Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 597.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.3.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 marca 2023 r.

UCHWAŁA NR 184/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 marca 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 597

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Joanny Szostak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Aleksandry Dyszpit, Pani Katarzyny Magdaleny Grotkiewicz i Pani Joanny Krzyk do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 597, zgłosili się:

- Pani Aleksandra Dyszpit - radca prawny Izby Radców Prawnych w Katowicach,

- Pani Katarzyna Magdalena Grotkiewicz - adwokat Izby Adwokackiej w Katowicach,

- Pani Joanna Krzyk - radca prawny Izby Radców Prawnych w Katowicach,

- Pani Joanna Szostak - adwokat Izby Adwokackiej w Katowicach.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu Tl marca 2023 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami przeprowadził naradę i uznał, że są one wystarczające do zajęcia stanowiska. W posiedzeniu nie wzięli udziału przedstawiciele Naczelnej Rady Adwokackiej i Krajowej Rady Radców Prawnych zawiadomieni o terminie posiedzenia z uwagi na udział w postępowaniu osób wykonujących zawód adwokata i radcy prawnego. Podczas głosowania na posiedzeniu zespołu na:

- Panią Aleksandrę Dyszpit nie oddano głosów "za" oraz głosów "przeciw", oddano 4 głosy "wstrzymujące się",

- Panią Katarzynę Magdalenę Grotkiewicz oddano 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się",

- Panią Joannę Krzyk oddano 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się",

- Panią Joannę Szostak oddano 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się".

Zespół podjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Pani Joanny Szostak na jedno stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej. Zważył, że wszystkie kandydatki uzyskały pozytywne oceny kwalifikacji oraz posiadają doświadczenie w pracy w zawodach związanych z samodzielnym stosowaniem przepisów prawa. W tej sytuacji zespół uznał, że kryterium różnicującym uczestniczki postępowania jest poparcie udzielone przez Kolegium Sądu Okręgowego w Sosnowcu. Pani Joanna Szostak uzyskała jako jedyna jednogłośne i pełne poparcie tego organu - uzyskała 9 głosów "za" z siłą poparcia wynoszącą 54 punkty - w najwyższym stopniu wypełniła zatem kryterium, o których mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS.

Ustaliwszy, że wszystkie kandydatki spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm. - dalej: p.u.s.p.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ich oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Joanny Szostak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej.

II

Charakterystyka kandydatek

Pani Joanna Szostak urodziła się w 1985 r. w Sosnowcu. W 2009 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 października 2011 r. do 31 maja 2012 r. pracowała w kancelarii adwokatów i radców prawnych na stanowisku praktykanta. Od 13 maja 2013 r. do 31 grudnia 2015 r. pracowała na stanowisku aplikanta adwokackiego w kancelarii adwokackiej. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, złożyła w marcu 2016 r. egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie z dnia 17 maja 2016 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Lublinie. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach z 11 sierpnia 2016 r. została wpisana na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Katowicach. Z dniem 1 grudnia 2016 r. rozpoczęła wykonywanie zawodu adwokata w formie indywidualnej kancelarii adwokackiej z siedzibą w Będzinie. Podnosi kwalifikacje poprzez udział w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji kandydatki z zakresu spraw cywilnych, rodzinnych i prawa pracy sporządziła Pani Katarzyna Czerwińska-Koral - sędzia Sądu Rejonowego Katowice-Zachód w Katowicach. Stwierdziła ona, że Pani Joanna Szostak prawidłowo wykonuje obowiązki pełnomocnika procesowego. Niektóre z kontrolowanych spraw miały skomplikowany charakter. Kandydatkę cechuje duża efektywność pracy, bowiem w przeważającej większości prowadzonych przez nią spraw zapadały korzystne dla jej mocodawcy rozstrzygnięcia albo dochodziło do zawarcia ugody w sprawie. Wyniki prowadzonej oceny pozwalają na stwierdzenie, że posiada ona wiedzę i umiejętności potrzebne do wykonywania pracy sędziego sądu rejonowego i spełnia warunki określone w p.u.s.p., wymagane od osób ubiegających się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Kandydatura Pani adwokat odpowiada wymogom formalnym i nie stwierdzono przeszkód do objęcia przez nią stanowiska sędziego. Opiniująca oceniła jej kandydaturę pozytywnie.

