Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 844.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.3.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 marca 2023 r.

UCHWAŁA NR 190/2023
* KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 marca 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 844

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anety Marioli Bracichowicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Pawła Krzysztofa Derlatki do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 844, zgłosili się:

- Pani Aneta Mariola Bracichowicz - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Kielcach;

- Pan Paweł Krzysztof Derlatka - adwokat Izby Adwokackiej w Kielcach.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 27 marca 2023 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa omówił szczegółowo zgłoszone kandydatury oraz, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył, zawiadomiony o terminie w związku z kandydowaniem osoby wykonującej zawód adwokata, przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej. Podczas głosowania na Panią Anetę Mariolę Bracichowicz oddano 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", a na Pana Pawła Krzysztofa Derlatkę oddano 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Anety Marioli Bracichowicz na jedno stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że kandydatka Pani Aneta Mariola Bracichowicz posiada bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wieloletniej pracy na stanowisku asystenta sędziego sądu rejonowego i sądu okręgowego, a obecnie starszego asystenta sędziego. Ponadto w toku postępowania kandydatka otrzymała bardzo dobre opinie służbowe oraz pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach.

Ustaliwszy, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 pkt 1-6 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 - dalej: p.u.s.p.) oraz art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1139 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ich oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Anety Marioli Bracichowicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Aneta Mariola Bracichowicz urodziła się w 1978 r. w Kielcach. W 2000 r. ukończyła Studium Prawa Amerykańskiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie w Centrum Prawa Amerykańskiego. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na tym Uniwersytecie z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. W maju i czerwcu 2002 r. pracowała jako rachmistrz spisowy w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań na podstawie umowy zlecenia zawartej z Urzędem Statystycznym w Kielcach. Od listopada do grudnia 2002 r. była zatrudniona przy tworzeniu bazy danych ośrodków medycznych (wywiady ankietowe z lekarzami) na podstawie umowy o dzieło zawartej z Cegedim Poland Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie. Od 9 grudnia 2002 r. do 31 marca 2009 r. pracowała w Sądzie Rejonowym w Kielcach na stanowiskach kolejno: referenta stażysty, sekretarza sądowego, starszego sekretarza sądowego. W dniu 23 września 2004 r. zdała egzamin zawodowy urzędnika sądowego z wynikiem dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach, we wrześniu 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dostateczną plus. Od 1 kwietnia do 20 grudnia 2009 r. pracowała jako asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Końskich. Z dniem 21 grudnia 2009 r. została zatrudniona jako asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Kielcach, a od 1 lutego 2016 r. pracuje w tym Sądzie na stanowisku starszego asystenta sędziego, w I Wydziale Cywilnym. W czerwcu 2003 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie integracji europejskiej w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Od 6 lutego do 9 maja 2006 r. prowadziła autorski wykład w ramach projektu AZON Aktywna Zmiana Otoczenia Niepełnosprawnych realizowanego przez Akademię Przedsiębiorczości Sp. z o.o. w Starachowicach (tworzenie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych). Od 1 marca 2010 r. do 30 czerwca 2011 r. prowadziła zajęcia dydaktyczne ze studentami studiów zaocznych i podyplomowych w Świętokrzyskiej Szkole Wyższej w Kielcach (prawo administracyjne, prawo pracy, prawo rodzinne, prawo karne i penitencjarne, ochrona praw człowieka, system prawny pomocy społecznej). Podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w licznych szkoleniach zawodowych, organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Anety Marioli Bracichowicz sporządził Pan Rafał Adamczyk - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Kielcach, który wskazał, że kandydatka pracuje efektywnie, poszerza wiedzę prawniczą, o czym świadczy treść opinii wydanych przez sędziów z nią współpracujących. Obok osiągnięć merytorycznych sporządzanie przez nią projektów, najczęściej bez poprawek, jest na wysokim poziomie, bez przekraczania uzgodnionych terminów - sędziowie podkreślali wysoki poziom kultury osobistej, komunikatywność, prawidłowe relacje ze współpracownikami, generalnie pozytywne cechy osobowości opiniowanej. Sędziowie zwracali uwagę, że Pani asystent w ich referatach przygotowywała projekty uzasadnień, orzeczeń, zarządzeń w sprawach o różnorodnej tematyce prawnej, wykazując się znajomością przepisów prawa, orzecznictwa, doktryny. Kandydatka jest osobą punktualną, obowiązkową, systematyczną, a powierzone zadania wykonywała starannie i terminowo. Sędziowie, który najdłużej współpracują z Panią Anetą Mariolą Bracichowicz eksponowali ponadto jej rzetelność i pracowitość. Analizowane projekty uzasadnień zasługują na wysoką ocenę.

