Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Radzyniu Podlaskim, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 191.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.9.19

Akt nieoceniany
Wersja od: 19 września 2023 r.

UCHWAŁA NR 792/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 19 września 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Radzyniu Podlaskim, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 191

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269) Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Aleksandry Nataszy Zieńczuk-Zych do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Radzyniu Podlaskim;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Anny Dzido-Kulik oraz Pani Anny Ewy Wieczorek-Poleszak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Radzyniu Podlaskim.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Radzyniu Podlaskim, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 191, zgłosili się: - Pani Anna Dzido-Kulik - adwokat, ORA w Warszawie;

- Pani Karolina Kuźmicka - adwokat, ORA w Siedlcach;

- Pani Iwona Samulak - radca prawny, OIRP w Warszawie;

- Pani Anna Ewa Wieczorek-Poleszak - adwokat, ORA w Lublinie

- Pan Andrzej Załęski - radca prawny, OIRP w Warszawie

- Pani Aleksandra Natasza Zieńczuk-Zych - radca prawny, OIRP w Lublinie.

Uchwałą nr 285/2023 z 9 maja 2023 r. Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wszczęte zgłoszeniem Pana Andrzeja Załęskiego, albowiem - na skutek cofnięcia zgłoszenia - stało się ono niedopuszczalne.

Uchwałą nr 293/2023 z 12 maja 2023 r. Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wszczęte zgłoszeniem Pani Karoliny Kuźmickiej, albowiem - na skutek cofnięcia zgłoszenia - stało się ono niedopuszczalne.

Uchwałą nr 554/2023 z 21 czerwca 2023 r. Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wszczęte zgłoszeniem Pani Iwony Samulak, albowiem - na skutek cofnięcia zgłoszenia - stało się ono niedopuszczalne.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa 18 września 2023 r. odbył posiedzenie w celu przygotowania stanowiska w przedmiocie rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatek na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego, objęte niniejszym konkursem. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczyli przedstawiciele Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Krajowej Izby Radców Prawnych, zawiadomieni o terminie w związku z kandydowaniem osób wykonujących zawód adwokata i radcy prawnego. Członkowie zespołu zapoznali się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizowali je, omówili szczegółowo obie kandydatury, odbyli naradę i uznali, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na kandydaturę Pani Anny Dzido-Kulik 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 4 głosy "wstrzymujące się"; na kandydaturę Pani Anny Ewy Wieczorek-Poleszak 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 4 głosy "wstrzymujące się"; na kandydaturę Pani Aleksandry Nataszy Zieńczuk-Zych 4 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się".

W konsekwencji zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego, objęte niniejszym konkursem Pani Aleksandry Nataszy Zieńczuk-Zych. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest uzasadniony treścią oceny kwalifikacji, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia i stażu zawodowego, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Aleksandry Nataszy Zieńczuk-Zych przemawiały: najdłuższy spośród osób kandydujących staż zawodowy, pozytywna ocena kwalifikacji oraz pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-5 oraz § 2 pkt 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym, w tym doświadczeniem w stosowaniu przepisów prawa, dorobkiem naukowym i publikacjami.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Aleksandry Nataszy Zieńczuk-Zych do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Radzyniu Podlaskim.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Aleksandra Natasza Zieńczuk-Zych urodziła się w 1979 w Lublinie. W 2003 r. ukończyła studia prawnicze w Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Warszawie z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. W okresie od 15 kwietnia 2004 r. do 10 października 2016 r. zatrudniona była w Sądzie Okręgowym w Lublinie jako asystent, a później starszy asystent sędziego. W 2015 r. złożyła egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Na mocy uchwały Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie z 18 maja 2015 r. została wpisana na listę radców, a 26 czerwca 2015 r. złożyła ślubowanie. Kandydatka wykonuje zawód radcy prawnego od 11 października 2016 r., początkowo w ramach stosunku pracy, a od 24 kwietnia 2017 r. prowadzi działalność w formie indywidualnej kancelarii. Podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Aleksandry Nataszy Zieńczuk-Zych sporządziły Pani Anna Ścioch-Kozak - wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Lublinie oraz Pani Jolanta Popik-Ognik wizytator ds. rodzinnych Sądu Okręgowego w Lublinie. Opiniujące wskazały, że przedstawione do oceny sprawy stanowiły typowy przekrój spraw cywilnych, jakie są rozpoznawane przed sądami rejonowymi w okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie, o różnym stopniu trudności i zróżnicowanej tematyce. We wszystkich tych sprawach kandydatka brała czynny udział jako pełnomocnik, pełniła też funkcję kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu. Występowała zarówno w postępowaniach przed sądami pierwszej, jak i drugiej instancji, sporządziła także skargę kasacyjną. Opiniowana wykazywała aktywną postawę i zaangażowanie, jej działania były skuteczne dla reprezentowanej strony, co świadczy o profesjonalizmie, rzetelności i rozległej wiedzy z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego. Podejmowane przez kandydatkę czynności procesowe polegające na przekształceniu żądań ich rozszerzeniu, czy też ograniczeniu wskazują na racjonalność tych działań oraz obiektywny ogląd sytuacji. Podsumowując, opiniujące stwierdziły, że posiadane przez Panią Aleksandrę Nataszę Zieńczuk-Zych cechy oraz zdobyte doświadczenie pozwalają pozytywnie zaopiniować jej kandydaturę na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

