Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kole, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 945.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.4.19

Akt nieoceniany
Wersja od: 19 kwietnia 2023 r.

UCHWAŁA NR 268/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 19 kwietnia 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kole, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 945

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Irminy Mróz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kole;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Anny Swiejkowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kole.

UZASADNIENIE I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kole, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 945, zgłosiły się:

- Pani Ewelina Maciejewska - adwokat Wielkopolskiej Izby Adwokackiej;

- Pani Irmina Mróz - prokurator Prokuratury Rejonowej w Koninie;

- Pani Anna Swiejkowska - adwokat Wielkopolskiej Izby Adwokackiej.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Panią Ewelinę Maciejewską Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 11/2023 z dnia 10 stycznia 2023 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu 4 kwietnia 2023 r. wysłuchał uczestniczki postępowania w trybie zdalnym. Następnie szczegółowo omówił kandydatury i przeprowadził naradę w celu zajęcia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatki na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego objęte konkursem. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminie posiedzenia. Podczas głosowania członkowie zespołu na kandydaturę Pani Irminy Mróz oddali 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" a Pani Anny Świejkowskiej oddali 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kole Pani Irminy Mróz. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Koninie.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem kandydatki przemawiają w szczególności - ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe oraz ocena jej pracy i kwalifikacji zawodowych, a także poparcie środowiska sędziowskiego.

Ustaliwszy, że wszyscy kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ich oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Irminy Mróz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kole.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Irmina Maria Mróz urodziła się w 1978 r. w Koninie. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. W 2007 r. ukończyła aplikację prokuratorską. Egzamin prokuratorski złożyła w dniach 2, 3 i 19 października 2007 r. z wynikiem końcowym dostateczny plus. W latach 2003-2004 odbywała staż z PUP jako pracownik administracyjny w Ośrodku Zamiejscowym Prokuratury Okręgowej w Koninie. W 2006 r. była zatrudniona w Kancelarii Adwokackiej w Koninie S.C. J. Schmid, K. Gadzinowski jako referent prawny. W 2008 r. pracowała jako inspektor w Prokuraturze Okręgowej w Koninie, a następnie od 1 kwietnia 2008 r. do 7 grudnia 2015 r. jako asystent prokuratora w tej samej Prokuraturze, w Wydziale Śledztw. Od 8 grudnia 2015 r. do 25 czerwca 2017 r. pracowała jako asesor prokuratorski w Prokuraturze Rejonowej w Koninie. Od 1 grudnia 2016 r. oddelegowano ją do Prokuratury Rejonowej w Turku. Z dniem 26 czerwca 2017 r. została powołana na stanowisko prokuratora Prokuratury Rejonowej w Turku, następnie przeniesiona do Prokuratury Rejonowej w Koninie. Od 1 lutego 2019 r. do 31 marca 2019 r. była delegowana do pracy w Prokuraturze Rejonowej w Turku, a od 4 maja 2020 r. do 31 maja 2022 r. pełniła funkcję Prokuratora Rejonowego w Koninie. W dniu 23 maja 2014 r. uzyskała wpis na listę adwokatów Wielkopolskiej Izby Adwokackiej. W 2020 r. została powołana przez Prokuratora Generalnego na Sędziego Sądu Dyscyplinarnego przy Prokuratorze Generalnym i funkcję tę pełni do dziś.

Z opinii przełożonych wynika, że kandydatka wykazuje dobrą znajomość norm prawnych, orzecznictwa i poglądów doktryny. Przejawia zaangażowanie w dążeniu do realizacji celów postępowania, dokonuje prawidłowej oceny materiału dowodowego podejmując bez zbędnej zwłoki zaplanowane czynności. Wskazano, że cechuje ją wysoka kultura osobista, jest koleżeńska i taktowna. Kandydatka podnosi swoje kwalifikacje zawodowe poprzez uczestnictwo w licznych szkoleniach. W dniu 11 lipca 2022 r. Pani prokurator otrzymała nagrodę przyznaną przez Prokuratora Krajowego za wzorowe i sumienne wykonywanie zadań służbowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Irminy Mróz sporządziła Pani Anna Klimas - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Koninie, która wskazała, że Pani prokurator prowadzi i nadzoruje postępowania przygotowawcze na dobrym poziomie. W większości są to sprawy o średnim i małym poziomie trudności. W większości są to dochodzenia prowadzone przez policję, a w przypadku śledztw w większości ich prowadzenie jest zlecane w całości lub w części policji. Pouczenia dla stron są właściwe, a terminowość podejmowanych czynności nie budzi zastrzeżeń. Pani prokurator posiada dobrą znajomość przepisów prawa materialnego i procesowego, a z treści uzasadnień decyzji wynika jej znajomość orzecznictwa Sadu Najwyższego. Pani prokurator sprawnie prowadzi postępowania przygotowawcze i w większości podejmuje trafne decyzje. Podsumowując sędzia wizytator uznała, że Pani Irmina Mróz zasługuje na mianowanie jej na stanowisko sędziego z oceną dobrą z minusem.