Ze względu na omówione aspekty pracy Pani Anety Marioli Bracichowicz, przede wszystkim poczynione przez nią postępy w ramach wykonywanych czynności asystenta sędziego, pracowitość, obowiązkowość, sumienność, dobre przygotowanie zawodowe, poszerzanie wiedzy, jak również cechy osobowościowe, sędzia wizytator stwierdził, że opiniowana jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Pan Paweł Krzysztof Derlatka urodził się w 1980 r. w Starachowicach. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 września 2004 r. do 7 maja 2006 r. pracował w Urzędzie Służby Cywilnej w Warszawie na stanowisku referenta prawnego w Wydziale Legislacyjno-Prawnym. Od 8 maja 2006 r. do 31 maja 2008 r. był zatrudniony w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji na stanowisku starszego specjalisty w Departamencie Prawnym w Wydziale Legislacyjnym. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach, we wrześniu 2008 r. złożył egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Od 30 września do 14 grudnia 2008 r. pracował na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Pińczowie, a następnie od 15 grudnia 2008 r. do 31 sierpnia 2011 r. - w Sądzie Rejonowym w Kielcach. Na podstawie uchwały Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach z dnia 27 kwietnia 2011 r. został wpisany na listę adwokatów Świętokrzyskiej Izby Adwokackiej w Kielcach.

Od 1 grudnia 2011 r. wykonuje zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii adwokackiej, początkowo z siedzibą w Skarżysku-Kamiennej, a od 1 lutego 2016 r. z siedzibą w Kielcach. W latach 2013-2016 oraz 2016-2020 pełnił funkcję sędziego Sądu Dyscyplinarnego Świętokrzyskiej Izby Adwokackiej w Kielcach. W aktualnej kadencji trwającej od 2020 r. pełni funkcję Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Świętokrzyskiej Izby Adwokackiej w Kielcach.

Ocenę kwalifikacji Pana Pawła Krzysztofa Derlatki w zakresie spraw cywilnych sporządziła Pani Monika Gądek-Tamborska - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Kielcach. Wskazała, na podstawie badania akt spraw sądowych, że kandydat rzetelnie i z zaangażowaniem wykonuje obowiązki adwokata. W sporządzanych pozwach, wnioskach o wszczęcie postępowania nieprocesowego, zażaleniach, apelacjach, Pan adwokat zasadniczo czynił zadość wymogom formalnym pozwu (wniosku), zażalenia, apelacji; formułował wnioski w sposób jasny i szczegółowy (wyjątki omówiono wyżej). W pismach procesowych inicjujących postępowanie oraz stanowiących odpowiedź na pozew (wniosek), w pismach przygotowawczych opiniowany prezentował rzeczową argumentację w odniesieniu do analizy prezentowanego skonkretyzowanego stanu faktycznego, zgłaszał wnioski dowodowe. Pisma procesowe składane w toku sprawy, były sformułowane w sposób rzeczowy, adekwatny do stanu sprawy, odnosiły się do wszystkich zarzutów podniesionych przez przeciwnika procesowego. Przedstawiana przez kandydata argumentacja na poparcie swego stanowiska procesowego i wniosków dowodowych była zgodna z interesem reprezentowanej strony (uczestnika), sąd wielokrotnie ją uwzględniał dopuszczając wnioskowane dowody, także na zaawansowanym etapie postępowania. Biorąc osobisty udział w rozprawie, prezentował aktualne stanowisko strony (uczestnika), aktywnie uczestniczył w przesłuchaniu świadków, stron, odbieraniu opinii ustnej od biegłego. Aktywność procesowa Pana adwokata przyczyniała się do sprawnego prowadzenia postępowania. Poddane analizie sprawy sądowe, w których Pan adwokat Paweł Derlatka reprezentował strony (uczestników) miały zróżnicowany charakter, były sprawy skomplikowane pod względem prawnym i faktycznym, często zaś miały charakter powtarzalny (sprawy o zapłatę zadośćuczynienia, odszkodowania, z umów kredytu, o rozwód, w przedmiocie władzy rodzicielskiej, kontaktów). W każdej sprawie opiniowany wykazywał rzetelność, terminowość i zaangażowanie w reprezentowaniu strony (uczestnika).

Reasumując - w ocenie sędzi wizytator - wskazana analiza akt spraw sądowych, zaprezentowane cechy osobowościowe i kultura urzędowania Pana adwokata Pawła Krzysztofa Derlatki, uzasadniają ocenę pozytywną kwalifikacji do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego.

