Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tarnowskich Górach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 531.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.10.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 października 2023 r.

UCHWAŁA NR 897/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 11 października 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tarnowskich Górach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 531

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Adama Brola do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tarnowskich Górach.

UZASADNIENIE I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tarnowskich Górach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 531, zgłosił się Pan Adam Broi - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Tarnowskich Górach.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 9 października 2023 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydaturę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Adama Brola oddali 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendacji kandydatury Pana Adama Brola na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tarnowskich Górach.

W uzasadnieniu stanowiska wskazano, że za rekomendowaniem Pana Adama Brola przemawiały (ocenione łącznie): bogate i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, pozytywne oceny kwalifikacyjne, poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Ustaliwszy, że kandydat spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała jego oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydata, opiniami służbowymi, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Adama Brola do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tarnowskich Górach.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Adam Broi urodził się w 1981 r. w Tarnowskich Górach. W 2005 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z wynikiem dostatecznym plus, uzyskując tytuł magistra. Od dnia 15 listopada 2004 r. do dnia 30 czerwca 2006 r. był zatrudniony na stanowisku referenta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Chorzowie. Od dnia 1 kwietnia 2009 r. do dnia 31 lipca 2015 r. pracował na stanowisku podinspektora i inspektora w Urzędzie Miejskim w Gliwicach. Po ukończeniu aplikacji adwokackiej w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach, w 2015 r. złożył egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach z dnia 7 maja 2015 r. został wpisany na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Katowicach. Dnia 2 listopada 2015 r. rozpoczął wykonywanie zawodu adwokata w indywidualnej kancelarii w Tarnowskich Górach. W dniu 17 stycznia 2019 r. Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach przyjęła zawiadomienie o przeniesieniu kandydata na listę adwokatów niewykonujących zawodu z dniem 26 stycznia 2019 r. Z dniem 15 lutego 2019 r. został mianowany na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Będzinie. Obowiązki wykonywał w wydziale ksiąg wieczystych, a od dnia 1 stycznia 2021 r. w wydziale wykonywania orzeczeń i wydziale karnym tego Sądu. Z dniem 1 października 2022 r. został przeniesiony na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Tarnowskich Górach. Czynności pełni w wydziale cywilnym.

Ocenę kwalifikacji Pana Adama Brola sporządzili: w zakresie spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych - Pani Magdalena Kimel - wizytator do spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Gliwicach, w zakresie spraw karnych - Pani Ewa Trzeja-Wagner - wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Gliwicach, a w zakresie spraw rodzinnych i cywilnych - Pani Joanna Łukasińska-Kanty - wizytator do spraw rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Gliwicach.

W ocenie dotyczącej spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, stwierdzono, że czynności procesowe podejmowane przez opiniowanego były terminowe. Pisma procesowe odpowiadały wymogom kodeksu postępowania cywilnego, były szczegółowe i odpowiednio umotywowane. Środki zaskarżenia wnoszone przez opiniowanego, zawierały oznaczenie zakresu zaskarżenia, zarzuty i żądania, które były konkretne, należycie uzasadnione. Opinia o braku podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej sporządzona została z zachowaniem zasad należytej staranności. Na rozprawach opiniowany był obecny lub występował za niego pełnomocnik substytucyjny. Opiniowany brał aktywny udział w rozprawach i należycie reprezentował interesy zastępowanej strony. Reasumując, wizytator stwierdziła, że do działań podejmowanych przez opiniowanego w omówionych w sprawozdaniu sprawach nie ma zastrzeżeń i ocena jego pracy jest pozytywna.

W ocenie z zakresu spraw karnych stwierdzono, że czynności procesowe były podejmowane przez opiniowanego terminowo, nie budziły zastrzeżeń i były zgodne z interesem reprezentowanej strony. Podsumowując, wizytator stwierdziła, że przedstawiony do oceny materiał pozwala na pozytywną ocenę jego pracy.

W ocenie z zakresu spraw rodzinnych i cywilnych stwierdzono, że kandydat, jako pełnomocnik prowadził sprawy z zaangażowaniem, zgodnie z dobrem strony czy uczestnika postępowania, którego reprezentował. Podejmowane przez opiniowanego czynności procesowe, treść i forma sporządzanych pism procesowych nie budzą zastrzeżeń, świadczą o dobrym poziomie kwalifikacji zawodowych i wiedzy prawniczej. Przedstawione do oceny akta spraw po ich kontroli i analizie, pozwalają na pozytywną ocenę pracy Pana Adama Brola.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tarnowskich Górach, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydata przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Pan Adam Broi wykazuje się bardzo bogatym i różnorodnym doświadczeniem zawodowym, które zdobył wykonując zawód adwokata i pracując na stanowisku referendarza sądowego. Uzyskał wysokie oceny kwalifikacyjne zarówno w zakresie spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, w zakresie spraw cywilnych i rodzinnych, jak i w zakresie spraw karnych. Wynika z nich, że wykazuje się odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. Swoje obowiązki jako adwokat wykonywał rzetelnie z pełnym zaangażowaniem i profesjonalizmem. Kandydat ten wykazuje się ponadto doświadczeniem orzeczniczym, które zdobył na stanowisku referendarza sądowego m.in. w wydziale ksiąg wieczystych, wydziale karnym i wydziale cywilnym. Otrzymał odpowiednie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Adama Brola za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach na posiedzeniu w dniu 4 września 2023 r. zaopiniowało kandydata pozytywnie 3 głosami "za", przy 2 głosach "przeciw" i przy braku głosów "wstrzymujących się".

Kandydat wybrany przez Radę uzyskał zatem odpowiednie poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Adam Broi posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tarnowskich Górach.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Adama Brola zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności bogate i różnorodne doświadczenie zawodowe, wysoki poziom wiedzy prawniczej, ugruntowanej praktyką zawodową, wnioski płynące z oceny jego pracy i kwalifikacji oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach.

IV

Wynik głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 11 października 2023 r. oddano na Pana Adama Brola 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" (oddano ogółem 14 głosów), zatem jego kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).