Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jaworznie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 507.

Akty korporacyjne

Sędz.2024.1.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 stycznia 2024 r.

UCHWAŁA NR 25/2024
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 11 stycznia 2024 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jaworznie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 507

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Pauliny Łojko do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Jaworznie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Aleksandry Marii Trzaski-Paszek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jaworznie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jaworznie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 507, zgłosili się:

- Pan Wojciech Krzeczek - adwokat - Izba Adwokacka w Katowicach,

- Pani Paulina Łojko - prokurator Prokuratury Rejonowej w Będzinie,

- Pani Aleksandra Maria Trzaska-Paszek - adwokat,

- Pani Barbara Urban - adwokat - Izba Adwokacka w Katowicach.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Pana Wojciecha Krzeczka oraz Panią Barbarę Urban Krajowa Rada Sądownictwa odpowiednio uchwałą nr 1032/2023 z dnia 10 listopada 2023 r. i uchwałą nr 986/2023 z dnia 7 listopada 2023 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z ich zgłoszeń.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm. - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 8 stycznia 2024 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo zgłoszone kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Paulinę Łojko - oddali 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" a na Panią Aleksandrę Marię Trzaskę-Paszek - oddali 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Pauliny Łojko na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jaworznie. W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Pauliny Łojko przemawiają ocenione łącznie: dotychczasowe doświadczenie zawodowe w szczególności zdobyte w trakcie wykonywania zawodu adwokata oraz podczas pracy na stanowisku prokuratora, uzyskana ocena kwalifikacji oraz zdecydowanie wyższy poziom poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Sosnowcu. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, powiadomiony o terminie posiedzenia. Przedstawiciel Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym zajął stanowisko - za pośrednictwem poczty elektronicznej - wskazując, że nie zgłasza żadnych uwag i zastrzeżeń wobec kandydatury Pani Pauliny Łojko.

Ustaliwszy, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ich oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej

Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Pauliny Łojko do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jaworznie.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Paulina Łojko urodziła się w 1982 r. we Włocławku. W 2006 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od dnia 1 marca do dnia 20 kwietnia 2007 r. odbywała staż absolwencki w Urzędzie Skarbowym w Będzinie. Od dnia 23 kwietnia 2007 r. do dnia 30 czerwca 2013 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach na stanowiskach referenta-stażysty p.o. asystenta sędziego oraz asystenta sędziego. Obowiązki wykonywała w III Wydziale Karnym. W trakcie zatrudnienia w tym Sądzie ukończyła staż urzędniczy z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w 2012 r. złożyła egzamin adwokacki z łącznym wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach z dnia 21 lutego 2013 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Katowicach. Od dnia 1 października 2013 r. wykonywała zawód adwokata w indywidualnej kancelarii z siedzibą w Będzinie. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach z dnia 6 września 2018 r. została z dniem 17 sierpnia 2018 r. skreślona z listy adwokatów Izby Adwokackiej w Katowicach. Decyzją Prokuratora Generalnego z dniem 5 września 2018 r. została powołana na stanowisko prokuratora Prokuratury Rejonowej w Będzinie. Ponadto, w latach 2008-2012 odbywała i ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w zakresie prawa (bez uzyskania stopnia naukowego), w trakcie których prowadziła ćwiczenia ze studentami. W 2011 r. wygłosiła referat pt: "Konstytucyjna zasada domniemania niewinności oskarżonego w procesie karnym", podczas II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Zasady Ogólne Prawa Konstytucyjnego w Państwach Współczesnego Świata" organizowanej przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jest autorką kilku publikacji z zakresu prawa. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Pauliny Łojko sporządził Pan Grzegorz Gałczyński - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Sosnowcu, który wskazał, że kandydatka spełnia formalne warunki do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu rejonowego. Wykazuje odpowiedni - w zawodzie sędziego - stopień doświadczenia zawodowego i życiowego. Cechuje ją inteligencja i kultura osobista. Na szczególne podkreślenie zasługuje to, że opiniowana posiada bardzo dobre przygotowanie zawodowe i ugruntowaną, bardzo dobrą znajomość prawa, co pozwala jej na podejmowanie trafnych decyzji procesowych i ich właściwe uzasadnienie w trakcie procesu karnego. Zdaniem opiniującego na korzyść kandydatki należy też wskazać bogate doświadczenie zawodowe jakie zdobyła nie tylko w pracy prokuratorskiej, ale także w pracy adwokata, dzięki czemu sala rozpraw nie jest jej obca, a spojrzenie na proces z dwóch przeciwnych stron sali sądowej pozwoli łatwiej wejść w rolę sędziego. Ze szczegółowej lustracji 34 spraw o różnym stopniu skomplikowania pod względem faktycznym i prawnym, jakie poddano analizie wynika, że występując jako prokurator w sprawach karnych kandydatka podejmowała szybkie i trafne decyzje procesowe, które należycie i obszernie uzasadniała, zaś sporządzone przez nią akty oskarżenia charakteryzowały się właściwymi opisami czynów i należytą redakcją, podobnie jak prawidłowo i wyczerpująco co do podniesionej argumentacji faktycznej i prawnej sporządzone były wywodzone przez nią środki odwoławcze. W postępowaniach rozpoznawczych aktywnie uczestniczyła w czynnościach procesowych. Wykazywała inicjatywę dowodową, brała czynny udział w rozprawach głównych, zadawała pytania przesłuchiwanym oskarżonym i świadkom, aktywnie reagując na powstające w tych sprawach sytuacje procesowe. Składała wnioski dowodowe uzasadniając je właściwie za każdym razem, w zakresie jakie okoliczności przez to mają być udowodnione. W konkluzji opiniujący stwierdził, że ogólna ocena kwalifikacji kandydatki jest bardzo dobra, a Pani Paulina Łojko z pewnością ma predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego i będzie dla wymiaru sprawiedliwości cennym nabytkiem.

