Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 240.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.11.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 listopada 2023 r.

UCHWAŁA NR 1016/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 listopada 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 240

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Aldony Marii Skowrońskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Moniki Justyny Nowak-Raczyńskiej ani Pani Patrycji Sylwii Walczyńskiej-Skrzypiec do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu.

UZASADNIENIE I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 240, zgłosiły się:

- Pani Aldona Maria Skowrońska - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu;

- Pani Monika Justyna Nowak-Raczyńska - adwokat - Izba Adwokacka w Katowicach;

- Pani Patrycja Sylwia Walczyńska-Skrzypiec - adwokat - Izba Adwokacka w Katowicach.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 8 listopada 2023 r., po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej - zawiadomiony o terminie posiedzenia. Podczas głosowania członkowie zespołu: nie oddali na Panią Monikę Justynę Nowak-Raczyńską głosów "za" ani "przeciw", oddając 4 głosy "wstrzymujące się", na Panią Aldonę Marię Skowrońską oddali 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", a na Panią Patrycję Sylwię Walczyńską-Skrzypiec oddali 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu Pani Aldony Marii Skowrońskiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Sosnowcu oraz innymi dokumentami dołączonymi do karty zgłoszenia kandydatki.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

Ustaliwszy, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.) i w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 1139 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ich oceny, kierując się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS,

2 w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Aldony Skowrońskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Aldona Maria Skowrońska urodziła się w 1976 r. w Katowicach. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z wynikiem dostatecznym plus, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w latach 2003-2007 w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach, we wrześniu 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dostateczną. W okresie od 25 stycznia 2003 r. do 5 maja 2006 r. była zatrudniona na stanowisku doradcy prawnego w spółce pod firmą SARO-POL s.c. z siedzibą w Grodźcu Śląskim. Następnie pracowała na stanowisku asystenta sędziego: od 15 maja 2006 r. do 31 maja 2007 r. - w Sądzie Rejonowym w Tychach (VI Wydział Gospodarczy), od 1 grudnia 2007 r. do 30 maja 2008 r. - w Sądzie Okręgowym w Katowicach (I Wydział Cywilny), a od 3 sierpnia 2009 r. do 30 listopada 2016 r. - w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu (I Wydział Cywilny). Z dniem 1 grudnia 2016 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym Katowice-Zachód w Katowicach. Obowiązki orzecznicze wykonywała w II Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 czerwca 2018 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu. Do chwili obecnej orzeka w I Wydziale Cywilnym tego Sądu.

Kandydatka realizuje obowiązek podnoszenia kwalifikacji, biorąc udział w szkoleniach zawodowych.

Ocenę pracy i kwalifikacji Pani Aldony Marii Skowrońskiej sporządziła Pani sędzia Katarzyna Bętkowska - wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Sosnowcu, która podkreśliła, między innymi, że opiniowana wykazała się zaangażowaniem, uzasadnienia sporządzała w ustawowym terminie, a mimo znacznego obciążenia sprawami, zachowała bardzo dobrą efektywność i stabilność wyników pracy. Ponadto, z treści oceny wynika, że metodyka pracy Pani referendarz nie budzi zastrzeżeń, poziom merytorycznego

3 orzecznictwa świadczy o dobrej znajomości przepisów prawa cywilnego, zarówno materialnego, jak i procesowego, uzasadnienia są sporządzane językiem komunikatywnym, a ocena dowodów jest rzeczowa. W opinii sędzi wizytator kandydatka cechuje się dobrym stopniem przygotowania zawodowego. Reasumując, sędzia wizytator stwierdziła, że wiedza, wyniki pracy oraz cechy osobowości Pani Aldony Marii Skowrońskiej uprawniają do pozytywnej oceny jej kandydatury na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Kandydatka uzyskała pozytywne opinie służbowe, w tym od Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Sosnowcu oraz Wiceprezesa tego Sądu.

