Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 845.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.3.29

Akt nieoceniany
Wersja od: 29 marca 2023 r.

UCHWAŁA NR 207/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 29 marca 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o pow ołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 845

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Agnieszki Stępień do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Marcina Szydziaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 845, zgłosili się:

- Pani Anna Agnieszka Stępień - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Skarżysku- Kamiennej,

- Pan Marcin Szydziak - adwokat - Okręgowa Rada Adwokacka w Kielcach.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 27 marca 2023 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa omówił szczegółowo zgłoszone kandydatury oraz, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, zawiadomiony o terminie. Podczas głosowania na posiedzeniu zespołu na:

- Panią Annę Agnieszkę Stępień oddano 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się",

- Pana Marcina Szydziaka oddano 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Pani Anny Agnieszki Stępień na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 845.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że podejmując decyzję dotyczącą rekomendacji kandydatury Pani Anny Agnieszki Stępień zespół wziął pod uwagę (dokonując oceny łącznej) ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia oraz opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach..

Ustaliwszy, że oboje kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217) oraz odpowiednio w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1139 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ich oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając w pełni stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Anny Agnieszki Stępień do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Anna Agnieszka Stępień urodziła się 21 kwietnia 1975 r. w Janowie. W 1999 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawski z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W okresie od dnia 18 listopada 1999 r. do dnia 18 maja 2000 r. pracowała jako stażystka w Prokuraturze Rejonowej w Kielcach. W 2003 r., po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach, złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym. Z dniem 1 lipca 2004 r. powołana została na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Skarżysku - Kamiennej. Czynności wykonuje w V Wydziale Ksiąg Wieczystych. Od dnia 1 września 2012 r. do dnia 31 grudnia 2012 r., od dnia 1 października 2012 r. do dnia 31 grudnia 2012 r. i od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia 2013 r. była oddelegowana do wykonywania czynności referendarza sądowego w X Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach. Od dnia 1 lutego 2018 r. pełni funkcję Przewodniczącej V Wydziale Ksiąg Wieczystych w Sądzie Rejonowym w Skarżysku - Kamiennej. W 2009 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego. W 2017 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa egzekucji sądowej. W 2018 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa karnego skarbowego i gospodarczego. W 2019 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie mediacji i innych metod alternatywnego rozwiązywania sporów. Podnosi kwalifikacje zawodowe, biorąc udział w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządziła Pani Monika Wrona - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Kielcach, która stwierdziła, że wieloletni okres pracy Pani Anny Agnieszki Stępień jako referendarza sądowego i pełnienie funkcji Przewodniczącego V Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Skarżysku- Kamiennej dał jej doświadczenie pozwalające na wykonywanie zadań sędziego, a przeprowadzona ocena uzasadnia bardzo dobrą ocenę jej orzecznictwa. Poziom merytoryczny decyzji kandydatki jest wysoki. Posiada ona wiedzę prawniczą i umiejętność stosowania jej w praktyce. Podejmowane przez nią decyzje są trafne, oparte o wnikliwą analizę przepisów prawa materialnego i procesowego. Uzasadnienia postanowień oddalających wniosek o dokonanie wpisu sporządzane były w sposób jasny, przejrzysty i co istotne czytelny dla uczestników postępowania. Sędzia wizytator zwróciła uwagę na bardzo niski wskaźnik zaskarżalności orzeczeń, jak również orzeczeń zmienionych. Kandydatka sprawnie prowadziła postępowania, a czynności podejmowała bez zbędnej zwłoki. Na aprobatę zasługuje duże załatwienie spraw, które jest wyższe od średniego miesięcznego załatwienia przez referendarzy w macierzystym Sądzie i Wydziałach Ksiąg Wieczystych w okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach i apelacji krakowskiej. Szczególnego podkreślenia wymaga zaangażowanie kandydatki w podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych. Uczestniczy ona bowiem w licznych szkoleniach i studiach podyplomowych, w tym także z zakresu innych dziedzin prawa niż te, którym na co dzień się zajmuje. Reasumując, w ocenie sędzi wizytator Pani Anna Agnieszka Stępień osiągnęła wysoki poziom wiedzy prawniczej i wieloletnie doświadczenie zawodowe, co w pełni uzasadnia wniosek o powołanie jej na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Pan Marcin Szydziak urodził się 20 października 1976 r. w Kielcach. W 2000 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od dnia 1 listopada 2002 r. do dnia 30 kwietnia 2009 r. był zatrudniony na stanowisku referenta prawnego w Kancelarii Prawniczej Waluszewska, Molenda sp. p. w Kielcach. Od dnia 1 października 2002 r. do dnia 28 lutego 2003 r. prowadził ćwiczenia ze studentami z zakresu prawa i postępowania cywilnego w Wyższej Szkole Handlowej w Kielcach. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach, złożył w 2007 r. egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach z dnia 26 marca 2009 r. został wpisany na listę Świętokrzyskiej Izby Adwokackiej w Kielcach i od dnia 1 maja 2009 r. wykonuje zawód adwokata w formie indywidualnej Kancelarii Adwokackiej Adwokat Marcin Szydziak z siedzibą w Kielcach. Jest autorem publikacji: "Zawieszanie rent z tytułu niezdolności do pracy" opublikowanej w Przeglądzie Ubezpieczeń Społecznych i Zdrowotnych nr 9/2002, "Zmiana zawodu ze względu na niezdolność do pracy" opublikowanej w periodyku Praca i Zabezpieczenie Społeczne nr 2/2003 oraz "Wykonywanie zawodu radcy prawnego w formie kancelarii" opublikowanej w periodyku Radca Prawny nr 2/2005. Bierze udział w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji kandydata sporządziła Pani Beata Sikorska-Klimczak - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Kielcach, która stwierdziła, że kandydatura Pana Marcina Szydziaka na stanowisko sędziego sądu rejonowego zasługuje na pozytywne zaopiniowanie. W ocenie sędzi wizytator Pan Marcin Szydziak ma wiedzę z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego i umie ją zastosować w praktyce, poszerza też swoje kompetencje i doświadczenie zawodowe w różnych dziedzinach prawa, w sposób rzetelny wykonuje zawód adwokata, spełnia zatem warunki do ubiegania się o stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Kielcach.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że obie kandydatury posiadają niezbędne kwalifikacje zawodowe, jednakże wyłącznie Pani Anna Agnieszka Stępień spełnia je w stopniu uzasadniającym przedstawienie jej kandydatury Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Osoba przedstawiona do powołania - Pani Anna Agnieszka Stępień posiada doświadczenie orzecznicze zdobyte w trakcie pracy na stanowisku referendarza sądowego (od lipca 2004 r.), przy czym obowiązki te od lutego 2018 r. efektywnie łączy z pełnieniem funkcji administracyjnej w sądzie (przewodnicząca wydziału). Kwalifikacje Pani Anny Agnieszki Stępień zostały wysoko ocenione przez sędzię wizytator w sporządzonej na potrzeby tego postępowania nominacyjnego ocenie. Kwalifikacje te kandydatka podnosi przez ukończenie kilku kierunków studiów podyplomowych i uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła również doświadczenie zawodowe i kwalifikacje Pana Marcina Szydziaka. Mając na uwadze całokształt drogi zawodowej tego kandydata Rada miała w szczególności na względzie, że zawód adwokata wykonuje on od maja 2009 r., a tym samym jego staż pracy w tym zakresie jest zdecydowanie krótszy niż staż orzeczniczy Pani Anny Agnieszki Stępień. Jednocześnie, zdaniem Rady uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacji nie różnicują ich na korzyść Pana Marcina Szydziaka.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pani Anna Agnieszka Stępień, w połączeniu z dotychczasowym długoletnim doświadczeniem zawodowym zdobytym podczas pracy na stanowisku referendarza sądowego, jak również podnoszenie kwalifikacji zawodowych, dają gwarancję należytego wykonywania przez nią obowiązków na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

W ocenie Rady, wyżej przedstawione okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Anny Agnieszki Stępień za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach.

Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach na posiedzeniu w dniu 19 stycznia 2023 r. zaopiniowało kandydatury: Pani Anny Agnieszki Stępień - oddając 10 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się", Pana Marcina Szydziaka 5 głosów "za", przy 1 głosie "przeciw" i 6 głosach "wstrzymujących się".

Pani Anna Agnieszka Stępień uzyskała zatem zdecydowanie wyższe poparcie tego gremium, niż Pan Marcin Szydziak.

Pani Anna Agnieszka Stępień wypełnił zatem w najwyższym stopniu kryterium, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS, uzyskując wyższe niż jej kontrkandydat - Pan Marcin Szydziak poparcie środowiska sędziowskiego.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Anna Agnieszka Stępień posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anny Agnieszki Stępień zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie w pracy na stanowisku referendarza sądowego, wnioski płynące z bardzo dobrej oceny pracy i kwalifikacji zawodowych, a także wynik głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 29 marca 2023 r. oddano na:

- Panią Annę Agnieszkę Stępień 12 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 2 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 14 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Marcina Szydziaka 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 10 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 14 głosów), zatem jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).