Pani Aleksandra Maria Trzaska-Paszek urodziła się w 1980 r. we Krakowie. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od dnia 7 listopada 2005 r. do dnia 30 kwietnia 2006 r. odbywała staż w Sądzie Rejonowym w Jaworznie, a od dnia 1 czerwca 2006 r. do dnia 30 czerwca 2010 r. była zatrudniona w tym Sądzie na stanowisku asystenta sędziego. Obowiązki wykonywała w wydziale karnym. Po odbyciu aplikacji adwokackiej - w trakcie której od dnia 1 lipca 2010 r. do dnia 31 grudnia 2012 r. pracowała jako aplikant adwokacki w Kancelarii Adwokackiej Adwokata Rafała Reronia z siedzibą w Dąbrowie Górniczej - w 2013 r. złożyła egzamin adwokacki z łącznym wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach z dnia 23 maja 2013 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Katowicach. Od dnia 11 października 2013 r. wykonuje zawód adwokata w indywidualnej kancelarii z siedzibą w Jaworznie. Ponadto w 2015 r. prowadziła szkolenie na rzecz Towarzystwa Oświatowego Ziemi Chrzanowskiej w Chrzanowie, Centrum Kształcenia Zawodowego Ustawicznego. W 2020 r. - po odbyciu Podstawowego Szkolenia z Mediacji przeprowadzonego przez Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej - uzyskała tytuł mediatora. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach z dnia 8 czerwca 2022 r. została powołana w skład zespołu mediatorów Centrum Mediacyjnego przy Izbie Adwokackiej w Katowicach. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Częściową ocenę kwalifikacji Pani Aleksandry Marii Trzaski-Paszek sporządziła Pani Magdalena Zając - sędzia wizytator do spraw rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Sosnowcu, która wskazała, że opiniowana spełnia wymogi formalne wymagane od osób ubiegających się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Kandydaturę w zakresie spraw rodzinnych oceniła pozytywnie. Opiniująca stwierdziła, że Pani Aleksandra Maria Trzaska-Paszek jako pełnomocnik z wyboru czy z urzędu prawidłowo podejmuje czynności adekwatne do stanu sprawy, działa w interesie strony, którą reprezentuje. Kandydatka posiada umiejętność praktycznego stosowania prawa materialnego i procesowego w sprawach rozpoznawanych w wydziałach rodzinnych i nieletnich sądów rejonowych. W toku prowadzonych postępowań wykazywała się dobrą znajomością stanu faktycznego i prawnego sprawy, na bieżąco zawiadamiała sąd o zmianie okoliczności, potrafiła też pomimo nieprawidłowych pouczeń samodzielnie ocenić treść przepisów zmieniającego się prawa i podjąć decyzje procesowe w interesie reprezentowanej strony. Aktywnie uczestniczyła w rozprawach, osobiście brała w nich udział. W sprawach alimentacyjnych kandydatka wykazała się umiejętnością mediacyjnego podejścia do sprawy. Składane przez nią pisma procesowe były terminowe, spełniały wymogi formalne i fiskalne, zawierały logiczną, rzetelną argumentację, nie były też nadmiernie rozbudowane a odwołania do orzecznictwa były adekwatne do okoliczności faktycznych sprawy. Opiniowana w sposób właściwy potrafi zaakcentować w pismach procesowych okoliczności istotne dla rozstrzygnięcia sprawy. Sprawy były starannie prowadzone a zobowiązania nakładane przez sąd wykonywane rzetelnie i terminowo. W konkluzji opiniująca stwierdziła, że Pani Aleksandra Maria Trzaska-Paszek jako pełnomocnik prowadzi sprawy z zaangażowaniem, zgodnie z interesem reprezentowanych stron. Forma i treść pism procesowych oraz czynności podejmowane przez kandydatkę w sprawach rodzinnych i nieletnich nie budzą zastrzeżeń.