Pani Monika Justyna Nowak-Raczyńska urodziła się w 1988 r. w Będzinie. W 2010 r. ukończyła studia na kierunku politologia w specjalności komunikacja społeczna i dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł licencjata. W 2013 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na tym Uniwersytecie, także z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. W okresie od 2 stycznia do 3 września 2014 r. była zatrudniona na stanowisku aplikanta adwokackiego w Kancelarii Adwokackiej Andrzej Raj pert, Karol Konsek spółka partnerska w Katowicach, a w okresie od 30 września 2014 r. do 1 maja 2017 r. na stanowisku prawnika, aplikanta adwokackiego - w BBP Brzóska Poniewski Adwokaci i Radcowie Prawni spółka partnerska w Katowicach. Po odbyciu w latach 2013-2016 aplikacji adwokackiej przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach, w marcu 2017 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach z dnia 11 maja 2017 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Katowicach. W okresie od 5 października 2017 r. do 31 marca 2020 r. prowadziła działalność gospodarczą w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej w Czeladzi. W okresie od 1 kwietnia 2020 r. do 29 września 2021 r. była zatrudniona w TCEM spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w Warszawie na stanowisku prawnika. Od 4 października 2021 r. do chwili obecnej prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w ramach własnej kancelarii adwokackiej w Czeladzi.

Kandydatka realizuje obowiązek podnoszenia kwalifikacji, biorąc udział w szkoleniach zawodowych. W 2016 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa i ekonomii rynku kapitałowego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie z wynikiem dobrym plus.

Ocenę pracy i kwalifikacji zawodowych Pani Moniki Justyny Nowak-Raczyńskiej sporządziła Pani Agnieszka Biel - sędzia Sądu Okręgowego w Sosnowcu, która podkreśliła, że ocena pracy kandydatki, pod kątem jej predyspozycji do wykonywania zawodu sędziego, opiera się o ocenę teoretycznego i praktycznego przygotowania zawodowego, rzetelnego 4 wykonywania obowiązków adwokata oraz jakości czynności dokonywanych w sprawach, w których występowała jako przedstawiciel procesowy, a w tym jej aktywności procesowej, terminowości czynności, poziomu konstruowanych pism procesowych i ich skuteczności dla przyjętego przez Sąd rozstrzygnięcia. Wobec takich kryteriów ocena nie może być negatywna, co nie oznacza, że jest jednoznacznie pozytywna. Pani sędzia podniosła, że kandydatka reprezentowała strony z należytą starannością i rzetelnością, a w każdej z poddanych ocenie spraw na bieżąco interesowała się ich przebiegiem, dbając o terminowe zaskarżanie niekorzystnych dla klientów orzeczeń. Jednocześnie zauważyła, że w załączonym wykazie kandydatka przedstawiła akta spraw, które są często dopiero na wstępnym etapie rozpoznania lub w których występowała incydentalnie, co nasuwa wniosek o szczupłości jej doświadczenia zawodowego, a przy tym zwraca uwagę na krótki życiorys zawodowy i dosyć długą, biorąc pod uwagę czasokres pracy zawodowej, przerwę w wykonywaniu zawodu. Ponadto w kilku ze zbadanych spraw, prowadzonych w trybie nieprocesowym, kandydatka wykazała się niedostatecznym profesjonalizmem, nie uiszczając całości opłaty przy składaniu wniosku, co w dwóch sytuacjach doprowadziło do zarządzenia jego zwrotu. Wobec powyższego Pani sędzia wyraziła pogląd, że Pani Monika Justyna Nowak-Raczyńska spełnia wprawdzie warunki formalne, ale powinna uzupełnić swoje doświadczenie i wiedzę merytoryczną, aby móc powierzyć jej pełnienie obowiązków orzeczniczych w sądzie rejonowym.

