Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 1162.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.4.18

Akt nieoceniany
Wersja od: 18 kwietnia 2023 r.

UCHWAŁA NR 233/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 18 kwietnia 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 1162

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Dariusza Stępińskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 1162, zgłosił się Pan Dariusz Stępiński - sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 17 kwietnia 2023 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo zgłoszoną kandydaturę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Dariusza Stępińskiego oddali 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pana Dariusza Stępińskiego na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także opinią Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pana Dariusza Stępińskiego przemawiają ocenione łącznie: dotychczasowe doświadczenie orzecznicze, uzyskane oceny kwalifikacji oraz poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi.

Ustaliwszy, że kandydat spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 64 ustawy z dnia Tl lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała jego oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydata, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Dariusza Stępińskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi.

II

Charakterystyka kandydata

Pan Dariusz Stępiński urodził się dnia 5 lipca 1964 r. w Poddębicach. W 1989 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Łodzi, w 1992 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 czerwca 1992 r. został mianowany asesorem sądowym w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Łodzi i powierzono mu pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Łodzi. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 lipca 1994 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Łodzi. Orzekał początkowo w VIII Wydziale Karnym a z dniem 1 grudnia 1994 r. został przeniesiony do wykonywania obowiązków służbowych w XXI Wydziale Gospodarczym-Rejestrowym tego Sądu. Z dniem 1 lipca 2000 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Orzekał w XIV Wydziale Gospodarczym Rejestrowym, w XX Wydziale Krajowego Rejestru Sądowego - Sekcji II, w XII Wydziale Gospodarczym - Sekcji do spraw Upadłościowych i Układowych oraz w XIV Wydziale Gospodarczym dla spraw upadłościowych i naprawczych tego Sądu. Od dnia 1 stycznia do dnia 23 września 2001 r. pełnił obowiązki Kierownika II Sekcji w XX Wydziale Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Od dnia 16 lipca 2012 r. do dnia 30 kwietnia 2014 r. był delegowany przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności sędziego w Sądzie Rejonowym dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie. Z dniem 1 maja 2013 r. został przeniesiony do wykonywania obowiązków służbowych w XII Wydziale Gospodarczym Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Począwszy od 2017 r. był delegowany do orzekania na pojedynczych sesjach w Sądzie Okręgowym w Łodzi, a od dnia 1 stycznia 2018 r. był delegowany przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności sędziego w X Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego w Łodzi (od dnia 1 stycznia 2020 r. delegacja na czas nieokreślony). Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 stycznia 2021 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi. Orzeka w X Wydziale Gospodarczym tego Sądu. Ponadto ukończył studia podyplomowe w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego (w 2008 r.). Prowadzi także zajęcia dla aplikantów radcowskich w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi w zakresie prawa upadłościowego i prawa restrukturyzacyjnego. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pana Dariusza Stępińskiego sporządził Pan Dariusz Limiera - sędzia wizytator Sądu Apelacyjnego w Łodzi, który stwierdził, że jej wyniki wskazują na posiadanie przez kandydata bardzo dobrej znajomości prawa cywilnego materialnego i procesowego oraz umiejętności stosowania prawa w praktyce. Wypracowana przez opiniowanego technika pracy sędziowskiej pozostaje na wysokim poziomie. Dostrzega on istotę problematyki prawnej rozstrzyganych spraw. Jest sumienny, rzetelny, pracowity i obowiązkowy. Powierzone obowiązki wykonuje z dużym zaangażowaniem. Kultura urzędowania nie budzi zastrzeżeń. Terminowość sporządzania uzasadnień należy ocenić jako bardzo dobrą. W zbadanym okresie kandydat sporządził łącznie sto pięć uzasadnień, w tym czterdzieści po terminie ustawowym. Przekroczenia terminu były nieznaczne. W żadnym przypadku opóźnienie nie zostało zakwalifikowane jako nieusprawiedliwione. W ustawowym terminie opiniowany sporządził 62% uzasadnień, a przy uwzględnieniu usprawiedliwionych przyczyn opóźnienia procent ten wyniósł 100. W stosunku do średniej X Wydziału Gospodarczego Sądu Okręgowego w Łodzi jest to wynik bardzo dobry. Poziom orzecznictwa kandydata, potwierdzony wskaźnikami stabilności jest nieco poniżej średniej. Pozytywnie o jakości pracy świadczą wyniki badań statystycznych w zakresie wskaźnika odroczeń, niższego niż w wydziale. Jedynie liczba spraw, w których wyrok został uchylony bądź zmieniony, odbiega nieznacznie od średniej na niekorzyść opiniowanego. Sędzia wizytator zwrócił uwagę, że Pan Dariusz Stępiński zgłosił swoją kandydaturę do orzekania w wydziale cywilnym rozpatrującym sprawy odwoławcze. W tym zakresie nabywał doświadczeń w okresie delegacji do XIII Wydziału Gospodarczego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Łodzi w 2017 r. oraz rozstrzyganiem od dnia 7 listopada 2019 r. spraw kategorii "Gz", tzw. zażaleń poziomych. Natomiast praca orzecznicza kandydata jako sędziego pierwszoinstancyjnego wykonywana jest prawidłowo i wydajnie, co przesądza o przyjęciu, że spełnia on kryteria ubiegania się o nominację na wolne stanowisko sędziego w sądzie apelacyjnego. Opiniujący podkreślił bardzo duże, wieloletnie doświadczenie kandydata w dziedzinie szeroko rozumianego prawa gospodarczego, w różnych aspektach (również postępowania upadłościowego). W konkluzji sędzia wizytator uznał, że biorąc powyższe pod uwagę oraz uwzględniając doświadczenie zawodowe wynikające z 30-letniego stażu pracy orzeczniczej opiniowanego, należy stwierdzić, że Pan Dariusz Stępiński posiada wiedzę i przygotowanie zawodowe uzasadniające przedstawienie jego kandydatury na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

Ocenę uzupełniającą kwalifikacji Pana Dariusza Stępińskiego sporządził Pan Dariusz Limiera - sędzia wizytator Sądu Apelacyjnego w Łodzi, który podtrzymał pozytywne wnioski oceny kwalifikacyjnej z dnia 12 września 2022 r. wskazujące na posiadanie przez kandydata wysokich kwalifikacji zawodowych, uzasadniających przedstawienie jego kandydatury na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

HI

Ocena kandydata

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestnik postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydata przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Osoba przedstawiona do powołania - Pan Dariusz Stępiński posiada doświadczenie orzecznicze, zdobyte w trakcie pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego, sędziego sądu rejonowego oraz sędziego sądu okręgowego. Kwalifikacje merytoryczne kandydata znajdują odzwierciedlenie w uzyskanych ocenach kwalifikacji.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pan Dariusz Stępiński, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym w pracy orzeczniczej, a także podnoszenie kwalifikacji zawodowych, dają gwarancję należytego pełnienia przez niego urzędu sędziego na szczeblu sądu apelacyjnego. -

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Dariusza Stępińskiego za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi na posiedzeniu w dniu 3 lutego 2023 r. zaopiniowało kandydaturę Pana Dariusza Stępińskiego - oddając 9 głosów "za", przy 1 głosie "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się".

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Dariusz Stępiński posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Dariusza Stępińskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności dotychczasowe doświadczenie orzecznicze, uzyskane oceny kwalifikacji oraz poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi.

IV

Wynik glosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 18 kwietnia 2023 r. oddano na Pana Dariusza Stępińskiego 11 głosów "za", przy 2 głosach "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 16 głosów), zatem jego kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).