Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Siedlcach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 181.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.9.19

Akt nieoceniany
Wersja od: 19 września 2023 r.

UCHWAŁA NR 793/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 19 września 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Siedlcach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 181

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269) Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Pawła Świerczewskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Siedlcach;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Małgorzaty Rutkowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Siedlcach.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Siedlcach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 181, zgłosili się:

- Pani Małgorzata Rutkowska, radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie;

- Pan Paweł Świerczewski, adwokat - Izba Adwokacka w Siedlcach.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa 18 września 2023 r. odbył posiedzenie w celu przygotowania stanowiska w przedmiocie rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego, objęte niniejszym konkursem. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczyli przedstawiciele Naczelnej Rady Adwokackiej ani Krajowej Izby Radców Prawnych, zawiadomieni o terminie w związku z kandydowaniem osób wykonujących zawód adwokata lub radcy prawnego. Członkowie zespołu szczegółowo omówili kandydatury i przeprowadzili naradę w celu zajęcia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydata na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego, objęte tym konkursem. W wyniku przeprowadzonej narady członkowie zespołu ocenili, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na kandydaturę Pani Małgorzaty Rutkowskiej 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 4 głosy "wstrzymujące się", a na kandydaturę Pana Pawła Świerczewskiego 4 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się". W konsekwencji zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego, objęte niniejszym konkursem, Pana Pawła Świerczewskiego. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacji, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydata doświadczenia i stażu zawodowego oraz poziomem poparcia wyrażonym podczas głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Siedlcach.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pana Pawła Świerczewskiego przemawiało: posiadane przez niego doświadczenie życiowe, staż zawodowy, pozytywna ocena kwalifikacji oraz opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Siedlcach.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym, w tym doświadczeniem w stosowaniu przepisów prawa, dorobkiem naukowym i publikacjami.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Pawła Świerczewskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Siedlcach.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Paweł Świerczewski urodził się w 1987 r. w Łukowie. W 2011 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, z oceną dobry plus, uzyskując tytuł magistra. Od 1 stycznia 2016 r. do 15 stycznia 2017 r. pracował na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie w V Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w 2016 r. złożył egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Od 3 kwietnia 2017 r. do chwili obecnej wykonuje zawód adwokata w formie indywidualnej kancelarii z siedzibą w Siedlcach. W 2019 r. odbył Podstawowe Szkolenie z Mediacji w Centrum Mediacyjnym przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, zakończone uzyskaniem certyfikatu.

Kandydat podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pana Pawła Świerczewskiego w zakresie spraw karnych sporządził Pan Dariusz Pótorak, wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Siedlcach. Wskazał, że w oparciu o analizę przedstawionych spraw karnych, a także treść formułowanych przez kandydata pism procesowych można uznać, że spełnia on niezbędne wymogi i kwalifikacje do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Zaznaczył, że stopień trudności spraw, w których występował kandydat, był zróżnicowany, a na siedem środków odwoławczych wniesionych przez kandydata w czterech przypadkach (trzy apelacje i jedno zażalenie) zostały one uwzględnione przez instancję odwoławczą i miało to miejsce w tak istotnych sprawach jak uchylenie tymczasowego aresztowania, czy też obniżenie wymiaru kary pozbawienia wolności.

Ocenę kwalifikacji Pana Pawła Świerczewskiego w zakresie spraw cywilnych sporządziła Pani Hanna Grzybek, wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Siedlcach. Wskazała, że czynności podejmowane przez kandydata były dokonywane na poziomie przeciętnym, składane pisma cechowała na ogół zwięzłość, ale niektóre z nich zostały sporządzone niestarannie, z błędami językowymi i interpunkcyjnymi, w żadnej z badanych spraw nie została przez kandydata sporządzona skarga kasacyjna lub odpowiedź na skargę kasacyjną. Podsumowując, stwierdziła, że Pan Paweł Świerczewski nie wykazał się takim poziomem profesjonalizmu, aby dostarczyć przekonujących podstaw do przyjęcia, że dysponuje niezbędną wiedzą z zakresu prawa cywilnego i umiejętnościami wykorzystania jej w praktyce, które pozwoliłyby na zajmowanie stanowiska sędziego sądu rejonowego, wobec czego ocena jego kwalifikacji w odniesieniu do pionu cywilnego nie może być pozytywna.

