Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 385.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.10.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 października 2023 r.

UCHWAŁA NR 891/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 11 października 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 385

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Agnieszki Sabatowskiej-Janczylo do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 385, zgłosiła się Pani Agnieszka Sabatowska-Janczyło - notariusz Izby Notarialnej w Białymstoku.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 9 października 2023 r. zespól członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił kandydaturę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył, zawiadomiony o terminie w związku z kandydowaniem osoby wykonującej zawód notariusza, przedstawiciel Krajowej Rady Notarialnej. Podczas glosowania członkowie zespołu na Panią Agnieszkę Sabatowską-Janczyło oddali 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Agnieszki Sabatowskiej-Janczyło na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. W uzasadnieniu stanowiska wskazano, że za rekomendowaniem Pani Agnieszki Sabatowskiej-Janczyło przemawiały w szczególności pozytywna ocena kwalifikacyjna oraz wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, zdobyte w zawodzie radcy prawnego a obecnie notariusza.

Ustaliwszy, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała jej oceny, kierując się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym, opiniami służbowymi, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Agnieszki Sabatowskiej-Janczyło do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Agnieszka Sabatowska-Janczylo urodziła się 12 marca 1975 r. w Olsztynie. Od 1 sierpnia 2000 r. do 1 czerwca 2006 r. była zatrudniona jako prawnik na podstawie umowy o pracę w Kancelarii Radcy Prawnego Jolanty Kochańskiej-Smerek. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z wynikiem dostatecznym, uzyskując tytuł magistra. Po ukończeniu w 2008 r. aplikacji radcowskiej, w maju 2008 r. złożyła egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym (ocena ogólna - dobry plus). W dniu 1 sierpnia 2008 r. została wpisana na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Olsztynie. Pracowała jako radca prawny: od 1 sierpnia 2008 r. do 30 września 2013 r. - na podstawie umowy o pracę w Urzędzie Skarbowym w Ostródzie, od 11 sierpnia 2008 r. do 30 czerwca 2010 r. - na podstawie umowy zlecenia w PKO B.P. S.A. w Warszawie, od 6 stycznia 2010 r. do 30 września 2013 r. - na podstawie umowy zlecenia w Kancelarii Radców Prawnych "Korwek-Parkasiewicz" s.c., od 1 stycznia 2011 r. do 30 września 2013 r. - na podstawie umowy o pracę w Urzędzie Skarbowym w Nidzicy, od 3 stycznia 2011 r. do 1 kwietnia 2012 r. - na podstawie umowy zlecenia w Przedsiębiorstwie Komunikacji Samochodowej w Ostródzie Sp. z o.o., od 1 lutego 2011 r. do 30 listopada 2012 r. - w ramach umowy zlecenia w Kancelarii Radcy Prawnego Macieja Sikorskiego, od 1 kwietnia do 30 listopada 2012 r. - w ramach umowy zlecenia w Kancelarii Radcy Prawnego Beaty Urbańskiej. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 sierpnia 2013 r. została powołana na stanowisko notariusza i od dnia 10 października 2013 r. prowadzi kancelarię notarialną w Olsztynie, początkowo jednoosobowo, a od 1 czerwca 2020 r. w ramach spółki cywilnej z notariusz Joanną Landowską-Gołosińską. Uchwałą Prezydium Okręgowej Izby Radców Prawnych w Olsztynie z dnia 19 maja 2010 r. została wpisana na listę Mediatorów Stałych Ośrodka Mediacji Gospodarczych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Olsztynie. Od marca 2021 r. pełni funkcję Członka Sądu Dyscyplinarnego Izby Notarialnej w Białymstoku w obecnej kadencji samorządu notarialnego (lata 2021-2024).

Bierze udział w szkoleniach i konferencjach szkoleniowych organizowanych przez Izbę Notarialną w Białymstoku. W 2002 r. ukończyła dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie prawa handlowego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, z wynikiem pozytywnym. W 2007 r. ukończyła szkolenie z zakresu mediacji z oceną bardzo dobrą. Posiada doświadczenie nauczyciela przedmiotów prawniczych w zakresie prowadzenia szkoleń w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Olsztynie.

Posiada pozytywne opinie i referencje od pracodawców.