Ocenę kwalifikacji kandydatki z zakresu spraw karnych sporządził Pan Grzegorz Gałczyński - sędzia Sądu Rejonowego w Będzinie. Stwierdził on, że Pani Joanna Szostak spełnia formalne warunki do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu rejonowego. Wykazuje też odpowiedni stopień doświadczenia zawodowego i życiowego. Z lustracji spraw, jakie poddano analizie wynika, że występując w sprawach karnych i wykroczeniowych jako obrońca z wyboru lub z urzędu, a także pełnomocnik małoletnich pokrzywdzonych aktywnie uczestniczyła w czynnościach procesowych. Wykazywała inicjatywę dowodową. Zadawała pytania przesłuchiwanym osobom zgodnie z interesem klienta, którego reprezentowała. Składała wnioski dowodowe uzasadniając za każdym razem, jakie okoliczności przez to mają być udowodnione. Z protokołów rozpraw wynika, że w stosunku do stron i Sądu zachowywała się nienagannie. Jak wykazano w kilku sprawach jej działania były skuteczne, uzyskiwała korzystne rozstrzygnięcie dla swoich klientów, przy czym korzyść klienta polegała też na złagodzeniu wymiaru kar, środków karnych lub obciążeń finansowych w stosunku do wyroków sądów I instancji. Nie ujawniono żadnych błędów w prawidłowym formułowaniu wniosku o uzasadnienia wyroków w sprawach karnych. Jako prawidłowe pod względem wymagań formalnych i merytorycznych oceniono sporządzone przez kandydatkę środki odwoławcze od wydanych orzeczeń. Uzasadniała środki odwoławcze od wydanych orzeczeń w sposób szczegółowy i wyczerpujący. Opiniujący ocenił jej kandydaturę pozytywnie.

Pani Aleksandra Dyszpit urodziła się w 1985 r. w Sosnowcu. W 2009 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2007-2018 była zatrudniona w kancelarii radcy prawnego w Czeladzi - początkowo w toku studiów na podstawie umów cywilnoprawnych, następnie na podstawie umowy o pracę - kolejno jako pracownik biurowy, asystent prawny i od września 2013 r. -jako radca prawny. Po odbyciu aplikacji radcowskiej, w marcu 2013 r. złożyła egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym i uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach z dnia 26 czerwca 2013 r. została wpisana na listę radców prawnych tej Izby. Od 1 stycznia 2013 r. do 31 lipca 2021 r. była zatrudniona w Starostwie Powiatowym w Będzinie - początkowo pracowała na stanowisku podinspektora, następnie inspektora i radcy prawnego. Od 1 czerwca 2017 r. do 31 stycznia 2018 r. pracowała jako radca prawny w Centrum Usług Wspólnych w Sosnowcu. Od 2 grudnia 2017 r. do 30 grudnia 2020 r. wykonywała zawód radcy prawnego w ramach indywidualnej kancelarii. Od 1 maja 2020 r. jest zatrudniona jako radca prawny w Wojewódzkim Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Katowicach, a od 5 maja 2022 r. pracuje również jako radca prawny w Izbie Administracji Skarbowej w Katowicach. Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządzili Pani Agnieszka Biel - sędzia Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach del. do SO w Sosnowcu i Pan Wojciech Świętoń - sędzia Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju. Pani sędzia Agnieszka Biel w ocenie kwalifikacji w zakresie spraw cywilnych i gospodarczych stwierdziła, że Pani Aleksandra Dyszpit spełnia wymogi formalne, wymagane od osób ubiegających się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Osobiście i poprzez akta dała się poznać jako osoba staranna i sumienna. Czynnie uczestniczyła w sprawach, stawiając się osobiście na rozprawach, z wyprzedzeniem informowała również o datach, w których nie będzie mogła uczestniczyć w rozprawie, tym samym umożliwiając sędziom referentom skuteczne zaplanowanie czynności w sprawach. Świadczy to, zdaniem oceniającej, o szacunku i empatii ze strony kandydatki dla tak dla instytucji, jak i osób trzecich. Strony były przez opiniowaną reprezentowane z należytą starannością i rzetelnością. Składane przez nią pisma procesowe odpowiadają wymogom formalnym, zawierają wnioski dowodowe czy ustosunkowanie się do twierdzeń strony przeciwnej. Kandydatka cechuje się dobrym stopniem przygotowania zawodowego. Świadczą o tym: dobry wynik ukończenia studiów prawniczych i egzaminu radcowskiego oraz wykazane doświadczenie prawnicze. Ponadto prawidłowo wykonuje obowiązki radcy prawnego, reprezentuje strony zgodnie z ich interesem, na sali sądowej zachowuje się bez zastrzeżeń. Ocena kandydatki jest całościowo pozytywna.

