Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Iławie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 181.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.9.6

Akt nieoceniany
Wersja od: 6 września 2023 r.

UCHWAŁA NR 761/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 6 września 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Iławie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 181

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Iwony Ewy Janik do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Iławie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Magdaleny Teresy Krygier do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Iławie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Iławie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 181, zgłosiły się:

- Pani Iwona Ewa Janik - radca prawny Okręgowej Izby Radców Prawnych w Olsztynie, - Pani Magdalena Teresa Krygier - adwokat Izby Adwokackiej w Olsztynie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 4 września 2023 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa omówił szczegółowo zgłoszone kandydatury, wnikliwie zapoznał się ze zgromadzonymi materiałami, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciele Krajowej Rady Radców Prawnych ani Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomieni o terminie. Podczas głosowania na posiedzeniu zespołu na:

- Panią Iwonę Ewę Janik oddano 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się",

- Panią Magdalenę Teresę Krygier oddano 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Pani Iwony Janik na stanowisko sędziowskie, objęte tym konkursem. W uzasadnieniu podkreślono, że przemawia za tym bardziej zróżnicowane doświadczenie zawodowe kandydatki i poziom poparcia udzielonego jej przez Kolegium Sądu Okręgowego w Elblągu.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

Ustaliwszy, że kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ich oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając w pełni stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Iwony Ewy Janik do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Iławie.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Iwona Ewa Janik urodziła się w 1976 r. w Lęborku. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 2 listopada 2000 r. do 30 listopada 2002 r. była zatrudniona w Przedsiębiorstwie "Almagra" w Rumii na stanowisku asystenta prawnego. Po ukończeniu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku, w 2003 r. złożyła egzamin sędziowski z ogólnym wynikiem dostatecznym. Od 2 lutego 2004 r. do 31 marca 2004 r. była zatrudniona w Kancelarii Radcy Prawnego Marii Styp-Rekowskiej w Gdańsku na stanowisku asystenta radcy prawnego. Z dniem 15 kwietnia 2004 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Słupsku. Obowiązki orzecznicze pełniła w Ośrodku Migracyjnym Ksiąg Wieczystych Sądu Okręgowego w Słupsku. Z dniem 1 października 2005 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Iławie. Z dniem 1 kwietnia 2015 r. uzyskała awans zawodowy na stanowisko starszego referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Iławie. Uchwałą nr24/IX/2013 Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Olsztynie z dnia 28 sierpnia 2013 r. została wpisana na listę radców prawnych. Na wniosek kandydatki Rada tej Izby zawiesiła jednak jej prawo do wykonywania zawodu radcy prawnego, w związku z zatrudnieniem w strukturach wymiaru sprawiedliwości (uchwała nr 109/IX/2013 z dnia 5 listopada 2013 r.). Na skutek ustania przyczyn zawieszenia prawa do wykonywania zawodu radcy prawego kandydatka uzyskała prawo do jego wykonywania (uchwała Rady OIRP w Olsztynie nr 42/X/2017 z dnia 7 lutego 2017 r.) i od 10 kwietnia 2017 r. wykonuje zawód radcy prawnego w ramach indywidualnej kancelarii z siedzibą w Iławie.

Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach. W 2008 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu ekonomii i prawa gospodarczego dla sędziów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Ocenę kwalifikacji Pani Iwony Ewy Janik sporządziła Pani Dorota Zientara - sędzia Sądu Okręgowego w Elblągu. Opiniująca wskazała, między innymi, że kandydatka legitymuje się bardzo dobrą znajomością przepisów z różnych gałęzi prawa, zarówno gdy chodzi o przepisy materialne jak i proceduralne, przestrzega zasad etyki wykonywanego zawodu radcy prawnego, żadnych wątpliwości nie budzi jej kultura osobista oraz sposób zachowania wobec uczestników postępowania i Sądu. Podkreśliła także, że opiniowana aktywnie uczestniczy w czynnościach procesowych, i terminowo realizuje obowiązki procesowe. Zaznaczyła, że sprawy, w jakich występuje kandydatka, dotyczą w szczególności problematyki z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego oraz prawa pracy. W konkluzji wyraziła przekonanie, że Pani Iwona Ewa Janik posiada kwalifikacje pozwalające na objęcie stanowiska sędziego sądu rejonowego.

