Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 526.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.10.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 października 2023 r.

UCHWAŁA NR 895/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 11 października 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 526

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Marzeny Sylwii Machury-Gałeckiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 526, zgłosiła się Pani Marzena Sylwia Machura-Gałecka - sędzia Sądu Rejonowego w Sosnowcu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 9 października 2023 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydaturę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Marzenę Sylwię Machurę-Gałecką oddali 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu kandydatury Pani Marzeny Sylwii Machury-Gałeckiej na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

W uzasadnieniu stanowiska zespołu wskazano, że za rekomendowaniem Pani Marzeny Sylwii Machury-Gałeckiej przemawiały (ocenione łącznie): wieloletni staż orzeczniczy, pozytywna ocena kwalifikacyjna, ukończone studia podyplomowe, pozytywna opinia służbowa, poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Ustaliwszy, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała jej oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydatki, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Marzeny Sylwii Machury-Gałeckiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Marzena Sylwia Machura-Gałecka urodziła się w 1972 r. w Siewierzu. W 1996 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od grudnia 1996 r. do września 1997 r. była zatrudniona w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Sosnowcu na stanowisku referenta, zaś od lutego 1999 r. do maja 1999 r, była zatrudniona na stanowisku referenta w Związku Spółek Wodnych w Zawierciu. Po ukończeniu aplikacji sądowej, w 1999 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem 17 lipca 2000 r. została mianowana na stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu. Orzekała w II Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 grudnia 2002 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Sosnowcu.

W dalszym ciągu orzekała w II Wydziale Cywilnym. Od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia 28 marca 2019 r. pełniła funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Sosnowcu. Od dnia 29 marca 2019 r. do dnia 31 grudnia 2021 r. łączyła funkcje Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Sosnowcu i Przewodniczącej II Wydziału Cywilnego tego Sądu, a od dnia 1 stycznia 2022 r. pełni funkcję Przewodniczącej II Wydziału Cywilnego tego Sądu. Orzekała w ramach jednodniowych delegacji w Sądzie Okręgowym w Katowicach. Kandydatka uczestniczyła w licznych szkoleniach i kursach.

W 2007 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie Prawa Unii Europejskiej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2011 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Otrzymała pozytywną opinię służbową Prezesa Sądu Rejonowego w Sosnowcu.

Ocenę kwalifikacji Pani Marzeny Sylwii Machury-Gałeckiej sporządziła Pani Magdalena Rybicka - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Katowicach. Stwierdzono w niej, że przeprowadzone badanie akt oraz wyniki statystyczne pozwalają na pozytywną ocenę pracy Pani sędzi Marzeny Sylwii Machury-Gałeckiej. Nie ujawniono żadnych negatywnych przesłanek dyskwalifikujących opiniowaną jako kandydata na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Wyniki statystyczne wizytator oceniła umiarkowanie pozytywnie, przy czym zauważyła, że nieopanowanie wpływu spraw podstawowych kategorii nie odbiega od tendencji wydziału, w którym Pani sędzia orzeka i którym kieruje. Natomiast wyniki w zakresie stabilności orzecznictwa są bardzo dobre, przy niskiej zaskarżalności. W referacie kandydatki nie została uwzględniona żadna skarga na przewlekłość. Sposób prowadzenia postępowań jest prawidłowy, podejmowane czynności są celowe, zarządzenia adekwatne do stanu sprawy i zmierzają do usunięcia przeszkód formalnych, gromadzenia dowodów, nadania biegu wnioskom i środkom zaskarżenia. Rozprawy były odpowiednio przygotowane. Respektowane są prawa stron i osób trzecich. Postępowanie dowodowe prowadzono w celu ustalenia faktów istotnych dla rozstrzygnięcia. Orzeczenia są prawidłowo formułowane, kompletne i prawidłowe pod względem merytorycznym. Nie stwierdzono przypadków orzeczeń wydanych z rażącym naruszeniem prawa. Uzasadnienia orzeczeń kończących postępowanie odpowiadają wymogom kodeksu postępowania cywilnego, są rzeczowe i klarowne. Bardzo dobra jest terminowość ich sporządzania. Na pozytywną ocenę zasługują również orzeczenia wydane przez kandydatkę w ramach delegacji do Sądu Okręgowego w Katowicach.

Kandydatka pismem z dnia 4 września 2023 r. złożyła uwagi do oceny, z którymi Rada się zapoznała.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby..

Kryteria oceny kandydatki przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Marzena Sylwia Machura-Gałecka posiada wieloletni staż oraz bogate doświadczenie orzecznicze zdobyte w sądzie rejonowym. Umiejętności i predyspozycje do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego potwierdza pozytywna ocena kwalifikacyjna kandydatki, z której wynika, że Pani sędzia wykazuje się znaczącą wiedzą i umiejętnościami zawodowymi, prawidłowo prowadzi postępowania, terminowo sporządza uzasadnienia, a ponadto osiąga bardzo dobre wyniki w zakresie stabilności orzecznictwa, przy niskiej zaskarżalności. Kandydatka ta uzyskała pozytywną opinię służbową oraz otrzymała wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach. Wyróżniają ją także ukończone studia podyplomowe.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Marzeny Sylwii Machury-Gałeckiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 19 września 2023 r. zaopiniowało kandydatkę pozytywnie - 12 głosami "za", przy 1 głosie "przeciw", przyznając jej 48 pkt. na 78 pkt. możliwych do zdobycia.

Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem wysokie poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Marzena Sylwia Machura-Gałecka posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Marzeny Sylwii Machury- Gałeckiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności bogate doświadczenie zawodowe, wieloletni staż orzeczniczy, wysoki poziom wiedzy prawniczej, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji, ukończone studia podyplomowe, pozytywna opinia służbowa oraz wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach.

IV

Wynik glosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 11 października 2023 r. oddano na Panią Marzenę Sylwię Machurę-Gałecką 12 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 14 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).