Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sosnowcu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 494.

Akty korporacyjne

Sędz.2024.1.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 stycznia 2024 r.

UCHWAŁA NR 22/2024
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 11 stycznia 2024 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sosnowcu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 494

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Tomasza Jakuba Cockiewicza do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sosnowcu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sosnowcu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 494, zgłosił się Pan Tomasz Jakub Cockiewicz - sędzia Sądu Rejonowego w Gliwicach.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm. - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 8 stycznia 2024 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo zgłoszoną kandydaturę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Tomasza Jakuba Cockiewicza oddali 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pana Tomasza Jakuba Cockiewicza na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sosnowcu. W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pana Tomasza Jakuba Cockiewicza przemawiają ocenione łącznie: dotychczasowe doświadczenie zawodowe, uzyskane oceny kwalifikacji oraz poziom poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Sosnowcu.

Ustaliwszy, że kandydat spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała jego oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Tomasza Jakuba Cockiewicza do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sosnowcu.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Tomasz Jakub Cockiewicz urodził się w 1974 r. w Olkuszu. Od dnia 2 lutego do dnia 30 czerwca 1998 r. pracował w Banku BPH S.A. Oddział w Olkuszu na stanowisku młodszego referenta. W 2000 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach, w 2003 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dostatecznym. Od dnia 1 października 2003 r. do dnia 6 czerwca 2008 r. był zatrudniony w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach na stanowisku asystenta sędziego. Obowiązki wykonywał w III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach z dnia 29 listopada 2007 r. został wpisany na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Katowicach. Od dnia 11 lipca 2008 r. do dnia 30 czerwca 2021 r. wykonywał zwód adwokata w indywidualnej kancelarii z siedzibą w Olkuszu. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach z dnia 23 września 2021 r. został skreślony z listy adwokatów Izby Adwokackiej w Katowicach. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 11 października 2021 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach. Początkowo orzekał w IX Wydziale Karnym a od dnia 4 marca 2022 r. został przeniesiony do III Wydziału Karnego. Od dnia 1 września 2023 r. jest delegowany przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności sędziego w VII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Sosnowcu (delegacja do dnia 29 lutego 2024 r.).

Cząstkową ocenę kwalifikacji Pana Tomasza Jakuba Cockiewicza sporządziła Pani Katarzyna Bętkowska - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Sosnowcu, która wskazała, że w kontrolowanych sprawach sporządzane pisma procesowe odpowiadały wymogom formalnym. Pozwy, jak i wnioski zawierały prawidłowo określone żądanie i przytoczenie okoliczności faktycznych, uzasadniających żądanie, a także wnioski o przeprowadzenie dowodów odpowiednich dla wykazania faktów, na które pełnomocnik się powoływał. Prawidłowe były również pozostałe pisma procesowe, w tym w szczególności odpowiedzi na pozew (wniosek). Zawarte w pismach i zgłaszane na rozprawach tezy dowodowe nie budziły zastrzeżeń, dotyczyły faktów istotnych dla rozstrzygnięcia. Kandydat podejmował czynności procesowe zgodne z interesem prawnym mandantów. Opiniująca podniosła, że Pan Tomasz Jakub Cockiewicz niewątpliwie spełnia formalne warunki do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu okręgowego. Dodała, że z lustracji spraw, które poddała analizie, wynika, że występując w sprawach cywilnych jako obrońca z wyboru aktywnie uczestniczył w czynnościach procesowych oraz wykazywał inicjatywę dowodową. W konkluzji sędzia wizytator pozytywnie zaopiniowała kandydata wskazując jednak, że mając na uwadze, że ubiega się on o etat do pionu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych rozstrzygająca decyzja powinna należeć do sędziego wizytatora oceniającego predyspozycje do pracy na stanowisku sędziego sądu okręgowego w wydziale pracy i ubezpieczeń społecznych.