Kandydat złożył uwagi do oceny kwalifikacji, z którymi Krajowa Rada Sądownictwa się zapoznała.

Pani Małgorzata Rutkowska urodziła się w 1971 r. w Parczewie. W 1995 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W dniu 26 czerwca 1997 r. zdała z wynikiem bardzo dobrym egzamin na kuratora zawodowego i od 1 września 1995 r. do 30 czerwca 1998 r. pracowała w Sądzie Rejonowym w Łukowie na stanowisku kuratora zawodowego dla nieletnich. Od 1 lipca 1998 r. do 31 sierpnia 2005 r. była zatrudniona w Telekomunikacji Polskiej S.A. na stanowisku kierownika zespołu. Następnie od 1 września 2005 r. do 30 czerwca 2016 r. była kierownikiem wydziału w Orange Polska S.A. W 2015 r., po ukończeniu aplikacji radcowskiej, złożyła egzamin radcowski z wynikiem dobrym i uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie z 6 maja 2015 r. została wpisana na listę radców prawnych tej Izby. Od 8 lipca 2015 r. do chwili obecnej wykonuje zawód radcy prawnego w formie indywidualnej kancelarii w Siedlcach.

Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w szkoleniach i konferencjach. W 2017 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu restrukturyzacji i upadłości przedsiębiorców z wynikiem dobrym w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Od 13 grudnia 2018 r., jako licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, pełni funkcję syndyka, nadzorcy układu, zarządcy oraz nadzorcy sądowego w ramach postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Nadto od 12 marca 2019 r., na podstawie decyzji Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie (następnie również Prezesa Sądu Okręgowego w Siedlcach i w Lublinie) o wpisie na listę stałych mediatorów sądowych, prowadzi mediacje rodzinne, cywilne i gospodarcze. Od 26 listopada 2021 r. jest także Mediatorem Centrum Mediacji KNF - prowadzi mediacje walutowe w oparciu o zlecenia Prezesa Komisji Nadzoru Finansowego. Jest autorką opracowania z rozwiązaniami zagadnień problemowych z zakresu prawa upadłościowego, restrukturyzacyjnego oraz gospodarczego (wyd. ius vitae, 2023 r.), sporządzonego na potrzeby szkoleniowe aplikantów radcowskich. W latach 2017-2022 prowadziła zajęcia dydaktyczne z zakresu etyki zawodowej, prawa zamówień publicznych, prawa pracy oraz instytucji Unii Europejskiej w Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkole Wyższej w Siedlcach.

Ocenę kwalifikacji Pani Małgorzaty Rutkowskiej w zakresie spraw karnych sporządziła Pani Mariola Krajewska-Sińczuk, wizytator ds. wykonywania orzeczeń karnych Sądu Okręgowego w Siedlcach. Wskazała, że przedstawione przez kandydatkę do oceny akta spraw karnych zawierają zbyt skromny materiał, co uniemożliwia dokonanie rzetelnej oceny jej pracy. Stwierdziła, że poziom i rodzaj czynności zaprezentowanych w zbadanych sprawach karnych nie pozwalają pozytywnie ocenić jej kwalifikacji do zajmowania stanowiska sędziego sądu rejonowego, bo - z uwagi na niewielkie doświadczenie zawodowe w zakresie tych spraw - nie można w sposób przekonujący stwierdzić, że Pani Małgorzata Rutkowska dysponuje wiedzą i umiejętnościami wystarczającymi do profesjonalnego wykonywania związanym z tym zadań.