Uzupełniającą ocenę kwalifikacji Pani Aleksandry Marii Trzaski-Paszek sporządził Pan Wojciech Swiętoń - sędzia Sądu Okręgowego w Sosnowcu, który - po analizie sporządzonych przez kandydatkę pism procesowych - stwierdził, że prawidłowo, starannie, rzetelnie i terminowo wykonywała obowiązki pełnomocnika procesowego w przedstawionych sprawach. Z poddanych analizie akt spraw wynika, że opiniowana jest osobą zaangażowaną w swoją pracę. Zdaniem Opiniującego pojawiające się nieprawidłowości przy stosowaniu procedury cywilnej nie są na tyle istotne, aby skutkowały negatywną oceną kandydatki, zwłaszcza że są one dość powszechne w praktyce profesjonalnych pełnomocników i nie skutkowały rozstrzygnięciem na niekorzyść strony, czy zwłoką w rozpoznaniu spraw. Pani Aleksandra Maria Trzaska-Paszek jest osobą zaangażowaną w swoją pracę. Cechuje się wysoką kulturą osobistą oraz prawidłowym sposobem zachowania wobec uczestników postępowania. Spełnia tym samym warunki wymagane od osób ubiegających się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Ocenę kwalifikacji Pani Aleksandry Marii Trzaski-Paszek sporządziła Pani Agnieszka Biel - sędzia Sądu Okręgowego w Sosnowcu, która stwierdziła, że ocena ta jest całościowo pozytywna. Kandydatka spełnia wymogi formalne wymagane od osób ubiegających się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Cechuje się dobrym stopniem przygotowania zawodowego, o czym świadczą dobry wynik na dyplomie ukończenia studiów prawniczych i z egzaminu zawodowego oraz doświadczenie prawnicze. W sprawach, w których występowała jako pełnomocnik lub obrońca, reprezentowała strony z należytą starannością i rzetelnością, niezależnie od tego czy działała na podstawie udzielonego pełnomocnictwa (z wyboru) czy z urzędu. W każdej z poddanych ocenie spraw na bieżąco interesowała się jej przebiegiem i dbała o terminowe zaskarżanie niekorzystnych dla klientów orzeczeń. Opiniowana w sporządzanych pismach procesowych podnosi możliwe do zaprezentowania dowody czy zarzuty, formułuje logiczne wnioski, a ponadto dokonuje właściwej interpretacji przepisów. Pisma te cechuje wysoki poziom staranności i estetyki. Analiza akt wyraźnie wskazuje, że kandydatka swobodniej porusza się w ramach procedury karnej niż cywilnej, co zapewne wynika z jej bogatszego doświadczenia zawodowego w tej materii, które obejmuje również okres kilku lat pracy na stanowisku asystenta sędziego w wydziale karnym sądu rejonowego. W konkluzji opiniująca stwierdziła, że Pani Aleksandra Maria Trzaska-Paszek spełnia warunki formalne oraz posiada odpowiednią wiedzę merytoryczną do powierzenia jej obowiązków orzeczniczych w sądzie rejonowym.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że wszystkie kandydatury posiadają niezbędne kwalifikacje zawodowe, jednakże wyłącznie Pani Paulina Łojko spełnia je w stopniu uzasadniającym przedstawienie jej kandydatury Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

III

Ocena kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jaworznie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatek przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Osoba przedstawiona do powołania - Pani Paulina Łojko posiada wszechstronne doświadczenie zawodowe zdobyte w szczególności w trakcie pracy na stanowisku asystenta sędziego oraz podczas wykonywania zawodu adwokata i pracy na stanowisku prokuratora. Pani Aleksandra Maria Trzaska-Paszek posiada doświadczenie zawodowe zdobyte w szczególności w trakcie pracy na stanowisku asystenta sędziego oraz podczas wykonywania zawodu adwokata. Mając na względzie powyższe, Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że - w zakresie doświadczenia zawodowego - argumentem różnicującym i przemawiającym za kandydaturą Pani Pauliny Łojko jest jej doświadczenie wynikające także z pracy na stanowisku prokuratora. Ponadto oceny kwalifikacji uzyskane przez kandydatki nie różnicują ich na niekorzyść Pani Pauliny Łojko.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pani Paulina Łojko, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy na stanowisku asystenta sędziego oraz podczas wykonywania zawodu adwokata i pracy na stanowisku prokuratora, a także podnoszenie kwalifikacji zawodowych, dają gwarancję należytego pełnienia przez nią urzędu sędziego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Pauliny Łojko za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Sosnowcu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Sosnowcu na posiedzeniu w dniu 3 października 2023 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Pauliny Łojko - oddając 10 głosów "za" z siłą poparcia 55 punktów (na 60 punktów możliwych), przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", zaś negatywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Aleksandry Marii Trzaski-Paszek - oddając 3 głosy "za" z siłą poparcia 7 punktów (na 60 punktów możliwych), przy 5 głosach "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się". Kryterium to jednoznacznie zatem przemawia za kandydaturą Pani Pauliny Łojko, która w odróżnieniu od kontrkandydatki uzyskała pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Sosnowcu.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Paulina Łojko posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Jaworznie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Pauliny Łojko zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności uzyskana ocena kwalifikacji, dotychczasowe wszechstronne doświadczenie zawodowe oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Sosnowcu.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 11 stycznia 2024 r. oddano na:

- Panią Paulinę Łojko 14 głosów "za", przy 1 głosie "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 17 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną

- Panią Aleksandrę Marię Trzaskę-Paszek 4 głosy "za", przy 1 głosie "przeciw" i 11 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 16 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.).