Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 272.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.11.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 listopada 2023 r.

UCHWAŁA NR 1006/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 8 listopada 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 272

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Agaty Marii Piecuch-Plewy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Aleksandry Krajewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 272, zgłosiły się:

- Pani Aleksandra Krajewska - sędzia Sądu Rejonowego w Wałbrzychu;

- Pani Agata Maria Piecuch-Plewa - sędzia Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 8 listopada 2023 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizował je i omówił szczegółowo obie kandydatury. Następnie odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na Panią Aleksandrę Krajewską 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się", a na Pana Agatę Marię Piecuch-Plewę - 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się".

W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na stanowisko sędziowskie objęte tym konkursem Pani Agaty Marii Piecuch-Plewy. Zespół ocenił, że obie kandydatury spełniają kryteria ustawowe, jednak Pani sędzia Agata Maria Piecuch-Plewa posiada dłuższy staż orzeczniczy, a także uzyskała poparcie Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

Ustaliwszy, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ich oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Agaty Marii Piecuch-Plewy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Agata Maria Piecuch-Plewa urodziła się w 1983 r. w Częstochowie. W 2007 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. W okresie od września 2006 r. do sierpnia 2007 r. była zatrudniona jako pośrednik w obrocie nieruchomościami w Biurze Nieruchomości Zubik z siedzibą we Wrocławiu. Po odbyciu aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Opolu, w 2010 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Od września do listopada 2010 r. wykonywała obowiązki asystenta radcy prawnego w Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych T. Czapczyński D. Górecki I Powązka z siedzibą w Głogowie. Od dnia 15 listopada 2010 r. do dnia 23 stycznia 2017 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 stycznia 2017 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu. Orzeka w I Wydziale Cywilnym.

Kandydatka realizuje obowiązek podnoszenia kwalifikacji, biorąc udział w szkoleniach zawodowych, organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Agaty Marii Piecuch-Plewy sporządziła Pani sędzia Izabela Baca-Schmitz - wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego we Wrocławiu, w opinii której kandydatka zasługuje na ocenę Jednoznacznie pozytywną". Z treści oceny wynika bowiem, że Pani sędzia nie miała w swoim referacie spraw, które zostałyby uchylone i przekazane do ponownego rozpoznania, co - zdaniem opiniującej - dowodzi starannego prowadzenia postępowania i dążenia do wyjaśnienia istoty sprawy, a rozprawy organizuje w sposób odpowiadający godności urzędu sędziego, z poszanowaniem praw stron, dotrzymując terminów sporządzania pisemnych uzasadnień. W konkluzji sędzia wizytator podkreśliła, że Pani sędzia Agata Maria Piecuch-Plewa posiada ukształtowany warsztat pracy, jest sprawnym i rzetelnym sędzią, o czym świadczą wyniki jej pracy.

Kandydatka uzyskała pozytywne opinie służbowe, sporządzone przez Przewodniczącą II Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu oraz przez Wiceprezesa tego Sądu. Z treści tych opinii wynika, między innymi, że Pani sędzia jest osobą sumienną i rzetelną, o dużej wiedzy merytorycznej, przejawiającą gotowość podnoszenia kwalifikacji, a także że nie odnotowano wobec niej skarg administracyjnych i nie stwierdzono przypadków popełnienia wykroczeń czy uchybień w zakresie sprawności postępowania sądowego, a w konsekwencji, że daje gwarancje należytego wykonywania obowiązków sędziego sądu okręgowego.

Pani Aleksandra Krajewska urodziła się w 1983 r. w Taszkient. W 2006 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od dnia 15 października 2003 r. do dnia 31 maja 2006 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta w Kancelarii Prawnej "LOGOS" we Wrocławiu, a jednocześnie od września do października 2004 r. pracowała jako asystent radcy prawnego w Kancelarii Radcy Prawnego "LEGITIMUS II" z siedzibą w Katowicach. Od października 2006 r. do kwietnia 2007 r. była zatrudniona na stanowisku specjalisty ds. postępowania egzekucyjnego w kancelarii Piejko Szalbierz Kancelaria Radców Prawnych sp. k. z siedzibą we Wrocławiu, a od dnia 4 czerwca do dnia 30 września 2007 r. jako prawnik w Kancelarii Prawnej Matuszewski i Wspólnicy sp. k. z siedzibą we Wrocławiu. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego we Wrocławiu, w 2010 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Od listopada 2010 r. do października 2017 r. była zatrudniona jako asystent sędziego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Obowiązki wykonywała w IX Wydziale Ubezpieczeń Społecznych (do dnia 30 września 2011 r.), w III Wydziale Karnym (od października 2011 r.), w I Wydziale Cywilnym tego Sądu (od dnia 14 listopada 2016 r.). Od stycznia 2013 r. do listopada 2019 r. była wpisana na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu, ale nie wykonywała zawodu radcy prawnego. Z dniem 25 października 2017 r. została mianowana asesorem prokuratorskim w Prokuraturze Rejonowej w Wałbrzychu, z powierzeniem wykonywania czynności prokuratorskich na okres jednego roku. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 marca 2019 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kamiennej Górze. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 1 września 2020 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Wałbrzychu, gdzie orzeka do chwili obecnej (w I Wydziale Cywilnym). Ponadto, z dniem 24 września 2020 r. Pani sędzia objęła funkcję Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego, na okres trzech lat, którą pełniła również po połączeniu od dnia 1 lutego 2021 r. I Wydziału Cywilnego oraz VIII Wydziału Cywilnego. Od dnia 15 września 2021 r. Pani sędzia Aleksandra Krajewska objęła funkcję

Zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Wałbrzychu, na okres trzech lat.

