Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., pod poz. 385.

Akty korporacyjne

Sędz.2024.1.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 stycznia 2024 r.

UCHWAŁA NR 28/2024
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 stycznia 2024 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., pod poz. 385

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Grudniewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Marcina Piotra Lechowicza do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym Warszawa -Praga w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 385, zgłosili się: - Pani Anna Grudniewska - sędzia Sądu Rejonowego w Otwocku;

- Pan Marcin Piotr Lechowicz - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Krakowie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm. - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 8 stycznia 2024 r., zespół omówił kandydatury, przeanalizował cały zgromadzony w sprawie materiał i uznał, że jest on wystarczający do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na: Panią Annę Grudniewską oddali 3 głosy "za", przy 1 głosie "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się", a na Pana Marcina Piotra Lechowicza oddali 1 głos "za", przy 1 głosie "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się". W wyniku głosowania, rekomendację zespołu uzyskała Pani Anna Grudniewską. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

Ustaliwszy, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 i 2 pkt 1 w zw. z § 3 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm. - dalej: p.u.s.p.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ich oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, a w szczególności: ocenami kwalifikacyjnymi, posiadanym doświadczeniem zawodowym oraz poparciem Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Anny Grudniewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Anna Grudniewską urodziła się w 1972 r. w Augustowie. W 1996 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z wynikiem bardzo dobrym i uzyskała tytuł magistra. Od 4 listopada 1996 r. do 5 września 1997 r. była zatrudniona na stanowisku referenta prawnego w Ministerstwie Sprawiedliwości. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie, złożyła w 1999 r. egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 2 listopada 1999 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie i przydzielona do pełnienia czynności służbowych w XVIII Wydziale Gospodarczym Rejestru Zastawów. Z dniem 1 stycznia 2000 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie i przydzielona do pełnienia czynności sędziowskich w IX Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Z dniem 1 grudnia 2000 r. została przeniesiona na swój wniosek do Sądu Rejonowego w Otwocku. Orzekała w I Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 czerwca 2002 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Otwocku. W dalszym ciągu orzeka w I Wydziale Cywilnym. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2006 r. pełniła obowiązki, a od 2 sierpnia 2006 r. do 30 września 2012 r. sprawowała funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Otwocku. Od 1 grudnia 2010 r. do 30 września 2012 r. pełniła funkcję Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego. W 2013 r. ukończyła zorganizowane przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, studia podyplomowe z zakresu prawa cywilnego.

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Grudniewskiej sporządził Pan Błażej Domagała - sędzia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie. Stwierdził, że wykształcenie kandydatki, dotychczasowy przebieg pracy, wieloletnie wykonywanie zawodu sędziego, doświadczenie życiowe, a także cechy osobowości pozwalają na przyznanie oceny bardzo dobrej. Pani sędzia posiada rozległą wiedzę prawniczą, w szczególności z zakresu postępowania cywilnego i szeroko rozumianego prawa cywilnego. Jest także osobą o wysokiej kulturze osobistej i sumienną. Swoje obowiązki wykonuje odpowiedzialnie i rzetelnie. Opiniujący stwierdził, że Pani Anna Grudniewska niewątpliwie spełnia wszystkie wymogi formalne uprawniające do powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Ma bardzo dobre przygotowanie i wieloletnie doświadczenie zawodowe, posiada niezbędną wiedzę, którą umie prawidłowo wykorzystać i zastosować w praktyce. Jest osobą rzetelną, obowiązkową, kulturalną, o nienagannej opinii. Ogólna ocena kwalifikacji jest pozytywna.

Prezes Sądu Rejonowego w Otwocku bardzo wysoko oceniła kompetencje zawodowe Pani Anny Grudniewskiej. Zaakcentowała, że Pani sędzia w pracy wykazuje się dociekliwością w analizie powierzanych jej spraw, jest obowiązkowa i zaangażowana w funkcjonowanie I Wydziału Cywilnego. Wykazuje się nienaganną postawą moralną i prawidłowym stosunkiem do służby sędziowskiej.

Pan Marcin Piotr Lechowicz urodził się w 1984 r. w Częstochowie. W 2011 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od października 2011 r. do stycznia 2016 r. był zatrudniony w Kancelarii Adwokackiej Adwokata Rafała Siegela z siedzibą w Częstochowie. W 2015 r. ukończył aplikację adwokacką, a w 2016 r. złożył egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Częstochowie z dnia 12 maja 2016 r. został wpisany na listę adwokatów Częstochowsko-Piotrkowskiej Izby Adwokackiej. Od 1 października 2016 r. do 15 października 2020 r. wykonywał zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii w miejscowości Brzeziny Kolonia. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie z dnia 2 lipca 2020 r. został wpisany na listę radców prawnych tej Izby. Od 16 października 2020 r. wykonuje zawód radcy prawnego w ramach indywidualnej kancelarii w miejscowości Brzeziny Kolonia. Od listopada 2020 r. jest zatrudniony jako główny specjalista w Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15, z siedzibą w Warszawie.

