Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym we Włocławku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., pod poz. 1098.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.9.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 września 2023 r.

UCHWAŁA NR 737/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 5 września 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym we Włocławku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., pod poz. 1098

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269) Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Dominika Jana Imienowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym we Włocławku;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Przemysława Podlewskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym we Włocławku.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym we Włocławku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 1098, zgłosili się:

- Pan Dominik Jan Imienowski - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Aleksandrowie Kujawskim;

- Pan Przemysław Podlewski - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Toruniu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa 4 września 2023 r. odbył posiedzenie w celu przygotowania stanowiska w przedmiocie rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego, objęte niniejszym konkursem. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych. Członkowie zespołu zapoznali się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizowali je, omówili szczegółowo kandydatury, odbyli naradę i uznali, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na Pana Dominika Jana Imienowskiego 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" a na Pana Przemysława Podlewskiego nie oddali głosów "za" ani "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się". Rekomendację zespołu uzyskała zatem kandydatura Pana Dominika Jana Imienowskiego. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony m.in. treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, doświadczeniem zawodowym kandydatów, w tym doświadczeniem w stosowaniu przepisów prawa, oraz opinią Kolegium Sądu Okręgowego we Włocławku.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

Ustaliwszy, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-6, § 2 pkt 4 i § 5 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm. - dalej: p.u.s.p.) w zw. z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r., poz. 1139 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ich oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Dominika Jana Imienowskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym we Włocławku.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Dominik Jan Imienowski urodził się w 1980 r. w Tczewie. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego we Włocławku złożył w 2008 r. egzamin sędziowski z wynikiem dostatecznym plus. Przez krótki okres - od 19 czerwca do 30 listopada 2006 r. - w czasie odbywania aplikacji - był zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym we Włocławku w IX Wydziale Grodzkim (karnym). Od 1 października 2008 r. do 31 lipca 2009 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Człuchowie w Wydziałach: I Cywilnym i II Karnym. Z dniem 1 sierpnia 2009 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Człuchowie, gdzie pracował do 30 listopada 2010 r. w V Wydziale Ksiąg Wieczystych oraz I Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 grudnia 2010 r. został przeniesiony na stanowisko referendarza sądowego do Sądu Rejonowego w Aleksandrowie Kujawskim. Obowiązki orzecznicze pełni w I Wydziale Cywilnym i w IV Wydziale Ksiąg Wieczystych, przy czym od 24 sierpnia 2018 r. sprawuje funkcję Przewodniczącego tego Wydziału. Z dniem 1 kwietnia 2021 r. został mianowany starszym referendarzem sądowym.

Aktywnie realizuje obowiązek doskonalenia zawodowego, m.in. uczestnicząc w szkoleniach. W 2012 r. ukończył studia podyplomowe na Wydziale Finansów i Zarządzania Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu w zakresie wyceny nieruchomości, z wynikiem bardzo dobrym.

Ocenę kwalifikacji Pana Dominika Jana Imienowskiego sporządziła Pani sędzia Lucyna Samolińska - wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego we Włocławku, która stwierdziła, że Pan referendarz spełnia wszelkie kryteria do powołania go na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Podkreśliła kompetencje zawodowe kandydata w zakresie metodyki, kultury i organizacji pracy. Aktualna ocena pracy potwierdza wcześniej formułowane opinie, że jego orzecznictwo pozostaje na wysokim poziomie. Podkreśliła bardzo dobry poziom sporządzanych przez Pana referendarza uzasadnień. Powoływane w uzasadnieniach stanowiska doktryny i orzecznictwa, także europejskiego, świadczą o nieustannym doskonaleniu zawodowym i dowodzą bardzo dobrej znajomości zarówno procedury cywilnej, jak i prawa materialnego. Wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne, Pan referendarz udziela stronom koniecznych pouczeń, umożliwiając przez to podejmowanie właściwych czynności procesowych. Opiniująca stwierdziła, że cechy osobowościowe, szeroka wiedza prawnicza, umiejętność jej stosowania w praktyce, a także wieloletnie doświadczenie uzyskane w pracy referendarza, dają podstawy do wyrażenia pozytywnej opinii o kwalifikacjach Pana Dominika Jana Imienowskiego, jako kandydata na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego we Włocławku. Spełnia on wszelkie merytoryczne kryteria stawiane osobom ubiegającym się o stanowisko sędziego sądu rejonowego. Formułując końcową ocenę pracy stwierdziła, że bardzo dobra jakość jego orzecznictwa, zaangażowanie w pracę, wysoka kultura osobista oraz umiejętność pracy w zespole, dają podstawy do wyrażenia jednoznacznie pozytywnej rekomendacji jego kandydatury na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Pan Dominik Jan Imienowski jest również pozytywnie oceniany przez przełożonych.

