Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łomży, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 142.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.9.21

Akt nieoceniany
Wersja od: 21 września 2023 r.

UCHWAŁA NR 840/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 21 września 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łomży, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 142

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Katarzyny Iwanowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łomży;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Mariusza Dmochowskiego, Pana Michała Krzysztofa Gąsiewskiego, Pani Ewy Liszewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łomży.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łomży, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 142, zgłosili się:

- Pan Mariusz Dmochowski - sędzia Sądu Rejonowego w Łomży,

- Pan Michał Krzysztof Gąsiewski - sędzia Sądu Rejonowego w Łomży,

- Pani Anna Katarzyna Iwanowska - sędzia Sądu Rejonowego w Zambrowie;

- Pani Ewa Liszewska - sędzia Sądu Rejonowego w Łomży.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 15 września 2023 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali: na Pana Mariusza Dmochowskiego - 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się", na Pana Michała Krzysztofa Gąsiewskiego - 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się", na Panią Annę Katarzynę Iwanowską - 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 glosie "wstrzymującym się", a na Panią Ewę Liszewską nie oddali głosów "za" ani "przeciw", oddając 3 głosy "wstrzymujące się".

W wyniku powyższego głosowania zespół rekomendował Krajowej Radzie Sądownictwa na stanowisko sędziowskie objęte tym konkursem Pana Michała Krzysztofa Gąsiewskiego oraz Panią Annę Katarzynę Iwanowską - na takim samym miejscu listy rekomendacyjnej. Zespół ocenił, że rekomendowani kandydaci wyróżniają się w tym konkursie posiadanym doświadczeniem i stażem zawodowym.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

Ustaliwszy, że wszyscy kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ich oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając częściowo stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Anny Katarzyny Iwanowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łomży.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Anna Katarzyna Iwanowska urodziła się w 1968 r. w Lublinie. W 1994 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Aplikację sądową etatową odbywała w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Łomży, od dnia 1 września 1994 r. do dnia 24 września 1996 r. pracując w Sądzie Rejonowym w Łomży jako aplikant sądowy. W 1996 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Od dnia 25 września do dnia 14 listopada 1996 r. kontynuowała zatrudnienie w Sądzie Rejonowym w Łomży jako egzaminowany aplikant sądowy. Od dnia 15 listopada 1996 r. do dnia 6 lipca 1999 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Zambrowie na stanowisku asesora sądowego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 maja 1999 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Zambrowie i z dniem 7 lipca 1999 r. rozpoczęła orzekanie w tym Sądzie. Od dnia 19 stycznia 2001 r. do dnia 14 czerwca 2005 r. pełniła funkcję Przewodniczącej V Wydziału Ksiąg Wieczystych. Następnie, od dnia 15 czerwca 2005 r. do dnia 14 sierpnia 2005 r., w ramach delegacji, wykonywała czynności głównego specjalisty w Ministerstwie Sprawiedliwości (Departament Centrum Ogólnopolskich Rejestrów Sądowych i Informatyzacji Resortu). Decyzją Ministra Sprawiedliwości była delegowana do pełnienia obowiązków sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łomży od dnia 1 września 2005 r. do dnia 31 sierpnia 2007 r. (a w 2014 r. była delegowana na mocy art. 77 § 9 pusp). Ponadto od dnia 1 października 2005 r. do dnia 31 sierpnia 2007 r. pełniła funkcję kierownika w Ośrodku Migracyjnym Ksiąg Wieczystych tego Sądu. Od dnia 1 września 2007 r. ponownie orzeka w Sądzie Rejonowym w Zambrowie. Przy czym z dniem 11 października 2010 r. została powierzona jej funkcja Przewodniczącej II Wydziału Karnego, którą pełni do chwili obecnej, a od dnia 1 maja 2021 r. pełni dodatkowo funkcję Prezesa Sądu Rejonowego w Zambrowie (kadencja 4-letnia).

Kandydatka realizuje obowiązek podnoszenia kwalifikacji zawodowych. W 2008 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego w Szkole Głównej Handlowej z oceną celującą.