Pani Magdalena Teresa Krygier urodziła się w 1977 r. w Nowym Mieście Lubawskim. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po ukończeniu aplikacji adwokackiej, w 2005 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Olsztynie z dnia 25 października 2005 r. została wpisana na listę adwokatów Olsztyńskiej Izby Adwokackiej. Od dnia 1 stycznia 2006 r. do chwili obecnej wykonuje zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii z siedzibą w Iławie.

Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Magdaleny Teresy Krygier z zakresu spraw cywilnych sporządził Pan sędzia Mariusz Gregorowicz - wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Elblągu, który stwierdził, że analiza przedstawionego materiału pozwala na pozytywną ocenę merytorycznego poziomu pracy Pani Magdaleny Teresy Krygier i- w jego ocenie - kwalifikuje się ona do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Ocenę kwalifikacji Pani Magdaleny Teresy Krygier z zakresu spraw karnych sporządził Pan sędzia Władysław Kizyka -wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Elblągu. Opiniujący bardzo pozytywnie ocenił pracę oraz poziom wiedzy prawniczej kandydatki w zakresie prawa karnego, zarówno materialnego oraz procesowego. W jego ocenie rzetelność, sumienność oraz zaangażowanie Pani mecenas w wykonywanie czynności obrończych dają podstawę do wnioskowania, że w przypadku powołania jej na urząd sędziego sądu rejonowego będzie dawała rękojmię prawidłowego wykonywania związanych z tym obowiązków.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Iławie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatek przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Rada uwzględniła, że obie uczestniczki postępowania otrzymały pozytywne oceny kwalifikacji, stwierdzające ich przydatność na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Jednakże wybrana kandydatka legitymuje się zarówno dłuższym stażem pracy na stanowiskach związanych ze stosowaniem prawa (od 2004 r.), jak i bardziej zróżnicowanym doświadczeniem zawodowym, zdobytym podczas pracy jako referendarz sądowy, a następnie radca prawny. Niewątpliwie wykonywanie zawodu referendarza sądowego przez 13 lat daje Pani Iwonie Ewie Janik łatwość poruszania się w przestrzeni organizacyjno-technicznej sądu, w tym w zakresie obsługi systemów teleinformatycznych, co immanentnie związane jest z pełnieniem urzędu na stanowisku sędziego. Kontrkandydatka natomiast rozpoczęła działalność zawodową dopiero w 2006 r., od początku wykonuje zawód adwokata i nie pracowała w strukturach wymiaru sprawiedliwości.

Z uwagi na wypełnianie kryteriów z art. 35 ust. 2 ustawy o KRS w odpowiednim stopniu przez obie uczestniczki postępowania za kryterium różnicujące w tym konkursie Rada przyjęła doświadczenie zawodowe, w tym staż pracy związany ze stosowaniem przepisów prawa.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Elblągu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Elblągu na posiedzeniu w dniu 12 czerwca 2023 r. zaopiniowało obie kandydatury pozytywnie, Panią Iwonę Ewę Janik - jednogłośnie, a Panią Magdalenę Teresę Krygier większością głosów pozytywnie.

Wybrana kandydatka uzyskała jednogłośne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Iwona Ewa Janik posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz bogate doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną wiedzę prawniczą, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Iwony Ewy Janik zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności: doświadczenie uzyskane podczas wykonywania zawodu referendarza sądowego i następnie radcy prawnego, wnioski płynące z pozytywnej oceny jej pracy i kwalifikacji oraz poziom udzielonego jej poparcia środowiska sędziowskiego.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 6 września 2023 r. oddano na:

- Panią Iwonę Ewę Janik oddano 12 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 1 głosie "wstrzymującym się" (oddano ogółem 13 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Magdalenę Teresę Krygier oddano 9 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 5 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 14 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).