Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Toruniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 325.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.11.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 listopada 2023 r.

UCHWAŁA NR 1013/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 listopada 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Toruniu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 325

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Katarzyny Karwowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Toruniu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Macieja Jerzego Naworskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Toruniu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Toruniu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 325, zgłosili się:

- Pani Katarzyna Karwowska - sędzia Sądu Rejonowego w Toruniu;

- Pan Maciej Jerzy Naworski - sędzia Sądu Rejonowego w Toruniu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 8 listopada 2023 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na Panią Katarzynę Karwowską 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", a na Pana Macieja Jerzego Naworskiego - 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na stanowisko sędziowskie objęte tym konkursem Pani Katarzyny Karwowskiej. Zespół ocenił, że obie kandydatury spełniają kryteria ustawowe, jednak w ocenie kwalifikacyjnej odnośnie do pracy Pana Macieja Jerzego Naworskiego zostały podniesione pewne zastrzeżenia, a do tego rekomendowana kandydatka legitymuje się dłuższym stażem orzeczniczym i uzyskała pozytywną opinię sędziego wizytatora, jak również Kolegium Sądu Okręgowego w Toruniu.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

Ustaliwszy, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ich oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Katarzyny Karwowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Toruniu.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Katarzyna Karwowska urodziła się w 1975 r. w Przasnyszu. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej pozaetatowej, w 2001 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 lipca 2001 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Toruniu. Obowiązki wykonywała wV Wydziale Gospodarczym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 grudnia 2003 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Toruniu. Nadal orzekała w V Wydziale Gospodarczym. Z dniem 5 listopada 2007 r. rozpoczęła orzekanie w VII Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego, a od dnia 6 września 2016 r. do chwili obecnej ponownie orzeka w V Wydziale Gospodarczym tego Sądu.

Kandydatka, podnosi kwalifikacje przez udział w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Katarzyny Karwowskiej sporządził Pan Wojciech Modrzyński - sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu, w opinii którego efektywność i wydajność pracy kandydatki, jak również jej kompetencje w zakresie metodyki i organizacji pracy oraz stabilność orzecznictwa należy ocenić bardzo wysoko (w okresie objętym oceną nie uchylono żadnego orzeczenia a tylko jedno zostało zmienione w wyniku apelacji). W treści oceny podkreślono, że Pani sędzia opanowuje wpływ spraw, szybko podejmując decyzje procesowe i dbając o koncentrację materiału dowodowego, a uzasadnienia sporządza zgodnie z ustawowymi wymogami. W konkluzji sędzia opiniujący zaakcentował, że Pani sędzia Katarzyna Karwowska spełnia wszelkie wymogi powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Kandydatka uzyskała pozytywną opinię od Wiceprezes Sądu Rejonowego w Toruniu, z treści której wynika, że Pani Katarzyna Karwowska swoje obowiązki wypełnia rzetelnie i z najwyższym zaangażowaniem (opinia z dnia 2 maja 2023 r.).

Pan Maciej Jerzy Naworski urodził się w 1977 r. w Toruniu. W 2001 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej etatowej, w 2004 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Od listopada 2004 r. do października 2005 r. był zatrudniony na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Toruniu. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2005 r. został mianowany asesorem sądowym, z powierzeniem pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Toruniu na okres czterech lat. Obowiązki wykonywał wł Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 marca 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Toruniu. Od kwietnia 2017 r. do sierpnia 2018 r. był delegowany do orzekania w Sądzie Okręgowym w Toruniu. Aktualnie orzeka w V Wydziale Gospodarczym Sądu Rejonowego w Toruniu.

Kandydat podnosi kwalifikacje przez udział w szkoleniach. Jest autorem piętnastu publikacji, w tym glos, w głównej mierze z zakresu prawa rzeczowego i prawa egzekucyjnego. W 2013 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa cywilnego w Instytucie Nauk Prawnych PAN, z wynikiem bardzo dobrym.

Ocenę kwalifikacji Pana Macieja Jerzego Naworskiego sporządził Pan Wojciech Modrzyński - sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu, w opinii którego kandydat spełnia wymogi ustawowe i zasługuje na pozytywną opinię pracy. Z treści oceny wynika jednak, że choć metodyka pracy i kultura organizacji pracy opiniowanego nie budzą zastrzeżeń, to w toku kontroli stwierdzono uchybienia o zróżnicowanym charakterze i ciężarze, które nie miały jednak wpływu na ogólną, pozytywną ocenę tej pracy, a stabilność jego orzecznictwa utrzymuje się na średnim poziomie (w badanym okresie 9 spraw zostało zmienionych na skutek apelacji, a w 4 sprawach orzeczenie uchylono do ponownego rozpoznania).

Kandydat uzyskał pozytywną opinię służbową od Przewodniczącego V Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego w Toruniu, z której treści wynika że powierzone obowiązki wypełnia z całą sumiennością i starannością, wykazując się rzetelnością i najwyższym zaangażowaniem w pracy Wydziału.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Toruniu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Rada uwzględniła wnioski wypływające z ocen kwalifikacyjnych obu kandydatów i stwierdziła, że zarówno Pani Katarzyna Karwowska, jak i Pan Maciej Jerzy Naworski legitymują się znaczącym doświadczeniem zawodowym i spełniają kryteria wyboru na stanowisko sędziowskie objęte tym konkursem. Mając to na uwadze, Rada uwzględniła, że wybrana kandydatka posiada przy tym dłuższy staż orzeczniczy - stanowisko asesora sądowego objęła bowiem w lipcu 2001 r., a kontrkandydat w październiku 2005 r. Rada nie mogła również pominąć faktu, że sędzia wizytator nie sformułował względem Pani Katarzyny Karwowskiej żadnych zarzutów, a w stosunku do Pana Macieja Jerzego Naworskiego zaznaczył, że zdarzyły się uchybienia w jego pracy.

Biorąc zatem pod uwagę, że oboje kandydaci prezentują wysoki, porównywalny poziom, Rada przyznała w tym konkursie walor rozstrzygający kryterium stażu pracy na stanowiskach orzeczniczych.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Toruniu.

Na posiedzeniu w dniu 23 czerwca 2023 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Toruniu zaopiniowało: Panią sędzię Katarzynę Karwowską - pozytywnie: 6 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się", a Pana sędziego Macieja Jerzego Naworskiego - negatywnie, 1 głosem "za", przy 3 głosach "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się". Rada wzięła pod uwagę, że wybrana kandydatka - w przeciwieństwie do kontrkandydata -uzyskała poparcia tego gremium.

3. W ocenie Rady Pani Katarzyna Karwowska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne, potwierdzone pozytywną oceną kwalifikacyjną i pozytywną opinią służbową, a także wieloletni staż pracy i bogate doświadczenie w wykonywaniu obowiązków orzeczniczych oraz stale pogłębianą wiedzę prawniczą, dając rękojmię wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego na najwyższym poziomie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Katarzyny Karwowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności zaś wnioski płynące z pozytywnej oceny jej pracy i kwalifikacji, doświadczenie zawodowe oraz wieloletni staż orzeczniczy (od 2001 r.).

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 9 listopada 2023 r. oddano na:

- Panią Katarzynę Karwowską 11 głosów "za", przy 1 głosie "przeciw" oraz 1 głosie "wstrzymującym się" (oddano ogółem 13 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Macieja Jerzego Naworskiego 2 głosy "za", przy 1 głosie "przeciw" oraz 10 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 13 głosów), zatem jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).