Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 872.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.3.29

Akt nieoceniany
Wersja od: 29 marca 2023 r.

UCHWAŁA NR 208/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 29 marca 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 872

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Izabelli Zofii Wilkus do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Doroty Ewy Pawlickiej-Armańskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 872, zgłosili się:

- Pani Izabella Zofia Wilkus - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Kielcach, - Pani Dorota Ewa Pawlicka-Armańska - adwokat - Okręgowa Rada Adwokacka w Kielcach.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 27 marca 2023 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa omówił szczegółowo zgłoszone kandydatury oraz, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej i Krajowej Rady Radców Prawnych, zawiadomieni o terminie. Podczas głosowania na posiedzeniu zespołu na:

- Panią Izabellę Zofię Wilkus oddano 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się",

- Panią Dorotę Ewę Pawlicką-Armańską oddano 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Pani Izabelli Zofii Wilkus z pierwszego miejsca na liście rekomendacyjnej oraz Pani Doroty Ewy Pawlickiej-Armańskiej z drugiego miejsca na liście rekomendacyjnej, zgodnie z liczbą uzyskanych głosów za podczas przeprowadzonych głosowań - ubiegających się o jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 872.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Izabelli Zofii Wilkus z pierwszego miejsca na liście rekomendacyjnej oraz Pani Doroty Ewy Pawlickiej-Armańskiej z drugiego miejsca na liście rekomendacyjnej wziął pod uwagę (dokonując oceny łącznej) ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia oraz opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach.

Ustaliwszy, że obie kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ich oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając w pełni stanowisko zespołu co do udzielonego kandydatkom poparcia, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Izabelli Zofii Wilkus do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Izabella Zofia Wilkus urodziła się 14 maja 1972 r. w Pińczowie. Od dnia 16 grudnia 1993 r. do dnia 30 czerwca 1994 r. pracowała na stanowisku asystenta księgowego papierów wartościowych w Krakowskim Domu Maklerskim S.C. w Krakowie. Od dnia 14 września 1999 r. do dnia 21 listopada 2004 r. była zatrudniona kolejno na stanowiskach: referenta-stażysty, radcy Kolegium ds. Wykroczeń i sekretarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Pińczowie. Od dnia 17 lutego 2000 r. do dnia 16 października 2001 r. pełniła funkcję Przewodniczącego Kolegium ds. Wykroczeń przy Sądzie Rejonowym w Pińczowie. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Lublinie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej pozaetatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach, złożyła w 2004 r. egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym. Od dnia 1 grudnia 2002 r. do dnia 1 lipca 2017 r. pełniła funkcję Przewodniczącego Stałego Polubownego Sądu Konsumenckiego przy Wojewódzkim Świętokrzyskim Inspektorze PIH w Kielcach. Od dnia 22 listopada 2004 r. do dnia 31 sierpnia 2012 r. pracowała na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Kielcach. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach z dnia 3 listopada 2006 r. została wpisana na listę radców prawnych Izby Radców Prawnych w Kielcach. Z dniem 1 września 2012 r. rozpoczęła wykonywanie zawodu radcy prawnego w ramach kancelarii radcy prawnego w Pińczowie. Od dnia 1 grudnia 2013 r. do dnia 31 grudnia 2015 r. była zatrudniona w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Busku-Zdroju na stanowisku radcy prawnego. Podnosi kwalifikacje zawodowe, biorąc udział w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Izabelli Zofii Wilkus sporządził Pan Bartosz Pniewski - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Kielcach, który stwierdził, że analiza przebiegu dotychczasowej pracy zawodowej oraz czynności w podejmowanych sprawach będących przedmiotem badania wskazuje, że kandydatka wykonuje swoje obowiązki bardzo rzetelnie, wykazując duże zaangażowanie w ich realizację. Prezentuje ona bardzo dobrą znajomość prawa materialnego i procesowego, wspartą wysoką starannością i rzetelnością w przygotowaniu i prowadzeniu poszczególnych spraw. Przy uwzględnieniu wszystkich przedstawionych okoliczności kandydatura Pani Izabelli Zofii Wilkus zasługuje - w ocenie sędziego wizytatora - na ocenę bardzo dobrą, jest ona bowiem wartościowym kandydatem na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Kielcach.

Pani Dorota Ewa Pawlicka-Armańska urodziła się 11 sierpnia 1979 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od dnia 25 lipca 2005 r. do dnia 15 września 2006 r. pracowała kolejno na stanowiskach referenta stażysty i sekretarza sądowego, a następnie od dnia 17 września 2006 r. do dnia 15 września 2011 r. na stanowisku asystenta sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Kielcach. Po odbyciu aplikacji sądowej pozaetatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach, złożyła w 2007 r. egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym plus. W dniu 5 lipca 2011 r. na podstawie uchwały Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach uzyskała wpis na listę adwokatów Świętokrzyskiej Izby Adwokackiej w Kielcach. Od dnia 17 października 2011 r. wykonuje zawód adwokata w formie indywidualnej kancelarii adwokackiej. W 2019 r. ukończyła szkolenie z mediacji w Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, uzyskując tytuł mediatora. Uczestniczyła w licznych szkoleniach i konferencjach.