W ocenie Rady pozostałe kandydatki posiadają kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak w niniejszej procedurze konkursowej żadna z nich nie spełnia wszystkich kryteriów wyboru w wyższym stopniu niż Pani Aleksandra Natasza Zieńczuk-Zych - przedstawiona do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Anna Dzido-Kulik urodziła się w 1988 r. w Adamowie. Od lutego 2011 r. do września 2012 r. była zatrudniona jako młodszy specjalista w Dziale Prawno-Windykacyjnym Neumo Polska sp. z o.o. W 2012 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uczelni Łazarskiego w Warszawie z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. Od grudnia 2012 r. do września 2013 r. pracowała w kancelarii adwokackiej na stanowisku asystenta prawnego. Od listopada 2013 r. do listopada 2015 r. była zatrudniona w firmie logistycznej Frigo Transport i Spedycja jako koordynator ds. prawnych. Od listopada 2015 r. do końca 2017 r. pracowała w kancelarii adwokackiej jako aplikant adwokacki. W 2018 r., po ukończeniu aplikacji adwokackiej, złożyła egzamin zawodowy z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie z 23 maja 2018 r. została wpisana na listę adwokatów, następnie 6 lipca 2018 r. złożyła ślubowanie. Prowadzi działalność w formie indywidualnej kancelarii.

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Dzido-Kulik sporządziły Pani Lucyna Krawczyk-Nazar - wizytator ds. pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Lublinie oraz Pani Jolanta Popik-Ognik - wizytator ds. rodzinnych i nieletnich tego Sądu. Po dokonaniu analizy przedstawionych spraw oraz opinii prawnej opiniujące stwierdziły, że udział kandydatki w postępowaniach sądowych był aktywny, wykazywała zaangażowanie oraz należyte przygotowanie do posiedzeń i rozpraw, zaś pisma procesowe były sporządzane rzetelnie. W wielu sprawach dążyła do ugodowego rozstrzygnięcia. Przedstawiona do oceny opinia prawna została przygotowana w sposób staranny, językiem prawniczym i zawiera dogłębną analizę stanu prawnego. W ocenie wizytatorów przeprowadzona analiza spraw z zakresu prawa cywilnego oraz prawa pracy i ubezpieczeń społecznych pozwala na wyrażenie pozytywnej opinii o kandydaturze Pani Anny Dzido-Kulik na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim.

Pani Anna Wieczorek-Poleszak urodziła się w kwietniu 1985 r. w Lublinie. W 2009 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersyteci Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2012 r. była zatrudniona w kancelarii adwokackiej jako aplikant. W 2013 r., po ukończeniu aplikacji adwokackiej, złożyła egzamin zawodowy z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie z 29 maja 2013 r. została wpisana na listę adwokatów. Od 1 sierpnia 2013 r. prowadzi działalność w formie indywidualnej kancelarii. Podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych. Kandydatka angażuje się w działalność społeczną - od 1 września 2012 r. do 14 marca 2023 r. w Katolickim Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Potrzebującym AGAPE w Lublinie udzielała porad prawnych, odbywała konsultacje z klientami, analizowała dokumenty oraz sporządzała opinie prawne i pisma. W imieniu tego Stowarzyszenia była zaangażowana w prowadzenie szkoleń w placówkach oświaty z terenu województwa lubelskiego, przeprowadziła łącznie 34 godziny warsztatów prawnych. Nadto w okresie od 27 czerwca 2013 r. do 31 grudnia 2014 r. udzielała porad prawnych w Ośrodku Porad Prawnych i Obywatelskich w Parczewie, a w okresie od 17 lutego 2014 r. do 13 grudnia 2022 r. współpracowała ze Stowarzyszeniem Kontakt w Lublinie, świadczącym poradnictwo prawne ofiarom przemocy domowej i ich rodzinom. Dodatkowo w 2019 r. prowadziła cykl szkoleń obejmujący tematykę przeciwdziałania przemocy domowej, rówieśniczej i cyberprzemocy.

