Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 419.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.11.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 listopada 2023 r.

UCHWAŁA NR 999/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 8 listopada 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 419

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Witolda Dominika Bojanowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 419, zgłosił się Pan Witold Dominik Bojanowski - sędzia Sądu Rejonowego w Lubinie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 7 listopada 2023 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo zgłoszoną kandydaturę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Witolda Dominika Bojanowskiego oddali 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pana Witolda Dominika Bojanowskiego na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy. W ocenie zespołu, za rekomendowaniem kandydata przemawiały (ocenione łącznie): wieloletnie doświadczenie orzecznicze, bardzo dobra ocena kwalifikacji, pełnienie funkcji kierowniczej w wymiarze sprawiedliwości oraz jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Legnicy.

Ustaliwszy, że kandydat spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm. - dalej: p.u.s.p.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała jego oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydata, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Witolda Dominika Bojanowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Witold Dominik Bojanowski urodził się w 1975 r. w Jaworze. W 1999 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 25 sierpnia 1999 r. do 31 grudnia 2000 r. pracował w Przedsiębiorstwie Finansowo-Prawnym INKASSO+ Sp. z o.o. w Legnicy jako specjalista ds. windykacji. Od 1 stycznia 2001 r. do 31 lipca 2002 r. był zatrudniony w Biurze Inicjatyw Finansowo-Ekonomicznych w Jaworze na stanowisku dyrektora handlowego. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Legnicy, w kwietniu 2002 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Z dniem 1 sierpnia 2002 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Lubinie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 października 2005 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Lubinie. Orzeka w II Wydziale Karnym.

Od 24 listopada 2017 r. do 5 lutego 2023 r. pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału. Z dniem 1 lipca 2018 r. został powołany do pełnienia funkcji sędziego Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, na okres 6 lat. Od 6 lutego 2023 r. został delegowany przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Legnicy. Orzeka w III Wydziale Karnym tego Sądu. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez udział w licznych szkoleniach. W 2010 r. ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w zakresie prawa dowodowego z wynikiem bardzo dobrym.

Ocenę pracy i kwalifikacji Pana Witolda Dominika Bojanowskiego sporządził Pan Paweł Pratkowiecki - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Legnicy, który stwierdził, że kandydat posiada dużą i ugruntowaną wiedzę prawniczą z zakresu szeroko rozumianego prawa karnego i procedury karnej. Wysoki poziom merytoryczny sporządzanych uzasadnień, trafność orzeczeń w sprawach zróżnicowanych tematycznie i o różnym stopniu skomplikowania oraz bardzo dobra stabilność orzecznictwa to elementy, które przemawiają za uznaniem Pana sędziego za właściwego kandydata na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Pozytywną ocenę Pana sędziego Witolda Dominika Bojanowskiego potwierdzają osiągane wyniki ilościowe, które wskazują na jego wyjątkową pracowitość oraz sprawne prowadzenie postępowań. Pracę kandydata bardzo wysoko oceniają także jego przełożeni, wskazując na duże zaangażowanie, bardzo dużą wiedzę prawniczą, wysoką kulturę osobistą i kulturę urzędowania.

Zatem reasumując - w ocenie sędziego wizytatora - Pan Witold Dominik Bojanowski jest bardzo dobrym kandydatem do objęcia stanowiska sędziego Sądu Okręgowego w Legnicy.

III

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane, potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydata przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Pan Witold Dominik Bojanowski posiada wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas orzekania jako asesor sądowy, sędzia sądu rejonowego oraz na delegacji do sądu okręgowego, jak również pełnienia funkcji Zastępcy Przewodniczącego wydziału karnego, a także sędziego sądu dyscyplinarnego. Jego kwalifikacje merytoryczne znajdują odzwierciedlenie w przebiegu drogi zawodowej oraz w pozytywnej ocenie pracy na stanowisku sędziego, w której wskazano m.in. na wyjątkową pracowitość oraz sprawne prowadzenie postępowań.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pan Witold Dominik Bojanowski, w połączeniu z szerokim doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy orzeczniczej w wydziałach karnych na szczeblu sądu rejonowego oraz sądu okręgowego, dają gwarancję należytego pełnienia przez niego obowiązków sędziego sądu okręgowego.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Witolda Dominika Bojanowskiego za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Legnicy, które na posiedzeniu 26 czerwca 2023 r. zaopiniowało pozytywnie kandydaturę Pana Witolda Dominika Bojanowskiego, oddając: 10 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". Kandydat wybrany przez Radę uzyskał pełne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Witold Dominik Bojanowski posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Witolda Dominika Bojanowskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas pracy orzeczniczej w sądzie rejonowym oraz na delegacji do sądu okręgowego, pełnienie funkcji kierowniczej w wymiarze sprawiedliwości, stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez udział w licznych szkoleniach, wnioski płynące z bardzo dobrej oceny jego pracy i kwalifikacji zawodowych, jak również umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego, a także pełne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Legnicy.

IV

Wynik głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 8 listopada 2023 r. oddano na Pana Witolda Dominika Bojanowskiego 16 głosów "za", 1 głos "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się" (oddano ogółem 17 głosów), zatem jego kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).