Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Przemyślu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 1066.

Akty korporacyjne

Sędz.2024.1.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 stycznia 2024 r.

UCHWAŁA NR 40/2024
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 stycznia 2024 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Przemyślu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 1066

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Elżbiety Heleny Grzeczki do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Przemyślu.

UZASADNIENIE I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 302/2022 z 26 kwietnia 2022 r. w przedmiocie nieprzedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Przemyślu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 1066, nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Elżbiety Heleny Grzeczki do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Przemyślu.

Pani Elżbieta Helena Grzeczka wniosła odwołanie od powyższej uchwały, zaskarżając uchwałę w całości i wnosząc ojej uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.

Sąd Najwyższy wyrokiem z 13 września 2023 r., w sprawie o sygn. akt INKRS 55/22, wydanym w ramach niniejszego postępowania nominacyjnego, uchylił zaskarżoną uchwałę Krajowej rady Sądownictwa nr 302/2022 z 26 kwietnia 2022 r. i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

W uzasadnieniu wyroku Sąd Najwyższy stwierdził, że zaskarżona uchwała nie zawiera żadnego logicznego uzasadnienia umożliwiającego stwierdzenie, że Krajowa Rada Sądownictwa miała podstawy do odmowy przedstawienia kandydatki do powołania.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

W dniu 6 listopada 2023 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył posiedzenie w celu przygotowania stanowiska w sprawie. Po zapoznaniu się z aktami sprawy zespół uznał, że zachodzi w sprawie konieczność wysłuchania Pani Elżbiety Heleny Grzeczki, celem uzyskania możliwości kompleksowej oceny jej kandydatury. Na posiedzeniu w dniu 14 listopada 2023 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wysłuchał kandydatkę, a następnie, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydaturę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W głosowaniu, w obecności wszystkich członków zespołu, kandydatka uzyskała jednogłośnie poparcie.

W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Elżbiety Heleny Grzeczki do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Przemyślu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 1066.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że podejmując decyzję dotyczącą rekomendacji kandydatury Pani Elżbiety Heleny Grzeczki wziął pod uwagę ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, jak również przebieg wysłuchania kandydatki oraz opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Przemyślu.

Ustaliwszy, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała jej oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Elżbiety Heleny Grzeczki do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Przemyślu.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Elżbieta Helena Grzeczka urodziła się w 1971 r. w Jarosławiu. W 1995 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Przemyślu, w 1997 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 3 kwietnia 1998 r. została mianowana z dniem 15 kwietnia 1998 r. asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Lubaczowie. Orzekała w Wydziale Ksiąg Wieczystych, w Wydziale Cywilnym w sprawach nieprocesowych i w Wydziale Karnym. Z dniem 1 października 1998 r. objęła funkcję przewodniczącego Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Lubaczowie i funkcje tę pełniła do 31 grudnia 2012 r. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 28 marca 2000 r. ponownie powierzono jej z dniem 15 kwietnia 2000 r. pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Lubaczowie na okres jednego roku. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 16 stycznia 2001 r. powołana została dopełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Lubaczowie. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 18 czerwca 2002 r. została powołana z dniem 20 czerwca 2002 r. do pełnienia funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Lubaczowie, na okres czterech lat. Funkcję tę pełniła do dnia 19 czerwca 2006 r. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 19 listopada 2012 r. przeniesiona została z dniem 1 stycznia 2013 r. na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Jarosławiu. Decyzją Prezesa Sądu Okręgowego w Przemyślu z 28 grudnia 2012 r. powierzono jej pełnienie funkcji Przewodniczącego IX Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Jarosławiu z siedzibą w Lubaczowie na okres od 1 stycznia 2013 r. do 31 grudnia 2015 r., funkcje tę pełniła do 30 czerwca 2015 r. Decyzją Prezesa Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z 9 marca 2015 r. delegowana została do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Rejonowym w Przeworsku, na okres 6 miesięcy, od 10 marca 2015 r. do 10 września 2015 r. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 7 maja 2015 r. przeniesiona została z dniem 1 lipca 2015 r. na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lubaczowie. Decyzją Prezesa Sądu Okręgowego w Przemyślu z 9 września 2015 r. powierzono jej pełnienie funkcji Przewodniczącego

