Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wadowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 682.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.4.18

Akt nieoceniany
Wersja od: 18 kwietnia 2023 r.

UCHWAŁA NR 227/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 18 kwietnia 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wadowicach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 682

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269) Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Renaty Iwony Maj do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wadowicach.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wadowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 682, zgłosiła się Pani Renata Iwona Maj - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód w Lublinie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 17 kwietnia 2023 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizował je i omówił szczegółowo zgłoszoną kandydaturę. Następnie odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na Panią Renatę Iwonę Maj 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". W konsekwencji zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Pani Renaty Iwony Maj na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego, objęte niniejszym konkursem. W ocenie zespołu wniosek taki jest uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia i stażu zawodowego, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

Ustaliwszy, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała jej oceny, kierując się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym, opiniami służbowymi, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Renaty Iwony Maj do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wadowicach.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Renata Iwona Maj urodziła się w 1977 r. w Lublinie. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od marca do września 2002 r. odbyła staż absolwencki w Urzędzie Miasta Lublin jako referent-stażysta. Od listopada do grudnia 2003 r. była zatrudniona w spółce prawa handlowego w upadłości na stanowisku referenta ds. prawnych. Od stycznia 2005 r. do stycznia 2006 r. pracowała w spółce prawa handlowego jako administrator, a od lutego do kwietnia 2006 r. - jako inspektor ds. administracji. Z dniem 5 kwietnia 2007 r. została zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Lublinie. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Przemyślu, we wrześniu 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Nadal pracowała jako asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Lublinie (do 31 grudnia 2010 r.), wykonując obowiązki w IX Wydziale Karnym, XV Wydziale Grodzkim, XVII Wydziale Grodzkim oraz w XV Wydziale Karnym. Od 1 stycznia do 13 listopada 2011 r. pracowała na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku

2 (III Wydział Karny). Od 14 listopada 2011 r. do 1 lipca 2019 r. była zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Lublinie, najpierw na stanowisku asystenta sędziego, a od 3 kwietnia 2018 r. na stanowisku starszego asystenta sędziego. Początkowo obowiązki wykonywała w III Wydziale Rodzinnym, a od 2 stycznia 2012 r. w XI Wydziale Karnym-Odwoławczym. Z dniem 2 lipca 2019 r. została mianowana przez Ministra Sprawiedliwości referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód w Lublinie. Do chwili obecnej orzeka w VI Wydziale Cywilnym tego Sądu. W ramach udzielonej delegacji orzekała w Sądzie Rejonowym w Lubartowie: w I Wydziale Cywilnym (od 15 lipca do 15 października 2019 r.) oraz w IV Wydziale Ksiąg Wieczystych (od 15 lipca 2019 r. do 14 stycznia 2020 r.). W grudniu 2015 r. otrzymała nagrodę Prezesa Sądu Okręgowego w Lublinie za sumienną i rzetelną pracę, wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych oraz pełne zaangażowanie w realizację obowiązków.

Kandydatka podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych. W 2011 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu ekonomii i prawa gospodarczego (w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie).

Praca i kwalifikacje kandydatki zostały ocenione jako "bardzo dobre" i "wzorowe" w opiniach służbowych, zarówno za okres jej pracy na stanowiskach asystenta sędziego i starszego asystenta sędziego, jak i referendarza sądowego.

Ocenę kwalifikacji Pani Renaty Iwony Maj sporządzili Pan Bogusław Słowik (wizytator ds. karnych) i Pani Marzena Szymańska - sędziowie Sądu Okręgowego w Krakowie. Oceniając pracę kandydatki na stanowiskach asystenta sędziego i starszego asystenta sędziego, wizytator podkreślił, między innymi, że projekty uzasadnień jej autorstwa prezentują bardzo wysoki poziom, odzwierciedlając szeroką i rzetelną wiedzę z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego, orzecznictwa i poglądów doktryny. Analiza akt spraw prowadzonych przez kandydatkę na stanowisku referendarza sądowego dowiodła zaś, że związane z tym obowiązki wykonuje prawidłowo i terminowo, właściwie stosując przepisy kodeksu postępowania cywilnego i innych ustaw. We wspólnej konkluzji oceniający stwierdzili, że Pani Renata Iwona Maj spełnia wymagania formalne stawiane kandydatom na stanowisko sędziego sądu rejonowego, posiada gruntowne przygotowanie do wykonywania tego zawodu i legitymuje się rozległą wiedzą prawniczą oraz umiejętnością stosowania jej w praktyce, co dało podstawę do wystawienia pozytywnej oceny łącznej.

3

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie umiejętności dodatkowych.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wadowicach, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru. Zadaniem Rady było zatem przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydatki przyjęte przez Krajowa Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Rada uwzględniła, że Pani Renata Iwona Maj posiada wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe (w szczególności jako asystent sędziego, starszy asystent sędziego oraz referendarz sądowy), a jej praca i kwalifikacje zostały ocenione jako bardzo dobre w opinii kwalifikacyjnej i w opiniach służbowych. W przekonaniu Rady Pani Renata Iwona Maj spełnia zatem kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie jej Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

Podczas posiedzenia w dniu 30 stycznia 2023 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie zaopiniowało Panią Renatę Iwonę Maj 12 głosami "za", 1 głosem "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" (opinia "bardzo dobra").

Kandydatka uzyskała zatem poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Renata Iwona Maj posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne, wszechstronne i wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz stale

4 pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dając rękojmię wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego na najwyższym poziomie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Renaty Iwony Maj zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności: wnioski płynące z bardzo dobrej oceny jej pracy i kwalifikacji, wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, staż pracy oraz pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 18 kwietnia 2023 r. na Panią Renatę Iwonę Maj oddano 17 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" (oddano ogółem 17 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).