Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 502.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.10.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 października 2023 r.

UCHWAŁA NR 929/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 11 października 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 502

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Małgorzaty Lubińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 502, zgłosiła się Pani Małgorzata Lubińska - prokurator Prokuratury Rejonowej Toruń-Wschód w Toruniu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 9 października 2023 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydaturę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył Przedstawiciel Prokuratury Krajowej. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Małgorzatę Lubińską oddali 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Małgorzaty Lubińskiej na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu. W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że - mając na uwadze doświadczenie zawodowe kandydatki i ocenę kwalifikacji - Pani Małgorzata Lubińska w pełni zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Ponadto, kandydatka uzyskała jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Ustaliwszy, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała jej oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydatki, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Małgorzaty Lubińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Małgorzata Lubińska urodziła się w 1975 r. w Toruniu. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną dobra, uzyskując tytuł magistra. Aplikację prokuratorską odbywała w Prokuraturze Rejonowej w Toruniu, która została zakończona zdanym w dniu 18 kwietnia 2002 r. egzaminem prokuratorskim z ogólną oceną dobrą. Z dniem 1 listopada 2002 r. rozpoczęła pracę na stanowisku asesora prokuratorskiego i pełniła czynności prokuratorskie w Prokuraturze Rejonowej w Wąbrzeźnie do dnia 31 marca 2003 r. Następnie pracowała jako asesor prokuratorski od dnia 1 kwietnia 2003 r. do dnia 31 października 2004 r. w Prokuraturze Rejonowej Toruń-Wschód. Z dniem 1 listopada 2004 r. została powołana na stanowisko prokuratora Prokuratury Rejonowej Toruń-Wschód w Toruniu, gdzie pełni obowiązki prokuratorskie do chwili obecnej.

Pani prokurator uczestniczyła w licznych szkoleniach, w tym z zakresu: psychologii śledczej; prawa europejskiego; postępowania administracyjnego; prawnokarnych i psychologicznych aspektów przemocy w rodzinie, metodyki prowadzenia postępowań karnych o przestępstwa przeciwko rodzinie i opiece. Ponadto, brała udział w konferencji naukowej. "Reforma procesu karnego w świetle propozycji Komisji Kodyfikacji Prawa Karnego oraz postulatów teorii i praktyki", a także w konferencji dotyczącej problematyki postępowania dowodowego w świetle nowelizacji Kodeksu postępowania karnego -20 maja 2013 r.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządził Pan Stefan Pietrzak - sędzia Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, wizytator do spraw karnych, który stwierdził że przeprowadzona ocena kwalifikacji kandydatki pozwala na wyrażenie opinii, że jest dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Legitymuje się odpowiednio długim stażem pracy, wiedzą prawniczą i doświadczeniem praktycznym, które z powodzeniem wykorzystuje w swojej pracy. Prawidłowość, terminowość czynności dokonywanych przez opiniowaną w postępowaniu przygotowawczym nie budziła żadnych zastrzeżeń. Decyzje merytoryczne w postępowaniu przygotowawczym, w badanych sprawach, w zasadzie były należycie uzasadnione. Na pozytywną ocenę zasługują natomiast uzasadnienia postanowień o umorzeniu postępowania czy też odmowie jego wszczęcia. Opiniowana uzasadniając wydane orzeczenia szczegółowo odnosiła się do wyników prowadzonego postępowania, wskazywała na poglądy doktryny, orzecznictwa Sądu Najwyższego, przy czym argumentacja była zrozumiała i rzeczowa. Sporządzane przez opiniowaną akty oskarżenia spełniały wymogi formalne określone w art. 332 § 1 i następne kpk. Na pozytywną uwagę zasługuje fakt, że w ocenianym okresie ilość wyroków uniewinniających w sprawach, w których akt oskarżenia sporządziła opiniowana, a sądy uchyliły postanowienia o umorzeniu postępowania bądź odmowie jego wszczęcia nie była duża. Opiniowana składając apelację i odpowiedzi na nie poprawnie pod względem formalnym konstruowała te pisma procesowe oraz rzeczowo i konkretnie przedstawiała argumentację na poparcie swojego stanowiska. Analiza akt wskazuje na to, iż opiniowana sprawnie organizuje swoją pracę, a nieduża liczba orzeczeń, w których uchylono postanowienia o umorzeniu postępowania, czy odmowie wszczęcia postępowania świadczą o wysokim poziomie merytorycznym orzeczeń sporządzanych przez opiniowaną. W ocenie sędziego wizytatora kwalifikacje zawodowe Pani prokurator i nabyte doświadczenie w wyniku ponad dwudziestoletniej pracy na stanowisku asesora i prokuratora prokuratury rejonowej pozwalają

na stwierdzenie, iż w przypadku powołania na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Inowrocławiu w należyty sposób będzie się wywiązywać z nałożonych obowiązków.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Pani Małgorzata Lubińska posiada niezbędne kwalifikacje zawodowe, które spełnia w stopniu uzasadniającym przedstawienie jej kandydatury Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydatki przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Krajowa Rada Sądownictwa, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, dokumentujące doświadczenie kandydatki, jak również ocenę jej pracy i kwalifikacji, uwzględniła, że Pani Małgorzata Lubińska posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pani Małgorzata Lubińska, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, a także podnoszenie kwalifikacji przez udział w różnych formach doskonalenia zawodowego dają gwarancję należytego wykonywania przez nią obowiązków sędziego na szczeblu sądu rejonowego. Powyższe znalazło odzwierciedlenie w ocenie kwalifikacji i pracy Pani Małgorzaty Lubińskiej oraz opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Małgorzaty Lubińskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy na posiedzeniu w dniu 18 lipca 2023 r. zaopiniowało Panią Małgorzatę Lubińską, oddając 7 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się". Kandydatka uzyskała zatem jednogłośne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Małgorzata Lubińska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Małgorzaty Lubińskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie zawodowe oraz wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

IV

Wynik głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 11 października 2023 r. oddano na Panią Małgorzatę Lubińską 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz braku głosów "wstrzymujących się" (oddano ogółem 13 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).