IV Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Lubaczowie na czas określony od 9 września 2015 r. do 8 września 2018 r. Funkcję tę pełniła do 31 grudnia 2017 r. Zarządzeniem Prezesa Sądu Okręgowego w Przemyślu z 26 października 2017 r. powołana została do pełnienia funkcji koordynatora do spraw współpracy międzynarodowej i praw człowieka w sprawach karnych i funkcję tę pełni do chwili obecnej. Na mocy decyzji Prezesa Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z 20 marca 2020 r. delegowana została do pełnienia obowiązków sędziego w II Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Przemyślu, z przydziałem spraw, jako sędziemu sprawozdawcy, w liczbie 30 w ciągu roku, liczonego od dnia wydania decyzji o delegowaniu, w tym: 20 spraw z repertorium Ka i 10 spraw z repertorium K.

Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w licznych szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Elżbiety Heleny Grzeczki sporządził Pan Bogdan Kusz-sędzia Sądu Okręgowego w Przemyślu. W ocenie sędziego wizytatora analiza przedstawionych spraw oraz danych statystycznych upoważnia do stwierdzenia, że kandydatka dysponuje dużą wiedzą prawniczą oraz wieloletnim doświadczeniem zawodowym w rozpoznawaniu spraw w pionie karnym oraz na bieżąco podwyższa swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w licznych szkoleniach, seminariach, w tym również zagranicznych. Liczba załatwionych spraw, a przede wszystkim sposób ich załatwienia uwidoczniony, tak w protokołach rozpraw, jak i orzeczeniach końcowych świadczy o dużym nakładzie pracy i świetnej organizacji pracy. Orzeczenia, które podlegały kontroli, w zdecydowanej większości, zostały wydane w sposób niebudzący zastrzeżeń. Pani sędzia Elżbieta Helena Grzeczka w sposób wzorowy organizuje swoją pracę, o czym świadczy fakt, że w większości spraw, które podlegały ocenie zarządzenia o wyznaczeniu pierwszej rozprawy zapadały niezwłocznie po wpłynięciu sprawy do sądu, a do tego znaczna część spraw właśnie dzięki dobrej organizacji pracy kończyła się na pierwszym posiedzeniu lub rozprawie. Jest osobą odpowiedzialną, o wysokim morale osobistym i zawodowym oraz dużych wymaganiach wobec własnej osoby. Jest również osobą cieszącą się dużym autorytetem i poważaniem w Sądzie Rejonowym w Lubaczowie. Podsumowując, sędzia wizytator uznał, że Pani sędzia Elżbieta Helena Grzeczka spełnia wszelkie wymogi, tak formalne, jak i merytoryczne do przedstawienia jej kandydatury na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Przemyślu.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Przemyślu, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydatki przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Elżbieta Helena Grzeczka posiada ponad 25 letni staż orzeczniczy zdobyty podczas pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego, orzekając w różnych pionach. Także w ramach delegacji wykonywała czynności orzecznicze w II Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Przemyślu. Doświadczenie zdobyła również poprzez piastowanie stanowisk funkcyjnych. Jej praca została oceniona pozytywnie w sporządzonej na użytek postępowania konkursowego ocenie kwalifikacji. Poza tym podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w licznych szkoleniach, seminariach, w tym również zagranicznych.

W ocenie Rady Pani Elżbieta Helena Grzeczka w wysokim stopniu wypełniła zatem kryteria oceny kwalifikacji oraz posiadanego doświadczenia zawodowego, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS. Tym samym powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Elżbiety Heleny Grzeczki za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Przemyślu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Przemyślu na posiedzeniu 18 lutego 2022 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Elżbiety Heleny Grzeczki jednogłośnie pozytywnie. Kandydatka uzyskała 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Elżbieta Helena Grzeczka posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Przemyślu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Elżbiety Heleny Grzeczki zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności odpowiednie doświadczenie zawodowe, wieloletni staż orzeczniczy w sądzie rejonowym, wysoki poziom wiedzy prawniczej, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji, pełnione funkcje administracyjne w wymiarze sprawiedliwości, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Przemyślu.

IV

Wynik głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 12 stycznia 2024 r. oddano na Panią Elżbietę Helenę Grzeczkę 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" (oddano ogółem 14 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).