Pan Przemysław Podlewski urodził się w 1982 r. w Radziejowie. W 2006 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. Od 1 września do 30 listopada 2006 r. pracował w Sądzie Rejonowym we Włocławku jako referent stażysta, a następnie od 1 grudnia 2006 r. do 30 listopada 2013 r. kontynuował zatrudnienie w tym Sądzie na stanowisku asystenta sędziego. Po odbyciu aplikacji radcowskiej na obszarze właściwości Okręgowej Izby Radców Prawnych w Toruniu, w 2013 r. złożył egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Izby Radców Prawnych w Toruniu z 17 maja 2013 r. Pan Przemysław Podlewski został wpisany na listę radców prawnych, a od 4 grudnia 2013 r. wykonuje zawód radcy prawnego w indywidualnej kancelarii z siedzibą we Włocławku. W latach 2013-2017 udzielał darmowych porad prawych w Stowarzyszeniu "AZYL" Na Rzecz Pomocy Kobietom i Dzieciom Ofiarom Przemocy, a w latach 2019-2021 osobom potrzebującym pomocy prawnej w ramach programu z Funduszu Sprawiedliwości. W 2019 r. ukończył szkolenie z mediacji i uzyskał certyfikat dyplomowanego mediatora. W 2020 r. został powołany na członka Rady Ekspertów przy Zakładzie Administracji w Państwowej Uczelni Zawodowej we Włocławku. Od 2022 r. kancelaria Pana Przemysława Podlewskiego uczestniczy w programie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus".

Kandydat realizuje obowiązek doskonalenia zawodowego. W 2010 r. ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w zakresie prawa zamówień publicznych z wynikiem bardzo dobrym.

Ocenę kwalifikacji Pana Przemysława Podlewskiego sporządziła Pani sędzia Lucyna Samolińska - wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego we Włocławku, która stwierdziła, że kandydat posiada spory zasób wiedzy z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, pracy i gospodarczego oraz procedury cywilnej. Właściwie reprezentuje interesy swoich mocodawców. Składane przez niego pisma procesowe odznaczają się dobrym poziomem merytorycznym i właściwą formą. Apelacje sporządzone przez kandydata były wnikliwe i rozbudowane (z reguły wielostronicowe). Zarzuty i wnioski apelacji były przeważnie formułowane prawidłowo. Swoje obowiązki wykonuje w sposób rzetelny, dbając o interes reprezentowanej strony. Zdaniem sędzi wizytator, opiniowany spełnia warunki merytoryczne do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego, co daje podstawy do pozytywnej, choć z zastrzeżeniami opinii o kandydacie. Jednocześnie zwróciła uwagę na wątpliwości odnośnie spełnienia przez kandydata warunków formalnych do wzięcia udziału w konkursie na stanowisko sędziego. Mianowicie, jak wynika z przepisu art. 57a § 3 p.u.s.p. kandydat na wolne stanowisko sędziowskie, który wykonuje zawód adwokata lub radcy prawnego (...), "do karty zgłoszenia ma obowiązek dołączyć wykaz sygnatur akt pięćdziesięciu spraw sądowych różnych kategorii, w których występował w charakterze zastępcy procesowego, a jeżeli występował w mniejszej liczbie spraw - wykaz sygnatur akt wszystkich spraw, ze wskazaniem sądów, w których sprawy te toczyły się lub toczą, a także odpisy wszystkich, jednak nie więcej niż pięćdziesięciu, opinii prawnych i innych dokumentów sporządzonych w związku ze stosowaniem lub tworzeniem prawa (...)". Opiniująca stwierdziła w trakcie analizy wytypowanych akt, że na 50 spraw wymienionych w złożonym wykazie w 7 przypadkach wskazane sygnatury nie dotyczyły spraw z udziałem opiniowanego. W piśmie z 16 lutego 2023 r. stanowiącym załącznik do oceny opiniowany wyjaśnił, że powyższe jest wynikiem pomyłki w oznaczeniu sygnatury akt, względnie Sądu, przed którym prowadzone było postępowanie.