Ocenę kwalifikacji kandydatki w zakresie spraw cywilnych sporządziła Pani Hanna Grzybek, wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Siedlcach. Wskazała, że w wybranych do oceny sprawach cywilnych i gospodarczych, w których Pani Małgorzata Rutkowska występowała jako pełnomocnik, podejmowane przez nią czynności cechowały się co najwyżej przeciętnym poziomem. Podniosła, że w żadnej z badanych spraw nie została przez opiniowaną sporządzona skarga kasacyjna lub odpowiedź na skargę kasacyjną, w analizowanych sprawach nie było też pism świadczących o wysokim poziomie wiedzy prawniczej i wskazujących na umiejętność przedstawienia przekonującej argumentacji w bardziej skomplikowanych stanach faktycznych i prawnych. W konkluzji stwierdziła, że Pani Małgorzata Rutkowska nie wykazała się takim poziomem wiedzy prawniczej z zakresu prawa cywilnego, aby zachodziły podstawy do pozytywnej oceny jej kandydatury na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Kandydatka złożyła uwagi do ocen kwalifikacji, z którymi Rada się zapoznała.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie umiejętności dodatkowych.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Siedlcach, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru. Zadaniem Rady było zatem przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi. Uwzględniła także doświadczenie zawodowe kandydatów.

Pan Paweł Świerczewski posiada wieloletnie i stosowne doświadczenie zawodowe, jego praca i kwalifikacje zostały ocenione pozytywnie przez wizytatora ds. karnych, a mimo że nie uzyskały pozytywnej oceny wizytatora ds. cywilnych to, w ocenie Rady, spełnia kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie go Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania. Pozytywna ocena kwalifikacji w zakresie spraw karnych dowodzi bowiem, że kandydat posiada umiejętność prawidłowego prowadzenia spraw przed sądem.

Kontrkandydatka posiada niewątpliwie bogatsze doświadczenie życiowe oraz dłuższy i bardziej różnorodny ogólny staż zawodowy niż Pan Paweł Świerczewski, a samodzielny zawód prawniczy wykonuje od 2015 r., podczas gdy wybrany kandydat od 2017 r., to jednak, w przeciwieństwie do niego, jej praca i kwalifikacje zostały ocenione jako niewystarczające do orzekania na stanowisku sędziego sądu rejonowego w obu ocenach kwalifikacyjnych.

W ocenie Rady Pan Paweł Świerczewski posiada stosowne doświadczenie zawodowe, legitymuje się odpowiednią wiedzą prawniczą oraz umiejętnością jej wykorzystania w praktyce, co znalazło odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie kwalifikacji w zakresie spraw karnych. Tym samym daje rękojmię szybkiego i sprawnego opanowania warsztatu pracy sędziego oraz wdrożenia do wykonywania obowiązków orzeczniczych.

2. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Siedlcach.

Podczas posiedzenia w dniu 23 czerwca 2023 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Siedlcach negatywnie oceniło kandydaturę Pani Małgorzaty Rutkowskiej, nie oddając na nią głosów "za", przy 7 głosach "przeciw" oraz braku głosów "wstrzymujących się" a pozytywnie oceniło kandydaturę Pana Pawła Świerczewskiego, oddając na niego 7 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz głosów "wstrzymujących się".

Kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie uzyskał jednogłośne poparcie tego gremium.

a

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Paweł Świerczewski posiada odpowiednie kwalifikacje merytoryczne oraz stosowne doświadczenie zawodowe, a także należytą wiedzę prawniczą, dając rękojmię prawidłowego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Pawła Świerczewskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności: wnioski płynące z oceny jego pracy i kwalifikacji, posiadane doświadczenie zawodowe oraz jednomyślne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Siedlcach.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 21 września 2023 r. oddano na:

- Panią Małgorzatę Rutkowską 0 głosów "za", przy 1 głosie "przeciw" oraz 14 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 15 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów;

- Pana Pawła Świerczewskiego 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 2 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 17 głosów), zatem jego kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).