Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 1088.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.9.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 września 2023 r.

UCHWAŁA NR 735/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 5 września 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 1088

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Iwony Długoborskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 1088, zgłosiła się Pani Iwona Długoborska - sędzia Sądu Rejonowego w Wyszkowie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 4 września 2023 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydaturę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Iwonę Długoborską oddali 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". Zespół podzielił wnioski zawarte w ocenie kwalifikacji kandydatki z której wynika m.in., że posiada ona cechy osobowościowe i kwalifikacje merytoryczne, dające gwarancję właściwego wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Uzyskała jednogłośne poparcie Kolegium Sądu do którego pretenduje. Za rekomendacją przemawia także okoliczność, że od kilku lat orzeka w ramach delegacji w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Ostrołęce, a z powierzonych obowiązków sędziowskich wywiązuje się bez zastrzeżeń.

Ustaliwszy, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm. - dalej: p.u.s.p.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała jej oceny, kierując się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, a w szczególności oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Iwony Długoborskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Iwona Długoborska urodziła się w 1974 r. w Grajewie. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie w Białymstoku z oceną bardzo dobrą i uzyskała tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Łomży, złożyła w 2001 r. egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 1 września 2001 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Ostrowi Mazowieckiej. Obowiązki orzecznicze pełniła w I Wydziale Cywilnym, III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich oraz VI Wydziale Grodzkim. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 października 2004 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wyszkowie. Od 1 stycznia 2005 r. do 5 kwietnia 2011 r. i od 27 stycznia 2016 r. do 4 października 2017 r. pełniła obowiązki, a następnie funkcję Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego. Na mocy decyzji Ministra Sprawiedliwości, Pani Iwona Długoborska od 5 października 2017 r. pełni obowiązki sędziego w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce. Orzeka w I Wydziale Cywilnym. Realizuje obowiązek doskonalenia zawodowego.

Ocenę kwalifikacji Pani Iwony Długoborskiej sporządził Pan sędzia Dariusz Małkiński - wizytator ds. cywilnych i rodzinnych Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, który stwierdził, że kandydatka posiada cechy i predyspozycje merytoryczne, dające gwarancję właściwego wykonywania obowiązków sędziowskich w sądzie okręgowym - czego dowiodła wykonując obowiązki w ramach delegacji. Opiniowana należy do grona sędziów wyróżniających się dużą liczbą załatwianych spraw, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego wskaźnika stabilności orzecznictwa. Wizytator wyraził pogląd, że kandydatura Pani Iwony Długoborskiej zasługuje na pełne poparcie.

Pozytywne opinie o Pani Iwonie Długoborskiej, jej kwalifikacjach i pracy wyrazili także przełożeni, m.in: Pan Artur Bobiński - Wiceprezes Sądu Okręgowego w Ostrołęce oraz Pan Grzegorz Zabielski - Przewodniczący I Wydziału Cywilnego w tym Sądzie.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny jej kandydatury.

Kryteria oceny kandydatki przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Rada uwzględniła bardzo duże, kilkunastoletnie doświadczenie orzecznicze Pani Iwony Długoborskiej oraz pozytywną ocenę jej pracy i kwalifikacji merytorycznych, z której wynika,

że jest przygotowana do orzekania na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Pani sędzia osiąga bardzo dobre wyniki w pracy - zarówno jeśli chodzi o pierwszą, jak i drugą instancję. Jest osobą pracowitą i zaangażowaną w powierzane jej obowiązki. Przez kilka lat pełniła funkcję Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Wyszkowie. Reprezentuje wysoki poziom wiedzy merytorycznej oraz doświadczenia zawodowego i życiowego, a jej praca, wiedza i kwalifikacje zawsze były oceniane bardzo wysoko. Obecnie, od sześciu lat orzeka w Sądzie do którego pretenduje. Uzyskała także pełne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce.

W ocenie Rady, Pani Iwona Długoborska spełnia zatem kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie jej kandydatury Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Ostrołęce.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce.

Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce na posiedzeniu w dniu 10 marca 2023 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Iwony Długoborskiej jednogłośnie pozytywnie - 6 głosami "za". Uzyskała zatem pełne poparcie członków tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Iwona Długoborska posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Iwony Długoborskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności: wnioski płynące z pozytywnej oceny jej pracy i kwalifikacji merytorycznych, dotychczasowe, kilkunastoletnie doświadczenie orzecznicze, w tym doświadczenie zdobyte na delegacji w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce oraz jednogłośne poparcie Kolegium tego Sądu. Pani sędzia reprezentuje wysoki poziom wiedzy merytorycznej oraz doświadczenia zawodowego i życiowego. Rzetelnie wypełnia powierzane jej obowiązki służbowe, o czym świadczy m.in. dwukrotne powierzenie jej funkcji Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego w Sądzie Rejonowym w Wyszkowie. Osiąga bardzo dobre wyniki w pracy, dba o sprawne i efektywne wykonywanie zadań a kultura urzędowania nie budzi najmniejszych zastrzeżeń. Posiada pozytywne opinie bezpośrednich, którzy wyrazili pogląd, że Pani Iwona Długoborska jest doświadczonym i cenionym sędzią.

Powyższe, uprawnia do wystąpienia z wnioskiem o powołanie jej na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Ostrołęce.

IV

Wynik glosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 5 września 2023 r. oddano na Panią Iwonę Długoborską 12 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 15 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).