Prezes Sądu Okręgowego we Włocławku, w swoim piśmie stwierdził, że dołączenie do karty zgłoszenia przez kandydata - radcę prawnego - wykazu pięćdziesięciu sygnatur akt spraw sądowych nie jest warunkiem niezbędnym do spełnienia wymogów formalnych zgłoszenia na wolne stanowisko sędziowskie. Dodał jednak, że informacja o powyższym uchybieniu oraz wyjaśnienia Pana Przemysława Podlewskiego powinny zostać opisane w ocenie kwalifikacji. W piśmie z 3 marca 2023 r. opiniowany odniósł się do uwagi zawartej w ocenie, tj. do wątpliwości odnośnie spełnienia przez niego warunków formalnych do wzięcia udziału w konkursie na stanowisko sędziego tj. naruszenia przez kandydata art. 57a § 3 p.u.s.p. (wykaz 50 spraw).

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie umiejętności dodatkowych.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym we Włocławku, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru. Zadaniem Rady było zatem przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tego z nich, który spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydaci biorący udział w tym postępowaniu konkursowym posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Mając to na uwadze, Rada stwierdziła, że Pan Dominik Jan Imienowski z racji wykonywania czynności referendarskich od prawie piętnastu lat, dysponuje bardziej kierunkowym doświadczeniem do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego. Po pierwsze, jest orzecznikiem, a po drugie pełni obowiązki w dwóch wydziałach jednocześnie: cywilnym oraz ksiąg wieczystych - a wolne miejsce przewidziane jest właśnie w wydziale cywilnym. Dodatkowym atutem wybranego kandydata jest również doświadczenie w pełnieniu funkcji przewodniczącego wydziału, którą sprawuje od ponad pięciu, wywiązując się z powierzonych obowiązków bez zastrzeżeń. Ponadto, wybrany kandydat uzyskał zdecydowane poparcie Kolegium Sądu Okręgowego we Włocławku. Spełnił zatem kryteria wyboru w pełnym zakresie.

Pan Przemysław Podlewski posiada doświadczenie w pracy na stanowisku asystenta sędziego i obecnie, wykonując zawód radcy prawnego. Z jego oceny kwalifikacji wynika, że spełnia przesłanki merytoryczne warunkujące ubieganie się o stanowisko sędziego. W tej procedurze nominacyjnej, w ocenie Rady, preferowane jest jednak doświadczenie orzecznicze Pana Dominika Jana Imienowskiego, tym bardziej, że etat przewidziany jest w wydziale cywilnym a wybrany kandydat posiada bardzo duże doświadczenie w tym zakresie, bowiem orzeka właśnie w pionie cywilnym (wydział cywilny i wydział ksiąg wieczystych). Dodatkowo, Pan Przemysław Podlewski nie uzyskał poparcia Kolegium Sądu Okręgowego we Włocławku, zatem nie spełnił kryteriów wyboru w tak wysokim stopniu jak Pan Dominik Jan Imienowski.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego we Włocławku.

Podczas posiedzenia 10 marca 2023 r. Kolegium Sądu Okręgowego we Włocławku zaopiniowało Pana Dominika Jana Imienowskiego 10 głosami "za", przy 1 głosie "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się", a Pana Przemysława Podlewskiego 3 głosami "za", przy 6 głosach "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

Wybrany kandydat uzyskał zatem zdecydowane poparcie tego gremium, co - przy uwzględnieniu kwalifikacji obu kandydatów - przeważyło w sposób rozstrzygający na jego korzyść.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Dominik Jan Imienowski posiada bardzo wysokie kwalifikacje merytoryczne, wszechstronne i wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz stale pogłębianą wiedzę prawniczą, dające rękojmię wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego na najwyższym poziomie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Dominika Jana Imienowskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności: wnioski płynące z pozytywnej oceny jego pracy i kwalifikacji, bardzo dobra jakość orzecznictwa, pozytywne opinie służbowe, doświadczenie zawodowe wynikające z pracy w wydziale cywilnym i wydziale ksiąg wieczystych, umiejętne łączenie pracy w tych wydziałach z jednoczesnym pełnieniem funkcji przewodniczącego wydziału, wszechstronna i stale pogłębiana wiedza prawnicza oraz zdecydowane poparcie Kolegium Sądu Okręgowego we Włocławku.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 5 września 2023 r. oddano na:

- Pana Dominika Jana Imienowskiego 11 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się" (ogółem oddano 14 głosów), zatem jego kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów;

- Pana Przemysława Podlewskiego 5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 10 głosach "wstrzymujących się" (ogółem oddano 15 głosów), zatem jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).