Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Koszalinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 846.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.3.31

Akt nieoceniany
Wersja od: 31 marca 2023 r.

UCHWAŁA NR 224/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 31 marca 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Koszalinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 846

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269) Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Krawczuk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Koszalinie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Agnieszki Będkowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Koszalinie.

UZASADNIENIE

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Koszalinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 846, zgłosili się:

- Pani Agnieszka Będkowska - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Koszalinie,

- Pan Ryszard Krzysztof Jagiełowicz - adwokat, Izba Adwokacka w Koszalinie,

- Pani Anna Krawczuk - starszy asystent sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Pana Ryszarda Krzysztofa Jagiełowicza Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 196/2023 z dnia 28 marca 2023 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jego zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa 24 marca 2023 r. odbył posiedzenie w celu przygotowania stanowiska w przedmiocie rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego, objęte niniejszym konkursem. W tym dniu nie wpłynęła jeszcze opinia Ministra Sprawiedliwości ani nie upłynął termin na jej przedstawienie Radzie (art. 31 ust. 2b zd. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz.U. z 2021 r. poz. 269), w związku z czym zespół nie mógł przyjąć stanowiska w sprawie podczas tego posiedzenia (art. 31 ust. 2b zd. 2 ww. ustawy). Podczas głosowania, w obecności wszystkich członków zespołu na Panią Agnieszkę Będkowską nie oddano głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 4 głosach "wstrzymujących się", na Pana Ryszarda Krzysztofa Jagiełowicza oddano 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się", na Panią Annę Krawczuk - oddano 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

W dniu 27 marca 2023 r. do Biura Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęło pismo Ministra Sprawiedliwości z tej samej daty (znak: DKO-I.071.30.2023), w którym Minister Sprawiedliwości poinformował Radę, że nie będzie przedstawiał opinii w sprawie indywidualnej w przedmiocie powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego, objęte niniejszym konkursem.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa 30 marca 2023 r. odbył kolejne posiedzenie. Mając na uwadze cofnięcie zgłoszenia przez osobę, która uzyskała największą liczbę głosów "za" podczas głosowania zespołu w dniu 24 marca 2023 r. oraz uwzględniając pismo Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 marca 2023 r. i przebieg narady przeprowadzonej podczas posiedzenia zespołu 24 marca 2023 r., członkowie zespołu przeprowadzili nowe głosowanie. Podczas nowego głosowania na Panią Agnieszkę Będkowską - nie oddano głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 4 głosach "wstrzymujących się", a na Panią Annę Krawczuk oddano 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się". W konsekwencji zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego, objęte niniejszym konkursem, Pani Anny Krawczuk. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia i stażu zawodowego, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Anny Krawczuk przemawia odpowiednie doświadczenie życiowe i zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacji i poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie.

Ustaliwszy, że obie kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217) oraz art. 18 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r. poz. 1139 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ich oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Anny Krawczuk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Koszalinie.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Anna Krawczuk urodziła się w 1976 r. w Jarosławiu. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Filia w Rzeszowie z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra.

W okresie od 17 lipca 2000 r. do 17 stycznia 2001 r. była zatrudniona w kancelarii prawniczej w Rzeszowie na stanowisku pracownika biurowego, następnie od 18 stycznia 2001 r. do 31 marca 2003 r. w kancelarii radcowskiej w Rzeszowie na stanowisku specjalisty ds. prawnych. W 2004 r. po ukończeniu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od 15 października 2004 r. jest zatrudniona w I Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie - początkowo na stanowisku asystenta sędziego, a od dnia 1 października 2015 r. na stanowisku starszego asystenta sędziego.

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Krawczuk sporządziła Pani Stanisława Strauchmann, sędzia w stanie spoczynku, wizytator ds. cywilnych i gospodarczych w Sądzie Okręgowym w Koszalinie. Wskazała, że przedstawione projekty uzasadnień wyroków i projekty postanowień wraz z uzasadnieniami sporządzone zostały zgodnie z wymogami ustawowymi. Wszystkie przedstawione do oceny i poddane analizie projekty prezentują wysoki poziom merytoryczny, są sporządzone poprawnym językiem prawniczym, zgodnie z regułami języka polskiego, a ich redakcja nie budzi zastrzeżeń. Uzasadnienia sporządzane były poprawnym językiem, zawierały prawidłowo przytoczone normy prawne stanowiące podstawę rozstrzygnięcia, orzecznictwo i stanowisko doktryny w przypadkach, gdy miało to znaczenie dla istoty rozstrzyganego zagadnienia. Uzasadnienia były jasne i zrozumiałe. Projekty uzasadnień i projekty postanowień z uzasadnieniami były akceptowane przez sędziów, a zmiany, o ile wystąpiły, były niewielkie. We wszystkich opiniach sędziów współpracujących z kandydatką podkreślano jej bardzo dobre przygotowanie merytoryczne, a przede wszystkim trafność rozstrzygnięć, systematyczność, sprawność, kreatywność i doskonałą organizację pracy oraz wysoką kulturę osobistą. W ocenie sędzi wizytator Pani Anna Krawczuk w pełni zasługuje na powołanie jej na stanowisko sędziego.