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Katarzyny Iwanowskiej sporządziła Pani sędzia Małgorzata Mieczkowska - wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Łomży, zdaniem której opiniowana posiada duże doświadczenie orzecznicze, zdobyte podczas pracy w różnych wydziałach, co pozwoliło na zapoznanie się z problematyką z różnych dziedzin prawa. Podkreśliła, między innymi, że Pani sędzia jest pracowita, efektywna, właściwie i z dużym zaangażowaniem wywiązuje się ze swych obowiązków, sprawnie prowadzi postępowania, starannie przygotowuje się do rozpoznawanych spraw, terminowo sporządza uzasadnienia orzeczeń, a także skrupulatnie przestrzega gwarancji stron i innych osób biorących udział w postępowaniu. W konkluzji wyraziła przekonanie, że Pani Anna Katarzyna Iwanowska posiada niezbędne kwalifikacje, aby powołać ją na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pan Mariusz Dmochowski urodził się w 1970 r. w Kolnie. W 1994 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim Filia w Białymstoku z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od lipca 1995 r. do lutego 1996 r. był zatrudniony w Telekomunikacji Polskiej S.A. jako inspektor do spraw egzekucji wierzytelności, a od marca do września 1997 r. w Wojewódzkim Ośrodku Ekonomiki i Organizacji Ochrony Zdrowia na stanowisku starszego inspektora do spraw obsługi prawnej. Aplikację sądową pozaetatową odbywał w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Łomży. W 1996 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 1 października 1997 r. został mianowany asesorem sądowym. Obowiązki orzecznicze wykonywał w Sądzie Rejonowym w Łomży w wydziałach cywilnym i karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 lipca 1999 r. został powołany do pełnienia urzędu sędziego w Sądzie Rejonowym w Łomży. Orzekał w pionie karnym, a następnie w pionie cywilno-karnym. Od dnia 15 października 2001 r. do dnia 31 grudnia 2001 r. pełnił obowiązki Przewodniczącego Zamiejscowego Wydziału Grodzkiego w Kolnie, a z dniem 1 stycznia 2002 r. powierzono mu funkcję Przewodniczącego Zamiejscowego Wydziału Grodzkiego Sądu Rejonowego w Łomży (którą pełnił do dnia 30 kwietnia 2005 r.). Od dnia 1 lipca 2005 r. do 8 kwietnia 2014 r. pełnił funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Łomży. Z dniem 1 lipca 2005 r. powierzono mu także funkcję Przewodniczącego VII Wydziału Grodzkiego w tym Sądzie.

W chwili obecnej orzeka w Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Łomży, w ramach delegacji.

Kandydat realizuje obowiązek podnoszenia kwalifikacji zawodowych, uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach. W 2006 r. ukończył na Uniwersytecie Marii Curie -Skłodowskiej studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów (z wynikiem pozytywnym), a w 2009 r. na Uniwersytecie Warszawskim studia podyplomowe w zakresie organizacji i zarządzania w wymiarze sprawiedliwości (również z wynikiem bardzo dobrym).

Ocenę pracy i kwalifikacji Pana Mariusza Dmochowskiego sporządził Pan sędzia Sądu Okręgowego w Łomży Stanisław Guziejko, zdaniem którego opiniowany prawidłowo wykonuje obowiązki sędziego, jego orzecznictwo nie budzi zastrzeżeń i ma bardzo dobrą stabilność (tylko w 2 sprawach wyroki zostały uchylone a sprawy przekazane do ponownego rozpoznania), uzasadnienia - zwięzłe i rzeczowe - sporządzane są terminowo (99,28% z nich zostało wykonanych w ustawowym terminie). Zgłosił jednocześnie niewielkie zastrzeżenia co do sprawności postępowań, wynikające nieomal wyłącznie z nadmiernej troski opiniowanego o gwarancje i uprawnienia stron, przy mniej rygorystycznym egzekwowaniu ich obowiązków. Zdaniem sędziego wizytatora Pana Mariusz Dmochowski posiada gruntowną znajomość prawa i umiejętność jego stosowania w praktyce i jest osobą o dużych zdolnościach organizacyjnych, posiadającą niezbędne kwalifikacje, aby zostać powołanym na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pan Michał Krzysztof Gąsiewski urodził się w 1969 r. w Łomży. W 1994 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim Filia w Białymstoku z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Aplikację sądową odbywał w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Łomży. W 1996 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 21 października 1996 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Łomży, gdzie orzekał w I Wydziale Cywilnym, a od lipca 1997 r. także w Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 czerwca 1998 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Łomży. Od dnia 10 lipca 1998 r. do chwili obecnej orzeka w II Wydziale Karnym. Od dnia 1 października 2001 r. do dnia 30 listopada 2019 r. pełnił funkcję Przewodniczącego tego Wydziału, a od dnia 5 czerwca 2006 r. do dnia 4 czerwca 2014 r. także funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Łomży.

Kandydat realizuje obowiązek podnoszenia kwalifikacji przez udział w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pana Michała Krzysztofa Gąsiewskiego sporządził Pan sędzia Sądu Okręgowego w Łomży Janusz Tańcula, który stwierdził, między innymi, że kandydat właściwie kierował rozprawą, dążąc do wyjaśnienia wszystkich istotnych okoliczności sprawy, przy widocznej staranności w dążeniu do właściwego przeprowadzenia dowodów i sprawnego zakończenia postępowania. Zaznaczył, że redakcja orzeczeń nie budzi zastrzeżeń, są one nrz.eirz.vste. logiczne i zrozumiałe, a ich uzasadnienia - bez zarzutu. W konklúzii stwierdził. że Pan Michał Krzysztof Gąsiewski właściwie wywiązuje się ze swoich obowiązków orzeczniczych i posiada niezbędne kwalifikacje, aby zostać powołanym na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pani Ewa Liszewska urodziła się w 1976 r. w Łomży. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie w Białymstoku z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po ukończeniu aplikacji sądowej w 2003 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Od kwietnia 2004 r. do października 2005 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Łomży. Od listopada 2005 r. do czerwca 2009 r. wykonywała czynności asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Łomży. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 czerwca 2009 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Łomży. Orzeka w II Wydziale Karnym. W latach 2008-2011 zastępowała Przewodniczącą VI Wydziału Ksiąg Wieczystych, a w latach 2020-2021 Przewodniczącą IV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - podczas nieobecności oraz w sprawach w których byli wyłączeni.