Częściową ocenę kwalifikacji Pana Tomasza Jakuba Cockiewicza sporządziła Pani Magdalena Zając - sędzia wizytator do spraw rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Sosnowcu, która wskazała, że przedstawiony zestaw spraw z zakresu prawa rodzinnego nie jest wystarczający do miarodajnej oceny kandydata na stanowisko sędziego w sądzie okręgowym. Składane przez opiniowanego pisma procesowe zasadniczo odpowiadają wymogom formalnym, zawierają wnioski dowodowe czy ustosunkowanie się do twierdzeń strony przeciwnej, nie wyróżniają się ponadprzeciętną argumentacją, czy sposobem ich sporządzenia, są zasadniczo czytelne. Zdaniem opiniującej kontrolowany materiał nie jest jednak wystarczający, aby ocenić umiejętność praktycznego stosowania przez kandydata prawa materialnego i procesowego w sprawach rozpoznawanych w wydziałach rodzinnych i nieletnich w sądzie okręgowym. Pan Tomasz Jakub Cockiewicz do opiniowania przedstawił jedną sprawę rozwodową, w której powód cofnął pozew przed pierwszą rozprawą. Na podstawie przedstawionych spraw nie można również ocenić doświadczenia kandydata w prowadzeniu spraw rodzinnych koniecznego do dokonania oceny prawidłowości prowadzenia postępowania i wydania orzeczenia przez sądy rejonowe dokonywanego w postępowaniu apelacyjnym. Sąd Okręgowy w Sosnowcu III Wydział Cywilny Rodzinny jest również sądem odwoławczym drugoinstancyjnym, stąd konieczne ogromne doświadczenie sędziów w pracy orzeczniczej zdobywane w zróżnicowanych postępowaniach pierwszoinstancyjnych oraz znajomość specyfiki sądowych postępowań w sprawach rodzinnych i nieletnich. W kontrolowanych sprawach tylko w trzech z nich kandydat sporządził apelację, z których tylko w jednej sprawie apelacja została uwzględniona. Zdaniem opiniującej całość materiału nie pozwala ocenić czy i w jakim zakresie opiniowany zna aktualne orzecznictwo sądowe dotyczące spraw rodzinnych, czy też posiada znajomość aktualnych przepisów prawa materialnego i procesowego w zakresie spraw rodzinnych. Trudno na podstawie tak skąpego materiału badawczego ocenić jego warsztat pracy w zakresie spraw rodzinnych. W konkluzji sędzia wizytator wskazała, że Pan Tomasz Jakub Cockiewicz ubiega się o stanowisko sędziego w wydziale pracy i ubezpieczeń społecznych, zatem zasadniczo opinia sędziego wizytatora spraw z tego zakresu powinna być przesądzająca o predyspozycjach kandydata do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego.

Uzupełniającą ocenę kwalifikacji Pana Tomasza Jakuba Cockiewicza sporządził Pan Wojciech Świętoń - sędzia wizytator do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Sosnowcu, który stwierdził, że kandydat prawidłowo, terminowo, starannie i rzetelnie wykonywał obowiązki pełnomocnika procesowego. Z poddanych analizie akt spraw wynika, że opiniowany jest osobą bardzo zaangażowaną w swoją pracę. Cechuje się wysoką kulturą pracy, jak również wykazuje się dużą wiedzą prawną i umiejętnością jej praktycznego wykorzystania, co świadczy o dużym doświadczeniu procesowym. Kandydat spełnia tym samym warunki wymagane od osób ubiegających się o powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Ocenę kwalifikacji Pana Tomasza Jakuba Cockiewicza sporządził Pan Grzegorz Gałczyński - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Sosnowcu. Opiniujący w zakresie wniosków wizytatora do spraw karnych stwierdził, że kandydat spełnia formalne warunki do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu okręgowego. Wykazuje też odpowiedni stopień doświadczenia zawodowego i życiowego. Opiniowany występując w sprawach karnych i wykonawczych jako obrońca lub pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych aktywnie uczestniczył w czynnościach procesowych. Wykazywał inicjatywę dowodową, zadawał pytania przesłuchiwanym osobom zgodnie z interesem klienta, którego reprezentował. Składał wnioski dowodowe uzasadniając za każdym razem, jakie okoliczności przez to mają być udowodnione, przy czym stosował właściwą z punktu widzenia interesów klienta argumentację faktyczną i prawną. Sporządzając środki odwoławcze od wydanych orzeczeń zarzuty i uzasadnienia formułował w nich prawidłowo. Uzasadniał je w sposób szczegółowy. Opiniujący miał na uwadze, że Pan Tomasz Jakub Cockiewicz objął urząd sędziego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach w dniu 25 października 2021 r. i od tamtej pory orzeka w tamtejszym wydziale karnym. Lustracja spraw, jakie poddano analizie, a w których kandydat był sędzią referentem pozwala na umiarkowanie pozytywną ocenę jego pracy i nie wpłynęła negatywnie na pozytywną ocenę pracy wystawioną kandydatowi - adwokatowi - Panu Tomaszowi Jakubowi Cockiewiczowi.