Pan sędzia Wojciech Świętoń w uzupełniającej ocenie kwalifikacji w zakresie spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych stwierdził, że Pani radca prawny Aleksandra Dyszpit prawidłowo, starannie, rzetelnie i terminowo wykonuje obowiązki pełnomocnika procesowego. Z poddanych analizie akt spraw wynika, że jest osobą bardzo zaangażowaną w swoją pracę. Cechuje się wysoką kulturą osobistą oraz prawidłowym sposobem zachowania wobec uczestników postępowania. Spełnia tym samym warunki wymagane od osób ubiegających się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Pani Aleksandra Dyszpit złożyła uwagi do ocen kwalifikacji. Krajowa Rada Sądownictwa zapoznała się z tezami postawionymi przez kandydatkę i uznała, że nie wpływają one na ocenę jej kandydatury przedstawioną w kwestionowanych dokumentach.

Pani Katarzyna Magdalena Grotkiewicz urodziła się w 1987 r. w Dąbrowie Górniczej. W 2011 r. ukończyła na Uniwersytecie Jagiellońskim studia prawnicze z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. Od 1 września 2012 r. do 31 grudnia 2014 r. i od 16 marca 2015 r. do 2 czerwca 2016 r. pracowała na stanowisku prawnika w "DFD Adwokaci i Radcowie Prawni B. Dudek, K. Franczak-Durczok" spółka partnerska z siedzibą w Katowicach. Po odbyciu aplikacji adwokackiej złożyła w kwietniu 2015 r, egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Okręgowej Izby Adwokackiej w Katowicach w dniu 11 maja 2017 r. została wpisana na listę adwokatów tej Izby i od dnia 2 września 2017 r. rozpoczęła wykonywanie zawodu adwokata w formie indywidualnej kancelarii adwokackiej z siedzibą w Dąbrowie Górniczej. Prowadziła obsługę prawną m.in. PGK "Partner" Sp. z o.o. w Lędzinach, Zakładu Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Zawierciu, Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Zawierciu.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządziła Pani Agnieszka Biel - sędzia Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach del. do SO w Sosnowcu, która stwierdziła, że Pani Katarzyna Magdalena Grotkiewicz spełnia wymogi formalne wymagane od osób ubiegających się o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Cechuje się dobrym stopniem przygotowania zawodowego. Świadczą o tym: dobry wynik ukończenia studiów prawniczych i z egzaminu radcowskiego oraz doświadczenie prawnicze. W sprawach, w których występowała jako pełnomocnik lub obrońca, reprezentowała strony z należytą starannością i rzetelnością, niezależnie od tego czy strony reprezentowała na podstawie udzielonego pełnomocnictwa (z wyboru) czy z urzędu. W każdej z poddanych ocenie spraw, na bieżąco interesowała się jej przebiegiem, kontaktowała się z klientami, dbała o terminowe zaskarżanie niekorzystnych dla klientów orzeczeń. Kandydatka w sporządzanych pismach procesowych swobodnie posługuje się językiem prawniczym, formułuje logiczne wnioski, a ponadto dokonuje właściwej interpretacji przepisów. Pisma sporządzane przez kandydatkę cechuje wysoki poziom staranności i estetyki. Spełnia ona warunki formalne oraz posiada odpowiednią wiedzę merytoryczną do powierzenia jej obowiązków orzeczniczych w sądzie rejonowym. Ocena kandydatki jest całościowo pozytywna.

