Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Płocku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 847.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.3.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 marca 2023 r.

UCHWAŁA NR 185/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 marca 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Płocku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 847

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Edyty Szafaryn do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Płocku.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Płocku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 847, zgłosiła się Pani Edyta Szafaryn - sędzia Sądu Rejonowego w Płocku.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 27 marca 2023 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydaturę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Edytę Szafaryn oddali 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Edyty Szafaryn na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Płocku. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Edyty Szafaryn przemawiają w szczególności - ocenione łącznie: doświadczenie zawodowe zdobyte na stanowisku sędziego sądu rejonowego oraz ocena jej pracy i kwalifikacji zawodowych.

Ustaliwszy, że kandydatka spełnia wymaganie ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała jej oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji i doświadczeniem zawodowym kandydatki, a także poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Edyty Szafaryn do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Płocku.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Edyta Szafaryn urodziła się w 1974 r. w Płocku. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. W okresie od października 1998 r. do marca 2001 r. odbywała aplikację sędziowską i w kwietniu 2001 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym plus. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 1 czerwca 2001 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Płocku, w którym orzekała w sprawach karnych i wykroczeniowych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 grudnia 2003 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Płocku, w którym orzekała w V Wydziale Gospodarczym. Od dnia 1 stycznia 2005 r. wykonywała obowiązki Przewodniczącej Wydziału Wykonywania Orzeczeń Karnych, a w latach 2019-2021 była kierownikiem Sekcji ds. Wykonywania Orzeczeń przy VII Wydziale Karnym. W latach 20132021 zajmowała również stanowisko Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Płocku. Obecnie (od dnia 1 czerwca 2021 r.) orzeka, jako sędzia delegowany w Sądzie Okręgowym w Płocku w II Wydziale Karnym, pełniąc od dnia 1 marca 2022 r. funkcję kierownika Sekcji Wykonawczej w tym Wydziale. Brała udział w szeregu szkoleń zawodowych. W 2006 r. ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim w zakresie Rachunku Ekonomicznego i Regulacji Prawnych w Postępowaniu Naprawczym i Egzekucyjnym z wynikiem bardzo dobrym. W 2015 r. ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w zakresie prawa dowodowego, z wynikiem bardzo dobrym. Posiada pozytywne opinie służbowe, w których podkreślano, że kandydatka charakteryzuje się zdecydowaniem i decyzyjnością zarówno w pracy merytorycznej, jak i w kontaktach z sędziami orzekającymi i kadrą administracyjną.

Ocenę kwalifikacji Pani Edyty Szafaryn sporządziła sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Płocku Pani Joanna Cieślak, która stwierdziła, że wszystkie analizowane orzeczenia, postanowienia, wyroki i zarządzenia zredagowane były poprawnie, trafnie tak pod względem opisów czynów, kwalifikacji prawnej czy zastosowanej instytucji prawa karnego wykonawczego. Przeprowadzona ocena kwalifikacyjna prowadzi do jednoznacznego wniosku, iż kandydatka wykazała się znakomitą znajomością prawa, prawidłowym jego stosowaniem, bardzo dobrą organizacja pracy, systematycznością, zaangażowaniem i obowiązkowością. Jest bardzo sprawnym sędzią w każdej materii, z którą przyszło jej się zmierzyć. O powyższym świadczy chociażby nienaganne wywiązywanie się ze wszystkich obowiązków w czasie wykonywania funkcji Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Płocku, zwłaszcza w okresie długotrwałej nieobecności Prezesa tego Sądu, co spowodowało, że faktyczne obowiązki prezesa wykonywała kandydatka.

W opinii uzupełniającej sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Płocku Pani Joanna Cieślak, ponownie stwierdziła, że przeprowadzona ocena kwalifikacyjna pierwsza jak i uzupełniająca prowadzi do jednoznacznego wniosku, iż kandydatka na przestrzeni lat orzekając w różnej kategorii spaw wykazała się znakomitą znajomością prawa, prawidłowym jego stosowaniem, bardzo dobrą organizacją pracy, systematycznością, zaangażowaniem i obowiązkowością.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Płocku, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria oceny kandydatki przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Osoba przedstawiona do powołania posiada stosowne doświadczenie orzecznicze, zdobyte na szczeblu sądu rejonowego i okręgowego. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Edyty Szafaryn znajdują odzwierciedlenie w ocenie jej pracy. Zgodnie z przedstawioną oceną kwalifikacji, Pani Edyta Szafaryn w pełni zasługuje na powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada kandydatka, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, zdobytym na stanowisku sędziego sądu rejonowego oraz podczas delegacji do sądu okręgowego, dają gwarancję należytego wykonywania przez nią obowiązków sędziego sądu okręgowego.

Powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Edyty Szafaryn za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku na posiedzeniu 22 grudnia 2022 r. zaopiniowało Panią Edytę Szafaryn pozytywnie (15 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" oraz "wstrzymujących się"), a zatem wybrana przez Radę kandydatka uzyskała jednogłośne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Edyta Szafaryn posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Płocku.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Edyty Szafaryn zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowisku sędziego sądu rejonowego oraz w ramach delegacji w sądzie okręgowym, wnioski płynące z oceny jej pracy i kwalifikacji zawodowych, bardzo dobre opinie o jej pracy potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności orzecznicze, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Płocku.

IV

Wynik głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 28 marca 2023 r. oddano na Panią Edytę Szafaryn 16 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" (oddano ogółem 17 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).