Pani Anna Będkowska urodziła się w 1981 r. w Koszalinie. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Szczecińskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2008 r., po ukończeniu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Koszalinie, złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dostatecznym plus. Dodatkowo opiniowana ukończyła w 2015 r. dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie Resocjalizacji i Socjoterapii na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy z wynikiem bardzo dobrym. Od 21 lutego 2006 r. do 26 stycznia 2007 r. pracowała jako stażystka w kancelarii radcowskiej w Koszalinie. Następnie od 29 stycznia 2007 r. do 19 marca 2019 r. była zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Koszalinie na stanowisku asystenta sędziego (od 1 marca 2016 r. starszego asystenta sędziego). Pracę wykonywała w VI Wydziale Gospodarczym oraz w VII Wydziale Cywilnym Odwoławczym. W okresie od 23 kwietnia 2014 r. do 31 grudnia 2016 r. sprawowała funkcję kuratora społecznego w II Zespole Kuratorskiej Służby Sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach rodzinnych w Sądzie Rejonowym w Koszalinie. Z dniem 20 marca 2019 r. została mianowana na referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Kołobrzegu, a następnie od 10 kwietnia 2019 r. została przeniesiona do Sądu Rejonowego w Koszalinie, gdzie wykonuje czynności orzecznicze w VI Wydziale Ksiąg Wieczystych.

Ocenę kwalifikacji Pani Agnieszki Będkowskiej sporządziła Pani Iwona Dziurko, sędzia wizytator ds. cywilnych w Sądzie Okręgowym w Koszalinie. Podkreśliła, że kandydatka bardzo dobrze wykonuje swoje obowiązki. Analiza objętych oceną akt spraw wskazuje, że wydawane przez nią orzeczenia są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Wnioski są rozpoznawane bez zbędnej zwłoki. Treść orzeczeń jest sformułowana precyzyjnie, jasno i zwięźle. W okresie objętym kontrolą tylko w pięciu sprawach po wniesieniu skargi na orzeczenie referendarza sądowego doszło do uwzględnienia żądania wnioskodawcy. Dane te wskazują na wysoką stabilność orzecznictwa, a także świadczą o dużej wiedzy prawniczej kandydatki. Analiza dziesięciu niezakończonych spraw, w których od momentu pierwszej rejestracji upłynął najdłuższy czas również wskazuje na wysoką sprawność i szybkość opiniowanej. W sprawach tych nie stwierdzono jakiekolwiek przewlekłości, wszystkie czynności są podejmowane bez zbędnej zwłoki. W ocenie sędzi wizytator Pani Agnieszka Będkowska spełnia wszelkie wymogi stawiane przed kandydatem na wolne stanowisko sędziowskie, a posiadana przez nią wiedza teoretyczna i praktyczna oraz jej cechy osobowościowe predestynują ją do wykonywania zawodu sędziego.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że obie kandydatki posiadają niezbędne kwalifikacje zawodowe, jednakże wyłącznie Pani Anna Krawczuk spełnia je w stopniu uzasadniającym przedstawienie jej kandydatury Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie umiejętności dodatkowych.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Koszalinie, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru. Zadaniem

Rady było zatem przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatek przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Obie kandydatki, biorące udział w tym postępowaniu konkursowym, legitymują się odpowiednim doświadczeniem zawodowym. Również ich praca i kwalifikacje zostały ocenione pozytywnie. Pani Agnieszka Będkowska ukończyła także studia podyplomowe w zakresie Resocjalizacji i Socjoterapii na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz przez ponad dwa lata pełniła funkcję kuratora społecznego. Jednak to Pani Anna Krawczuk posiada dłuższy staż zawodowy oraz ukończyła wyższe studia prawnicze z ocena bardzo dobrą, podczas gdy Pani Agnieszka Będkowska z oceną dobrą. Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie złożyła także egzamin sędziowski z wynikiem dobrym, zaś Pani Agnieszka Będkowska z wynikiem dostatecznym plus.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Anny Krawczuk za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie na posiedzeniu 22 grudnia 2022 r. negatywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Agnieszki Będkowskiej, oddając 1 głos "za", 5 głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się" oraz pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Anny Krawczuk, oddając 7 głosów "za", 1 głos "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się".

Jedynie zatem kandydatka wybrana przez Radę uzyskała pozytywną opinię tego gremium, co również zadecydowało ojej wyborze.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Anna Krawczuk posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne, odpowiednie doświadczenie zawodowe oraz wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, dające rękojmię wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego na najwyższym poziomie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anny Krawczuk zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności: wnioski płynące z pozytywnej oceny jej pracy i kwalifikacji, wieloletni staż pracy oraz pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 31 marca 2023 r. oddano na:

- Panią Agnieszkę Będkowską 5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 13 głosach "wstrzymujących się" (oddano łącznie 18 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Annę Krawczuk 17 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 19 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).