Kandydatka realizuje obowiązek podnoszenia kwalifikacji przez udział w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Ewy Liszewskiej sporządziła Pani sędzia Sądu Okręgowego w Łomży Jolanta Małachowska, zdaniem której kandydatka prawidłowo wykonuje swoje obowiązki, legitymuje się dużym doświadczeniem i ugruntowaną znajomością prawa, sprawnie prowadzi postępowania, rozpoznając sprawy wielotomowe, wieloczynowe i wieloosobowe, jest zaangażowana w służbę orzeczniczą, posiada przy tym duże zdolności organizacyjne, opanowanie i właściwy stosunek do stron. W podsumowaniu sędzia wizytator stwierdziła, że Pani Ewa Liszewska posiada wszelkie niezbędne kwalifikacje do objęcia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łomży, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się doświadczeniem zawodowym kandydatów i oceną kwalifikacji.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła, że kandydaci biorące udział w niniejszym postępowaniu nominacyjnym prezentują wysokie kwalifikacje zawodowe, co znalazło odzwierciedlenie w pozytywnych ocenach kwalifikacyjnych. Mając to na uwadze, przyznała walor rozstrzygający kryterium stażu pracy na stanowiskach orzeczniczych. Wybrana kandydatka objęła stanowisko asesora sądowego w listopadzie 1996 r. Spośród pozostałych kandydatów tylko Pan Michał Krzysztof Gąsiewski posiada nieznacznie dłuższy staż orzeczniczy, bo stanowisko asesora sądowego objął w październiku 1996 r. Jednakże kandydat ten - w przeciwieństwie do wybranej kandydatki - nie legitymuje się doświadczeniem w pełnieniu obowiązków sędziego sądu okręgowego. Doświadczeniem w orzekaniu na szczeblu sądu okręgowego wykazuje się natomiast Pan Mariusz Dmochowski, który jednak ma krótszy staż orzeczniczy niż wybrana kandydatka, jako że asesorem sądowym został w październiku 1997 r.

Biorąc pod uwagę porównywalny, wysoki poziom kandydatów, Rada oparła swoje rozstrzygnięcie na kryterium stażu pracy, z jednoczesnym uwzględnieniem doświadczenia kandydatów w pełnieniu obowiązków sędziego sądu okręgowego.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łomży.

Na posiedzeniu w dniu 5 czerwca 2023 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Łomży zaopiniowało: Pana Michała Krzysztofa Gąsiewskiego - 4 głosami "za", przy 1 głosie "przeciw" i 4 głosach "wstrzymujących się", Pana Mariusza Dmochowskiego - 5 głosami "za", przy 1 głosie "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się", Panią Annę Katarzynę Iwanowską - 4 głosami "za", przy 1 głosie "przeciw" i 4 głosach "wstrzymujących się", a Panią Ewę Liszewską - 4 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 5 głosach "wstrzymujących się". Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła, że Kolegium Sądu Okręgowego w Łomży pozytywnie zaopiniowała Pana Mariusza Dmochowskiego a negatywnie pozostałych kandydatów. Kryterium temu Rada nie nadała decydującego znaczenia.

3. W ocenie Rady Pani Anna Katarzyna Iwanowska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne, potwierdzone pozytywną oceną kwalifikacyjną i pozytywnymi opiniami służbowymi, a także wieloletni staż pracy i bogate doświadczenie w wykonywaniu obowiązków orzeczniczych oraz stale pogłębianą wiedzę prawniczą, dając rękojmię wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego na najwyższym poziomie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anny Katarzyny Iwanowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności zaś: wnioski płynące z pozytywnej oceny jej pracy i kwalifikacji, zróżnicowane doświadczenie zawodowe, w tym w pełnieniu obowiązków sędziego na szczeblu sądu okręgowego, oraz wieloletni (od 1996 r.) staż orzeczniczy.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 24 sierpnia 2023 r. oddano na:

- Panią Annę Katarzynę Iwanowską 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 6 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 21 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Mariusza Dmochowskiego 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 13 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 17 głosów), zatem jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Michała Krzysztofa Gąsiewskiego 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 15 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 19 głosów), zatem jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Ewę Liszewską 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 19 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 20 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).