Ocenę uzupełniającą pracy i kwalifikacji zawodowych Pani Moniki Justyny Nowak -Raczyńskiej w zakresie spraw rodzinnych sporządziła Pani sędzia Magdalena Zając - wizytator Sądu Okręgowego w Sosnowcu. Z oceny wynika, że kandydatka spełnia wymogi formalne wymagane od osób ubiegających się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego, składane przez nią pisma procesowe odpowiadają zasadniczo wymogom formalnym, zawierają wnioski dowodowe czy ustosunkowanie się do twierdzeń strony przeciwnej. Niemniej sędzia wizytator stwierdziła, że skontrolowany materiał nie jest wystarczający, by ocenić umiejętność praktycznego stosowania przez kandydatkę prawa materialnego i procesowego w sprawach rozpoznawanych w wydziałach rodzinnych i nieletnich sądów rejonowych. W konkluzji wyraziła przekonanie, że Pani Monika Justyna Nowak-Raczyńska w sposób dostateczny wykazała swoje umiejętności do orzekania w wydziale rodzinnym i nieletnich sądu rejonowego.

Pani Patrycja Sylwia Walczyńska-Skrzypiec urodziła się w 1980 r. w Sosnowcu. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze w Europejskiej Wyższej Szkole Prawa 5 i Administracji w Warszawie z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. Od 1 lutego 2006 r. do 22 października 2007 r. była zatrudniona jako prawnik w Kancelarii Radcy Prawnego Adriana Raczyńskiego w Katowicach. Od 5 maja 2008 r. do 30 czerwca 2011 r. pracowała jako aplikant adwokacki w Kancelarii Adwokackiej Jadwigi Klaus w Katowicach. Po odbyciu w latach 2007-2011 aplikacji adwokackiej przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach, w czerwcu 2011 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach z dnia 4 sierpnia 2011 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Katowicach. Od 10 kwietnia 2012 r. do chwili obecnej wykonuje zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej w Katowicach.

Kandydatka podnosi kwalifikacje, biorąc udział w szkoleniach zawodowych. W 2005 r. ukończyła studia podyplomowe dla kandydatów na syndyków, nadzorców sądowych, zarządców przymusowych w Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Warszawie z wynikiem pozytywnym. We wrześniu 2018 r. ukończyła szkolenie "Mediacje. Przygotowanie do wykonywania zawodu mediatora". W październiku 2018 r. uzyskała wpis na listę stałych mediatorów, prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Gliwicach, a następnie na listę stałych mediatorów prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Katowicach. W zakresie mediacji współpracowała i współpracuje z władzami samorządowymi m.in. Katowic, Czeladzi, Lublińca, Mikołowa i Sosnowca, a także ze stowarzyszeniami działającymi na rzecz osób doświadczających przemocy w rodzinie. Działalność Pani adwokat w tym obszarze obejmuje zarówno poradnictwo prawne dla ofiar przemocy z zakresu prawa rodzinnego, cywilnego i karnego, jak i publikacje oraz prowadzenie licznych szkoleń, wykładów i paneli tematycznych, przedmiotem których jest szeroko pojęta problematyka przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz praw osób pokrzywdzonych.

Ocenę pracy i kwalifikacji zawodowych Pani Patrycji Sylwii Walczyńskiej-Skrzypiec sporządzili sędziowie Sądu Okręgowego w Sosnowcu: Pani Magdalena Zając - wizytator ds. rodzinnych i nieletnich oraz Pani Katarzyna Bętkowska - wizytator ds. cywilnych. Sędziowie wizytatorzy stwierdzili, że kandydatka spełnia wymogi formalne wymagane od osób ubiegających się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego, a ocena jej pracy jest - pomimo pewnych uwag - całościowo pozytywna. Z treści oceny wynika, że kandydatka cechuje się dobrym stopniem przygotowania zawodowego, prawidłowo i rzetelnie wykonuje obowiązki adwokata, reprezentując strony zgodnie z ich interesem, a na sali sądowej zachowując się bez zastrzeżeń. Jednocześnie sędzia wizytator ds. cywilnych