Kandydatka jest autorką kilku publikacji z zakresu prawa karnego. W 2008 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa gospodarczego na Uniwersytecie Wrocławskim, z wynikiem bardzo dobrym. W latach 2021-2022 została powołana przez Ministra Sprawiedliwości na członka komisji egzaminacyjnej do spraw aplikacji adwokackiej. W 2022 r. ukończyła studia doktoranckie w Katedrze Prawa Karnego Wykonawczego na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Aktualnie przygotowuje rozprawę doktorską na temat instytucji warunkowego zawieszenia wykonania kary w świetle założeń polityki karnej.

Kandydatka realizuje obowiązek doskonalenia zawodowego przez udział w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Aleksandry Krajewskiej sporządziła Pani sędzia Katarzyna Wręczycka - wizytator ds. egzekucyjnych Sądu Okręgowego we Wrocławiu, zdaniem której opiniowana wprawdzie rzetelnie wywiązuje się z obowiązków, ale jednak jej staż orzeczniczy jest niewielki. Zaznaczyła, że charakter i stopień zawiłości badanych spraw nie daje podstaw do wysnucia szerszych wniosków o warsztacie pracy Pani sędzi w kontekście nabycia doświadczenia i umiejętności niezbędnych do rozpoznawania spraw o znacznym stopniu skomplikowania, a pozostających we właściwości sądu okręgowego. Podkreśliła również, że prowadzenie postępowań w większości badanych spraw było zgodne z normami prawa procesowego i przepisami regulaminowymi, to w niektórych przypadkach doszło do uchybienia wymogom proceduralnym, co świadczy o niedostatkach w warsztacie pracy sędziego.

Kandydatka uzyskała pozytywną opinię służbową, sporządzoną przez Prezes Sądu Rejonowego w Wałbrzychu, z treści której wynika m.in. że posiada stosowne przymioty osobiste, właściwie ukształtowane cechy charakteru, a także doświadczenie zawodowe i życiowe, wiedzę oraz wyniki pracy, przemawiające za tym, że jest znakomitym kandydatem na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatek przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Obie kandydatki spełniają formalne kryteria powołania na stanowisko objęte niniejszym konkursem, a przebieg ich kariery zawodowej jest bardzo zbliżony. Jednakże Pani Agata Maria Piecuch-Plewa legitymuje się dłuższym stażem orzeczniczym niż Pani Aleksandra Krajewska, gdyż została powołana na stanowisko sędziego sądu rejonowego w styczniu 2017 r., podczas gdy kontrkandydatka w kwietniu 2019 r. Przy tym jej praca jest oceniana jednoznacznie pozytywnie, a w pracy kontrkandydatki sędzia wizytator dostrzegł pewne uchybienia.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Na posiedzeniu w dniu 26 czerwca 2023 r. Kolegium tego Sądu zaopiniowało Panią Agatę Marię Piecuch-Plewę pozytywnie - 16 głosami "za" (w tym 14 ocen bardzo dobrych, 1 ocena dobra i 1 ocena dostateczna), przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", z łączną oceną 4,81, a Panią Aleksandrę Krajewską negatywnie - 5 głosami "za" (w tym 1 ocena bardzo dobra, 1 ocena dobra i 3 oceny dostateczne), przy 11 głosach "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się", z łączną oceną 2,5.

Wybrana kandydatka - w przeciwieństwie do kontrkandydatki - uzyskała zatem poparcia tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Agata Maria Piecuch-Plewa posiada stosowne kwalifikacje merytoryczne i cechy osobowościowe, potwierdzone pozytywną oceną kwalifikacyjną i pozytywnymi opiniami służbowymi, a także odpowiednie doświadczenie zawodowe, w tym w wykonywaniu obowiązków orzeczniczych oraz stale pogłębianą wiedzę prawniczą, dając rękojmię wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego na najwyższym poziomie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Agaty Marii Piecuch -Plewy zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności wnioski płynące z pozytywnej oceny jej pracy i kwalifikacji, posiadane przez nią doświadczenie zawodowe, staż orzeczniczy i poparcie Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 8 listopada 2023 r. oddano na:

- Panią Aleksandrę Krajewską 4 głosy "za", przy 1 głosie "przeciw" oraz 8 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 13 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Agatę Marię Piecuch-Plewę 7 głosów "za", przy 1 głosie "przeciw" oraz 5 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 13 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).