznego i Współpracy Międzynarodowej. Od 12 lipca 2021 r. orzeka w VIII Wydziale Gospodarczym Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku w wymiarze 15% przydziału spraw.

Kandydatka realizuje obowiązek podnoszenia kwalifikacji, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych. W 2017 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa restrukturyzacyjnego, upadłościowego i finansowego (Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania). Posiada doświadczenie dydaktyczne, zdobyte m.in. podczas prowadzenia zajęć w ramach aplikacji radcowskiej z zakresu prawa restrukturyzacyjnego (2016-2019) oraz szkoleń dla radców prawnych z zakresu postępowania rejestrowego (2016 r.). Brała udział w konferencjach (2015-2019) i jest autorką artykułu z zakresu prawa handlowego (2021 r.) oraz współautorką komentarza do Kodeksu postępowania cywilnego (2022 r.).

Praca i kwalifikacje kandydatki zostały ocenione pozytywnie przez Prezesa Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, Dyrektora Departamentu Nadzoru Administracyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Katarzyny Ewy Sacharuk sporządziła Pani sędzia Małgorzata Skoczyńska - wizytator ds. gospodarczych Sądu Okręgowego w Lublinie, która zaznaczyła, że, w związku z delegacją do Ministerstwa Sprawiedliwości, a następnie do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, opiniowana w okresie objętym oceną orzekała w wymiarze 15% przydziału spraw, w konsekwencji czego wizytator odstąpił od oceny wyników statystycznych jej pracy, jako że byłaby to ocena niemiarodajna. Analiza akt z referatu opiniowanej dowodzi, że były to sprawy typowe, o nieskomplikowanym stanie faktycznym i prawnym, ale o zróżnicowanej problematyce. W konkluzji stwierdziła, że rozległa wiedza prawnicza, umiejętność stosowania jej w praktyce oraz bardzo dobrze opanowany warsztat pracy sędziego pozwalają na pozytywne zaopiniowanie Pani Katarzyny Ewy Sacharuk na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że wszyscy kandydaci posiadają niezbędne kwalifikacje zawodowe, jednakże wyłącznie Pan Rafał Ostrowski spełnia je w tym konkursie w stopniu uzasadniającym przedstawienie jego kandydatury Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie umiejętności dodatkowych.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Lublinie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru. Zadaniem Rady było zatem przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła, że kandydaci biorący udział w niniejszym postępowaniu nominacyjnym prezentują wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe oraz odpowiednie kwalifikacje, co znalazło odzwierciedlenie w pozytywnych ocenach kwalifikacyjnych. Rada dostrzegła, że zarówno Pan Sławomir Grudzień, jak i Pani Katarzyna Ewa Sacharuk legitymują się dłuższym stażem orzeczniczym niż wybrany kandydat (Pan Sławomir Grudzień został mianowany asesorem sądowym z dniem 15 maja 2006 r., a powołanie na stanowisko sędziego uzyskał z dniem 15 kwietnia 2009 r.; Pani Katarzyna Ewa Sacharuk została mianowana asesorem sądowym z dniem 15 grudnia 2003 r., a powołanie na stanowisko sędziego uzyskała z dniem 20 grudnia 2007 r.; Pan Rafał Ostrowski natomiast został mianowany asesorem sądowym z dniem 1 kwietnia 2007 r., a powołanie na stanowisko sędziego otrzymał z dniem 8 lipca 2009 r.). Jednak, w przeciwieństwie do wybranego kandydata, osoby te nie legitymują się doświadczeniem w orzekaniu w sądzie II instancji, podczas gdy Pan Rafał Ostrowski w latach 2016-2019 kilkanaście razy pełnił obowiązki sędziego sądu okręgowego. Z kolei Pani Monika Justyna Obłoża posiada najkrótszy staż orzeczniczy (referendarz sądowy od czerwca 2009 r. a sędzia od października 2013 r.) i, podobnie jak Pan Sławomir Grudzień i Pani Katarzyna Ewa Sacharuk, nie orzekała w sądzie II instancji.

Mając na uwadze poziom kwalifikacji zawodowych uczestników tego postępowania konkursowego i dostrzegając, że staż pracy orzeczniczej wybranego kandydata jest krótszy niż staż pracy Pana Sławomira Grudnia i Pani Katarzyny Ewy Sacharuk, Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła, że Pan Rafał Ostrowski wyróżnia się jednak doświadczeniem w pełnieniu obowiązków sędziego sądu okręgowego, co dodatkowo przemawia na jego korzyść.

W przekonaniu Krajowej Rady Sądownictwa przedstawione okoliczności, tj. pozytywna ocena kwalifikacyjna i pozytywna opinia służbowa, staż pracy na stanowiskach związanych ze stosowaniem prawa, doświadczenie w orzekaniu w sądzie II instancji - w ramach udzielonych delegacji - a także działalność dydaktyczno-naukowa przemawiają za uznaniem Pana Rafała Ostrowskiego za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie.

Podczas posiedzenia w dniu 7 listopada 2022 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie zaopiniowało: Pana Sławomira Grudnia - pozytywnie, oddając: 15 głosów "za", 1 głos "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się", przy braku głosów "nieważnych"; Panią Monikę Justynę Obłożę-pozytywnie, oddając: 13 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 2 głosy "wstrzymujące się", przy braku głosów "nieważnych"; Pana Rafała Ostrowskiego - pozytywnie, oddając: 15 głosów "za", 1 głos "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się", przy braku głosów "nieważnych", a Panią Katarzynę Ewę Sacharuk - negatywnie, oddając: 5 głosów "za", 10 głosów "przeciw", 2 głosy "wstrzymujące się", przy braku głosów "nieważnych".

Pan Sławomir Grudzień i Pan Rafał Ostrowski uzyskali najwięcej głosów "za" podczas głosowania tego gremium. W przeciwieństwie do Pana Sławomira Grudnia Pan Rafał Ostrowski legitymuje się przy tym doświadczeniem w pełnieniu obowiązków sędziego sądu okręgowego i działalnością dydaktyczno-naukową, co dodatkowo zadecydowało o jego wyborze w niniejszym konkursie. Pani Monika Justyna Obłoża i Pani Katarzyna Ewa Sacharuk nie uzyskały natomiast większej liczy głosów "za" podczas głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie niż wybrany kandydat.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Rafał Ostrowski posiada bardzo wysokie kwalifikacje merytoryczne, wszechstronne i wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz stale pogłębianą wiedzę prawniczą, dające rękojmię wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego na najwyższym poziomie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Rafała Ostrowskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności: wnioski płynące z pozytywnej oceny jego pracy i kwalifikacji, wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, obejmujące także pełnienie obowiązków sędziego sądu okręgowego, staż pracy, pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie, podnoszenie kwalifikacji i posiadane doświadczenie naukowo-dydaktyczne.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 1 marca 2023 r. na:

- Pana Sławomira Grudnia oddano 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 15 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 18 głosów), zatem jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Monikę Justynę Obłożę nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 17 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 17 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Rafała Ostrowskiego oddano 17 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" (oddano ogółem 17 głosów), zatem jego kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Katarzynę Ewę Sacharuk oddano 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 15 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 17 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).