Ocenę pracy i kwalifikacji zawodowych Pani Agnieszki Sabatowskiej-Janczyło sporządziła Pani Dorota Ciejek - sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie, która stwierdziła, że analizowane akty notarialne dokumentują czynności z zakresu różnych dziedzin prawa: umowy sprzedaży i umowy darowizny nieruchomości lokalowych i spółdzielczych własnościowych praw do lokali, umowy sprzedaży nieruchomości rolnych i nieruchomości innych niż rolne, umowy ustanowienia odrębnej własności lokali i przeniesienia własności lokali, umowy o dożywocie, umowy o ustanowienie służebności osobistej, oświadczenia o ustanowieniu hipotek, oświadczenia o ustanowieniu służebności gruntowej, umowy ustanowienia służebności osobistej, umowy przeniesienia własności nieruchomości, warunkowej umowy sprzedaży nieruchomości gruntowej, przedwstępnej umowy sprzedaży lokalu, protokołu obejmującego oświadczenie o odrzuceniu spadku, protokołu dziedziczenia, protokołu z przyjęcia oświadczenia o przyjęciu spadku, umowy majątkowej małżeńskiej, umowy o częściowy podział majątku wspólnego małżonków. Treść opisanych wyżej aktów notarialnych nie nasuwa zastrzeżeń, co do ich zgodności z obowiązującymi przepisami prawa. Analizowane akty notarialne i protokoły zawierają wszystkie elementy przewidziane w ustawie - Prawo o notariacie. Zostały sporządzone w sposób zrozumiały i przejrzysty.

Pani notariusz w sposób prawidłowy redaguje wnioski wieczystoksięgowe i składa je do właściwego sądu w dniu dokonania czynności za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe. Spełnia tym samym wymogi przewidziane w przepisach ustawy - Prawo o notariacie oraz Kodeksu postępowania cywilnego.

W każdym analizowanym dokumencie Pani notariusz wymienia wysokość pobranego wynagrodzenia, podatków i innych opłat, w tym sądowych, powołując podstawę prawną.

Nie stwierdzono błędów w ustalaniu wysokości należnych opłat sądowych od składanych wniosków wieczystoksięgowych. Nie budzą zastrzeżeń zawarte w analizowanych aktach notarialnych oświadczenia o poddaniu się egzekucji.

Analiza wybranych losowo i poddanych ocenie aktów notarialnych wskazuje na nie wyższy od średniego stopień ich złożoności i skomplikowania. Nie stwierdzono w nich istotnych i wymagających opisania uchybień.

W okresie ostatnich trzech lat nie było spraw, w których rozpoznano środki odwoławcze na odmowę wykonania wpisu na podstawie aktów notarialnych sporządzonych przez Panią notariusz lub odmowę dokonania przez nią czynności.

W konkluzji autorka oceny kwalifikacji stwierdziła, że analiza zbadanych aktów notarialnych pozwala na stwierdzenie, że Pani notariusz Agnieszka Sabatowska-Janczyło posiada wiedzę prawniczą i doświadczenie w stosowaniu w praktyce przepisów z różnych dziedzin prawa. Spełnia ona wymogi faktyczne i prawne określone przepisami ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych przy ubieganiu się o powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydatki przyjęte przez Krajowa Rade Sadownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Rada uwzględniła, że Pani Agnieszka Sabatowska-Janczyło posiada wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, zdobyte w zawodzie radcy prawnego a obecnie notariusza. Jej praca i kwalifikacje zostały ocenione pozytywnie przez sędzię opiniującą. W ocenie Rady Pani Agnieszka Sabatowska-Janczyło spełnia zatem kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Podczas posiedzenia 5 lipca 2023 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie podjęło uchwałę o negatywnym zaopiniowaniu kandydatury Pani Agnieszki Sabatowskiej-Janczyło na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie (3 głosy "za", 13 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się", 0 głosów "nieważnych"). Kandydatka nie uzyskała zatem poparcia tego gremium, lecz - w świetle pozostałych kryteriów wyboru ocenianych łącznie - zdaniem Rady wynik głosowania Kolegium nie może stanowić samoistnej przesłanki w niniejszym konkursie.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Agnieszka Sabatowska-Janczyło posiada odpowiednie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dając rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Agnieszki Sabatowskiej-Janczyło zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności wnioski płynące z pozytywnej oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych oraz wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, a także podnoszenie kwalifikacji przez udział w różnych formach doskonalenia zawodowego.

IV

Wynik glosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 11 października 2023 r. oddano na Panią Agnieszkę Sabatowską-Janczyło 11 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 4 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 15 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).