Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Woli w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 687.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.3.30

Akt nieoceniany
Wersja od: 30 marca 2023 r.

UCHWAŁA NR 215/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 30 marca 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Woli w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 687

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Kalisz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Woli w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Woli w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 687, zgłosiła się Pani Anna Kalisz - doktor habilitowany nauk prawnych, adiunkt na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: "ustawa o KRS").

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu 24 i 28 marca 2023 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Annę Kalisz oddali 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Anny Kalisz na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Woli w Warszawie. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacji oraz informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, pozytywną oceną sędziego opiniującego, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

W ocenie zespołu kandydatka spełnia przesłanki powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego: legitymuje się odpowiednim doświadczeniem życiowym i stażem zawodowym, a jej praca i kwalifikacje zostały ocenione pozytywnie.

Ustaliwszy, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i § 2 pkt 3 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała jej oceny, kierując się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym i dorobkiem naukowym kandydatki oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Anny Kalisz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Woli w Warszawie.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Anna Kalisz urodziła się w 1976 r. w Lublinie. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2006 r" po ukończeniu studiów doktoranckich na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, na podstawie rozprawy doktorskiej pt. Wykładnia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w procesie stosowania prawa wspólnotowego oraz po złożeniu wymaganych egzaminów uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych. Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie z 14 grudnia 2016 r., na podstawie książki pt.: Mediacja jako forma dialogu w stosowaniu prawa uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych w dyscyplinie prawo. Równocześnie prowadziła zróżnicowane życie zawodowe. Od 1 października 2001 r. do 30 września 2009 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta i adiunkta na Uniwersytecie Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie. Od 1 marca 2007 r. do 30 września 2009 r. pracowała w kancelarii adwokackiej w Lublinie na stanowisku prawnika. Od 1 października 2009 r. do 30 września 2017 r. była zatrudniona w Instytucie Administracji i Prawa Wyższej Szkoły Humanitás w Sosnowcu na stanowisku adiunkta, potem profesora i zastępcy dyrektora Instytutu. Od 1 sierpnia 2014 r. do 31 grudnia 2017 r. zajmowała stanowisko mediatora-specjalisty w Ośrodku Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w ramach projektu Ministerstwa Sprawiedliwości. Od 1 października 2019 r. do 30 września 2021 r. była profesorem uczelni na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Instytucie Prawa i Administracji, w którym sprawowała funkcję kierownika katedry. Od 1 sierpnia 2016 r. do chwili obecnej pracuje w Biurze Orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego jako asystent specjalista ds. prawa europejskiego. Od 1 lutego 2021 r. do chwili obecnej jest zatrudniona na stanowisku adiunkta ze stopniem dr hab. na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ponad to uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie z 29 września 2017 r. została wpisana na listę radców prawnych i 30 października 2017 r. złożyła ślubowanie.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządziła Pani Aneta Łazarska, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. W opinii przedstawiła i scharakteryzowała dorobek naukowy kandydatki oraz opisała jej pracę naukową i doświadczenie zawodowe. Stwierdziła, że całokształt dorobku naukowego oraz zawodowego kandydatki wykazuje ścisły związek oraz specjalizację w zakresie obejmującym teorię, filozofię i wykładnię prawa. Monografia habilitacyjna mieści się w dyscyplinie nauk prawnych i spełnia kryteria osiągnięcia naukowego, które uzasadniało nadanie kandydatce stopnia doktora habilitowanego nauk prawnych. Należy zatem stwierdzić, że zarówno dorobek naukowy, jak i czynny udział w życiu naukowym dają wystarczającą rękojmię dla powołania Pani Anny Kalisz na urząd sędziego sądu powszechnego i uzasadniają pozytywną ocenę kandydatki.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Woli w Warszawie, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydatki przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym i dorobkiem naukowym.

Pani Anna Kalisz posiada szeroką wiedzę prawniczą, odpowiedni staż zawodowy i dorobek naukowy, ma stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych. Wysokie kwalifikacje merytoryczne kandydatki znajdują odzwierciedlenie w ocenie jej pracy i kwalifikacji. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa szeroka wiedza teoretyczna, jaką posiada Pani Anna Kalisz, zróżnicowane doświadczenia zawodowe oraz uzyskany stopień naukowy, czynią z niej dobrą kandydatkę na stanowisko sędziego sądu rejonowego i dają gwarancję należytego wykonywania obowiązków.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Anny Kalisz za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła również opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie na posiedzeniu w dniu 20 grudnia 2022 r. pozytywnie oceniło kandydaturę pani Anny Kalisz, oddając 12 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Anna Kalisz, będąca doktorem habilitowanym nauk prawnych, posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Woli w Warszawie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Anny Kalisz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Woli w Warszawie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności dorobek naukowy, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, a także pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

IV

Wynik głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 30 marca 2023 r. oddano na Panią Karolinę Annę Kozak 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" (oddano ogółem 16 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).