Pani Joanna Krzyk urodziła się w 1971 r. w Będzinie. Od 1 września 1993 r. do 31 sierpnia 1996 r. pracowała w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym w Będzinie na stanowisku nauczyciela. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 września 2000 r. do 31 sierpnia 2001 r. pracowała w Gimnazjum nr 3 w Dąbrowie Górniczej na stanowisku nauczyciela języka angielskiego. Po odbyciu aplikacji sędziowskiej, w kwietniu 2002 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 12 maja 2003 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu. W dniu 31 sierpnia 2005 r. przestała pełnić urząd asesora sądowego na podstawie wypowiedzenia stosunku służbowego. Uchwałą Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach z dnia 9 listopada 2005 r. została wpisana na listę radców prawnych tej Izby. Z dniem 8 maja 2006 r. rozpoczęła pracę w zawodzie radcy prawnego - w formie indywidualnej kancelarii radcowskiej z siedzibą w Będzinie. W 2018 r. ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z zakresu prawa w ochronie zdrowia z wynikiem dobrym. Podnosi kwalifikacje poprzez udział w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządził Pan Maciej Dutkowski - sędzia Sądu Okręgowego w Sosnowcu i Pani Katarzyna Bętkowska - sędzia sądu rejonowego delegowana do orzekania w Sądzie Okręgowym w Sosnowcu - którzy stwierdzili, że Pani Joanna Krzyk cechuje się dobrym stopniem przygotowania zawodowego o czym świadczą wynik ukończenia studiów prawniczych, jak także egzaminu sędziowskiego oraz doświadczenie prawnicze. W ich ocenie, kandydatka prawidłowo wykonywała obowiązki radcy prawnego, a także reprezentowała strony zgodnie z ich interesem, na sali sądowej zachowywała się bez zastrzeżeń. Spełnia warunki formalne oraz posiada odpowiednią wiedzę merytoryczną do powierzenia jej obowiązków orzeczniczych w sądzie rejonowym.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że wszystkie kandydatury posiadają niezbędne kwalifikacje zawodowe, jednakże wyłącznie Pani Joanna Szostak spełnia je w stopniu uzasadniającym przedstawienie jej kandydatury Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

III

Porównanie kandydatek

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestniczki postępowania, pretendujące do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatek przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Wszystkie uczestniczki postępowania otrzymały oceny kwalifikacji stwierdzające spełnianie przez nie wymagań stawianych kandydatom na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Posiadają również odpowiednie doświadczenie zawodowe związane z samodzielnym stosowaniem przepisów prawa, uprawniające je do objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego - wszystkie wykonują kwalifikowane zawody prawnicze.

Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła w tym zakresie stanowisko zespołu jej członków i przyjęła, że w sytuacji kiedy kandydatury Pani Aleksandry Dyszpit, Pani Katarzyny Magdaleny Grotkiewicz, Pani Joanny Krzyk oraz Pani Joanny Szostak w odpowiednim stopniu spełniają wymagania stawiane im przez kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 pkt 1 ustawy o KRS, to za miarodajne kryterium różnicujące te kandydatury należało przyjąć art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS - przyznane uczestniczkom postępowania poparcie środowiska sędziowskiego. Najwyższe zaś poparcie otrzymała Pani Joanna Szostak i w związku z tym, to jej kandydatura została przedstawiona z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziowskie.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Sosnowcu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Sosnowcu, w trakcie posiedzenia w dniu 24 stycznia 2023 r" przyznało: Pani Aleksandrze Dyszpit 8 głosów "za" z siłą poparcia wynoszącą 24 punkty, przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się": Pani Katarzynie Magdalenie Grotkiewicz 9 głosów "za" przy sile poparcia wynoszącej 38 punktów, 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się"; Pani Joannie Krzyk 2 głosy "za" przy sile poparcia wynoszącej 7 punktów, 4 głosy "przeciw", 3 głosy "wstrzymujące się"; Pani Joannie Szostak 9 głosów "za" przy sile poparcia wynoszącej 54 punkty, 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się".

Pani Joanna Szostak uzyskała zatem najwyższe poparcie tego gremium i w najwyższym stopniu wypełniła kryterium, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS spośród wszystkich uczestniczek postępowania. Pani Joanna Krzyk uzyskała negatywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Sosnowcu i tym samym nie wypełniła przyjętego przez Radę kryterium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Joanna Szostak posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz odpowiednie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Joanny Szostak zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z oceny kwalifikacji zawodowych oraz jednogłośne i najwyższe poparcie, udzielone przez Kolegium Sądu Okręgowego w Sosnowcu.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 28 marca 2023 r. oddano na:

- Panią Aleksandrę Dyszpit 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 12 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 14 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Katarzynę Magdalenę Grotkiewicz 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" oraz 14 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 17 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Joannę Krzyk 3 głosy "za", 1 głos "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 15 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Joannę Szostak 16 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" oraz głosów "wstrzymujących się" (oddano ogółem 16 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2021 r. poz. 269).