Ocenę kwalifikacji Pani Doroty Ewy Pawlickiej-Armańskiej sporządził Pan Michał Winiarczyk - sędzia wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Kielcach, który stwierdził, że kandydatka posiada ponad jedenastoletnie doświadczenie w wykonywaniu zawodu adwokata, a wcześniej pięcioletnią pracę na stanowisku asystenta sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Kielcach. Dokonana ocena pracy Pani adwokat Doroty Ewy Pawlickiej-Armańskiej potwierdza w pełni jej wysokie kwalifikacje merytoryczne i predyspozycje osobowościowe, pozwalające na ubieganie się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Analiza przebiegu dotychczasowej pracy zawodowej kandydatki potwierdziła w szczególności jej bardzo dobrą znajomość prawa karnego, zarówno materialnego jak i procesowego oraz takie cechy jak sumienność i rzetelność w wykonywaniu obowiązków służbowych. W ocenie sędziego wizytatora Pani adwokat Dorota Ewa Pawlicka- Armańska jest wartościowym kandydatem na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Kielcach i zasługuje na bardzo dobrą ocenę.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że obie kandydatury posiadają niezbędne kwalifikacje zawodowe, jednakże wyłącznie Pani Izabella Zofia Wilkus spełnia je w stopniu uzasadniającym przedstawienie jego kandydatury Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Rada uwzględniła, że obie uczestniczki postępowania otrzymały pozytywne oceny kwalifikacji stwierdzające ich przydatność na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła zapatrywanie zespołu o uznaniu kandydatury Pani Izabelli Zofii Wilkus jako posiadającej wyższe kompetencje zawodowe. Należy bowiem mieć na względzie, że Pani Izabella Zofia Wilkus jest aktywna zawodowo na polu stosowania przepisów prawa od 2000 r. W tym czasie od dnia 17 lutego 2000 r. do dnia 16 października 2001 r. pełniła funkcję Przewodniczącego Kolegium ds. Wykroczeń przy Sądzie Rejonowym w Pińczowie. W 2004 r., po odbyciu aplikacji sądowej pozaetatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach, złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym. Od dnia 1 grudnia 2002 r. do dnia 1 lipca 2017 r. pełniła funkcję Przewodniczącego Stałego Polubownego Sądu Konsumenckiego przy Wojewódzkim Świętokrzyskim Inspektorze PIH w Kielcach. Od dnia 22 listopada 2004 r. do dnia 31 sierpnia 2012 r. pracowała na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Kielcach. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach z dnia 3 listopada 2006 r. została wpisana na listę radców prawnych Izby Radców Prawnych w Kielcach. Z dniem 1 września 2012 r. rozpoczęła wykonywanie zawodu radcy prawnego w ramach kancelarii radcy prawnego w Pińczowie. Od dnia 1 grudnia 2013 r. do dnia 31 grudnia 2015 r. była zatrudniona w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Busku-Zdroju na stanowisku radcy prawnego. Z kolei w przypadku jej kontrkandydatki - Pani Doroty Ewy Pawlickiej-Armańskiej - początek aktywności zawodowej związanej ze stosowaniem przepisów prawa miał miejsce w 2006 r. Podobnie do Pani Izabelli Zofii Wilkus wykonuje wolny zawód. Od dnia 17 września 2006 r. do dnia 15 września 2011 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Kielcach. Po odbyciu aplikacji sądowej pozaetatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach, złożyła w 2007 r. egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym plus. W dniu 5 lipca 2011 r. na podstawie uchwały Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach uzyskała wpis na listę adwokatów Świętokrzyskiej Izby Adwokackiej w Kielcach. Od dnia 17 października 2011 r. wykonuje zawód adwokata w formie indywidualnej kancelarii adwokackiej.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa doświadczenie zawodowe, jakie posiada Pani Izabella Zofia Wilkus w związku z wykonywaniem zawodu radcy prawnego, jak również podnoszenie kwalifikacji zawodowych, dają gwarancję należytego wykonywania przez nią obowiązków na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

W ocenie Rady, wyżej przedstawione okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Izabelli Zofii Wilkus za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach.

Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach na posiedzeniu w dniu 19 stycznia 2023 r. zaopiniowało obie kandydatury: Pani Izabella Zofia Wilkus otrzymała 9 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się", natomiast Pani Dorota Ewa Pawlicka- Armańska otrzymała 7 głosów "za", przy 2 głosach "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się".

Pani Izabella Zofia Wilkus wypełniła zatem w najwyższym stopniu kryterium, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS, uzyskując wyższe poparcie środowiska sędziowskiego.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Izabella Zofia Wilkus posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną wiedzę prawniczą dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Izabelli Zofii Wilkus zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe związane ze stosowaniem przepisów prawa, w tym wykonywanie zawodu radcy prawnego, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji, a także wynik głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 29 marca 2023 r. oddano na:

- Panią Izabellę Zofię Wilkus 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 1 głosie "wstrzymującym się" (oddano ogółem 15 głosów), w rezultacie czego jej kandydatura uzyskała wymaganą największą bezwzględną większość głosów.

- Panią Dorotę Ewę Pawlicką-Armańską 8 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 7 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 15 głosów), w rezultacie czego jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Jak wynika z powyższego, Pani Izabella Zofia Wilkus i Pani Dorota Ewa Pawlicka- Armańska uzyskały bezwzględną większość głosów. W związku z tym, że do obsadzenia w tym postępowaniu przewidziano jedno stanowisko sędziowskie, to zgodnie z § 12 ust. 2 Regulaminu Krajowej Rady Sądownictwa stanowiącego załącznik do uchwały nr 144/2023 Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 3 marca 2023 r. w sprawie Regulaminu Krajowej Rady Sądownictwa (M.P. z 2023 r. poz. 404), za wybraną do przedstawienia z wnioskiem o powołanie uznano Panią Izabellę Zofię Wilkus, która uzyskał najwięcej głosów "za" spośród osób, które otrzymały bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa;Dz.U. z 2021 r. poz. 269).