Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 1097.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.9.19

Akt nieoceniany
Wersja od: 19 września 2023 r.

UCHWAŁA NR 803/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 19 września 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 1097

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Iwony Wąsik-Winiarczyk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Ryszarda Stanisława Karczewskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 1097, zgłosili się:

- Pani Iwona Wąsik-Winiarczyk - sędzia sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach, - Pan Ryszard Stanisław Karczewski - sędzia sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 18 września 2023 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa omówił szczegółowo zgłoszone kandydatury oraz, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania na posiedzeniu zespołu na:

- Panią Iwonę Wąsik-Winiarczyk oddano 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się",

- Pana Ryszarda Stanisława Karczewskiego oddano 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 3 głosach "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Iwony Wąsik-Winiarczyk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim, objętym niniejszym konkursem.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że - biorąc pod uwagę oceny kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, i inne dokumenty dołączone do kart zgłoszeń oraz opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach - w jego ocenie rekomendowana kandydatka posiada wyższe kompetencje zawodowe niż kontrkandydat.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

Ustaliwszy, że oboje kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ich oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Iwony Wąsik-Winiarczyk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Iwona Wąsik-Winiarczyk urodziła się w 1975 roku w Lublinie. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach, w 2003 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 1 lipca 2003 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Kielcach. Orzekała w VIII Wydziale Grodzkim, początkowo w sprawach cywilnych, a od 1 lipca 2004 r. w sprawach karnych. Od 1 lipca 2005 r. orzekała w XII Wydziale Grodzkim w sprawach karnych, gdzie równocześnie pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego Wydziału. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 października 2007 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Kielcach. Orzeka w II Wydziale Karnym (poprzednio XII Wydziale Karnym), gdzie równocześnie od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2015 r. pełniła funkcję Przewodniczącego Wydziału, od 1 marca 2016 r. Zastępcy Przewodniczącego Wydziału a od 1 marca 2018 r. do 30 kwietnia 2019 r. ponownie Przewodniczącego Wydziału. Kandydatka była kilkukrotnie delegowana do orzekania w pojedynczych sesjach w IX Wydziale Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Kielcach, a od 1 maja 2019 r. do 31 października 2020 r. pełniła obowiązki sędziego w tym Wydziale w ramach stałej delegacji.

Kandydatka podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych. W 2005 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów, a w 2020 r. w zakresie bankowości i finansów. Brała udział w licznych szkoleniach zawodowych, m.in. zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Kandydatka otrzymała pozytywne opinie służbowe Przewodniczącej II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Kielcach oraz Wiceprezesa tego Sądu.

Ocenę kwalifikacji Pani Iwony Wąsik-Winiarczyk sporządził Pan Marek Stempniak - sędzia Sądu Okręgowego w Kielcach. Opiniujący wskazał, że kandydatka spełnia wszelkie kryteria, jakie wymagane są od kandydata na sędziego sadu okręgowego i daje rękojmię należytego wykonywania związanych z tym obowiązków. W konkluzji pozytywnie ocenił Panią Iwonę Wąsik-Winiarczyk.

Pan Ryszard Stanisław Karczewski urodził się w 1962 r. w Jędrzejowie. W 1986 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Kielcach, w 1988 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem 10 października 1988 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Jędrzejowie. Od 5 do 31 lipca 1990 r. był delegowany do orzekania w Sądzie Rejonowym we Włoszczowej, w którym powierzono mu pełnienie obowiązków Przewodniczącego Wydziału Cywilnego. W 1990 r. został powołany dopełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego we Włoszczowej. Od sierpnia do grudnia 1990 r. pełnił funkcję Przewodniczącego Wydziału Cywilnego. Z dniem 1 stycznia 1991 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Kielcach. Początkowo orzekał w I Wydziale Cywilnym a od 1994 r. - w VII Wydziale Cywilnym, pełniąc jednocześnie funkcję Przewodniczącego tego Wydziału. Wiatach 1997-1999 orzekał w II Wydziale Karnym. Od 1999 r. orzeka zaś w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, przy czym od lipca 2013 r. pełni funkcję Przewodniczącego tego Wydziału. Kandydat posiada doświadczenie w pełnieniu obowiązków sędziego sądu okręgowego, zdobyte podczas orzekania, w ramach jednodniowych delegacji, w V Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Kielcach. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 stycznia 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach.

Kandydat podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych. W 2009 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w warunkach gospodarki rynkowej a w 2011 r. studia podyplomowe w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. W latach 1992-2001 jako wykładowca, a następnie starszy wykładowca, prowadził zajęcia na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, wykładając na kierunku politologia przedmioty "Elementy prawa cywilnego" i "Prawne podstawy funkcjonowania spółek".

Kandydat otrzymał pozytywną opinię służbową sporządzoną przez Prezesa Sądu Rejonowego w Kielcach.

Ocenę kwalifikacji Pana Ryszarda Stanisława Karczewskiego sporządził Pan sędzia Łukasz Stencel - wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Kielcach. Opiniujący wskazał, że kandydat spełnia wszelkie kryteria, jakie wymagane są od kandydata na sędziego sądu okręgowego i daje rękojmię należytego wykonywania związanych z tym obowiązków. W konkluzji pozytywnie ocenił Pana Ryszarda Stanisława Karczewskiego.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Kielcach, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Oboje uczestnicy postępowania konkursowego uzyskali pozytywne oceny kwalifikacji i opinie służbowe, a także legitymują się stosownym doświadczeniem zawodowym. Rada uwzględniła, że Pan Ryszard Stanisław Karczewski posiada zdecydowanie dłuższy staż pracy, jednakże Pani Iwona Wąsik-Winiarczyk posiada niewątpliwie większe doświadczenie w orzekaniu w sprawach karnych (w tym w ramach stałej delegacji w IX Wydziale Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Kielcach, do którego przewidziane jest stanowisko objęte tym konkursem). Biorąc pod uwagę przebieg aktywności zawodowej kandydatów, w ocenie Rady, to Pani Iwona Wąsik-Winiarczyk prezentuje bardziej wszechstronne przygotowanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w pionie karnym. W większym stopniu wypełniła zatem kryterium doświadczenia zawodowego, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 1 ustawy o KRS.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach.

Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach na posiedzeniu w dniu 16 maja 2023 r. zaopiniowało kandydatury:

- Pani Iwony Wąsik-Winiarczyk - pozytywnie (otrzymała 12 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i wstrzymujących się"),

- Pana Ryszarda Stanisława Karczewskiego - pozytywnie (otrzymał 11 głosów "za", przy 1 głosie "przeciw" i braku głosów wstrzymujących się").

Wybrana kandydatka uzyskała jednogłośne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Iwona Wąsik-Winiarczyk posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz stosowne doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną widzę prawniczą, dające rękojmię wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego na najwyższym poziomie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Iwony Wąsik -Winiarczyk zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności: wnioski płynące z pozytywnej oceny jej pracy i kwalifikacji, doświadczenie zawodowe związane z orzekaniem w sprawach karnych, w tym w ramach stałej delegacji w Sądzie Okręgowym w Kielcach, oraz poziom udzielonego jej poparcia środowiska sędziowskiego.

IV

Wyniki glosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 6 września 2023 r. oddano na:

- Panią Iwonę Wąsik-Winiarczyk 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" (oddano ogółem 13 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Ryszarda Stanisława Karczewskiego 6 głosów "za", przy 2 głosach "przeciw" oraz 6 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 14 głosów), zatem jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).