Ocenę kwalifikacji Pana Pawła Krzysztofa Derlatki w zakresie spraw karnych sporządził Pan Kamil Czyżewski - sędzia Sądu Okręgowego w Kielcach. Wskazał, na podstawie analizy akt spraw karnych, w których kandydat występował jako pełnomocnik pokrzywdzonego, bądź obrońca oskarżonych, że w stopniu bardzo dobrym zna i stosuje przepisy prawa karnego materialnego, procesowego oraz wykonawczego. Nieznaczna ilość mało istotnych uchybień nie wpływa na ogólnie bardzo pozytywną ocenę w tym względzie pod kątem całokształtu podejmowanych czynności. Działania podejmowane przez Pana Pawła Krzysztofa Derlatkę związane z wykonywanym zawodem adwokata realizuje rzetelnie, ze znajomością prawa i praktyki. Zwrócono uwagę na taktykę obrończa jaką kandydat podejmuje w niektórych sprawach. Widoczne jest bowiem, że w części z nich, gdzie zgromadzone dowody winy są przeważające, kandydat - bez wątpienia w porozumieniu z klientem nie próbuje przedłużać postępowań, wprowadzać dowodów zupełnie oderwanych od rzeczywistości postępowania, ale wręcz przeciwnie, próbuje dążyć w kierunku łagodzenia odpowiedzialności karnej osoby oskarżonej, którą reprezentuje, czym jednocześnie przyczynia się do skrócenia prowadzonych postępowań karnych. Takie zaś zachowanie, nastawione na dobro klienta w konkretnych okolicznościach jest bardzo uzasadnione i zasługuje na pozytywną ocenę. Pan adwokat w relacjach z organami procesowymi i stronami postępowań sądowych działa rzeczowo i taktownie. Wyniki dokonane po kwerendzie akt spraw karnych (o przestępstwa i wykroczenia) oraz oparte na opinii dotyczącej Pana Pawła Krzysztofa Derlatki dają podstawę - w ocenie sędziego opiniującego - do jednoznacznie pozytywnej oceny jego pracy w zakresie spraw karnych. Zatem Pan Paweł Krzysztof Derlatka spełnia warunki, by ubiegać się o stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Kielcach.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że obie kandydatury posiadają niezbędne kwalifikacje zawodowe, jednakże wyłącznie Pani Aneta Mariola Bracichowicz spełnia je w stopniu uzasadniającym przedstawienie jej kandydatury Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pani Aneta Mariola Bracichowicz uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacji oraz posiada bogate i różnorodne doświadczenie zawodowe zdobyte w wymiarze sprawiedliwości - nie tylko w pracy na stanowisku asystenta sędziego a obecnie starszego asystenta sędziego w sądzie rejonowym i w sądzie okręgowym, ale również podczas wieloletniej pracy na stanowiskach urzędniczych sądu rejonowego. Wykazała się zaangażowaniem w proces samodoskonalenia zawodowego uczestnicząc w licznych szkoleniach. Ponadto realizuje się dydaktycznie prowadząc zajęcia ze studentami uczelni wyższej.

Kontrkandydat Pan Paweł Krzysztof Derlatka uzyskał pozytywne oceny kwalifikacji, spełnia wszystkie wymogi stawiane kandydatowi na stanowisko sędziego sądu rejonowego, zdobył doświadczenie zawodowe nie tylko w zawodzie adwokata, który wykonuje od grudnia 2011 r., ale również pracując na stanowisku asystenta sędziego sądu rejonowego i różnych stanowiskach w urzędach centralnych. W ocenie Rady oboje kandydaci są porównywalni, jednak Pani Aneta Mariola Bracichowicz posiada dłuższy staż zawodowy oraz wieloletnie doświadczenie w wymiarze sprawiedliwości.

Rada dokonuje wyboru jako organ kolegialny i w tym wypadku oceniła wyżej ogólne przygotowanie merytoryczne Pani Anety Marioli Bracichowicz uznając, że w niniejszym postępowaniu nominacyjnym dotychczasowy przebieg ścieżki zawodowej oraz staż pracy - najdłuższy spośród uczestników postępowania - przemawia za jej wyborem. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna i praktyczna, jaką posiada wybrana kandydatka, w połączeniu z doświadczeniem, zdobytym podczas pracy w wymiarze sprawiedliwości na różnych stanowiskach, dają gwarancję należytego pełnienia przez nią obowiązków sędziego sądu rejonowego.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Anety Marioli Bracichowicz za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach, które na posiedzeniu 27 grudnia 2022 r. pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Anety Marioli Bracichowicz - 12 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się", a Pana Pawła Krzysztofa Derlatki - 4 głosami "za", 1 głosem "przeciw", przy 8 głosach "wstrzymujących się" na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Kielcach.

Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem najwyższe poparcie tego gremium, a tym samym wypełniła w wysokim stopniu kryterium, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Aneta Mariola Bracichowicz posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kielcach.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anety Marioli Bracichowicz zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte w pracy na różnych stanowiskach w wymiarze sprawiedliwości, a obecnie starszego asystenta sędziego sądu okręgowego, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych oraz bardzo dobrych opinii służbowych, jak również umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego, a także najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 28 marca 2023 r. oddano na:

- Panią Anetę Mariolę Bracichowicz 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 6 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 19 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Pawła Krzysztofa Derlatkę 8 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 11 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 19 głosów), zatem jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).