Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 502.

Akty korporacyjne

Sędz.2024.2.1

Akt nieoceniany
Wersja od: 1 lutego 2024 r.

UCHWAŁA NR 68/2024
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 1 lutego 2024 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 502

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Tomasza Grzegorza Klukowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 502, zgłosił się Pan Tomasz Grzegorz Klukowski - adwokat Izby Adwokackiej w Wałbrzychu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm. - dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa 29 stycznia 2024 r. odbył posiedzenie w celu przygotowania stanowiska w przedmiocie rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydata na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego objęte niniejszym konkursem. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej - o terminie zawiadomiony prawidłowo. Członkowie zespołu zapoznali się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizowali je i omówili szczegółowo zgłoszoną kandydaturę. Następnie odbyli naradę i uznali, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W jawnym głosowaniu, w obecności wszystkich członków zespołu, na Pana Tomasza Grzegorza Klukowskiego oddano 2 głosy "za", 1 głos "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się". W rezultacie powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendacji kandydata na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze. W uzasadnieniu stanowiska zespół zaznaczył, że kandydat spełnia formalne przesłanki powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego: legitymuje się odpowiednim doświadczeniem i stażem zawodowym, jego praca i kwalifikacje zostały ocenione pozytywnie i uzyskał jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS.

Ustaliwszy, że Pan Tomasz Grzegorz Klukowski spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała jego oceny, kierując się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Tomasza Grzegorza Klukowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Tomasz Grzegorz Klukowski urodził się w lutym 1969 r. w Jeleniej Górze. W 1993 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Jeleniej Górze, we wrześniu 1995 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dostatecznym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości został mianowany asesorem sądowym i z dniem 10 listopada 1995 r. powierzono mu wykonywanie czynności orzeczniczych w Sądzie Rejonowym w Jeleniej Górze. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 listopada 1997 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze. Orzekał w II Wydziale Karnym, a w latach 2002-2003 pełnił funkcję przewodniczącego tego Wydziału. Wobec zrzeczenia się przez kandydata urzędu sędziego, jego stosunek służbowy na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze uległ rozwiązaniu z dniem 30 września 2003 r. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie z dnia 6 listopada 2003 r. został wpisany na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Warszawie. W dniu 15 grudnia 2003 r. złożył ślubowanie i z dniem 12 stycznia 2004 r. rozpoczął wykonywanie zawodu adwokata. Początkowo prowadził działalność w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej z siedzibą w Warszawie. Z uwagi na przeniesienie siedziby działalności zawodowej do Jeleniej Góry, zarządzeniem Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Wałbrzychu z dnia 25 października 2005 r. został wpisany na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Wałbrzychu. Zawód adwokata wykonuje do chwili obecnej w indywidualnej kancelarii adwokackiej w Jeleniej Górze oraz w filiach w Bolesławcu i w Bogatyni.

Kandydat realizuje obowiązek doskonalenia zawodowego, biorąc udział w szkoleniach. W 2019 r. odbył szkolenie z zakresu mediacji i z dniem 6 maja 2020 r. został wpisany na listę stałych mediatorów prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

Pozytywną opinię o kandydacie sporządził Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Wałbrzychu.

Ocenę kwalifikacji Pana Tomasza Grzegorza Klukowskiego sporządzili sędziowie Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze: Pani Agnieszka Wiercińska-Bałaga - wizytator ds. wieczystoksięgowych oraz Pan Waldemar Masłowski - wizytator ds. karnych. Sędzia wizytator ds. wieczystoksięgowych poddała analizie sprawy cywilne, zaznaczając, że były różnorodne a niejednokrotnie skomplikowane pod względem prawnym i faktycznym. Podkreśliła, między innymi, że kandydat wykazuje się dobrą znajomością prawa cywilnego i każdorazowo dobrze przygotowywał materiały dowodowe i stanowiska procesowe. W konkluzji pozytywnie oceniła pracę i kwalifikacje Pana Tomasz Grzegorza Klukowskiego. Wyraziła również przekonanie, że posiadana przez niego wiedza prawnicza, bardzo dobre przygotowanie i wszechstronne doświadczenie zawodowe, a także cechy osobowościowe pozwalają na uznanie, że spełnia wymogi formalne do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego. Sędzia wizytator ds. karnych natomiast stwierdził, między innymi, że Pan mecenas posiada dużą wiedzę z zakresu prawa karnego, rzetelnie wywiązuje się z obowiązków pełnomocnika procesowego i legitymuje się wysoką kulturą osobistą, a biorąc pod uwagę jego dotychczasowe doświadczenie zawodowe - spełnia wymogi do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie umiejętności dodatkowych.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru. Zadaniem Rady było zatem przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydata przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Rada uwzględniła, że Pan Tomasz Grzegorz Klukowski posiada wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe - obejmujące pracę orzeczniczą na stanowiskach asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego, a także wykonywanie zawodu adwokata - a jego praca i kwalifikacje zostały ocenione pozytywnie. W przekonaniu Rady kandydat spełnia zatem kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie go Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

Kolegium Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze na posiedzeniu w dniu 28 sierpnia 2023 r. zaopiniowało Pana Tomasza Grzegorza Klukowskiego, oddając 5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

Jak wynika z powyższego, gremium to udzieliło kandydatowi jednogłośnego poparcia.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Tomasz Grzegorz Klukowski posiada odpowiednie kwalifikacje merytoryczne, wieloletni staż pracy oraz zróżnicowane i wartościowe doświadczenie zawodowe, dając rękojmię wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego na najwyższym poziomie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Tomasza Grzegorza Klukowskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, obejmujące orzekanie na stanowiskach asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego oraz wykonywanie zawodu adwokata, pozytywna ocena kwalifikacyjna, wieloletni staż pracy (od 1995 r. do chwili obecnej) oraz jednogłośne poparcie udzielone przez Kolegium Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 1 lutego 2024 r. na Tomasza Grzegorza Klukowskiego oddano 13 głosów "za", 5 głosów "przeciw" i 2 głosy "wstrzymujące się" (oddano ogółem 20 głosów), zatem jego kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).