Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 338.

Akty korporacyjne

Sędz.2024.1.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 stycznia 2024 r.

UCHWAŁA NR 33/2024
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 stycznia 2024 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 338

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Aleksandry Bieleckiej-Dobroczek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym Warszawa -Praga w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 338, zgłosiła się Pani Aleksandra Bielecka-Dobroczek - sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm. - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 8 stycznia 2024 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydaturę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Aleksandrę Bielecką -Dobroczek oddali 3 głosy "za", przy 1 głosie "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się" -udzielając tym samym rekomendacji dla jej kandydatury.

Ustaliwszy, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm. - dalej: p.u.s.p.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała jej oceny, kierując się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, a w szczególności oceną kwalifikacji, posiadanym doświadczeniem zawodowym i uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Aleksandry Bieleckiej-Dobroczek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Aleksandra Bielecka-Dobroczek urodziła się w 1977 r. w Płocku. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z wynikiem bardzo dobrym i uzyskała tytuł magistra. Od 1 października 2001 r. do 31 stycznia 2005 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta w Kolegium Nauk Społecznych i Administracji Politechniki Warszawskiej. Od 1 października 2002 r. do 31 lipca 2009 r. pracowała na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Była tam zatrudniona jako asystent na Wydziale Prawa w Katedrze Prawa Cywilnego. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie, złożyła w 2004 r. egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Z dniem 1 lutego 2005 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Pragi w Warszawie. Obowiązki orzecznicze pełniła w X Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. W związku z reorganizacją sądownictwa (zniesienie w/w Sądu) z dniem 1 stycznia 2006 r. została przeniesiona na stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie. Orzekała w VI Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, a od 1 września 2008 r. w I Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 czerwca 2008 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi -Północ w Warszawie. Orzeka w I Wydziale Cywilnym. Od 8 marca 2021 r. pełni funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Jest autorką kilku publikacji z zakresu prawa.

Ocenę kwalifikacji Pani Aleksandry Bieleckiej-Dobroczek sporządził Pan Adam Jaworski - sędzia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie. Podkreślił posiadane przez kandydatkę wieloletnie doświadczenie zawodowe w pionie pracy i pionie cywilnym sądu rejonowego oraz doświadczenie orzecznicze we wszystkich rodzajach rozpoznawanych tam spraw - w tym skomplikowanych pod względem faktycznym i prawnym. Bardzo wysoka ocena orzecznictwa, wzorowa postawa etyczna, a także doświadczenie zawodowe Pani sędzi, zdaniem opiniującego przekonują o tym, że jest ona wyróżniającą się kandydatką na urząd sędziego sądu okręgowego, a jej kandydatura zasługuje na pełne poparcie.

Pozytywnie na temat pracy i kwalifikacji zawodowych Pani Aleksandry Bieleckiej -Dobroczek wypowiedziały się także w pisemnych opiniach Prezes i Wiceprezes Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie. Wskazały, że atutami Pani sędzi są, m.in.: posiadanie rozległej wiedzy prawniczej, sumienność, doskonała organizacja pracy, stabilność orzecznictwa oraz nienaganne pełnienie urzędu na stanowisku sędziego. Z kolei zdyscyplinowanie, posiadana wiedza i zaangażowanie, przedkładają się na sprawność prowadzonych przez nią postępowań.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny jej kandydatury.

Kryteria oceny kandydatki przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Rada uwzględniła prawie dziewiętnastoletnie doświadczenie orzecznicze, nienaganną pracę oraz informacje ujęte w wyróżniającej ocenie pracy i kwalifikacji merytorycznych Pani Aleksandry Bieleckiej-Dobroczek, z której wynika, że jest przygotowana do orzekania na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Reprezentuje wysoki poziom wiedzy merytorycznej oraz doświadczenia zawodowego i życiowego, a jej pracę, wiedzę i kwalifikacje należy ocenić wysoko. Umiejętnie łączy pracę orzeczniczą ze sprawowaniem funkcji nadzorczej nad I Wydziałem Cywilnym i w tym zakresie, wywiązuje się bez zastrzeżeń czy uszczerbku dla którejkolwiek z tych dziedzin zawodowych. Pani sędzia uzyskała także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

W ocenie Rady, Pani Aleksandra Bielecka-Dobroczek spełnia zatem kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie jej kandydatury Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie na posiedzeniu 24 października 2023 r. pozytywnie (jednogłośnie 8 głosów "za"), zaopiniowało kandydaturę Pani Aleksandry Bieleckiej-Dobroczek na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego Warszawa -Praga w Warszawie.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Aleksandra Bielecka-Dobroczek posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednie i wieloletnie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Aleksandry Bieleckiej -Dobroczek zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności: wnioski płynące z wyróżniającej oceny jej pracy i kwalifikacji merytorycznych, dotychczasowe, kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe, wszechstronna, ugruntowana i stale poszerzana wiedza prawnicza oraz jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie. Powyższe, uprawniło Krajową Radę Sądownictwa do wystąpienia z wnioskiem o powołanie jej na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

IV

Wynik głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 12 stycznia 2024 r. oddano na Panią Aleksandrę Bielecką-Dobroczek 13 głosów "za", przy 3 głosach "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się" (oddano ogółem 16 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.).