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Wieczorek-Poleszak sporządziły Pani Katarzyna Makarzec - wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Lublinie oraz Pani Jolanta Popik- Ognik - wizytator ds. rodzinnych i nieletnich tego Sądu. Wskazały, że opiniowana występowała przed różnymi sądami i w różnych kategoriach spraw cywilnych i rodzinnych, w tym skomplikowanych zarówno pod względem faktycznym, jak i prawnym. Rzetelnie sporządzała wnoszone w sprawach pozwy i wnioski. Pisma składane w toku spraw były starannie opracowane i należycie uzasadnione, z powołaniem się na właściwe przepisy i w miarę potrzeby z odwołaniem się do orzecznictwa sądów powszechnych i Sądu Najwyższego. We wszystkich badanych sprawach opiniowana osobiście stawiała się na terminy rozpraw, jedynie wyjątkowo udzielała upoważnienia lub substytucji, zawsze była bardzo dobrze przygotowana i aktywnie uczestniczyła w postępowaniu. Starała się dążyć do ugodowego rozstrzygnięcia. Środki odwoławcze były poprawne pod względem formalnym tak w zakresie zredagowanych zarzutów jak i wniosków, zawierały często obszerne uzasadnienia. Podsumowując, opiniujące stwierdziły, że Pani Anna Wieczorek-Poleszak spełnia wymagania stawiane kandydatom na stanowisko sędziego sądu rejonowego, a przeprowadzona analiza spraw z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego pozwala na wyrażenie pozytywnej opinii o kandydatce.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie umiejętności dodatkowych.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Radzyniu Podlaskim, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru. Zadaniem Rady było zatem przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Wszystkie kandydatki, biorące udział w tym postępowaniu konkursowym, otrzymały pozytywną ocenę kwalifikacji. Jednak przedstawiona w wnioskiem o powołanie Pani Aleksandra Natasza Zieńczuk-Zych posiada najdłuższy ogólny staż zawodowy oraz najdłużej spośród kandydatek wykonuje zawód prawniczy - początkowo jako asystent sędziego, obecnie jako radca prawny. Na korzyść kandydatki przemawia fakt, że przez dwanaście lat była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego, co z pewnością pozwoliło jej na wnikliwe zapoznanie się z metodyką pracy sędziego i w konsekwencji daje rękojmie szybkiego wdrożenia do wykonywania obowiązków po objęciu stanowiska sędziowskiego.

Pani Anna Dzido Kulik oraz Pani Anna Wieczorek-Poleszak niewątpliwie spełniają formalne kryteria powołania na objęte konkursem stanowisko, jednak ich doświadczenie zawodowe jest zdecydowanie krótsze niż osoby przedstawionej z wnioskiem o powołanie, co w niniejszym postępowaniu zaważyło na jego ostatecznym wyniku.

W ocenie Rady, te okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Aleksandry Nataszy Zieńczuk-Zych za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania. Dostrzegając wysokie walory pozostałych kandydatur, Rada stoi jednak na stanowisku, że nie spełniają one wszystkich wymogów powołania na stanowisko sędziowskie w stopniu wyższym niż kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie.

Podczas posiedzenia w dniu 5 czerwca 2023 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie negatywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Anny Dzido-Kulik, oddając 0 głosów "za", przy 11 głosach "przeciw" i 5 głosach "wstrzymujących się"; negatywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Anny Wieczorek-Poleszak, oddając 1 głos "za", przy 11 głosach "przeciw" i 4 głosach "wstrzymujących się" oraz pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Aleksandry Nataszy Zieńczuk-Zych, oddając 16 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się".

Pani Aleksandra Natasza Zieńczuk-Zych, przedstawiona z wnioskiem o powołanie, otrzymała zatem jako jedyna, najwyższe, jednogłośne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Aleksandra Natasza Zieńczuk-Zych posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne, odpowiednie doświadczenie zawodowe oraz wszechstronną wiedzę prawniczą, dające rękojmię wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego na najwyższym poziomie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Aleksandry Nataszy Zieńczuk-Zych zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności: wnioski płynące z pozytywnej oceny jej pracy i kwalifikacji, wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Lublinie.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 19 września 2023 r. oddano na:

- Panią Annę Dzido-Kulik 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 13 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 14 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większość głosów;

- Panią Annę Wieczorek-Poleszak 0 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 17 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 17 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów;

- Panią Aleksandrę Nataszę Zieńczu-Zych 16 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" (oddano ogółem 17 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większości głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).