Opiniujący przedstawił także wnioski końcowe, w których wskazał, że ocena pracy Pana Tomasza Jakuba Cockiewicza, pod kątem jego predyspozycji do wykonywania zawodu sędziego, opiera się o ocenę teoretycznego i praktycznego przygotowania zawodowego, rzetelnego wykonywania obowiązków adwokata oraz jakości czynności dokonywanych w sprawach, w których występował on jako przedstawiciel procesowy, a w tym jego aktywności procesowej, terminowości czynności, poziomu konstruowanych pism procesowych i ich skuteczności dla przyjętego przez sąd rozstrzygnięcia. Ocena ta wydana przez sędziego wizytatora dokonującego oceny wiodącej, uwzględniająca jednocześnie oceny cząstkowe wydane przez sędziów wizytatorów: Panią Magdalenę Zając, Panią Katarzynę Bętkowską, Pana Wojciecha Świętonia - jest całościowo pozytywna. Kandydat posiada wysokie kwalifikacje zawodowe i dużą wiedzę prawniczą, którą w należyty sposób potrafi wykorzystywać w praktyce. Prawidłowo, zgodnie z zasadami prawa i etyki zawodowej wykonywał obowiązki adwokata, reprezentował strony zgodnie z ich interesem, a na sali sądowej zachowywał się bez zastrzeżeń. Opiniowany pozostaje przy tym osobą sumienną i dysponuje odpowiednimi przymiotami osobowościowymi dla rzetelnego i godnego wykonywania zawodu sędziego.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sosnowcu, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydata przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Osoba przedstawiona do powołania - Pan Tomasz Jakub Cockiewicz posiada wszechstronne doświadczenie zawodowe, zdobyte w trakcie pracy na stanowisku asystenta sędziego, a w szczególności podczas wykonywania zawodu adwokata i pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Kwalifikacje merytoryczne kandydata znajdują odzwierciedlenie w uzyskanych ocenach kwalifikacji.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pan Tomasz Jakub Cockiewicz, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym między innymi w trakcie wykonywania zawodu adwokata oraz w pracy orzeczniczej, a także podnoszenie kwalifikacji zawodowych, dają gwarancję należytego pełnienia przez niego urzędu sędziego na szczeblu sądu okręgowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Tomasza Jakuba Cockiewicza za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Sosnowcu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Sosnowcu na posiedzeniu w dniu 3 października 2023 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Tomasza Jakuba Cockiewicza - oddając 11 głosów "za" z siłą poparcia 51 punktów (na 66 punktów możliwych), przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się". Kandydat uzyskał zatem poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Tomasz Jakub Cockiewicz posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sosnowcu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Tomasza Jakuba Cockiewicza zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności uzyskane oceny kwalifikacyjne, dotychczasowe doświadczenie zawodowe oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Sosnowcu.

IV

Wynik glosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 11 stycznia 2024 r. oddano na Pana Tomasza Jakuba Cockiewicza 14 głosów "za", przy 2 głosach "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się" (oddano ogółem 16 głosów), zatem jego kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.).