Pani Anna Swiejkowska urodziła się w 1986 r. w Koninie. Od lutego do czerwca 2010 r. pracowała w Okręgowym Sądzie Lekarskim Wielkopolskiej Izby Lekarskiej na stanowisku pracownika biurowo-administracyjnego. W 2010 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 2 listopada 2010 r. do 30 kwietnia 2013 r. pracowała w Kancelarii Adwokackiej Adwokata Roberta Klejna z siedzibą w Koninie jako prawnik. Od 2 czerwca 2014 r. do 31 grudnia 2014 r. pracowała w Kancelarii Radcy Prawnego Krystiana Nowaczyka z siedzibą w Koninie jako prawnik. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w 2014 r. złożyła egzamin adwokacki z łącznym wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu z dnia 25 kwietnia 2014 r. została wpisana na listę adwokatów Wielkopolskiej Izby Adwokackiej. Od 2 marca 2015 r. wykonuje zawód adwokata we własnej kancelarii z siedzibą w Koninie. Ponadto od 4 stycznia 2016 r., w ramach współpracy z Towarzystwem Inicjatyw Obywatelskich, Starostwem Powiatowym w Koninie i Urzędem Miejskim w Koninie, świadczy nieodpłatną pomoc prawną w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego na terenie miasta Konina oraz powiatu konińskiego, zaś od 1 marca 2021 r. prowadzi obsługę prawną Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" z siedzibą w Koninie. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach.

Pozytywną opinię o kandydatce wyraził Przewodniczący Okręgowego Sądu Lekarskiego Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Poznaniu.

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Świejkowskiej sporządziła Pani Jolanta Tembłowska - sędzia Sądu Okręgowego w Koninie, która wskazała, że mając na względzie analizę przedstawionych akt spraw sądowych oraz dokumentów przedłożonych przez kandydatkę, stwierdzić należy, że wszystkie pisma przez nią przygotowane sporządzone są starannie, rzetelnie i terminowo, z zachowaniem wymogów i wykazują dobrą znajomość przepisów prawa. Sporządzane pozwy i inne pisma przygotowane są starannie, zawierając szczegółowe opisy stanów faktycznych i wskazanie oraz uzasadnienie podstawy prawnej, a ponadto w miarę potrzeby są właściwie udokumentowane. Zawierają w miarę potrzeby przytoczenie orzecznictwa Sądu Najwyższego i sądów powszechnych oraz poglądy piśmiennictwa prawniczego. Kandydatka bierze czynny udział w rozprawach, stawiając się z zasady na wyznaczone terminy, sporządza terminowo pisma procesowe, terminowo wykonuje zobowiązania sądu. Opiniująca podkreśliła, że pisma procesowe sporządzone przez opiniowaną, obejmujące szerokie spektrum zagadnień, zawierają rzeczową argumentację prezentowanego stanowiska opartą na obowiązujących przepisach prawa. W konkluzji opiniująca stwierdziła, że kandydaturę Pani Anny Świejkowskiej do ubiegania się o objęcie stanowiska sędziego należy zaopiniować pozytywnie.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że obie kandydatury posiadają niezbędne kwalifikacje zawodowe, jednakże wyłącznie Pani Irmina Mróz spełnia je w stopniu uzasadniającym przedstawienie jej kandydatury Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kole, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów, a także wynikami przeprowadzonego przed zespołem członków Rady wysłuchania uczestników postępowania.

Obie uczestniczki postępowania są dobrymi kandydatkami. Panią Irminę Mróz - w porównaniu z kontrkandydatką - wyróżnia jednogłośne pozytywna ocena Kolegium Sądu Okręgowego w Koninie, podczas gdy Pani Anna Świejkowską została negatywnie oceniona przez to gremium. Ponadto Pani Irmina Mróz posiada dłuższe i bogatsze doświadczenie zawodowe. Z licznych opinii o Pani prokurator Irminie Mróz wynika, że kandydatka wykazuje dobrą znajomość norm prawnych, orzecznictwa i poglądów doktryny. Przejawia zaangażowanie w dążeniu do realizacji celów postępowania, dokonuje prawidłowej oceny materiału dowodowego podejmując bez zbędnej zwłoki zaplanowane czynności.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Irminy Mróz za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Koninie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Koninie na posiedzeniu 21 grudnia 2022 r. zaopiniowało Panią Irminę Mróz - oddając 5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" a Panią Annę Świejkowską - oddając 0 głosów "za" oraz 0 głosów "przeciw", przy 5 głosach "wstrzymujących się". Pani Irmina Mróz uzyskała zatem jednogłośne poparcie tego gremium, a Pani Anna Świejkowską została negatywnie zaopiniowana, co w niniejszej procedurze konkursowej przeważyło za wyborem Pani prokurator.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Irmina Mróz posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe zdobyte na stanowisku prokuratora, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kole.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania Pani Irminy Mróz zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe zdobyte na stanowisku prokuratora, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych oraz opinii służbowych, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Koninie, a także doskonalenie zawodowe przez udział m.in. w szkoleniach.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 19 kwietnia 2023 r. oddano na:

- Panią Irminę Mróz 14 głosów "za", przy 1 głosie "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" (oddano ogółem 16 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów;

- Panią Annę Świejkowską 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 12 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 16 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Tak więc wymaganą bezwzględną większość głosów uzyskała wyłącznie kandydatura Pani Irminy Mróz.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).