6 zaznaczyła, że przedstawione do analizy sprawy były nieliczne i stare - pochodziły z lat 2012-2018, a wobec wielokrotnych nowelizacji przepisów nie można w sposób do końca miarodajny ocenić aktualnej wiedzy merytorycznej opiniowanej. Dodała, że kandydatka nie reprezentowała stron w dużych sprawach cywilnych. Sędzia wizytator ds. rodzinnych i nieletnich również wyraziła wątpliwość co do umiejętności stosowania przez kandydatkę prawa materialnego i procesowego po nowelizacji przepisów, gdyż przedstawione do analizy sprawy zostały zakończone w znacznym odstępie czasowym od zgłoszenia się przez nią do konkursu. Jednocześnie podkreśliła, że za opiniowaną przemawiają ukończone kursy mediacji, doświadczenie w pracy z osobami, które doświadczyły przemocy w rodzinie oraz w kontaktach z instytucjami, które współpracują z sądem opiekuńczym, jak i rzetelność w reprezentowaniu stron postępowania sądowego.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że wszystkie kandydatki posiadają niezbędne kwalifikacje zawodowe, jednakże to Pani Aldona Maria Skowrońska spełnia je w stopniu uzasadniającym przedstawienie jej kandydatury Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

7

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła, że wybrana kandydatka posiada stosowne doświadczenie zawodowe poparte pozytywnymi opiniami służbowymi i pozytywną oceną kwalifikacji. Wyróżnia się w tym konkursie stażem pracy i zróżnicowaniem przebiegu ścieżki zawodowej (przez okres ponad 10 lat była asystentem sędziego, a następnie, przez ponad 7 lat, referendarzem sądowym).

W porównaniu do Pani Aldony Marii Skowrońskiej kontrkandydatki legitymują się zdecydowanie krótszym stażem pracy na stanowiskach związanych ze stosowaniem prawa (Pani Monika Justyna Nowak-Raczyńska rozpoczęła wykonywanie zawodu adwokata w 2017 r. a Pani Patrycja Sylwia Walczyńska-Skrzypiec - w 2012 r.).

Powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Aldony Skowrońskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Sosnowcu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Sosnowcu na posiedzeniu w dniu 11 lipca 2023 r. zaopiniowało: Panią Monikę Justynę Nowak-Raczyńską - oddając 2 głosy "za" (przy sile poparcia 4 pkt na 42 pkt możliwe), 2 głosy "przeciw" i 3 głosy "wstrzymujące się"; Panią Aldonę Marię Skowrońską - oddając jednogłośnie 7 głosów "za" (przy sile poparcia 39 pkt na 42 pkt możliwe), opiniując ją pozytywnie, a Panią Patrycję Sylwię Walczyńską -Skrzypiec - oddając: 5 głosów "za" (przy sile poparcia 25 pkt na 42 pkt możliwe), 0 głosów "przeciw" i 2 głosy "wstrzymujące się", również opiniując ją pozytywnie.

Jak wynika z powyższego, wybrana kandydatka uzyskała najwyższe poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Aldona Maria Skowrońska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, a także stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dając rękojmię wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego na najwyższym poziomie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Aldony Marii Skowrońskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności:

8 dotychczasowe doświadczenie zawodowe, staż pracy, wysoki poziom wiedzy prawniczej, wnioski płynące z pozytywnej oceny jej pracy i kwalifikacji oraz jednogłośne poparcie środowiska sędziowskiego.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 9 listopada 2023 r. oddano na:

- Panią Monikę Justynę Nowak-Raczyńską 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 12 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 16 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Aldonę Marię Skowrońską 15 głosów "za", przy 1 głosie "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" (oddano ogółem 17 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Patrycję Sylwię Walczyńską-Skrzypiec 7 głosów "za", przy 1 głosie "przeciw" i 10 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 18 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).