Pan Marcin Piotr Lechowicz w 2014 r. ukończył studia podyplomowe na kierunku prawo kamę skarbowe i gospodarcze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, z oceną bardzo dobrą. Natomiast, we wrześniu 2022 r. w Wyższej Szkole Biznesu - National Louis University z siedzibą w Nowym Sączu ukończył studia podyplomowe "Masters of Business Administration", z wynikiem dobrym.

Ocenę kwalifikacji Pana Marcina Piotra Lechowicza sporządził Pan Mariusz Jabłoński - sędzia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie, który stwierdził, że nie ma zastrzeżeń do kwalifikacji kandydata zarówno w zakresie wiedzy merytorycznej, jak i postawy etycznej. Zaakcentował jedynie małą różnorodność spraw, w których Pan mecenas występował jako pełnomocnik w kontekście szerokiego zakresu przedmiotowego spraw rozpoznawanych przez sąd okręgowy. Ogólna ocena pracy i kwalifikacji Pana Marcina Piotra Lechowicza jest pozytywna.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie umiejętności dodatkowych.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru. Zadaniem Rady było zatem przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tego z nich, który spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Rada uznała, że obie kandydatury posiadają odpowiednie kwalifikacje, jednak to Pani Anna Grudniewska spełnia wszystkie kryteria wyboru w stopniu wyższym niż Pan Marcin Piotr Lechowicz.

Pani Anna Grudniewska jest bardzo doświadczonym orzecznikiem, co wynika niewątpliwie z 24. letniego wykonywania czynności sędziowskich (jako asesor i sędzia). Wyniki jej pracy - zaprezentowane w ocenie kwalifikacji i opinii służbowej Prezesa Sądu Rejonowego w Otwocku - dowodzą, że może z powodzeniem realizować się na stanowisku sędziego sądu wyższego szczebla. Uzyskała jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie, zatem w ocenie Rady, w tej procedurze konkursowej, spełniła w stopniu najwyższym, wszystkie kryteria wyboru.

Pan Marcin Piotr Lechowicz jest bardzo dobrym i skutecznym radcą prawnym. Uzyskał pozytywną ocenę kwalifikacji z której wynika, że spełnia wymagania stawiane kandydatom ubiegającym się o stanowisko sędziego sądu okręgowego. Posiada jednak stosunkowo krótki staż w wykonywaniu zawodu radcy prawnego, a dodatkowo nie uzyskał poparcia Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie, którego członkowie zaopiniowali jego kandydaturę jednogłośnie negatywnie. Te okoliczności sprawiły, że w tej procedurze konkursowej, nie spełniła wszystkich kryteriów wyboru w stopniu uzasadniającym wybór jego kandydatury do pełnienia urzędu na stanowisku o które się ubiega.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie, które odbyło się 19 września 2023 r., kandydatura Pani Anny Grudniewskiej została zaopiniowana jednogłośnie pozytywnie - 8 głosami "za", a Pana Marcina Piotra Lechowicza jednogłośnie negatywnie - 8 głosami "przeciw".

Poparcie Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie uzyskała zatem tylko Pani Anna Grudniewską, która posiada niebagatelne doświadczenie zawodowe. Pan Marcin Piotr Lechowicz posiada odpowiednie, jednak zdecydowanie mniejsze doświadczenie i nie uzyskał poparcia Kolegium Sądu do którego pretenduje - wobec czego w tym postępowaniu objętym niniejszym konkursem, jego kandydatura nie zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Anna Grudniewską posiada bardzo wysokie kwalifikacje merytoryczne, wszechstronne i wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz stale pogłębianą wiedzę prawniczą, dające rękojmię wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego na najwyższym poziomie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anny Grudniewskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności: wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji, wszechstronne i długoletnie doświadczenie orzecznicze, ugruntowana i stale pogłębiana wiedza prawnicza, a także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 12 stycznia 2024 r. oddano na:

- Panią Annę Grudniewską 14 głosów "za", przy 3 głosach "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się" (ogółem oddano 19 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów;

- Pana Marcina Piotra Lechowicza 3 głosy "za", przy 3 głosach "przeciw" i 13 głosach "wstrzymujących się" (ogółem oddano 19 głosów), zatem jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.).