Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Katowice-Zachód w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 542.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.10.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 października 2023 r.

UCHWAŁA NR 905/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 11 października 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Katowice-Zachód w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 542

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Aleksandry Dyszpit do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Katowice-Zachód w Katowicach.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Katowice-Zachód w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 542, zgłosiła się Pani Aleksandra Dyszpit - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Katowicach.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 9 października 2023 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydaturę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu nie uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych - zawiadomiony o terminie posiedzenia. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Aleksandrę Dyszpit oddali 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendacji kandydatury Pani Aleksandry Dyszpit na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Katowice-Zachód w Katowicach.

W uzasadnieniu stanowiska wskazano, że za rekomendowaniem Pani Aleksandry Dyszpit przemawiały (ocenione łącznie): bogate i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacyjna, poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Ustaliwszy, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała jej oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydatki, opiniami służbowymi, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Aleksandry Dyszpit do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Katowice-Zachód w Katowicach.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Aleksandra Dyszpit urodziła się w 1985 r. w Sosnowcu. W 2009 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2007-2018 była zatrudniona w kancelarii radcy prawnego w Czeladzi - początkowo w toku studiów na podstawie umów cywilnoprawnych, następnie na podstawie umowy o pracę - kolejno jako pracownik biurowy, asystent prawny i od września 2013 r. - jako radca prawny. Po odbyciu aplikacji radcowskiej, w marcu 2013 r. złożyła egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym i uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach z dnia 26 czerwca 2013 r. została wpisana na listę radców prawnych tej Izby. Od dnia 1 stycznia 2013 r. do dnia 31 lipca 2021 r. była zatrudniona w Starostwie Powiatowym w Będzinie - początkowo pracowała na stanowisku podinspektora, następnie inspektora i radcy prawnego. Od dnia 1 czerwca 2017 r. do dnia 31 stycznia 2018 r. pracowała jako radca prawny w Centrum Usług Wspólnych w Sosnowcu. Od dnia 2 grudnia 2017 r. do dnia 30 grudnia 2020 r. wykonywała zawód radcy prawnego w ramach indywidualnej kancelarii. Od dnia 1 maja 2020 r. jest zatrudniona jako radca prawny w Wojewódzkim Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Katowicach, a od dnia 5 maja 2022 r. pracuje również jako radca prawny w Izbie Administracji Skarbowej w Katowicach. Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach. Złożyła egzamin z języka angielskiego TOLES (angielski język prawniczy - poziom zaawansowany).

W lutym 2021 r. i kwietniu 2023 r. przeprowadzono wizytację pracy kandydatki w Wojewódzkim Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Katowicach - ocena była pozytywna. Otrzymała także pozytywne opinie i referencje z miejsc pracy.

Ocenę kwalifikacji Pani Aleksandry Dyszpit sporządzili: w zakresie spraw cywilnych Pani Ewa Dyja - wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Katowicach, a w zakresie spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych - Pan Andrzej Kawaler - wizytator do spraw prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Katowicach.

W zakresie spraw cywilnych wizytator stwierdziła, że w oparciu o przeprowadzoną kontrolę akt spraw, uważa, że Pani radca prawny Aleksandra Dyszpit prawidłowo wykonuje obowiązki pełnomocnika procesowego i spełnia warunki wymagane od osób ubiegających się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

W zakresie spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych wizytator stwierdził, że w zbadanych sprawach sądowych udział kandydatki był znaczący i przyczyniał się do wyjaśnienia spornych okoliczności. We wszystkich sprawach prawidłowo reprezentowała interesy swoich mocodawców jako pełnomocnik z wyboru, jak również jako pełnomocnik z urzędu, aktywnie uczestnicząc w rozprawach. Podejmowała sprawnie i terminowo uzasadnione stanem sprawy czynności. Pisma procesowe były prawidłowo sporządzane z zachowaniem wymogów formalnych, składane w terminie oraz rzetelnie redagowane w sposób zwięzły i jasny. Argumentacja prawna zawarta w pismach procesowych była poprawna. Często przytaczane było stanowisko doktryny i orzecznictwo. Z treści tych pism wynika bardzo dobra znajomość prawa i orzecznictwa dotyczącego problematyki w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Również licznie sporządzone opinie prawne zawierają wszystkie konieczne elementy, w tym odpowiednio szczegółowy opis stanu faktycznego, wskazanie i analizę znajdujących zastosowanie przepisów prawa, wskazanie potencjalnych zagrożeń oraz odpowiedź na postawione pytanie. Brak jest jakichkolwiek zastrzeżeń do rzetelności i staranności wykonywania przez kandydatkę zawodu radcy prawnego, jak również do kultury jej pracy. Podkreślić należy solidność i pracowitość kandydatki wynikającą z liczby prowadzonych spraw i opracowanych opinii prawnych.

We wnioskach końcowych wizytatorzy stwierdzili, że Pani radca prawny Aleksandra Dyszpit spełnia wymogi ustawowe upoważniające ją do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu rejonowego. Przeprowadzona kontrola spraw sądowych, prowadzonych z jej udziałem pozwala pozytywnie ocenić posiadaną przez nią wiedzę prawniczą oraz umiejętność jej praktycznego wykorzystania. W ocenie wizytatorów, kandydatka swoje obowiązki wykonuje rzetelnie z pełnym zaangażowaniem i profesjonalizmem.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Katowice-Zachód w Katowicach, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydatki przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Aleksandra Dyszpit od dziesięciu lat z powodzeniem wykonuje zawód radcy prawnego. Jej doświadczenie zawodowe jest bogate i różnorodne. Pani Aleksandra Dyszpit uzyskała wysokie oceny kwalifikacyjne zarówno w zakresie spraw cywilnych, jak i w zakresie spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Wynika z nich, że wykazuje się odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. Swoje obowiązki wykonuje rzetelnie z pełnym zaangażowaniem i profesjonalizmem. Kandydatka otrzymała szereg rekomendacji i pozytywnych opinii dotyczących jej pracy i postawy. Ponadto otrzymała wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Aleksandry Dyszpit za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 19 września 2023 r. zaopiniowało kandydatkę pozytywnie - 10 głosami "za", przy 2 głosach "wstrzymujących", przyznając jej 41 pkt. na 78 pkt. możliwych do uzyskania.

Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem wysokie poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Aleksandra Dyszpit posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Katowice-Zachód w Katowicach.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Aleksandry Dyszpit zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności bogate i różnorodne doświadczenie zawodowe, odpowiedni staż w wykonywaniu zawodu radcy prawnego, wysoki poziom wiedzy prawniczej, ugruntowanej praktyką zawodową, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji, rekomendacje służbowe oraz wysoka ocena Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

IV

Wynik głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 11 października 2023 r. oddano na Panią Aleksandrę Dyszpit 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się" (oddano ogółem 14 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).